Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

"In toata lumea, si-n toata tara, nu e niciunde ca la Timisoara!"
Post Reply

Relatiile cu suporterii altor echipe din Timisoara

1. Sunt de acord ca sa avem relatii cat mai deschise si sa colaboram cu suporterii altor echipe.
18
23%
2. Nu sunt de acord sa avem relatii cat mai deschise si sa colaboram cu suporterii altor echipe, ma intereseaza doar Poli.
4
5%
3. Sunt de acord sa nu ne mai jignim cu suporterii ASU SS Poli si sa incepem sa ne respectam intre noi indiferent ca sustinem proiecte diferite.
20
25%
4. Nu pot sa ii respect pe suporterii ASU SS Poli pentru ca m-a simt jignit de atitudinea lor si nu pot trece peste asta.
4
5%
5. Daca nu vad nimic pozitiv si de viitor in proiectul ASU SS Poli, sunt de acord sau sa ignor acest proiect sau sa nu il critic in termeni ofensatori, din respect pentru polistii de acolo.
12
15%
6. Nu sunt de acord cu proiectul ASU SS Poli si consider ca pot sa imi exprim dezaprobarea fata de el in ce mod vreau eu.
4
5%
7. Sunt de acord sa facem noi primi pasi spre o "impacare" cu polistii de dincolo si spre a avea o relatie de buna intelegere si de respect reciproc.
11
14%
8. Nu sunt de acord ca noi sa facem primi pasi!
7
9%
 
Total votes: 80
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by diegis37 »

orangetm wrote:Ce sa rectifice?
Asta e parerea lor despre toata lumea cealalta.

De ani de zile e imparteala asta.

Minus cei din tribuna, putini de altfel, ce au ales alt drum.
Aia is spalati acum, gata cu samantareala si venitul doar ca sa vada un meci de fotbal...

LE: Aveti grija cu mine.
Io sunt un fals.
Cat am fost cu ei probabil ca eram un adevarat.
:D

Deci ma minunez uneori de un anume tip de argumentatie, zau zic! #:-s
Nu pot tolera idei rasiste pe acest Forum
daca nu rectifica
rog moderatori sa intervina
eraser1
Posts: 5
Joined: Tue Nov 20, 2012 1:37 am

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by eraser1 »

diegis37 wrote:
orangetm wrote:Ce sa rectifice?
Asta e parerea lor despre toata lumea cealalta.

De ani de zile e imparteala asta.

Minus cei din tribuna, putini de altfel, ce au ales alt drum.
Aia is spalati acum, gata cu samantareala si venitul doar ca sa vada un meci de fotbal...

LE: Aveti grija cu mine.
Io sunt un fals.
Cat am fost cu ei probabil ca eram un adevarat.
:D

Deci ma minunez uneori de un anume tip de argumentatie, zau zic! #:-s
Nu pot tolera idei rasiste pe acest Forum
daca nu rectifica
rog moderatori sa intervina
ce rasism omule..ma refeream la faptul ca nu sunt neaparat polisti acei oameni...sunt pur si simplu consumatori de fotbal care nu sustin echipa si la bine si la rau..cum ati face voi probabil.Dar deja cunosc placa..sunt rasist,extremist,huligan,nazist :))
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Sdou »

eraser1 wrote:
orangetm wrote:
unceralbastru wrote:cat despre cardurile de membri cotizanti ale SS Poli, doar cei care au platit cotizatiile pe 2013 sunt automat sustinatori ai echipei din liga a 4-a, implicit cei care au fost alaturi de noi si anul trecut.
Din cate stiu, eu am dat cei 60 de lei si pe 2013 la D.
Deci is automat membru SS?
Sper ca NU!
b-(
Dar cum nu stiu cine e @unceralbastru, nu pot sa ii cer sa stie sau nu chestia asta.

Si tocmai implicarea in politica, ca o recunoasteti sau nu, v-a adus unde sunteti.
Cata vreme purtatorii de cuvant ai asociatiei, nu neaparat liderii vostri formali, au aderat la un construct politic, nu veniti acum cu apolitismul.

De fapt, sa fac un joc de cuvinte, chiar sunteti A (fara)-POLI-TICI.
(cu) POLI-TICI suntem noi!
:D

Stadionul spune cel mai clar ce simte timisoreanul; si pana acum, in 3 meciuri acasa, s-a depasit lejer cifra de 35 000... mare surpriza acest numar, tinand cont ca ati prorocit ca vom fi maxim 500-1 000 / meci.
Daca nici asta nu va da de gandit, nu mai e treaba mea sa va explic despre ce e vorba in propozitie.


