De ce ACS Poli?

"In toata lumea, si-n toata tara, nu e niciunde ca la Timisoara!"
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

Pentru a nu mai face polemici pe topicuri fara nici o legatura si a ajunge la offtopic in mod inutil, propun in legatura cu apartenenta suporterilor la ACS Poli sa se discute pe acest topic, de catre doritori, in legatura cu motivele pentru care au ales sa sustina ACS Poli, dupa falimentul FC Timisoara.

Imi voi expune si eu motivele dar spre seara ca acum lucrez!

In acest mod, in mod transparent fiecare va putea stii de ce ACS Poli este sau nu sustinuta.

Singura rugaminte adresata tuturor, dar mai ales recentilor useri sustinatori exclusiv ASU Politehnica, este sa mentina tonul decent si sa nu jigneasca in nici un fel, sa atace ideea si nu omul!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

Dupa falimentul echipei FC Timisoara eu am ales sa sustin ACS Poli pentru ca e singurul proiect credibil si de perspectiva din Timisoara care poate duce spiritul Politehnicii mai departe. Mai exista un proiect pentru oras credibil, adica Ripensia, pentru care am maximul respect, dar asta este un alt subiect.

Trebuie sa spunem ca Romania nu este o tara perfecta si nici locuitorii ei nu sunt perfecti, din acest motiv de multe ori in practica lucrurile nu ies conform intentiilor. In plus, dupa caderea comunismului, adaptarea la noua societatea dorita democratica nu s-a facut usor. Speculantii, realitatea economica dura, dezinteresul FRF pentru cluburile cu traditie au dus de multe ori la situatii disperate pentru multe echipe de fotbal din tara: Timisoara, Arad, Craiova si multe alte orase, si-au vazut echipele de traditie desfiintate sau in prag de desfiintare!

De aceea, pentru a nu lasa sa moara anumite simboluri, s-a facut ce s-a putut, unele solutii nefiind cele mai fericite. Avem episoadele Salonta si Covaci in cazul UTA, Dacia Pitesti, AEK Bucuresti si ACS Recas pentru Poli.

Mutarea ACS Recas la Timisoara a adus intrarea in noul club a Primariei, Consiliului Judetean si a Universitatii Politehnica, cea care infiintase pe Politehnica Timisoara in 1921. Toate aceste entitati locale, timisorene, impreuna cu Universitatea Politehnica, au fondat astfel o noua realitate fotbalistica pentru a o continua pe Politehnica Timisoara, echipa fanion a Banatului, fiica Universitatii Politehnice! S-a inteles ca in Romania implicarea autoritatilor este necesara, cel putin pana s-ar gasi un investitor cu adevarat credibil. S-a luat in calcul faptul ca centrul de copii si de juniori nu trebuie lasat sa moara plus necesitatea de a avea fotbal de performanta in Timisoara, plus nevoia de a avea un nou stadion, care nu ar fi posibil fara fotbal de performanta.

La proiect au aderat foarte multi fosti sau actuali polisti, legati de istoria Politehnicii, oameni care au facut sau fac istorie pentru Timisoara sportiva. Si dupa foarte multi ani avem o echipa timisoreana, atat in conducere, cat si in ceea ce priveste lotul in care se regasesc majoritar timisoreni, timiseni, banateni sau fosti polisti care au facut istorie la Politehnica.

Si pentru a intregi acest proiect fotbalistic, s-au inceput demersurile pentru a aduce la ACS Poli palmaresul Politehnicii din 1921, plus numele si culorile. Ne-am inceput existenta in 1921 in alb negru, acum dupa 90 de ani, tot in alb negru renastem si reinodam traditia, sperand intr-un viitor in alb violet, cel putin la fel de frumos si semnificativ!

Acestea sunt motivele pentru care eu sustin si cred in proiectul ASC Poli Timisoara!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Deyan »

Pot sa zic si eu, de ce nu? :mrgreen:
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

Da :)), aici nu se da cu gaze lacrimogene, decat ca esti dat afara de pe stadion daca vorbesti...urat :) nu e cazul cu tine, stim asta!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

Parerea lui Ioan Timofte, care este o legenda a Politehnicii despre ACS Poli:

http://www.digi24.ro/stire/Ioan-Timofte ... lita_44841
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Deyan »

Dupa cum am mai zis si pe un al topic,nu este adevarata Politehnica din 1921,sigurul lucru comun ce-l are este denumirea de Poli.
Incapatanarea primarului de a atrage lumea la stadion prin facebou si la primirea echipei de rugby in unirii,insista cu echipa, sa vina lumea pe stadion.Sunt sigur ca sunt multi care au ramas neutrii fata de cele doua Poli ASU-ACS.
Si apoi dupa semi-fuziunea cu Dacia Pitesti,fuziunea cu AEK Bucuresti,acum Recas e mult prea mult.
Numai e Poli ce-a curata ,ce-a pura 100%. Din punctul meu de vedere e ca si cum pe Dacia pui motor de BMW, usi de Volvo si roti de Ford si spui ca tot Dacia este!
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

Deyan wrote:Dupa cum am mai zis si pe un al topic,nu este adevarata Politehnica din 1921,sigurul lucru comun ce-l are este denumirea de Poli.
Incapatanarea primarului de a atrage lumea la stadion prin facebou si la primirea echipei de rugby in unirii,insista cu echipa, sa vina lumea pe stadion.Sunt sigur ca sunt multi care au ramas neutrii fata de cele doua Poli ASU-ACS.
Si apoi dupa semi-fuziunea cu Dacia Pitesti,fuziunea cu AEK Bucuresti,acum Recas e mult prea mult.
Numai e Poli ce-a curata ,ce-a pura 100%. Din punctul meu de vedere e ca si cum pe Dacia pui motor de BMW, usi de Volvo si roti de Ford si spui ca tot Dacia este!
Absolut adevarat pentru partea bolduita!

