Discutii generale

"In toata lumea, si-n toata tara, nu e niciunde ca la Timisoara!"
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Discutii generale

Post by Pffv »

duranviola wrote:mda, in sfarsit sorab ( aka Mrakic Goran ) a rezolvat misterul a ceea ce este nevoie sa faci, pentru a demonstra ca esti primit in " gasca ", adica sa fii ( de )numit polist cu acte. Dupa afirmatiile domniei sale, este nevoie de 50 de deplasari in decurs de 40 de ani, alaturi de echipa favorita. Aviz celor care nu au indeplinit aceasta cerinta ! nu va mai dati mari ( mici, mijlocii ) polisti, ca nu tine ! trebuie neaparat 50 de deplasari ! acuma, cand am aflat cerinta necesara si obligatorie, trebuie sa facem totul, pentru a intra in randurile miscarii legio..., pardon ce a fost in capul meu ? in randurile miscarii poliste ( a se citi asu-iste ), pentru a demonstra puritatea, independenta si suveranitatea patriei noastre asu-iste............
Limba romana se dovedeste un hotar greu de trecut pentru unii, faptul ca sunt de alta natura etnica, nu le scuza acestora, folosirea unor cuvinte cu alt inteles ( conform DEX ), pentru a exprima anumite actiuni cu totul alt inteles. Pentru a ma face inteles :
coregrafie ( conform DEX ) =1. Arta de a crea dansuri și spectacole de balet. 2. sistem de notare convențională a pașilor și a figurilor de dans.
scenografie ( tot conform DEX ) = Arta de a executa decoruri, costume etc. pentru un spectacol.


acest mesaj este un pamflet si trebuie tratat ca atare. mai putin ultimele 2 definitii
E Sorab_18 si nu indeplineste cel putin conditia de ...timp , avand doar 33 de ani in ...total !! Cred ca ai inteles gresit ceva , ca doar nu se fac concesii de genul acesta fiind in joc puritatea,probitatea,credibilitatea si imaginea miscarii , pardon , gruparii respective . Insa te rog sa remarci ca , desi taios si aspru , dl. Mrakic nu foloseste cuvinte "nepotrivite" si prin aceasta se detaseaza oarecum de multi dintre camarazii sai care abuzeaza de injurii si derapaje verbale . Ce-i drept e drept , cu logica particulara a domniei sale am probleme , dar dpdv al onorabilitatii formale a discursului nu ai ce reprosa . Sa stie insa ca atunci cand el avea 1 an si 10 luni (aprox.) eu eram in tribuna pe 1 Mai (asa era numele atunci) pe o ploaie infernala la meciul contra divizionarei "B" engleze West Ham United in Cupa Cupelor turul II , cu toate ca in tur a fost 4:0 pentru ei (cu 3 goluri incasate in primele 20 de minute si gol anulat lui Nadu la 3:0). Suporter de rezultat ? Poate . Acesta (rezultatul) fiind o ...raceala zdravana !!
PS Nu mai eram 50.000 ca in turul precedent cu Celtic !!
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

50 de deplasari in 40 de ani? Mai am timp. :D

Oare se pune si aia de la Poli 2? Ca atunci mi s-ar dubla contorul. :D

Ah! Cum am uitat de aia de la Giarmata Vii? Pfoai, cat progres deja! Sunt pe drumul cel bun! :D
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Discutii generale

Post by Pffv »

holstein wrote:
Ivanhoe wrote: 1)Ma gandesc ca totusi in timp lucrurile se vor aseza pur si simplu 2) si intr-un final va fi totusi bine intr-un fel sau altul, ma refer bine pentru Poli Timisoara.
Subscriu!

Cât despre restul... aici sunt un pic mai pesimist.
Se vor aseza cum ? Tare sunt curios de o "explicitare" a sintagmei !
User avatar
holstein
Posts: 433
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:09 pm

Re: Discutii generale

Post by holstein »

Doi vecini, adica doi barbati, au ceva în comun, pe lânga faptul ca sunt ambi barbati le place muzica.
Într-o buna zi unul din ei se pune si asculta cu geamul deschis Verdi, celalalt riposteaza cu AC/DC, Verdi ne fiind pe placul lui. Lucru care se repeta, o data de doua de trei ori... ba începe "Verdi" ba AC/DC. Cu timpul, de la atâta despachetat si împachetat aceasi placa si ascultat aceasi muzica, gagii încep sa se sature iar duelurile muzicale se raresc. Adica lucrurile încep sa se aseze, se revine la "normal".

Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim... dar de dragul lui Angus, tipul scoate placa deja plina de praf...oare care va fi reactia lui "Verdi"!???? dar aici am ajuns deja la punctul 2...unde imaginatia-mi larga nu ma poate ajuta, de aceea ma abtin.
Wer glaubt etwas zu sein, hört auf etwas zu werden.
POLI UEBER ALLES !!!
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Discutii generale

Post by duranviola »

E Sorab_18.....stiu ca acesta e nick-ul complet, dar nu am avut niciodata pasiune pentru a contabiliza numerele.........
mai stiu, ca are capacitatea de a folosi cuvintele limbii romane, dovada, mai jos :

http://aforisme.citatepedia.ro/de.php?a=Goran+Mrakic

cat despre pagina lui de pe wikipedia, felicitari biografului sau.......................nu are asa ceva ?
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Discutii generale

Post by cristy2005ro »

pe forumul druckeriei:
csachiri wrote:Din start nu vreau ca acest post sa fie inceputul unui nou sir de polemici,din curiozitate am cautat pe google sa vad daca e indexat forumul echipei si tot din curiozitate l-am accesat.

Ce am constatat:
-Titlul forumului este Politehnica Timisoara si nu ACS Politehnica Timisoara.
-Unii useri sunt de bun simt cum erau si inainte precizand sursa celor postate, respect orangetm...
-Im mare e copiata structura acestui forum
-Sectiunea ISTORIE POLI TIMISOARA ... din 1921 (hmm,nu ca as avea ceva impotriva,insa nu prea ii vad rostul,in ce sens?! "munca" imensa privind istoria acestui club s-a depus pe acest forum si nu cred ca o poate contesta nimeni,ma refer in mod deosebit la alt.core)
-Inchei cu ceva hazliu: se discuta ca ar trebui schimbata stema, dupa modelul orasului,hazliul apare privind parerile despre calutii de pe cele doua steme si anume despre organele lor de reproducere :))
Va doresc bafta si sa fiti cat mai naturali si inventivi.

PS @AndreiVajna: Daca nu sunt indiscret ai putea sa imi spui care au fost motivele pentru care acum ti-ai facut primul policard?
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Discutii generale

Post by Ivanhoe »

Atata timp cat oamenii au o minima educatie si nu jignesc mi se pare normal ca sa aiba fiecare dreptul la opinie. Vorbim aici de mediul virtual.
Eu le inteleg in parte principiile unora de pe forumul celalalt si in ideal asa in parte chiar sunt de acord dar in concret vorbind de multe ori nu.
De exemplu sa facem o comparatie cu echipa nationala. Cred ca multi dintre noi am fost suporteri "inraiti" ai echipei nationale acum ani de zile cand juca generatia lui Hagi. In timp insa lasand la o parte meciul de pe National Arena de acum, ani intregi echipa nationala nu prea a mai avut suporteri. Si sa dau exemplul meu. Asta s-a intamplat nu pentru ca as fi suporter de rezultat. Ideea de a sustine o echipa indiferent de rezultat rezida in faptul ca te regasesti in echipa respectiva, in filosofia ei, te reprezinta. Ori pe masura ce au trecut anii dupa venirea la putere a lui Mircea Sandu, si mlastina din fotbalul nostru s-a tot adancit, cand efectiv iti era greata de cei din FRF, nu mai zic de generatia lui Mutu care a cam trecut, aia cu droguri, manele, cluburi, scandalul tarfelor, la care adaugam ca nici ca sportivi nu au stralucit, adica nu au fost seriosi, eu am simtit tot mai mult, desi sustin Romania, ca echipa respectiva concreta, condusa de FRF-ul respectiv concret nu ma prea reprezinta. Si aici nu e vorba de rezultate, pentru ca poti sa pierzi calificari dar jucand serios, dand totul, si cu fair play, doar pentru ca ai adversari cu o valoare mai buna. Nu a fost cazul insa, nu are rost sa amintesc ce a insemnat nationala toti anii astia, adica jucaria clanului Becali printre altele.

Ideea este ca te poti indeparta de o echipa nu doar pentru ca ai fi suporter de rezultat dar si pentru ca acea echipa se indeparteaza ea de identitatea ei proprie si se transforma in altceva.

In plus fiecare tara isi are suporterii ei, intr-un fel se comporta cei din Anglia, in altul cei din Italia, Spania etc.
Vrem, nu vrem, suntem in Romania. Asta inseamna ca lucram cu materialul clientului. Adica frustrari ca nu e ca si la Napoli sunt aiurea din punctul meu de vedere, nu ca nu ar fi intr-un fel justificate. Dar Timisoara niciodata nu va fi Napoli pentru ca e Timisoara, orasul are total o alta mentalitate si istorie! Si daca ar fi sa avem o galerie mai buna ca cea a lui Napoli vreodata, oricum va fi altfel. Comparatiile astea sunt bune doar daca vrem sa tragem de noi inainte, dar sunt rele daca servesc pentru a face reprosuri altor suporteri ca ei nu sunt ca napoletanii.

Daca vrem sa facem ceva, incercam sa facem cu ce avem, adica cu timisorenii nostri, asa buni sau rai cum sunt. Daca reusim foarte bine, daca nu prea reusim asta este. Conteaza ce facem sa facem din pasiune pentru acest club si pentru aceasta echipa!

Cred ca reprosurile nu isi au sensul.

Adica: felicitari tuturor care s-au implicat si au contribuit la spectacolul de pe Dan Paltinisanu de la 1921 incoace! Dar s-a facut cat s-a putut pentru orasul asta si se va face cat se poate, nu cred ca isi au locul reprosuri!

Sa ne bucuram pentru ce a fost si sa incercam sa facem ce putem pentru viitor!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Discutii generale

Post by Kerosen »

duranviola wrote:E Sorab_18.....stiu ca acesta e nick-ul complet, dar nu am avut niciodata pasiune pentru a contabiliza numerele.........
mai stiu, ca are capacitatea de a folosi cuvintele limbii romane, dovada, mai jos :

http://aforisme.citatepedia.ro/de.php?a=Goran+Mrakic

cat despre pagina lui de pe wikipedia, felicitari biografului sau.......................nu are asa ceva ?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Goran_Mrakic


Pacat de anumite derapaje,in rest,felicitari
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Discutii generale

Post by orangetm »

Scurte ganduri...

- am fost odata polisti; anii echipei au trecut pe ritmurile "abba"; am fost cam tot timpul fruncea in aprecierile contemporanilor, din ce am prins eu: trofee Petchovschi, articole elogioase de la intelighentia vremii; intr-un cuvant: am fost respectati pentru ca ne-am respectat noi insine.

- post comunism, epoca de tranzitie (sociala, politica, cat si polista); cadem in haurile fotbalistice locale, dupa un inceput fulminant de deceniu 9; aparent, nu mai e nimeni langa echipa; lumea sta si asteapta; vine o prima licarire de redesteptare de la mare distanta; mai stam otara in asteptare si, brusc, sub impresia de daruire lasata de niste fotbalisti mediocri in fond, adoptam echipa adusa din capitala; nebunie generala, lume fericita (si) sub lumina lucsilor veniti si ei intr-un tarziu pe vechea arena comunista.

-a doua descalecare: vine omul cu sacul fara fund al banilor si al promisiunilor de euromarire; mai repede ca la prima descalecare a unui "capitalist", e adoptata de adevarata si venita din originile universitare timisorene si aceasta echipa; entuziasmul este perpetuat cativa ani buni, desi apareau semne tot mai evidente de cacialma.

- a treia descalecare: dupa ce s-a muls din toate partile ce s-a putut mulge de pe echipa si de pe sentimentele fanilor, a venit scadenta iluziilor, carora le-am dat girul suportericesc, iluzii aduse de mecena de sub pod si de localii nostri alesi; in acesti ani de mileniu trei, mai apare un factor nou: dezbinarea pe baze politice a fanilor, facuta cu destula iscusinta, dovada fiind ca unii se jura si in zi de azi ca nu sunt afectati de ea; a treia descalecare vine dintr-o zona viticola banatana, adiacenta orasului mama al clubului; aceeasi marie cu alta palarie de la primele doua descalecari "capitale"; brusc, da amocul in toata suflarea polista, care ia in brate 2 papusele frumos ornate de catre papusari de "stanga" si/sau de "dreapta"; si da-i si lupta, nenicule, de atunci.

-meciul clonelor e in plina desfasurare si cam toti par a fi uitat ca am fost odata polisti, leganati de ritmurile "abba" ale echipei, dar respectati pentru ca ne-am respectat noi insine.

1 e mai mult ca 2!
Hai Poli!
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Discutii generale

Post by Pffv »

orangetm nostalgic @-) !! Ai omis , cu buna stiinta (sper) , efectul mult prea multilor ani de educatie "pro" ! De acolo disensiunile de neimaginat mai "antart" . Acum daca nu esti "dur" (o varianta de "cool") , nu dai cu bata si nu injuri nu ...existi . Ceea ce a prins "bine" in mentalul popular este discursul manipulator , voit "naiv" , deseori autointerogativ , cu raspunsuri sugerate de ..cugetarea anterioara intrebarii , imbinat si cu propozitii afirmative (nu interogative maestre m...55) nete si de nediscutat (adevaruri "dialectice" ?) . Efect garantat ! In foarte multe domenii (toate) pana la urma de baza ramane demagogia pura , chiar didactica si "pedagogica" . Pe un teren irigat cu o subcultura de invidiat (daca ar fi a altui ...popor) radacinile nimicului manifest se dezvolta uluitor de rapid si se ramifica ...exponential (factorial ?!) . Pretul din pacate il vom achita cu totii , in toate domeniile , fiti fara grija . Amar !
Post Reply