Formatii/ cantareti din Timisoara

User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by PSC »

Image
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by Ivanhoe »

Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by AndreiVajnaII »

Pentru toti dacii de pe forum: :D

User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by orangetm »

Multam... :ymhug:
Am primit cadou albumul de pe care e piesa asta, "Varstele Pamintului", acum 1 an de ziua mea... :)
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by AndreiVajnaII »

Ilie Stepan lanseanza un triplu album "Lumina", ce reprezinta ultima parte a trilogei ce contine "Sensul Vietii" si "Undeva, in Europa". Mi se pare incredibil ce a realizat, citind descrierea:

http://www.letsrock.ro/noutati-Ilie%20S ... -3994.html
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by DP 2-6 »

Chiar aseară i-am văzut pe Ilie Stepan şi Horea Crişovan la TVR Timişoara, în emisiunea Roxanei Morun. Minunat, e tot ce pot să spun!
Albumul de fapt e qvadruplu, 3 CD-uri şi un DVD.

User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by DP 2-6 »

Ilie Stepan, propus cetatean de onoare al orasului Timisoara

Artistul Ilie Stepan, fondatorul grupului „Pro Musica” şi cel care a compus piesa „Timişoara”, pe versurile lui Marian Odangiu, imnul Revoluţiei din Decembrie 1989, va deveni cetăţean de onoare al oraşului Timişoara. Aleşii locali vor avea pe ordinea de zi a următoarei şedinţe de consiliu un proiect de hotărâre care prevede aprobarea acordării acestei distincţi.

Propunerea de a i se acorda titlul de cetăţean de onoare al municipiului Timişoara muzicianului Ilie Stepan a venit din partea Asociaţiei Forumul Revoluţiei din Decembrie 1989 – Libertatea Timişoara.

Ilie Stepan este cel care a înfiinţat legendarul grup „Pro Musica” la începutul anilor 70, pentru care a scris peste 80 de compoziţii, şi a compus, în 1973, prima operă folk din România, „Creanga de cireş”, urmată, în 1975, de o a doua operă, „Călătorie de nuntă”. Între 1975 şi 1977 a colaborat cu grupul rock „Progresiv TM”, cântând la chitară bas şi acustică.

Între1982 – 1983 a compus, alături de Dixie Krauser, opera rock „Introducere într-un

concert barock”, pe un libret şi texte de Marian Odangiu. Versiunea scenică a avut parte de 11 vizionări ale cenzurii comuniste şi apoi a fost interzisă reprezentarea ei, amintesc reprezentanţii municipalităţii timişorene.

Între 1987 şi 1989 a coordonat şedinţe de meloterapie la Spitalul de Psihiatrie Jebel.

La sfârşitul lui decembrie 1989 a compus piesa „Timişoara”, pe versurile lui Marian

Odangiu, cântec ce devine Imnul Revoluţiei Române.

Ilie Stepan a compus muzică şi pentru numeroase piese de teatru din 1981 până în prezent, la Teatrul Naţional Bucureşti, Teatrul Naţional Timişoara, Teatrul German de Stat Timişoara, Teatrul Maghiar Timişoara, Teatrul Ioan Slavici Arad, Teatrul pentru copii şi tineret Merlin Timişoara, Teatrul Iulian Rista Bugariu din Vîrşeţ, Serbia, Teatrul Thespis şi altele. Totodată, artistul a compus musicaluri pentru copii şi a realizat compoziţii pentru filme documentare şi de televiziune. În 2008 a fost recompensat cu o diplomă de excelenţă de către Primăria Timişoara pentru promovarea culturii timişorene.

Cu grupul Stepan Project, Ilie Stepan a realizat proiectul muzical „Trilogia Sensului Vieţii”, care cuprinde „Sensul Vieţii”, CD apărut în 1996, „Undeva în Europa…”, dublu CD apărut în 2001, şi „Lumina”, triplu CD şi un DVD, ultimul material urmând să fie lansat, după 11 ani de muncă, în 20 noiembrie la Timişoara. Spectacolul de lansare va avea loc în sala multifuncţională a Consiliului Judeţean Timiş, de la ora 19.30.

„În curs de pregătire este proiectul Pro 40, care va demara în 15 ianuarie 2013, când se vor împlini 40 de ani de la primul concert Pro Musica şi care va însemnă revenirea pe scenă (după 20 de ani) a grupului Pro Musica”, amintesc reprezentanţii Primăriei Timişoara.
http://www.tion.ro/ilie-stepan-propus-c ... ra/1205205
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by DP 2-6 »

Piesa noua Cargo, in exclusivitate pe Facebook si YouTube

Zilele trecute, legendara trupă Cargo a lansat o nouă piesă, “A 5-a dimensiune”, în exclusivitate pe Facebook și YouTube. În plus, în premieră pentru formație, această nouă lansare a adus și posibilitatea fanilor de a descărca melodia în format mp3 încă din ziua lansării, folosind o aplicație dedicată.

“Am decis să lansăm această piesă în exclusivitate pentru fani, să le dăm posibilitatea să o descarce și să o poată asculta fiecare dintre ei încă din ziua lansării pentru a fi aproape de ei așa cum și ei ne sunt alături de peste 27 de ani”, a declarat Adrian Igrișan.

În cele două zile de la lansarea către fani prin intermediul rețelelor sociale, “A 5-a dimensiune” a strâns peste 15.000 de vizualizări pe YouTube, sute de comentarii, like-uri și share-uri de la fanii trupei, precum și numeroase întrebări legate de conținutul melodiei.

“Textul și muzica sunt un întreg – la fel ca la toate piesele noastre. Cu acest single am încercat să expunem stările cu care ne confruntăm toți în perioada asta: acum suntem debusolați, avem un disconfort și imediat suntem împăcați cu noi. Lumea este în schimbare iar asta […] are și un răspuns științific”, a adăugat Igrișan.

“A 5-a dimensiune” aduce fanilor același sunet inconfundabil Cargo, îmbogățit cu elemente noi și tratează un subiect actual și destul de controversat: sfârșitul lumii sau începutul alteia. “Ceea ce par a fi “greșeli gramaticale” sau dezacorduri sunt făcute cu bună știință și ne asumăm “vina” pentru ele, licențele poetice fiind folosite de foarte mulți artiști de pe tot globul. Am ales această exprimare deoarece am dorit să creem un disconfort și mai mare și astfel să exprimăm mai bine starea pe care o traversăm cu toții“, spune Adi Bărar.

Înainte de lansare, membrii trupei Cargo au explicat fanilor povestea din spatele piesei și au prezentat câteva acorduri în exclusivitate prin intermediul unui videoclip postat pe rețeaua socială Facebook. “Piesa este rock, însă vine cu o concepție nouă, în care am folosit elemente și sound-uri noi. Este o piesă Cargo în care cântăm, așa cum ne-am obișnuit fanii, despre tot ceea ce ne înconjoară. De data asta este un subiect destul de controversat: intrăm într-o altă dimensiune, va începe un nou calendar, al cincilea de când a început Pământul: este vorba de revelație sau apocalipsă”, a adăugat Bărar.

“A 5-a dimensiune” este un single care anunță un nou material Cargo, cu același nume, pe care membrii trupei își propun să îl lanseze în 2013. Componența actuală a trupei Cargo este Adi Bărar – chitară solo, Adrian Igrișan – voce și chitară, Tavi Pilan – tobe, Mirel Cumpănaș – chitară bas și Ionut Carje – clape.
http://www.tion.ro/piesa-noua-cargo-in- ... be/1215920

User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by duranviola »

Ochii si capul ma doare

parca nu suna bine ...... :-\
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Formatii/ cantareti din Timisoara

Post by DP 2-6 »

duranviola wrote:Ochii si capul ma doare

parca nu suna bine ...... :-\
În versuri se acceptă. :D

Acum am si eu pe lume parte:
Pot îmbratisa maiastra-ti carte,
Stiu ca frate-mi esti si-mi esti parinte,
Acum nimeni nu ma poate minte.
Bine ai venit în casa noastra,
Neamule, tu, floare mea albastra-Eminescu.

Grigore Vieru, "Eminescu"
Post Reply