Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by impossible »

Image
Foto: https://www.facebook.com/ACSPoliTimisoara

Stadion: Electrica

TV: Digisport 1, Looksport (http://lookplus.ro/looksport-live/), Telekom Sport 3 (https://www.facebook.com/telekomsportromania/)

Arbitri:
  • A: Andrei Florin (Târgu Mureş)
    A1: Marginean Adrian (Aiud)
    A2: Cîmpeanu Petrică Ionut (Cluj-Napoca)
Accidentati:
  • Avaro, Ivanov
Declaratii:
  • Călin Cojocaru (antrenor secund Poli): Va fi un meci dificil, cu o echipă de tradiţie, una care aspiră la promovarea în prima ligă. La Petrolul, revin şi Marinescu şi Cazan, sunt doi jucători valoroși, dar eu am încredere în băieţi şi sunt convins că sâmbătă putem face un meci bun. Ne-am pregătit foarte bine săptămâna acesta, jucătorii au avut o atitudine bună la antrenamente.
Pariuri:
Image
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by impossible »

Comentand putin cotele la pariuri se poate observa, in primul rand, ca nimeni nu crede ca putem sa (mai) luam vreun punct. Scorul cel mai probabil este, dupa cum se poate vedea, 1-2. Deja celebrul "1 pauza / 2 final" are o cota in jur de 15 si nu 40 cum scria zilele trecute in presa "de doi bani". De ce sa se documenteze stimabilul "ziarist", daca e mai simplu sa arunce o cifra inventata care sa-i "justifice" afirmatia ca jucatorii nostri fac blaturi. Eu totusi nu cred asa ceva. Pe de alta parte, o varianta mai simpla si cinstita ar fi ca ai nostri sa castige meciul si, daca ar juca la prono, sa adauge un "zero" la suma pariata. Acest "1 pauza / 2 final" ar insemna ca aranjamentul sa se bazeze pe complicitatea adversarului. Nu stiu care echipa, fiind favorita certa la victorie (cum e cazul Petrolului), sa se lase condusa la pauza, cu riscul de a nu reusi sa inscrie de doua ori in repriza secunda. De ce riscul? Pai fie pentru ca adversarul (Poli) s-a razgandit la pauza, fie pentru ca, uneori, "mingea nu vrea sa intre in poarta".
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by impossible »

Acelasi joc, fara vlaga, fara a lega doua pase, la care s-a adaugat o greseala impardonabila in aparare, acelasi tip hotesc de arbitraj, au condus, inevitabil, la acelasi deznodamant. Probabil nu vom mai obtine puncte pana in iarna. Sunt curios daca mai continuam din primavara, avand in vedere ca nici macar unele persoane din anturajul clubului nu cred acest lucru, in ciuda asigurarilor primarului (prezent la meci) ca va fi altceva. Posibile cauze ar fi pregatirea fizica precara facuta in vara, faptul ca s-a adus un antrenor fara rezultate care nu a fost dat afara nici macar in momentul in care s-a vazut ca echipa se prabuseste (deh, cica era iubit de suporteri X( , nu insa si de rezultate; aici vad eu problema principala, echipa fiind, in acest moment, complet demotivata si cu moralul la pamant), apoi s-a renuntat prea usor la cativa jucatori care, in aceste conditii, puteau aduce un mic plus sau macar puteau acoperi "gaurile" cauzate de cartonase (acordate cu darnicie de omul in negru) sau accidentari (sa spunem ca numai in mandatul lui Nanu au plecat Popovici, Velcota, Podina, Padurariu).

La cum merg treburile in acest moment, nu m-ar mira ca, la vara, Timisoara sa aiba 3 echipe retrogradate.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by Amadeus »

impossible wrote:
Sat Nov 17, 2018 9:04 pm

La cum merg treburile in acest moment, nu m-ar mira ca, la vara, Timisoara sa aiba 3 echipe retrogradate.
va fi o serie tare, ACS, ASU, Ripensia, Dumbravita, Lugoj, Giarmata, Ghiroda. :ymhug:
Amadeus
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by PFA »

Noh, mie mi s-a părut că a avut ceva vlagă jocul - și niște idei. Doar că nu prea are cine să execute, e foarte greu să dai goluri și să creezi ocazii când nici măcar unul din cei patru jucători care duc atacul nu are viteză.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by impossible »

Noi nu prea reusim sa ducem mingea in terenul advers. In momentul in care luam gol (si luam) este cam clar ca nu putem reveni. Sansa noastra este la 0-0, pe contraatac. Uneori reusim, dar si in acest caz nu suntem in stare sa pastram scorul, apar erorile in aparare si acel mult hulit "1 pauza - 2 final". E adevarat, nu avem viteza in atac. Pai atunci stau si ma intreb de ce am renuntat la Popovici. Apoi, conditia fizica ... Poate Ganea nu a facut pregatirea cum trebuie in vara. Dar cine l-a oprit pe Nanu sa rezolve aceasta problema in cele cateva luni de cand e aici?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by PFA »

Asta zic si eu, nu vezi progres pe partea fizica. Poate e greu de facut in mijlocul campionatului, nu stiu.

Popovici era util, dar nu mai era jucatorul cu viteza de odinioara. Si cum nu-si mai dorea sa stea, ce sa-i faci?
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by impossible »

Pai nu spuneai ca ne lipsesc jucatorii cu experienta? Si parerea mea este ca nu trebuia renuntat la cei pe care-i aveam in lot in acest sezon, cum ar fi Straut si Popovici. Pai daca toti jucatorii isi doresc sa plece, ce facem? Ii lasam si inchidem portile? Rolul conducerii clubului (si al antrenorului) ar fi sa convinga jucatorii sa ramana. Nu stiu cum se face, dar la noi toata lumea vrea sa paraseasca echipa. Si nu e vorba numai de momentul actual (cand, poate, as intelege), dar si de anii trecuti, de activitate in prima liga. Cu o singura exceptie, perioada Popa.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by englezul »

impossible wrote:
Sun Nov 18, 2018 3:17 pm
Pai nu spuneai ca ne lipsesc jucatorii cu experienta? Si parerea mea este ca nu trebuia renuntat la cei pe care-i aveam in lot in acest sezon, cum ar fi Straut si Popovici. Pai daca toti jucatorii isi doresc sa plece, ce facem? Ii lasam si inchidem portile? Rolul conducerii clubului (si al antrenorului) ar fi sa convinga jucatorii sa ramana. Nu stiu cum se face, dar la noi toata lumea vrea sa paraseasca echipa. Si nu e vorba numai de momentul actual (cand, poate, as intelege), dar si de anii trecuti, de activitate in prima liga. Cu o singura exceptie, perioada Popa.
Daca nu vrea sa stea nu ai ce sa-i faci. Conducerea nu are nimic de oferit decat daca vine cu bani de acasa adica ... In conditiile astea pe langa ca nu ai prezent nu ai nici viitor. Noi tot speram, am mai scris asta ca si condamnatul la moarte telefonul care sa sune in ultima clipa si sa-l salveze de de la esafod. Pla calului, la noi telefonul ala nu mai vine...
Daca nici acum cand in B suntem 3 mortaciuni, nu incearca nimeni sa gaseasca o solutie BENEFICA PENTRU ORAS si nu ptr cateva persoane sau grupulete de persoane, inseamna ca ne meritam soarta si asta e...
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 17-a Poli - Petrolul 17/11/2018 13:00

Post by impossible »

englezul wrote:
Sun Nov 18, 2018 7:08 pm
impossible wrote:
Sun Nov 18, 2018 3:17 pm
Pai nu spuneai ca ne lipsesc jucatorii cu experienta? Si parerea mea este ca nu trebuia renuntat la cei pe care-i aveam in lot in acest sezon, cum ar fi Straut si Popovici. Pai daca toti jucatorii isi doresc sa plece, ce facem? Ii lasam si inchidem portile? Rolul conducerii clubului (si al antrenorului) ar fi sa convinga jucatorii sa ramana. Nu stiu cum se face, dar la noi toata lumea vrea sa paraseasca echipa. Si nu e vorba numai de momentul actual (cand, poate, as intelege), dar si de anii trecuti, de activitate in prima liga. Cu o singura exceptie, perioada Popa.
Daca nu vrea sa stea nu ai ce sa-i faci. Conducerea nu are nimic de oferit decat daca vine cu bani de acasa adica ... In conditiile astea pe langa ca nu ai prezent nu ai nici viitor. Noi tot speram, am mai scris asta ca si condamnatul la moarte telefonul care sa sune in ultima clipa si sa-l salveze de de la esafod. Pla calului, la noi telefonul ala nu mai vine...
Daca nici acum cand in B suntem 3 mortaciuni, nu incearca nimeni sa gaseasca o solutie BENEFICA PENTRU ORAS si nu ptr cateva persoane sau grupulete de persoane, inseamna ca ne meritam soarta si asta e...
Ba dimpotriva, daca platesti ce e stipulat in contract, jucatorul nu are ce face. Am insa impresia ca plecarile celor doi nu au avut legatura cu banii. Din pacate, ramanem cu ultima parte din comentariul tau ... ASTA E!
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked