România - știri și comentarii

AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by AndreiVajnaII »

Eu am invatat ca daca adaugi sufixul "tor" la un verb obtii un substantiv care inseamna persoana ce face respectiva actiune. Asa ca un inhaitator e cel care creeaza o haita sau aduna alte persoane intr-o haita. Cred ca mai bine se potrivea "inhaitatul" pentru o persoana ce nu poate trai decat intr-o haita.

:-B
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

AndreiVajnaII wrote:Eu am invatat ca daca adaugi sufixul "tor" la un verb obtii un substantiv care inseamna persoana ce face respectiva actiune. Asa ca un inhaitator e cel care creeaza o haita sau aduna alte persoane intr-o haita. Cred ca mai bine se potrivea "inhaitatul" pentru o persoana ce nu poate trai decat intr-o haita.

:-B
Corect ce zici, dar avem de-a face cu ambele două situaţiuni... :D

Ideea e să nu mai stricăm votul pe gâşte îndopate cu orz...! :-q
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

A murit Iurie Darie !
Cunoscutul actor a decedat vineri noaptea, intr-un spital din bucuresti .
Din ceea ce am citit prin presa, in nici o biografie nu este mentionat faptul ca liceul l-a facut la Timisoara, chiar la actualul Colegiul National C.D. Loga......
Dumnezeu sa-l odihneasca ! :(
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

Vinerea Neagră 2012, 23 noiembrie, ziua marilor reduceri

În 2012, Vinerea Neagră (Black Friday) - ziua cu cele mai mari reduceri la mai multe categorii de produse, dar mai ales la electronice - cade în 23 noiembrie.

Online și în magazine, perioada de reduceri începe la ora 05 dimineața și se încheie la miezul nopții. Anul trecut, când clienții s-au putut bucura pentru prima dată de Vinerea Neagră în România, reducerile pentru unele produse au ajuns și la 40-50%. Se așteaptă ca, în 2012, reducerile să fie mai mari decât în 2011.

După Vinerea Neagră, urmeaza Cyber Monday (luni, 26 noiembrie), o zi dedicată exclusiv reducerilor la produselor electronice.

Clienții care comandă online pot alege magazine românești care oferă mari reduceri cu ocazia acestei zile sau pot opta pentru reducerile de pe eBay și Amazon, care au filiale și în Europa.

Trebuie însă să știți că, deși cumpărăturile din Uniunea Europeană nu sunt suprataxate nici vamal şi nici prin TVA, dacă produsele depăşesc o anumită dimensiune sau greutate vor fi taxate de Poşta Română.

Anul trecut, siteurile mai multor magazine online de electronice au fost blocate zeci de minute, din cauza valului de vizitatori.

poftiti, de va tin buzunarele ! :D
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: România - știri și comentarii

Post by englezul »

Acuma spui, dupa ce mi-am luat deja Samsungul :((
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

Cât de mici vor fi pensiile decreţeilor. Criza sistemului public de pensii, cauze şi soluţii

Un angajat născut după 1967 va obţine peste 20 de ani, când va ieşi din câmpul muncii, o pensie de numai 30% din salariul mediu brut de atunci, echivalentul de astăzi a 515 lei.

http://www.adevarul.ro/actualitate/soci ... 18821.html

:(
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: România - știri și comentarii

Post by englezul »

Vai de pooola noastra :-o
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: BC Timisoara

Post by Deyan »

impossible wrote:.... Si noi am strigat adesea Romania, Romania....
Chiar nu merita sa depui acest efort.Venind la meciul lui BC Timisoara pentru ce kkt sa strigi rromania???
chiar stau si ma intreb cum unii din voi inca mai putei fi mandrii de aceasta "tara"?
Ma rog la Dumnezea sa ne rupem odata de gunoiu asta de rromania si sa fim o mica Elvetia.
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: BC Timisoara

Post by impossible »

S-a strigat Romania ca o reactie la atitudinea galeriei maghiare. Si nu, eu nu sunt deloc de acord cu ceea ce ai postat. Trebuie sa spun din start ca sunt banatean, m-am nascut si am crescut aici. Stiu ca "Romania e o tara frumoasa, pacat ca-i locuita". De multe ori nu-mi place ceea ce vad nici in Timisoara. Uita-te la atitudinea unora cu care credeam ca sunt de aceeasi parte a baricadei (cazul Poli) sau cum arata soselele in oras, ca sa dau doar doua exemple. Ducand rationamentul in aceeasi directie ar insemna sa ma delimitez si de Timisoara si sa spun ca, de fapt, doar cartierul in care locuiesc este orasul meu. Imi pare rau, nu pot.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: BC Timisoara

Post by Deyan »

Daca nu eram sub dominatia hazburgica,eram la fel de "bogati" precum oltenia sau moldova.
Cat au fost austriecii/unguri/nemti ne-am dezvoltat si ne-am ridicat si ca oras si ca mentalitate.
Si atata timp cat ma duc in bucuresti si aia striga muie Timisoara,(deci au ceva cu orasul nu cu echipa) cat la tv apare,"inca un avion cu rromani a fost expulzat din Franta",cat timp tiganii sunt lasati in voie sa isi faca palate,cat timp in centru Timisorii e plin de boschetari care ma iau la rost ca de ce nu vreau sa le dau 1leu ,vazandu-ma ca am primit rest de la magazin,cat timp populatia de maidanezi e in crestere ,cat timp in parlamentu European, rromania este reprezentata de beeecalii ,cat timp dragomir si sandu si-au facut contract pe viata cu frf,cat timp un dotore este premier,in tot acest timp nu am ce respect sa port pentru acesta rromania.
Sunt mandru ca sunt cetatean European,sunt mandru ca sunt Banatean ,mi-e rusine ca am legaturi cu romania.
"Tara mea-i Banatul meu!"
Post Reply