Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by impossible »

Image

Stadion: Electrica

TV: -

Online: -

Bilete: 15 lei (intrarea generala)

Absenti:
  • Stere - suspendat
    Velcota - exclus din lot
    Smaranda (?), Opoku (ruptura), Draghici (fractura de piramida nazala), Avaro (ruptura ligamente incrucisate), Bocsan (?) - accidentati
Arbitri:
  • A: Ardelean Mircea (Arad)
    A1: Tunyogi Ferencz (Zalău)
    A2: Mihoc Alina (Arad)
Declaratii:
  • Ștefan Nanu (noul antrenor Poli): E un meci al orgoliilor. Din punctul meu de vedere, ASU are moralul mai bun, pentru că are mai multă liniște din punct de vedere al clasamentului. Ne așteaptă un joc greu, toate meciurile vor fi grele. Suferim foarte mult la selecția lotului. La început de campionat s-a făcut o selecție greșită. Nu trebuia să se renunțe la jucătorii cu experiență. Ieri au fost la antrenament 12 jucători, am avut trei juniori care au avut meci în Cupa României, azi am avut 16... Din păcate, la noi sunt unele probleme de lot. Mă refer la Drăghici, jucător profesionist. A avut nuntă sâmbătă, s-a urcat pe un scaun să danseze, a căzut de pe scaun și și-a făcut fractură de piramidă nazală. Nu există așa ceva! Tu ca jucător profesionist, să te urci pe un scaun, să cazi în halul asta. Santiago are ligamentele încrucișate rupte. Bocșan, are si el probleme medicale. Velcotă a fost exclus din lot prin decizia Consiliului Director. Habar n-am de ce, mi s-a comunicat doar... După meciul de la Petroșani, eu am anunțat președintele că renunț. Nu se poate, 60 de minute să joci, după care apar probleme de organizare. Individual se fac greșeli necunoscute. Penalty când nu e nimeni în careu și dai peste picioare, dai cu mâna, și altele și altele. Am zis să găsească un alt antrenor, care poate schimbă ceva. Am opt jocuri aici în care 60 de minute ne dominăm adversarul, avem ocazii, iar apoi se intamplă ceva... M-au convins domnul primar și unii dintre suporteri să rămân până la iarnă, pentru că situația este grea.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by impossible »

Ar fi unele comentarii de facut la afirmatiile noului nostru antrenor...

"La început de campionat s-a făcut o selecție greșită. Nu trebuia să se renunțe la jucătorii cu experiență."

Pai cand Curileac si Popovici au plecat cine era antrenor la Poli? Sau era un repros la adresa conducerii?

"Velcotă a fost exclus din lot prin decizia Consiliului Director."

Se spune ca Velcota si-ar fi depus memoriu sa devina jucator liber. Repetam cazul Mailat? Pana la urma cine mai face parte din acest Consiliu Director in afara de Birlica? Capello?

"După meciul de la Petroșani, eu am anunțat președintele că renunț."

Deci nu e vorba de demitere, conducerea fiind multumita de rezultatele obtinute. Pardon, mi-am adus aminte ca s-a facut exact 1 PUNCT (UNUL!; din 24), deci nu, nu poate fi asta. Poate vorbeste frumos cu jucatorii la antrenamente, nici nu-i alearga prea mult ... doar inaintea meciurilor...

"Individual se fac greșeli necunoscute. Penalty când nu e nimeni în careu și dai peste picioare, dai cu mâna, și altele și altele."

Se intelege de aici ca unii jucatori nu si-ar apara corect sansele. E adevarat, se vorbeste prin targ de acest "1 pauza, 2 final", pe care-l tot repetam. Totusi, parca nu-mi vine sa cred.

"M-au convins domnul primar și unii dintre suporteri să rămân până la iarnă, pentru că situația este grea."

Bun, "domnul primar" stiu cine este. Sunt curios insa de suporteri. PFA, la tine se refera?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by Amadeus »

nanu parca ii grigoras 2. si ala era perfect dar nu avea cu cine...
Amadeus
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by banatean_violet »

impossible wrote:
Thu Oct 18, 2018 11:28 pm

Se intelege de aici ca unii jucatori nu si-ar apara corect sansele. E adevarat, se vorbeste prin targ de acest "1 pauza, 2 final", pe care-l tot repetam. Totusi, parca nu-mi vine sa cred.
........
Dupa rezultate asa pare, putzoii astia tinere talente sunt premianti la teoria pariurilor si repetenti la practica fotbalului.
Astept si eu lista cu acei suporteri care cu lacrimi in ochi l-au rugat pe nanu sa nu plece.
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by Pffv »

Singura salvare poate veni de la casele de pariuri , sa ne puna pe tusa pana in 2019 ....vara . Altfel vom vedea in continuare rezultat favorabil la pauza cu defavorabil la final . Da' atunci nu isi mai fac planul Birlica & comp , ca nu stau pe aici de dragul ...nostru .
Vad ca entuziasmul intrarii in insolventa ne foloseste ca franghia pentru spanzurat , acum toti vor sa isi traga beneficii si ne lasa pe noi cu ochii in soare . Pacat , as fi vrut sa vad cum managerul dezastruos care ne-a adus in situatia asta , reuseste sa o intoarca insolventi fiind , dar se pare ca a urmarit doar posibilitatea redresarii financiare a propriei persoane , cred ca rupe site-urile la casele de pariuri .
Noa gata , ca acusi apare cronica si o sa aflam ca jucam bine si .... ghinion , nesansa , cadere fizica , ratari , orice numai pariuri nu . :dizzy:
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by banatean_violet »

De aia o fi vrut nanu sa plece ca nu l-au bagat si pe el in schema. Da domn primar stie?
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by PFA »

impossible wrote:
Thu Oct 18, 2018 11:28 pm
Bun, "domnul primar" stiu cine este. Sunt curios insa de suporteri. PFA, la tine se refera?
Haha, nu. A fost un comunicat de la BFD in care il sustineau pe Nanu, din motive care-mi sunt straine.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by impossible »

PFA wrote:
Sat Oct 20, 2018 2:11 pm
impossible wrote:
Thu Oct 18, 2018 11:28 pm
Bun, "domnul primar" stiu cine este. Sunt curios insa de suporteri. PFA, la tine se refera?
Haha, nu. A fost un comunicat de la BFD in care il sustineau pe Nanu, din motive care-mi sunt straine.
Pai nu mi-ai dat tu "n" motive pentru care ar trebui sa ramana? :p

Bun, daca tot suntem la capitolul asta (al motivelor) sa-mi dau si eu cu parerea despre cauzele infrangerilor noastre. Trecand peste "se joaca la pariuri", o parere cvasiunanima zilele astea, acestea ar fi:
  • nu facem marcaj la atacantii adversi; se poate vedea cum s-a primit ultimul gol la Petrosani, golul 2 cu Chindia, multe faze la meciul de ieri ... si asta daca ma refer numai la meciurile recente;
  • dupa pauza ne retragem deliberat in aparare; acest lucru nici n-ar fi un dezastru, dar ... stam prea jos, se joaca adesea in careul nostru de 6m, apoi se degajeaza mingile la intamplare, mijlocasii nu sunt in stare sa tina mingea; in plus, aparatorii nu prea reusesc sa castige duelurile aeriene;
  • la lovituri libere acordate adversarului, la cornerele la poarta noastra, nu avem oameni la marginea careului; astfel, mingea respinsa ajunge, de cele mai multe ori, la oaspeti;
  • nu urmarim mingile respinse de portarul nostru
  • Golda a fost ieri singurul nostru atacant; pai daca duci lipsa de atacanti, cum poti sa-ti permiti sa-l excluzi pe Velcota? Si-a depus memoriu? Nici in insolventa nu le platim salariile?
  • aud din diverse surse ca jucatorii sunt in continuare nemultumiti. Acest lucru e clar ca nu poate continua asa.
  • acum,dupa atatea infrangeri consecutive, ne-am trezit ca nu avem preparator fizic; chiar ma mir ca ne-am dat seama!
Multe din aceste "neajunsuri" ar putea fi rezolvate la antrenamente. Nu inteleg cum nu se analizeaza gafele facute. Sunt greseli cu repetitie, unele chiar de asezare in teren, normal ar fi sa poata fi corectate. Omul de pe banca da vina pe selectie. Pai unii dintre baieti au jucat in liga 1, cu un oarecare succes, acum brusc n-au valoare. Vina este intotdeauna altundeva. N-avem antrenor, se spune. Rezolvarea e simpla. Puneti mana pe telefon si aduceti unul!

Referitor la meciul de ieri, n-ar fi multe de spus. L-am mai vazut si in alte dati. Lei in prima repriza, mielusei in cea de-a doua. Interesanta declaratia lui Mera: "Am demonstrat ca noi suntem Poli!". Mai baiatule, daca tu, prin injuraturile si semnele obscene adresate tribunei ai demonstrat ca faci parte din "familia Poli", atunci nu mai e nimic de zis. Poate ca asa se doreste, din partea nonpatronilor tai, sa fie spiritul lui Poli acum. Voi dovediti insa, ca de fiecare data, ca sunteti departe de ceea ce a fost Poli odata. M-as fi asteptat ca acum, cand noi suntem in cadere libera si in prag de desfiintare, lumea sa se indrepte catre voi. Nu se intampla asa si asta ar trebui sa va dea de gandit.

Rezumat cu declaratiile oaspetilor:
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by PFA »

Eu îți zic ce mi se spune și mie: nimeni cât de cât nu vrea să vină la Poli. Poate că este o exagerare, dar sunt convins că ne-au refuzat mulți deja. Oricum, mai important decât un antrenor nou, ar fi doi jucători experimentați aduși de urgență, că ei pot face un impact instantaneu și ar conta mult să nu mai avem pe bancă patru jucători născuți după anul 2000.

