Religie în general

User avatar
timisoara1990
Posts: 76
Joined: Tue Jul 02, 2013 7:38 pm

Re: Religie în general

Post by timisoara1990 »

da, hai sa dezbatem fratilor! dar nu cu unu' care atat timp cat va traii nici macar nu isi poate imagina o credinta si iubire fata de dumnezeu fara biserica si religii. parca ii si aud (majoritarii fiind)"ba?ba?cum?nu l-am putea iubii pe dumnezeu daca biserica si religiile nu ar exista! nu nu nu...trebuie sa merg la biserica si sa venerez stapanul ca altfel nu il pot iubi" mda.. atata ii de rau dumnezeu ca si vrea sa il venerezi :))
altcineva alte persoane ar fi interesant de auzit :)
apropo legat de acest subiect am gasit ceva interesant: http://forum.softpedia.com/topic/821364 ... concluzii/
sunt total de acord cu JayBird!
Last edited by timisoara1990 on Mon Jul 08, 2013 7:29 pm, edited 1 time in total.
User avatar
priu
Posts: 96
Joined: Thu Nov 29, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by priu »

timisoara1990, iti spun doar asta, daca nu exista biserica tu erai acuma politeist si te inchinai acum cu ardoare la zeul internetului.
User avatar
timisoara1990
Posts: 76
Joined: Tue Jul 02, 2013 7:38 pm

Re: Religie în general

Post by timisoara1990 »

priu wrote:timisoara1990, iti spun doar asta, daca nu exista biserica tu erai acuma politeist si te inchinai acum cu ardoare la zeul internetului.
mai bine spus, daca nu exista biserica, acum omenirea stia mai mult despre ea decat se vrea a sti!
dar ajunge ca sunt aici sa ma cert.
User avatar
priu
Posts: 96
Joined: Thu Nov 29, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by priu »

timisoara1990 wrote:
priu wrote:timisoara1990, iti spun doar asta, daca nu exista biserica tu erai acuma politeist si te inchinai acum cu ardoare la zeul internetului.
mai bine spus, daca nu exista biserica, acum omenirea stia mai mult despre ea decat se vrea a sti!
dar ajunge ca sunt pe site pentru poli
Esti primul om care spune ca daca un lucru n-ar exista s-ar afla mai multe despre el. #-o Daca prima oara am avut dubii acuma m-ai convins. :|
User avatar
timisoara1990
Posts: 76
Joined: Tue Jul 02, 2013 7:38 pm

Re: Religie în general

Post by timisoara1990 »

priu wrote:
timisoara1990 wrote:
priu wrote:timisoara1990, iti spun doar asta, daca nu exista biserica tu erai acuma politeist si te inchinai acum cu ardoare la zeul internetului.
mai bine spus, daca nu exista biserica, acum omenirea stia mai mult despre ea decat se vrea a sti!
dar ajunge ca sunt pe site pentru poli
Esti primul om care spune ca daca un lucru n-ar exista s-ar afla mai multe despre el. #-o Daca prima oara am avut dubii acuma m-ai convins. :|
frate deja nu mai gandesti lucid deloc esti foarte greu de cap serios acuma...nustiu ce varsta ai dar ma rog nu mai are importanta. daca biserica si religiile nu ar exista, omul stia mai multe despre el si originea/trecutul sau caci biserica si religiile ascund multe lucruri care nu se vor a fi aflate, si daca se afla,se va crea o revelatie mondiala. ma rog chiar am sa te rog sa nu ne mai pierdem timpu ca nu am sa iti mai raspund.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Religie în general

Post by AndreiVajnaII »

Nu vreti sa va certati in privat? ;;)
InsideOfYou
Posts: 13
Joined: Fri Jun 07, 2013 12:20 pm

Re: Religie în general

Post by InsideOfYou »

Chit ca crezi sau nu in Dumnezeu sau in Isus Hristos , faptele ce le faci conteaza si cat de mult iti pasa si ajuti oameni etc .... asta te face om , nu neaparat biserica .

Eu cred in Dumnezeu , dar sincer nu prea sunt cu bisericiile ...
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by diegis37 »

:-s

"Asigurare divina" pentru masini: Patriarhia introduce slujba de binecuvantare a vehiculelor
"Veste buna pentru soferii credinciosi care nu se multumesc cu asigurarile obisnuite pentru autoturisme. Patriarhia Romana a introdus, oficial, slujba de sfintire a masinii.

Astfel, noul serviciu al Bisericii Ortodoxe Romane a fost inclus intr-o carte bisericeasca, potrivit portalului basilica.ro.

Cea mai recenta editie a cartii de cult in care se regasesc astfel de slujbe, si anume Molitfelnicul 2013, cuprinde si "Sfestania pentru binecuvantarea unui vehicul", sfintirea masinii devenind astfel o practica oficiala a preotilor.

Cat costa sfintirea masinii?

"Au fost adaugate din surse mai vechi, sau traduse direct din limba greaca, unele randuieli si rugaciuni cerute de nevoile pastorale contemporane (Sfestania pentru binecuvantarea unui vehicul,... )", se arara pe site-ul agentiei de stiri a Patriarhiei.

Decizia a venit in contextul in care unii credinciosi au dorit o protectie suplimentara, de tip divin, pentru masina lor, in afara de cea standard oferita de asiguratori. De asemenea, mai multi calugari au incurajat initiativa, sustinand ca si autovehiculele ar trebui sa fie sfintite.

Un fals preot sfinteste orice, chiar si masini

Spre exemplu, unele unitati militare din judetul Neamt isi trimit la sfintit camioanele cu care sunt transportati soldatii, iar preotii de la Manastirea Neamt oficiaza slujbele.

"Rugaciunea de binecuvantare a Luntrei a evoluat astazi, la masina, bicicleta, caruta. Se stropesc si cu apa sfintita. A devenit o moda in ultimul timp, dar in cazul unora incape aici si multa superstitie. Plata slujbei o face fiecare om dupa cum poate, adica un carutas poate sa dea cat soferul unui Jeep si cam asa se intampla", a declarat un preot, acum doi ani, pentru Evenimentul Zilei. "
User avatar
police10
Posts: 586
Joined: Thu Oct 04, 2012 4:55 pm

Re: Religie în general

Post by police10 »

diegis37 wrote::-s

"Asigurare divina" pentru masini: Patriarhia introduce slujba de binecuvantare a vehiculelor
...."
=))
Sa nu-mi spui ca e pe bune! :))
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Religie în general

Post by englezul »

:bashhead:
Post Reply