Si de incheiere, principiile si crezurile alea au functionat pana prin 31 iulie 2013.
De atunci am pretentia sa nu mi se mai arunce in fata asa ceva.
Ati devenit doar "regulamentari"...
Interesant e ca in Liga a doua, de ex., nu sunt un numar suficient de echipe, dar nu se apeleaza la invitatii (regulamentare in Liga tzashpea)...
Ce concluzie trebuie sa trag de aici?
Ca Liga lui Lata e mai fara printipuri?
:-?
cand vad un astfel de discurs ma bucur din suflet ca nu mai impart aceleasi idealuri cu un om ca tine,cat poti fii de fals..faci pe victima non-stop dar ataci polisti peste tot,acuzi druckeria de partizanat politic,dar tu de fapt cunosti majoritatea persoanelor de acolo si stii ca tot ce se face se face din dragoste pentru Poli...te lauzi ca timisorenii au ales acs-ul..dar cunosti situatia si stii ca 90% dintre oamenii care vin la voi la meciuri au o calitate indoielnica..nu sunt suporteri...sunt pur si simplu oameni ce vor sa vada un meci de fotbal(si nu ii acuz din cauza asta).Restul de 10% sunteti voi de pe forum care aveti ceva sentimente pentru echipa asta..dar din ce am observat pe aici dupa majoritatea meciurilor acs-ului e ca mai mult va arde de capra vecinului decat de a voastra.Unde erau acesti 35000 de oameni in liga 2?La fel si daca echipa o sa aibe 2-3 meciuri mai proaste o sa ii pierdeti..pentru ca ei nu iubesc poli,ei vin ca la un spectacol.
Aveti cumva vre-o metoda speciala de calcul sau cum ati ajuns la procentu ala?
Eu am o alta metoda prin care am stabilit ca 99.9% din aia de la ASU sunt manipulati si prostiti de indivizi cu interese politice.
Atat timp cat nu trebuie demonstrat fiecare poate spune ce vrea ca doar nu s-o face gaura in cer :ymsick:
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Pffv »

Hai sa ma bag in seama , desi :( , : iti marturisesc sincer ca este prima data cand aud despre legatura dintre calitatea unui om si polism , sau de "atributul" de suporter sau spectator . Insa poate a fost o exprimare neglijenta . Te rog Diegis37 sa ai putina rabdare , poate am gresit noi . Eu am fost la Poli cand multi dintre "ei" nu erau nascuti , dar nu spun ca nu sunt polisti sau de o calitate ...oarecare . Mikesh55 a fost inaintea mea si totusi nu pretind ca Poli a inceput cu mine si ca el nu a contat/conteaza . Cea mai frumoasa galeria a fost a lui Poli , aceea din anii 70 (eu nu eram in ea deci nu este autolaudativa afirmatia) . Nimeni de aici nu contesta actiunile pentru Poli ale "voastre" (asa-i ca suna "dubas") , dar , oameni buni Poli exista de aproape 92 de ani . NU totul este prezent ,oricat de neplacut poate fi asta . Vad ca este dificil sa nu sarim calul , hai sa incercam totusi !

le stati mai sa vedem ce au de zis . Poate ne lamurim cel putin in legatura cu virulenta exprimarilor !
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by cristy2005ro »

nimic nu ati priceput.....cei de la asu au ....... POLImetru si pot marusa polismul unuia sau altuia. susrse sigure ca daca mergi pe stiinta esti minim 99% polist
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Ivanhoe »

Nu vreau sa ma bag in discutia asta pentru ca nu am fost membru druckeria. Dar totusi doresc sa imi spun parerea pe afirmatia lui @eraser1 referitor la suporterii de "calitate indoielnica"!

Aici gresiti voi ce dei la ASU FOARTE MULT! Am scris cu majuscule intentionat! Si tocmai genul asta de atitudine ii indeparteaza pe timisoreni de echipa ASU! Ma explic imediat!

Din punctul meu de vedere o galerie este crema/varful de lance al unui fenomen sportiv! Un fenomen sportiv este reprezentat nu doar de echipa care joaca, dar si de spectatorii care vin la meci! Imi amintesc cand eram mic de tot si am prins de exemplu un meci cu Dinamo in comunism si un meci cu UTA! Stadionul arhiplin, adica nu puteai arunca un ac! Tot stadionul a fost o galerie! Cand galeria echipei UTA a facut tam, tam, i-am batut cu 3-2 parca, si erau cateva mii, tot stadionul le-a raspuns!

Poli este nu doar echipa cu palmaresul istoric sau echipa care se considera continuatoarea acelei echipe, dar Poli intr-adevar suntem si noi, suporterii! Dar suporterii nu sunt doar ultrasii! Ci tocmai acel stadion plin, plin de patima pentru Poli!

Acest fenomen al suporterilor timisoreni care a dat un exemplu tarii, acele stadioane pline care se manifestau asa de frumos, a avut un varf de lance in galerie, care s-a selectat ani de ani dintre care au dorit sa sustina echipa din peluza, intr-un mod mai intens! Fosta galerie, acum la ASU, s-a decantat in urma fenomenului Poli AEK, in urma unui compromis, din punctul lor de vedere, adica!

Fara acel compromis, nici unul din cei de la ASU nu ar exista! Asta nu e o gluma!
Si fara acele stadioane pline care au suferit si cantat pentru Poli iarasi aceasta fosta galerie nu ar exista acum!!!

Pamantul care i-a produs au fost timisorenii veniti la meci!

Faptul ca ei se intorc acum impotriva celor care i-au format si produs si ii numesc de calitate indoielnica, este un eveniment deplorabil in istoria acestui oras!

Pe mine nu ma intereseaza ca exista oameni care mananca seminte sau vin la meci ca si la un eveniment! Ei nu sunt ultrasi si nu au fost nicidoata, dar majoritatea sunt polisti! Daca nu i-ar interesa meciul nu ar veni! Fara ei, repet, galeria nu ar fi existat niciodata!

E ca si cum te intorci impotriva parintelui tau si ii dai cu tifla! Si ii spui ca e mai mic, mai prost, si de calitate indoielnica!

Nu spun aceste randuri ca sa imflamez ceva, ci doar doresc sa atrag atentia sine ira et studio ca fosta galerie fara timisoreni sunt zero! Sincer si fara nici o reavointa de vreun fel!

Acum la un meci banal, si la ei si la noi, pe timp de concedii, noi am fost peste 7000, am inteles ca au fost 6500 platitori, ei au fost 300 cu indulgenta, daca nu vreo 150.

Asta spune ceva, asta spune ca orasul a ales sa mearga pe Dan Paltinisanu!

Faptul ca vrei sa ii minimizezi pe timisoreni si sa ii faci de calitate indoielnica nu iti da dreptate!

Bineinteles ca cei de la ASU sunt liberi si pot, si aici noi nu trebuie sa ne suparam, sa transforme fenomenul Poli, care era fenomenul intregului oras si nu numai, chiar al Banatului, deci vorbesc de meciurile in care tot stadionul a fost o galerie, faptul care ne-a facut celebri, ei pot evident sa renunte, ceea ce au si facut, a fi varful de lance si o galerie foarte frumoasa, si pot sa circumscrie acest fenomen unui cerc restrans, ceea ce sunt, de oameni care se cred superiori si cei mai indreptatiti sa vorbeasca in numele lui Poli! Ei pot evident sa faca din Poli, brandul Banatului si al timisorenilor, o Poli a celor 300 de perfectionisti!

Lucrul asta il pot face si noi nu trebuie sa ne suparam pe asta! Poate chiar sunt superiori si noi nu ne dam seama, nici pe asta nu trebuie sa ne suparam! Mai ales ca nimeni nu le contesta meritele trecutului!

Dar ei trebuie sa inteleaga ca aceasta Poli a lor nu este Poli aia istorica, si nu pentru ca nu are palmaresul, ci pentru ca istoric Poli a fost echipa timisorenilor care au cantat si suferit pentru aceasta echipa, ei acum au redus-o la echipa a 300 de oameni care se cred mai buni si mai drepti si care ii numesc pe ceilalti timisoreni de calitate indoielnica dpdv al comportamentului suportericesc.

Si aici gresesc foarte mult, oriunde in lume ultrasii sunt ultrasi iar spectatorii de tribuna sunt de tribuna! Dar asta nu inseamna ca cei din tribuna nu o iubesc pe Poli!

Si niciunde in lume nu am vazut pana acum ca galeria sa se separe de suporterii de tribuna, sa ii considere mai prosti, si sa plece in aventura lor, doar ei de ei!

DAr pe de alta parte ei vorbesc de niste valori morale! Un om daca crede sincer in faptul ca urmeaza valori morale mergand la ASU, nu poate fi acuzat de nimic, daca e sincer! Din acest punct de vedere nu avem motive sa ne suparam! DAca ei chiar cred ca urmeaza valori morale prin sustinerea acelei echipe de amatori care exista ani de zile ignorata de toata lumea, atunci chiar, fara ironie, nu trebuie sa ne suparam si trebuie sa ii respectam si sa le respectam alegerea!

