Coltul tacticianului amator

Totul despre ACS Poli Timisoara
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Coltul tacticianului amator

Post by AndreiVajnaII »

PFA wrote:Chiar discutam astazi, echipa si implicit Alexa aratau mult mai mult curaj si un joc cu o determinare mai mare in debutul sezonului. Poate ca e si uzura asta intr-o competitie fara competitie care dauneaza, pe langa alte aspecte aduse deja in discutie.
Mie mi se pare mai mult ca e vorba de o atitudine indusa de Alexa, voit sau nu. Oricat de uzat ai fi, nu era greu sa-l bagi pe Bocsan si nu pe Scutaru si sa nu-i indemni pe jucatori sa stea in propria jumatate pe finalul unui meci in care ai un om in plus. Asta mi se pare mie cel mai deranjant. Noi suntem acum in pozitia de a putea incerca idei noi, jucatori noi, orice, dar jucam ultrapragmatic de parca orice greseala ne-ar fi fatala. Sau poate exersam de pe acuma autobaza pentru sezonul viitor?
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Coltul tacticianului amator

Post by englezul »

AndreiVajnaII wrote:
PFA wrote:Chiar discutam astazi, echipa si implicit Alexa aratau mult mai mult curaj si un joc cu o determinare mai mare in debutul sezonului. Poate ca e si uzura asta intr-o competitie fara competitie care dauneaza, pe langa alte aspecte aduse deja in discutie.
Mie mi se pare mai mult ca e vorba de o atitudine indusa de Alexa, voit sau nu. Oricat de uzat ai fi, nu era greu sa-l bagi pe Bocsan si nu pe Scutaru si sa nu-i indemni pe jucatori sa stea in propria jumatate pe finalul unui meci in care ai un om in plus. Asta mi se pare mie cel mai deranjant. Noi suntem acum in pozitia de a putea incerca idei noi, jucatori noi, orice, dar jucam ultrapragmatic de parca orice greseala ne-ar fi fatala. Sau poate exersam de pe acuma autobaza pentru sezonul viitor?
La fel a facut si cu Dragomir si cu altii. Sange-n pix, nema nista. El il baga pe finaluri de meci pe Ov. Petre si din astea...
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Coltul tacticianului amator

Post by Pffv »

AndreiVajnaII wrote:
PFA wrote:Chiar discutam astazi, echipa si implicit Alexa aratau mult mai mult curaj si un joc cu o determinare mai mare in debutul sezonului. Poate ca e si uzura asta intr-o competitie fara competitie care dauneaza, pe langa alte aspecte aduse deja in discutie.
Mie mi se pare mai mult ca e vorba de o atitudine indusa de Alexa, voit sau nu. Oricat de uzat ai fi, nu era greu sa-l bagi pe Bocsan si nu pe Scutaru si sa nu-i indemni pe jucatori sa stea in propria jumatate pe finalul unui meci in care ai un om in plus. Asta mi se pare mie cel mai deranjant. Noi suntem acum in pozitia de a putea incerca idei noi, jucatori noi, orice, dar jucam ultrapragmatic de parca orice greseala ne-ar fi fatala. Sau poate exersam de pe acuma autobaza pentru sezonul viitor?
Constat ca vorbim serios , deci fie . Asta facem exersam autobaza . Motive am si avea destule . Pana una alta apararea a fost cel mai bune compartiment al echipei . In al doilea rand pentru a nu fi autobaza ai nevoie de niste mijlocasi de constructie minimala (nu mai pomenesc de nr. 10 ala classic, dusu-sa !) . Nici echipele mari nu reusesc sa joace fara asa ceva (dovada meciul Barca-Valencia de sambata , cu Mascherano si Busquets si Xavi la mijloc si cu Valencia calare pe Barca de ziceai ca au incurcat ... tricourile) . Cat despre atac , dracu mai stie . Pedro pleaca sau nu mai sta ? Permisul de munca ala lipsa (sau viza sau ce dracu mai trebuie ) mai vine . Daca vine sezonul viitor cu cati extracomunitari avem voie ?
Sincer nici eu nu pricep comportamentul asta de mana a saptea de ajungem sa ne preseze Pancota sau sa ne sperie 10 tarlungeni in final de meci acasa :-o . Imediat o sa apara "cineva" si o sa ne dea peste nas ca prea credem noi ca-i buna liga I . Nu e buna , dar E MAI BUNA DECAT LIGA II !!! In plus sunt cel putin jumate din echipe cu "pile" . Rezultatele autobazelor cu Petrolul (0-0 in tur) si Steaua (0-0) in retur au fost nule coroborate cu 0-1 (aia in 10) cu Brasovul sau 0-1 cu autobaza ... Botosaniului .
Se supara un oficial al clubului (cel mai indragit oficial al clubului , ofiter de presa :ymhug: ) ca nimeni din Timisoara nu a remarcat prezenta a 4 jucatori de la Poli in Victoria 6-2 cu Ungaria la u16 (sau asa ceva :ymblushing: ) . Pai nu remarca nimeni deoarece stie toata lumea ca orice ar avea cat de putina valoare nu prea ramane aici . Iar daca ramane valoarea aia se "integreaza" in colectiv si se duce pe apa sambetei . Iar daca lipsa de actiune in PR si marketing pot fi trecute cu vederea , lipsa de perspectiva si cantonarea in sabloane perdante nu prea . Atentie inca o data : decontul este anual ! La noi gandirea nu trece de 90 de minute :( !
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Coltul tacticianului amator

