Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

Harta din 1876:

Image

E de inteles oarecum de ce sarbii se crizeaza in Timoc, pentru ca nu trebuia sa faca parte din Serbia acea regiune din start!
Si e si la granita cu Romania!

In sfarsit nu sarbii sau romanii de astazi au facut granitele, si oricum in UE ele nu vor mai exista practic, dar cred ca romanii din Timoc trebuie sa aiba dreptul la limba lor!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by englezul »

Dar stiu ca te-a intaratat chestia cu ucrainienii... =))
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

englezul wrote:Dar stiu ca te-a intaratat chestia cu ucrainienii... =))
Nu m-a intaratat ca nu am nimic cu nimeni :))

Mi-am amintit doar ca daca e sa ne uitam la romani, din pacate romanii din alte tari, cei mai multi nici nu viseaza sa aiba drepturile normale pe care le au altii.

Atata tot!

Cred ca orice popor trebuie sa aiba dreptul la limba si traditia lui, inclusiv romanii!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by englezul »

Total de acord ! :D
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

Prezenta romaneasca in Serbia pe regiuni administrative:
Image

Prezenta romaneasca (macedoromani si meglenoromani) si Balcani:

Image

Ce consider eu ca ar fi normal?

Ar fi normal ca rusii, sarbii si grecii sa inceteze cu campaniile de asimilare si de presiune asupra romanilor prin care vor sa ii convinga ca nu sunt romani ci altceva!

Ar fi normal sa sarbii, grecii, albanezii si bulgarii sa le dea drepturi! La propria limba in educatie, mass media in limba lor (exceptii sunt in Macedonia pe tema asta si in Banatul sarbesc si Voievodina) si cult religios in limba lor!

Si ar fi normal sa li se recunoasca contributia istorica si sa fie respectati.

Cu granitele nu am nimic, oricum in Balcani este un amestec total!

Doar facand asa este posibila o prietenie reala intre popoarele balcanice!
Si noi evident la randul nostru suntem datori sa facem la fel, dar cu defectele noastre si cu atitudinile noastre de multe ori aiurite, mai ales la adresa ungurilor, uneori pe nedrept, uneori anacronic, cei de azi nefiind responsabili pentru actiunile celor din trecut, totusi noi am dat de 1000 de ori mai multe drepturi decat ne-au fost acordate!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

A, si inca ceva, sa le zica cineva celor de la Liga Banateana ca marea majoritate a romanilor din Timoc sunt banateni nu sunt olteni si ca ar fi cazul daca se tin banateni sa ii puna pe lista lor de prioritati!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

Nu stiu daca stiti dar Phoenix au scris o melodie in dialectul aroman:



Ovidiu Lipan Tandarica a mai cantat cu aromanii:



Tot melodia aia dar cu dans si alta interpretare si este mai clar ce spun:

Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

Nu sunt fan Elena Gheorghe dar a mai cantat in aromana si o dictie mai buna si se intelege mai clar dialectul aroman:



Dialectul macedoroman si meglenoroman, fiind separat timp de secole de cel dacoroman este un dialect, adica in parte intelegem, in parte nu, dar daca e sa mergi la ei si sa vorbesti te poti intelege in linii mari ca sa nu mori de foame :)). Daca stii insa limba romana de la sate, cea veche, din Moldova, Banat si Muntenia, atunci se intelege mult mai mult.

Aceiasi melodie cu textul in romana literara, dialectul aroman si engleza pe imagine:

Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Ivanhoe »

O alta melodia aromaneasca:



Limba lor este mai arhaica ca si a noastra.

Ce fain se aude in melodie limba romana arhaica!

De exemplu avem in latina oculi illi adica acei ochi si in romana literara ochii pentru ca demonstrativul latin devine articol hotarat. IN armana este oclile deci e un stadiu intre romana literara si latina vulgara adica: lat: oculi illi (singuar este oculus ille si in latina vulgara este oculu ille)> aromana: oclele> romaneste: ochii.

Exista si intre ei mai multe dialecte, vad ca in Romania unii aromani spun ochi, nu stiu daca e o contaminare de la noi sau in unele dialecte de la ei este asa.

Acum sarbii ii fac pe timoceni vlahi si le spun ca vlahii nu sunt romani, rusii pe moldoveni cum ca ar fi altceva, aromanii sunt mai indepartati pentru ca nu am avut contact cu ei sute de ani, grecii ii fac greci care au fost latinizati :)) sau mai au si o alta teorie pentru cei care resping asta cum ca a existat o limba proto-romana din care se trage romana si aromana :)). De tot rasul! Romanii mereu au zis ca vorbesc limba romana. Nu exista nimeni istoric care sa fi zis ca vorbeste proto-romana! :)). Stiintific a existat limba romana primara, asta este altceva, dar e o limba romana din care au evoluat dialectele romanesti.

Ar fi bine daca politicienii nostrii si-ar asuma misiunea si nu ar abandona pe romanii din afara tarii!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Limba romana si hartile etnico-lingvistice ale romanilor

Post by Pffv »

Mai cauta Ivanhoe :) . Sa nu ai surprize prin N si NE , asa pe teritoriul noii democratii din ...vecini :mrgreen: !
Post Reply