România - știri și comentarii

Post Reply
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

La multi ani, Romania !
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by DP 2-6 »

Deyan wrote:sunt de acord cu primele doua.
Cat despre a-3-a,avem noi muritorii nostrii de foame(moldova si oltenia), nu mai este necesar si de-a 3 regiune(basarabia).
Ai uitat de Muntenia, acolo sunt zone mai prăpădite decât în Basarabia, ce am văzut prin Bărăgan, sau Câmpia Română, depăşeşte orice închipuire.
Şi mai sunt zone şi în Transilvania, de te apucă groaza când le vezi. Încearcă un drum, Făgăraş - Baraolt - Târgu Secuiesc. x_x
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Deyan »


CNA: RCS & RDS nu a avut aprobarea sa scoata canalele Discovery

Prima reactie a Consiliului National al Audiovizualului, vineri, dupa ce RCS & RDS a scos, joi seara, de pe retelele sale de cablu toate canalele operate de compania Discovery Networks. Presedintele CNA Rasvan Popescu a anuntat sec: “Nu au avut aprobarea noastra si vom discuta cazul in prima sedinta a Consiliului”. Ce masuri se vor lua?
Legislatia actuala e precum un pistol cu apa! Potrivit articolului 74, alineatul 3 din Legea audiovizualului, “distribuitorii de servicii pot modifica structura ofertei de servicii de programe retransmise numai cu acordul Consiliului”. Aceeasi lege prevede ca, in astfel de cazuri, Consiliul National al Audiovizualului – CNA poate aplica sanctiuni cuprinse intre 10.000 de lei si 200.0000 de lei. Ce inseamna aceste sume la nivelul unui colos ca RCS & RDS? Nici legislatia modificata a audiovizualului, care a starnit atata scandal, nu-i mai breaza: amenzile date devin neexecutorii daca sunt contestate in justitie!

RCS & RDS solicitase CNA aprobarea sa scoata canalele Discovery si de pe retelele sale de cablu, analogic si digital, invocand expirarea la 30 noiembrie a contractului pe care operatorul de cablu il are cu compania Discovery. CNA nu a luat insa in discutie solicitarile RCS&RDS si prima sedinta publica in care ar putea sa analizeze adresa companiei de telecomunicatii ar urma sa aiba loc martea viitoare.

De fapt, CNA are o mare parte din vina ca s-a ajuns aici in conflictul RCS & RDS – Discovery. Acum cateva zile, un membru CNA, Valentin Jucan, a recunoscut ca vina apartine consiliului: “a fost o scapare tehnica, din cauza faptului ca este atat de lunga partea tehnica a informarii cu privire la schimbarile din grila incat nu am putut sa vedem clar ce posturi sunt scoase, care sunt adaugate”.
agenda.ro

Si cand ma gandesc ca acum 4-5 ani am trecut de la UPC la RDS, pentru ca RDS avea toata gama de la Discovery #-o
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: România - știri și comentarii

Post by englezul »

Pe undeva este de inteles sa faca treaba asta din moment ce vor fi inlocuite cu alte canale propri cam cu acelasi continut. Tu sa fi in locul lui Teszary ai face altfel? Ar tebui facut insa un pachet separat cu aceste canale, care sa fie platite extra si cine vrea le cumpere, cine nu , nu. Cablistii oricum sunt magari si fac ce vrea muschiul lor, asa cum fac toti koiosii in tara asta. Sper insa sa nu modifice nimic la fotbal, ptr ca atunci le voi umple frigiderele cu carne X(
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

La docu, pe UPC digital am "decat"! :D

TLC, Discovery Channel, National Geographic, Animal Planet, Travel Mix Channel, E! Entertainment, Fine Living, History Channel HD, National Geographic Channel HD, National Geographic Wild HD, Discovery Showcase HD, Animal Planet HD, High TV 3D HD, Fishing & Hunting, Zone Reality, Discovery ID, Discovery World, Discovery Science, National Geographic Wild, History Channel, DaVinci Learning, Travel Channel, Viasat Explorer, Viasat History, Viasat Nature.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Ivanhoe »

Nu ma pot plange de RDS pt ca am telefonul, internetul, televiziunea de la ei insa sa scoti asemenea posturi de pe grila doar pt ca tu ai ceva asemanator inseamna sa fi chiar prost! Parerea mea!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: România - știri și comentarii

Post by englezul »

Ivanhoe wrote:Nu ma pot plange de RDS pt ca am telefonul, internetul, televiziunea de la ei insa sa scoti asemenea posturi de pe grila doar pt ca tu ai ceva asemanator inseamna sa fi chiar prost! Parerea mea!
Nu poate fi vorba decat de ratiuni economice. Posturile lor pe care le baga la schimb, probabil le pot produce pe bani mult mai putini.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by DP 2-6 »

RCS/RDS transmit: Digi World HD, Digi Life HD, Digi Animal HD, National Geographic HD, National Geographic, National Geographic Wild HD, Travel, History Channel, Viasat History, Viasat Explorer, Viasat Nature, BBC Entertaiment, TV Paprika, PVTV, Fishing and Hunting. Cand Dumnezeu sa le urmaresti pe toate mai ales ca eu, in proportie de 60-70%, ma uit la sport, acolo unde UPC-ul e varza?
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

DP 2-6 wrote:RCS/RDS transmit: Digi World HD, Digi Life HD, Digi Animal HD, National Geographic HD, National Geographic, National Geographic Wild HD, Travel, History Channel, Viasat History, Viasat Explorer, Viasat Nature, BBC Entertaiment, TV Paprika, PVTV, Fishing and Hunting. Cand Dumnezeu sa le urmaresti pe toate mai ales ca eu, in proportie de 60-70%, ma uit la sport, acolo unde UPC-ul e varza?
Care DigiAnimal, si mai si hasde? :D
Citesc pe softpedia cum sa jaluie lumea dupa Discovery... :(

Ne luptam in hasdeuri?
Am 17 sau 18...
:))

Eu prefer sa ma uit 90% la emisiuni de genul documentarelor, cand ma uit la tv.
Digi am separat DTH, dar ma uit doar cand are Poli meci si in rest pur intamplator.

Azi am reusit performanta sa vad si 2 filme pe HBO HD, ultimul fiind mult laudatul "Despre oameni si melci" al lui Tudor Giurgiu; mi s-a parut subtirel, cu tot cu marii actori ce l-au ornat.
Mai fain a fost X-Men! B-)
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by DP 2-6 »

Digi Animal World si Digi Animal World HD

din decembrie

productii de la marile case de productie ale lumii: BBC, ORF, etc.
documentare de calitate, premiate
cele mai noi emisiuni despre mamifere mari si mici, animale salbatice si de companie

Recomandari din program:

Extraterestrii din adancuri
Totul despre animale
Atractie fatala
Rechinul balena
Animale extraordinare
Orfani in salbaticie
Copacii fermecati din Assam
Nu da vina pe caine!
http://www.rcs-rds.ro/televiziune-digi- ... -decembrie

Astazi am urmarit: West Ham - Chelsea 3-1, sarituri cu schiurile, baschet, Craiova-BC Timisoara si acum, un derby de mare traditie, Juventus - FC Torino. De obicei, dupa 11-12 seara, urmaresc un documentar. N-am nici opt ochi, nici 28 de ore libere pe zi! :D :ymhug:

PS Si ceva din Bayern - Dortmund, Real - Atletico. #:-s
Post Reply