În rest, de acord, marcajul lasă de dorit, la fel ca închiderea spațiilor. Culmea, nu prea sunt de acord cu golurile invocate: la Petroșani eram cu om în minus plus alți doi care se aflau la colțul terenului în jumătatea adversă, certându-se cu tușiera; și la Târgoviște, ca și cu ASU, am suferit de simptomul „celui de-al doilea gol” - o cădere în intensitate și concentrare care a permis înscrierea foarte rapidă a încă unui gol după cel dintâi. Îngrijorătoare sunt fazele finalizate cu capul din zona careului mic, câteva cu ASU, multe și la Petroșani. Ne-a tot salvat Contra, dar nu e ok.

Exact și cu retragerea, dar nu știu cât e deliberat și cât e teamă, presiune. Dacă nu reușim să ținem de minge, să fragmentăm jocul, e normal ca adversarul să ne copleșească și, la un moment dat sau altul, să cedăm defensiv.

Referitor la Velcotă, da, și-a depus memoriu să fie liber. Nu știu dacă va avea succes, dar mi se pare o situație care evidențiază din nou că uneori prioritățile jucătorilor sunt greșite: tu, Velcotă, care ai primit cadou pe orice altceva decât merit minute bune în Liga 1 de la club, care acum ai șansa să joci titular meci de meci în L2, după ce nici la Reșița nu ai avut capacitatea să te impui, ești mai preocupat să pleci, decât să joci fotbal. Nu că viața la Poli ar fi lapte și miere, dar în cazul lui Velcotă, acesta chiar a primit susținere atât din partea clubului, cât și din partea antrenorilor, care au tras mult de el să-i corecteze carențele de joc.

Nemulțumirea jucătorilor este greu de disipat. Dacă ai avea un antrenor nou, care să vrea să vină și să aibă niște calități, ai putea s-o încerci în acest punct, odată ce Nanu a admis că ar lăsa locul altcuiva. Adică ar putea îmbunătăți atmosfera, dar fără rezultate, tot aici ajungem. Mai important mi s-ar părea să găsești doi jucători și, la o adică, ar fi mai ușor să-i convingi să vină pe un termen mai scurt (vii aici, stai până în iarnă, ai jocuri în picioare, vezi care e treaba cu banii la Poli și dacă-ți convine, mai stai).

Nu știu de ce nu s-a adus mai repede preparatorul, chiar am scris acum o săptămână sau când despre asta, neștiind că o să și vină. E măcar un pas mic în direcția potrivită. Problema este că trebuie neapărat să mai facem zece puncte anul acesta, altfel aproape orice faci în pauza de iarnă devine tardiv, că te trezești că tre să scoți 40 de puncte în 17 meciuri ca să scapi de retrogradare.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 13-a Poli - ASU 20/10/2018 11:00

Post by Pffv »

impossible wrote:
Sun Oct 21, 2018 12:55 pm
Referitor la meciul de ieri, n-ar fi multe de spus. L-am mai vazut si in alte dati. Lei in prima repriza, mielusei in cea de-a doua. Interesanta declaratia lui Mera: "Am demonstrat ca noi suntem Poli!". Mai baiatule, daca tu, prin injuraturile si semnele obscene adresate tribunei ai demonstrat ca faci parte din "familia Poli", atunci nu mai e nimic de zis. Poate ca asa se doreste, din partea nonpatronilor tai, sa fie spiritul lui Poli acum. Voi dovediti insa, ca de fiecare data, ca sunteti departe de ceea ce a fost Poli odata. M-as fi asteptat ca acum, cand noi suntem in cadere libera si in prag de desfiintare, lumea sa se indrepte catre voi. Nu se intampla asa si asta ar trebui sa va dea de gandit.
Chiar daca pot fi considerat malitios , de lipsa creierului ai a bunei cresteri , in cazul cetateanului Mera , nu ar trebui sa ne miram . De f.f. multe ori mi-am pus problema ce cauta la "noi" in primul rand din perioada in care a fost adus in Timisoare . Caracter de 2 lei , calitate pe post asemenea , dur , necontrolat , coleric si lipsit de cel mai elementar bun simt pe teren (coate , faulturi grosolane , erori de pozitionare , confundarea portii adversarului cu cea proprie ), in mare un "fas" cu acte in regula . Iar contributia lui in fotbalul timisorean este cel mult minora . Numa' bun de capitan la ASU , exact nivelul si caracterul "patronilor" . :mrgreen:

De rest ce sa mai zici , daca nu-a pariurile atunci e buba mare de tot . Se pare ca , caderea de dupa minutul 60 este de necombatut , chiar daca noua , muritorilor de rand ne-ar aparea ca o solutie o dubla schimbare prin acel minut si introducerea a doi mijlocasi disponibili la efort . Da' ce stim noi .
Locked