Europa - discutii generale

User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by DP 2-6 »

Image
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

Cred ca pana la urma e mai bine asa deocamdata. Peste vreo 50-100 de ani ori nu le va mai pasa, ori vor obtine independenta mult mai usor.
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by diegis37 »

pacat,dar tot nu a fost degeaba
User avatar
police10
Posts: 586
Joined: Thu Oct 04, 2012 4:55 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by police10 »

Eu zic ca e bine asa.
Cine stie ce se intampla la necaz, ca dintr-un imperiu monstruos au ramas cu ... nici macar o insula!
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by duranviola »

interesant va fi care va fi efectul acestui rezultat asupra celorlalte referendumuri separatiste : Catalunya, Tara Bascilor, poate si Ucraina ? ar trebui sa adaug si pe secui ?????
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by orangetm »

Nici n-au apucat "unii" sa aibe erectia completa pe tema data, ca li s-a si desumflat.
Si cate vise isi faceau!
:twisted:

Nici eu nu recunosc de Timisoara zona de sud a ei, dar nu cer referendum sa ne despartim de ei, de caleasagani.
:D
Bun-rau, un nucleu trebuie sa aiba lumea asta si tarile ei.
Sau salbaticiei atavice a omului ii trebuie separatisme de astea, sa se mai poata juca de-a razboiul si in viitor?
:-s
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

orangetm wrote:Nici n-au apucat "unii" sa aibe erectia completa pe tema data, ca li s-a si desumflat.
Si cate vise isi faceau!
:twisted:

Nici eu nu recunosc de Timisoara zona de sud a ei, dar nu cer referendum sa ne despartim de ei, de caleasagani.
:D
Bun-rau, un nucleu trebuie sa aiba lumea asta si tarile ei.
Sau salbaticiei atavice a omului ii trebuie separatisme de astea, sa se mai poata juca de-a razboiul si in viitor?
:-s
Drace unchiasule , citezi din Traian (imparatul roman , nu .... altul ) :mrgreen: !? Sau e in functie de moment :D ?
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by DP 2-6 »

duranviola wrote:interesant va fi care va fi efectul acestui rezultat asupra celorlalte referendumuri separatiste : Catalunya, Tara Bascilor, poate si Ucraina ? ar trebui sa adaug si pe secui ?????
A nu se confunda independenţa, cu autonomia.
Centralizarea excesivă creată de buCUReşti, este mai gravă decât orice tentativă de autonomie, indiferent pe ce criterii este cerută ea!
Da, îmi doresc o mai mare autonomie pentru Banat, (de alţii chiar nu-mi pasă) în primul rând pe criterii economice.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

In Scotia e o chestie mai speciala decat celelalte. Ei oricum au guvern si parlament propriu. Tot ce nu depinde de ei sunt chestii de asigurari, armata, limba, politici de imigrari, din astea. Si in plus, la ei a ajuns la gurvnerare un partid nationalist. (nu va ganditi la Vadim, astia chiar is seriosi si am inteles ca e singurul partid din Europa care a guvernat pe timp de criza si apoi a castigat alegerile) Asa au ajuns sa se puna problema referendumului. Iar Cameron, probabil fiind sigur ca nu va reusi, l-a si aprobat, mizand astfel pe faptul ca va pune punct dorintelor lor. Ei, pana la urma n-a fost chiar asa. :))

Celelalte natiuni nu cred ca vor avea sansa scotienilor prea curand. Nu stiu exact cum e in Spania, dar am inteles ca cei din Madrid nu-i vor lasa niciodata sa faca un astfel de referendum. Iar cu secuii... :)) Si oricum, nu vad de ce ar incuraja celelalte miscari separatiste, din moment ce referendum-ul a esuat pana la urma.
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Sdou »

=)) =)) =))
Image
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
Post Reply