In cazul AEK Bucuresti, fuziunea a fost cu echipa UPT care nu avea legatura cu Poli 1921 ci era o echipa nou infiintata de studenti amatori. AEK nu a fuzionat cu ASFC din cate stiu eu!

Iancu s-a luptat tocmai de aceea pentru a aduce istoria si palmaresul la echipa lui adica FC Timisoara, care nu avea nici nume, nici culori la un moment dat, sa nu uitam, pentru a pune punct odata si pentru todeauna!

Acum nimeni nu spune ca ACS Poli este Poli 1921. Este doar un proiect fotbalistic care isi doreste sa continue pe Poli cea adevarata, asa cum isi doreste si ASU SS Politehnica. Poli 1921, adica aia adevarata, este la Iancu prin ASFC!

Demersul este ca de la anul sa aducem istoria si palmaresul si sa se faca in asa fel incat acesta sa numai poate fi instrainat (atat Primaria Timisoara cat si Consiliul Judetean Timis cat si Universitatea Politehnica isi doresc asta, adica actionarii lui ACS Poli) si sa se incheie astfel telenovela inceputa cu Zambon!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
vio
Posts: 44
Joined: Tue Nov 20, 2012 11:09 am

Re: De ce ACS Poli?

Post by vio »

Ivanhoe wrote:
Deyan wrote:Dupa cum am mai zis si pe un al topic,nu este adevarata Politehnica din 1921,sigurul lucru comun ce-l are este denumirea de Poli.
Incapatanarea primarului de a atrage lumea la stadion prin facebou si la primirea echipei de rugby in unirii,insista cu echipa, sa vina lumea pe stadion.Sunt sigur ca sunt multi care au ramas neutrii fata de cele doua Poli ASU-ACS.
Si apoi dupa semi-fuziunea cu Dacia Pitesti,fuziunea cu AEK Bucuresti,acum Recas e mult prea mult.
Numai e Poli ce-a curata ,ce-a pura 100%. Din punctul meu de vedere e ca si cum pe Dacia pui motor de BMW, usi de Volvo si roti de Ford si spui ca tot Dacia este!
Absolut adevarat pentru partea bolduita!

In cazul AEK Bucuresti, fuziunea a fost cu echipa UPT care nu avea legatura cu Poli 1921 ci era o echipa nou infiintata de studenti amatori. AEK nu a fuzionat cu ASFC din cate stiu eu!

Iancu s-a luptat tocmai de aceea pentru a aduce istoria si palmaresul la echipa lui adica FC Timisoara, care nu avea nici nume, nici culori la un moment dat, sa nu uitam, pentru a pune punct odata si pentru todeauna!

Acum nimeni nu spune ca ACS Poli este Poli 1921. Este doar un proiect fotbalistic care isi doreste sa continue pe Poli cea adevarata, asa cum isi doreste si ASU SS Politehnica. Poli 1921, adica aia adevarata, este la Iancu prin ASFC!

Demersul este ca de la anul sa aducem istoria si palmaresul si sa se faca in asa fel incat acesta sa numai poate fi instrainat (atat Primaria Timisoara cat si Consiliul Judetean Timis cat si Universitatea Politehnica isi doresc asta, adica actionarii lui ACS Poli) si sa se incheie astfel telenovela inceputa cu Zambon!

Tu macar ai habar in ce divizie era A.S.Politehnica, care a fuzionat cu AEK si ce jucatori amatori avea in lot(n-are ACS cu 3-4 exceptii jucatori de valoarea celor ce jucau acolo).
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

@Vio: Nu inteleg relevanta afirmatiei tale! Din moment ce din lotul AS Politehnica Timisoara, ocupanta locului 2 in sezonul 2000-2001 din Liga III nu a ramas in lotul Poli AEK Timisoara NICI UN JUCATOR, cred ca nu are rost sa discutam pe tema asta. Eram in vacanta si venisem in Romania chiar dupa fuziune si am prins acasa meciul Poli AEK Timisoara - FC Arges 1-0 cu un stadion aproape plin si iti marturisesc ca jucatorii care au jucat nu erau de la AS Politehnica Timisoara!Din tot lotul nici unul nu era nascut in Timisoara ci 11 erau chiar nascuti in Bucuresti! Dar mama lor de mitici au fost buni atunci si au fost primiti cu bratele deschise. Acum cand e pe dos si lotul e plin de localnici, las' ca nu-s buni!

In plus nu inteleg complexul tau de superioritate si nici ce sens are acel "tu ai habar", adica ce legatura are cu topicul asta?
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by orangetm »

Eu nu inteleg tonul obraznic... :-s
Sper ca nu avem un nou deontolog, cu idei putine si cu vocabular si mai restrans.
Daca nu e asa, imi cer scuze de pe acum!
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply