România - știri și comentarii

User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

Image

:-bd
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by Pffv »

Pune te rog si zambetul ortodox :D .... in lumina ultimelor indicatii ale partidului :mrgreen: !
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

Ajung "ei" la falxurile romanilor!
:curat1:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by Pffv »

orangetm wrote:Ajung "ei" la falxurile romanilor!
:curat1:
Cand unchiasule , ca am impresia ca iar scapa :twisted: !
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

Chiar sunt fericit ca multi tineri si mai putin tineri au ascultat de cicaleala mea si au iesit din tabieturile lor mergand sa voteze.
Le multumesc tuturor.
Si s-a dovedit ca daca suntem IMPREUNA nu au ce sa ne faca!

Moise Guran:
Am primit un mail, semnat, dar pe care prefer sa il raspandesc ca fiind anonim, pentru ca este formulat colectiv. Nu stiu cati se regasesc in el, eu ma regaesc desi nu ma simt prins in generatia asta Facebook. Eu consider aceasta retea doar un instrument. Si nici nu-mi plac intotdeauna oamenii de care dau pe aici.
Dar, inca o data, manifestul este interesant si poate deveni viral.

Scurt Manifest,

Deruta este mare in ambele tabere. Unii nu inteleg cum au putut sa piarda, altii cum au putut sa castige asa detasat.

Noi, Generatia Facebook, vrem sa-i lamurim. Suntem generatia tanara, medie, varstnica (dar fiecare cu sufletul tanar) “manipulati” doar de constiinta noastra libera... sa-i spunem “constiinta facebook”.

Mesaj catre PSD:

Incepeti curatenia urgent, scoateti in fata oameni imaculati (sau macar nu asa patati). Asta este sansa voastra. Pe noi nu ne veti prostii cu fluturasii capsati de cupoanele bunicilor nostri, cum nu ne-ati prostit cu bau-baul unui neamt de alta religie decat a voastra, sau cu stafia lui Basescu.
Nu ati furat voi atati bani cat sa ne puteti cumpara ca pe biserica ortodoxa, pe care ati compromis-o definitiv in ochii nostrii.
Doi ani nici nu stiti cat de repede or sa treaca. Iar noi va asteptam.

Mesaj catre PNL:

Cititi mesajul catre PSD si invatati din el. Nu sunteti asa departe de PSD. Avantajul vostru acum a fost ca nu ati avut cheia lor de la cufarul cu bani al tarii noastre.

Mesaj catre Klaus Werner Iohannis:

Am inchis ochii la lamuririle cu care ne-ati nelamurit. Am acceptat raul cel mai mic. V-am oferit puterea si onoarea sa ne reprezentati.
Acum asteptam:

- Asteptam in primul rand sa-i fortati pe cei care ne-au umilit parintii si copiii aflati departe de casa, sa plateasca;

- Asteptam sa ni-i aduceti inapoi acasa cat mai repede cu putinta;

- Asteptam ca impreuna sa aratam in lume ca noi reprezentam Romania.

Cu noi veti fi o forta, fara noi veti deveni o marioneta.

Generatia facebook s-a nascut. Priviti cat de repede crestem.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by AndreiVajnaII »

Lasa ca si tinerii i-au convins pe ai mai mari sa voteze cum trebuie. ;)

Sunt de acord cu ce spune anonimul pana la chestia cu "Generatia Facebook". Nu e vorba de nici un facebook. E vorba de oameni. Facebook e o tehnologie ce are meritul de a fi o sursa descentralizata de informatie si astfel nu poate fi manipulata la fel ca telviziunile. Dar fara oamenii care sa foloseasca tehnologia cu cap si fara sa actioneze apoi in mos corespunzator, facebook n-ar fi decat un site pe care intra adolescentii sa se uite la poze cu gagici.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