Dar si ei trebuie sa inteleaga ca fenomenul Poli istoric inseamna timisorenii impreuna pentru Poli!
Iar ei din moment ce au renuntat la timisoreni, care e clar ca vin la ACS Poli, inseamna ca au ales sa duca acest fenomen in alta directie, faptul ca ei ar avea dreptate si ca aceasta directie ar fi una morala, superioara etc, ramane de vazut, eu personal le urez succes, ceea ce insa eu in opinia mea vad, este ca directia in care merg ei este o alta decat directia in care s-a mers din 1921 incoace!

Oricum concluzia mea este ca asa, separati, vom avea 100% toti de pierdut!
Si 100% cei care s-au luptat impotriva acestui oras vor avea de castigat!

Eu cred ca atunci cand si unii si altii vor intelege ca in fiecare parte exista polisti sinceri si care iubesc aceasta echipa Poli, in trecut una comuna, acum una diversa, dar ambele sustinute de UPT!!!, abia atunci, cand vor cadea prejudecatile si se va intelege ca exista calitate umana in ambele parti, abia atunci vom putea incepe sa vorbim fara sa ne certam/jignim/enervam reciproc!
Si abia atunci ne vom putea reconcilia!

In rest sanatate si prietenilor mei de la ACS Poli dar si fanilor ASU!

PS: cred ca eraser1 si unceralbastru ar putea spune cine sunt pe celalalt forum, nu cred ca cineva s-ar lua de ei pe acest motiv ci doar pe ceea ce vorbesc!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by diegis37 »

eraser1 wrote:
diegis37 wrote:
orangetm wrote:Ce sa rectifice?
Asta e parerea lor despre toata lumea cealalta.

De ani de zile e imparteala asta.

Minus cei din tribuna, putini de altfel, ce au ales alt drum.
Aia is spalati acum, gata cu samantareala si venitul doar ca sa vada un meci de fotbal...

LE: Aveti grija cu mine.
Io sunt un fals.
Cat am fost cu ei probabil ca eram un adevarat.
:D

Deci ma minunez uneori de un anume tip de argumentatie, zau zic! #:-s
Nu pot tolera idei rasiste pe acest Forum
daca nu rectifica
rog moderatori sa intervina
ce rasism omule..ma refeream la faptul ca nu sunt neaparat polisti acei oameni...sunt pur si simplu consumatori de fotbal care nu sustin echipa si la bine si la rau..cum ati face voi probabil.Dar deja cunosc placa..sunt rasist,extremist,huligan,nazist :))
spune te rog pe cîti din cei 6000 de oameni (care au fost la ultimul meci spre exemplu)îi cunosti întratît de bine ca sa poti afirma ca au o calitate îndoielnica?
omule(ca sa te citez) realizezi de fapt ce spui,adica daca sunt numai spectatori atunci automat au o calitate îndoielnica?
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by orangetm »

Aplicatie practica.

Ii punem o poza de ieri si cand revine o sa ne enumere unul cate unul pe cei indoielnici (acuma ei stau cam indoiti in poza, dar sper ca nu la asta se referea).
Attachments
t1.jpg
t1.jpg (154.01 KiB) Viewed 3481 times
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by diegis37 »

Pffv wrote:Hai sa ma bag in seama , desi :( , : iti marturisesc sincer ca este prima data cand aud despre legatura dintre calitatea unui om si polism , sau de "atributul" de suporter sau spectator . Insa poate a fost o exprimare neglijenta . Te rog Diegis37 sa ai putina rabdare , poate am gresit noi . Eu am fost la Poli cand multi dintre "ei" nu erau nascuti , dar nu spun ca nu sunt polisti sau de o calitate ...oarecare . Mikesh55 a fost inaintea mea si totusi nu pretind ca Poli a inceput cu mine si ca el nu a contat/conteaza . Cea mai frumoasa galeria a fost a lui Poli , aceea din anii 70 (eu nu eram in ea deci nu este autolaudativa afirmatia) . Nimeni de aici nu contesta actiunile pentru Poli ale "voastre" (asa-i ca suna "dubas") , dar , oameni buni Poli exista de aproape 92 de ani . NU totul este prezent ,oricat de neplacut poate fi asta . Vad ca este dificil sa nu sarim calul , hai sa incercam totusi !

le stati mai sa vedem ce au de zis . Poate ne lamurim cel putin in legatura cu virulenta exprimarilor !
pentru mine este o jignire daca cineva afirma ca 90% au o calitate îndoielnica.
Fiecare platitor de bilet are dreptul sa asiste la un meci de fotbal asa cum doreste ,daca doreste sa scandeze atunci o face daca nu nu ,nimeni nu are dreptul sa îl numeasca om de o calitate îndoielnica.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Ivanhoe »

@orangetm: foarte sugestiva poza pe tema dezbatuta!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
Post Reply