Post by Pffv »

Rog pe cineva mai experimentat sau mai ... atent sa imi explice tactica de la meciul cu Pandurii . Ca eu nu sunt in stare sa o decelez . :D !
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Coltul tacticianului amator

Post by englezul »

Pffv wrote:Rog pe cineva mai experimentat sau mai ... atent sa imi explice tactica de la meciul cu Pandurii . Ca eu nu sunt in stare sa o decelez . :D !
Tocmai asta era smecheria pe care din pacate a stricat-o Canu, adica tactica noastra era fara nici o tactica( numai cu Licenta Pro merge asta) pe principiul stramosesc: pe ei si la casierie!
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Coltul tacticianului amator

Post by AndreiVajnaII »

Nu sunt de acord. Noi am abordat meciul cu tactica 0, adica cea de 0-0 (ca doar in campionat nu exista meciuri care incep de la alt scor - scrie in manualul PRO) in care freci mingea si speri ca poate dai gol.

Din pacate, domn profesor inca n-a ajuns la capitolul "esti condus si cu om in minus", asa ca dupa gol n-am mai aplicat nici o tactica, si fara pretioasele indicatii de pe margine, jucatorii n-au mai stiut ce sa faca.
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Coltul tacticianului amator

Post by Pffv »

AndreiVajnaII wrote:Nu sunt de acord. Noi am abordat meciul cu tactica 0, adica cea de 0-0 (ca doar in campionat nu exista meciuri care incep de la alt scor - scrie in manualul PRO) in care freci mingea si speri ca poate dai gol.

Din pacate, domn profesor inca n-a ajuns la capitolul "esti condus si cu om in minus", asa ca dupa gol n-am mai aplicat nici o tactica, si fara pretioasele indicatii de pe margine, jucatorii n-au mai stiut ce sa faca.
Adica exact ca inainte .... :D
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Coltul tacticianului amator

Post by englezul »

Cu mare regret trebuie sa afirm ca antrenorul Alexa nu-mi da nici o speranta ptr viitor, sincer !
User avatar
priu
Posts: 96
Joined: Thu Nov 29, 2012 11:01 pm

Re: Coltul tacticianului amator

Post by priu »

A fost primul meci stati linistiti. Alexa a mizat ca pandurii vin sa atace nu sa stea la cutie. Sa desfaci apararea aia aglomerata ai nevoie de jucator cu dribling ca sa-ti elmine unu-doi adversari si sa creeze superioritate. Un 4-3-3 cu elek in mijloc barbut si popovici sau zicu pe lateral. Un mijlocas cu profil defensiv si apoi unul de creatie si unul inclinat spre atac. Cu popescu si belu care pot urca linistiti sa combine cu aripile din atac. Sunt satul de tactica asta cu un varf impins ratacit si izolat fara sustinere. Mai mult curaj ca nu se supara nimeni daca pierzi dar ai fost acolo mereu in gura portii cu multe ocazii de gol. Si un 3-5-2 ar merge. Alexa ii antrenor defensiv clar si la asta se pricepe cel mai bine jucand ca inchizator. Un galca ne-ar prinde bine in tandem cu alexa. Parerea mea
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Coltul tacticianului amator

Post by DP 2-6 »

Pffv wrote:
PFA wrote:Chiar discutam astazi, echipa si implicit Alexa aratau mult mai mult curaj si un joc cu o determinare mai mare in debutul sezonului. Poate ca e si uzura asta intr-o competitie fara competitie care dauneaza, pe langa alte aspecte aduse deja in discutie.
Trebuie sa umblu la cutiuta cu amintiri . Dupa castigarea cupei contra Steaua in 1980 si chestia cu Celtic am intrat intr-o perioada "flasca" . Probabil jucatorii si conducerea erau plictisiti de atatea trofee si realizari si jucam in dorul lelii si la alibi . Uneori pareau sa sesizeze ca ceva nu-i chiar in regula pana si aia de la judeteana de partid . Sedinte , discutii , ne trebuie jucatorul ala sa/sau alalalt . Uneori se reusea aducerea unuia dintre ei . 2-3-4 maxim 5 etape juca respectivul ca un zmeu , facea de toate , schimba ceva . Apoi turatia ii scade si totul reintra in tipar . In tribuna se descria procesul ca "integrarea in colectiv" . Asa si era si .... integrat ramanea . Serios ! Asa ca poate echipa acum revine la .... normalul timisorean .

le Sa fiu al naibii , da' are dreptate Deddy , pardon , Invizita ala cu senilitatea . Imi aduc aminte ca am luat intr-un an pe unul extrema stanga de la Suceava . Unul mic si iute . A intrat omul , a pasat , s-a demarcat , a incercat 1-2 uri , s-a zbatut . O vreme . Apoi s-a integrat ! Asa de bine ca am uitat cum cheama :dizzy: !!


RADU CAŞUBA! :D
Locked