Emotionant e putin spus ce veti citi mai jos.
Omeneste e cuvantul corect, cred.
Desi eu cred ca si Dumnezeu si-a "bagat coada" in aceste alegeri.
Urmariti istoria: poporul roman a fost "ridicat" din rahat periodic, parca de o mana "invizibila".
Care o fi AIA?
SI DE CE?
:)
..........................................................................................................
Omul care a stat în spatele campaniei online a lui Iohannis, Vlad Tăușance, de 35 de ani, căruia îi datorează președintele ales Klaus Iohannis victoria.
<<Mai jos redăm un interviu cu strategul online al președintelui Iohannis:
”M-am ocupat, în principal, de branding și de strategie online, apoi de strategie de conținut, implementare, tuning și certuri cu colegii. Am avut parte de o echipă multi-disciplinară și versatilă, așa că am jucat de pe mai multe posturi în cele trei luni de muncă.
Strategia a fost curată și de bun simț. Am refuzat să cosmetizăm sau să trucăm personajul real sau să ne subestimăm audiența. La schimb, am încercat să dăm muniție – text, video, foto, grafică – susținătorilor și să încurajăm inițiativele grass-roots.
Din punct de vedere demografic, ne-am concentrat pe mobilizarea hăului de potențial în participarea la vot: 18-35 de ani, urban, adică exact populația băștinașă de pe Facebook. Pariul meu personal a fost să câștigăm influencerii, să-i lăsăm pe ei să fie exuberanți, având în vedere că lucrăm pentru un candidat sobru. Am avut în spate zeci de ore și de Giga de cercetare proprie, de chestionare și sondaje asociative, am folosit mult A/B testingul, am testat soluții de data-warehouse.
Obiectivele au relativ fost simple: să câștigăm primul loc în online – peste 1.000.000 de likeuri și un reach de peste 5.000.000 – apoi să câștigăm alegerile. Ne-am depășit obiectivele. Avem mai mulți fani ca Merkel sau Hollande, cel mai bun engagement, dar și clipuri cu un milion de unici și peste 100.000 de share-uri, adică mai bine decât Inna sau Obama.
Dacă este să ne luăm după rețete, Klaus Iohannis este un produs politic greu de promovat online. Nu face poze cu pisici (deși are peste 5 azilante la curte), refuză să-și folosească familia în campanie (deși are o soție minunată și elegantă), nu vrea să intre în detalii despre viața personală (deși este pasionat de ciclism și de trandafiri), nu este spumos (deși are un sarcasm sibian de clasă), nu se lasă umanizat (deși este mai mult om decât om politic). Știi ce? Toate rețetele astea sunt niște tâmpenii. Tot ce am făcut a fost să fim coerenți în comunicare cu adevărata lui personalitate. Omul este un BMW într-o piață de mașini coreene second hand. Este griul-argintiu plictisitor?
Sunt moderația sau consecvența defecte? Este seriozitatea un handicap? E atât de plictisitoare decența?
Nu am avut divizie de postaci. Nu am coordonat echipe de lăudători.
Am avut în task-force exact patru admini și moderatori de comentarii sau mesaje care s-au ocupat și de diseminarea mesajelor. Plus o campanie de Facebook ads calibrată maniacal pe micro-comunități locale sau de interese. Și conținut de calitate.
Tipping-point-ul pentru mobilizare a fost ieșirea din cursă a Monicăi Macovei. După mahmureala celor 4,5 procente, oamenii deja intrați în viteză și luptă – influenceri, KOLi și Jedi de comunicare –s-au îndreptat spre cel mai plauzibil candidat. A fost un transfer de simpatie și mobilizare la care mă așteptam. Mantra mea a fost: ‪#‎nevedemînturul2‬.
Felicit echipa de online MM, le mulțumesc talibanilor ei care ne-au susținut tacit sau fățiș. Vreau să precizez, însă, un lucru: în vârful lor de activitate au avut un engagement de 200.000 de oameni, la vreo 100.000 de fani. Noi aveam deja 400.000 de fani, și un fan base secundar de 600.000 care interacționa cu postările sau materialele noastre. În condițiile în care am difuzat cam jumătate din ce difuza Macovei, Udrea sau Ponta.
Am avut o comunicare directă cu domnul Iohannis, cu răspunsuri prompte și un feedback incredibil de constructiv, dar și independență totală față de restul echipei de campanie. Am fost un bunker izolat de restul sediului din Kiseleff.
Și, da, ne-am bătut până în ultima secundă. Am avut forță de reacție rapidă, am transmis live, am jucat jocul până la capăt. Când Ponta posta mesaje de campanie seci, noi transmiteam în timp real din Londra și Torino, înaintea agențiilor de presă. În weekendul alegerilor viteza de reacție ne-a adus aproape 200.000 de fani. Și câteva procente bune la victorie.
Nu online-ul a câștigat, în primul rând, aceste alegeri, ci mobilitatea forței de muncă în UE și dincolo de. Sunt patru milioane de români care au refuzat să fie șantajați și asistați sociali, care au plecat la muncă peste graniță. Care au văzut mai bine. PSD și-a bătut joc de ei prin organizarea votului, s-a făcut că nu-i vede. Ei s-au enervat. Online-ul a amplificat mesajul. Ghinion!
De partea noastră a baricadei, am insistat să oferim mesaje pozitive, conținut real, comunicare directă. Românii au interacționat online cu un președinte care îi ascultă și care le răspunde, cu un brand politic sincer și lipsit de aroganțe. Așteptăm asta de vreo 60 de ani.”, a spus Tăușance.>>
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: România - știri și comentarii

Post by englezul »

Nu am rabdare sa citesc insa apropo de strategia castigatoare eu iti spun un lucru: daca pesedeii nu o dadeau rau de gard cu diaspora il batea Monta pe neamt cu 25 de procente lejer. Hai sa fim seriosi..
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by AndreiVajnaII »

Cred ca si asa ar fi fost la limita. Eu zic ca erau foarte multi care si-au spus ca nu voteaza in primul tur oricum, dar ca in al doilea tur vor vota anti-ponta orice ar fi. N-am auzit pe nimeni sa-i mentioneze pe astia.

Is ca majoritatea polistilor care acum stau acasa si nu-i baga in seama nimeni. Tot timpul judecam doar ce vedem, dar ce vedem e doar lumea care se implica. Pe cand cei mai multi sunt invizibili si actioneaza cand nu te astepti.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

englezul wrote:Nu am rabdare sa citesc insa apropo de strategia castigatoare eu iti spun un lucru: daca pesedeii nu o dadeau rau de gard cu diaspora il batea Monta pe neamt cu 25 de procente lejer. Hai sa fim seriosi..
35 de randuri?
:-o
Articolul din PS are sute de randuri, pe ala l-ai citit, ca mi l-ai trimis la "studiat"?
:D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply