Bursa transferurilor 2015-2016

Totul despre ACS Poli Timisoara
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by DP 2-6 »

Poli transfera un „caine” de la Dinamo si un „student” de la „U” Cluj

Daniel Stanciu, recent instalat director sportiv la Poli Timişoara, şi-a început excelent treaba. Poli Timişoara a ajuns să transfere fotbalişti de la Dinamo Bucureşti, eternul „duşman” din Liga I, dar şi de la Universitatea Cluj, una din echipele de tradiţie ale fotbalului românesc şi finalistă a Cupei României.
Chiar dacă părea imposibil de transferat la Timişoara, bosniacul Gordan Bunoza, un fundaş central de 1,96m, va juca pentru Poli, conform DigiSport. Acesta va evolua pentru echipa pregătită de Dan Alexa sub formă de împrumut, după ce Daniel Stanciu a ajuns la un acord de împrumut cu italienii de la Pescara, club de care Bunoza aparţine. Fotbalistul bosniac a evoluat ultima dată pentru Dinamo, unde a fost dus de acelaşi Stanciu, tot sub formă de împrumut, de la clubul italian. Bunoza a fost considerat cel mai bun jucător dinamovist în returul campionatului recent încheiat, fiind chiar şi căpitanul „câinilor” în ultima etapă. Robert Veselovsky este al doilea jucător acontat de Poli. Acesta a evoluat ultima dată pentru retrogradata Universitatea Cluj. Evoluţiile bune din ultimul campionat în poarta Universităţii au atras atenţia asupra portarului slovac care va împlini 30 de ani în luna septembrie. Steaua a fost cel mai important club cu care a negociat Veselovsky. Până la urmă, se pare că acesta şi-a dat acordul să rămână „student”, dar la Timişoara, nu la Universitatea Cluj. Pe lista de transferuri a lui Daniel Stanciu se mai regăsesc Ianis Zicu, Claudiu Voiculeţ şi Dorin Goga, toţi trei de la ASA Tg. Mureş, Daniel Niculae (Rapid Bucureşti) sau Adrian Sălăgean (Olimpia Satu Mare), ultimul dorit și de Dan Alexa în această iarnă.
http://debanat.ro/2015/06/poli-transfer ... la-u-cluj/
Alb-Violet
Posts: 75
Joined: Thu May 28, 2015 10:18 pm

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by Alb-Violet »

Mai nou sa inteles si cu Veselovsky.Astept cu nerabdare o confirmare....Nu aveti careva numarul lui Daniel Stanciu?:))
cristian
Posts: 100
Joined: Mon Apr 15, 2013 8:34 pm

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by cristian »

poli trebuie sa mute repede dar intelept; eu unul mi-as indrepta atentia asupra unor jucatori dela echipele retrogradate gen Lulacu,Plesca de la medias sau Tudorie ,Cernat dela otelul si ar mai fi jucatori interesanti din aceasta categorie care cred ca ne-ar fii de mare ajutor.
referitor la Zicu,Goga sau chiar Daniel Niculae eu sunt de parere ca sunt jucatori de valoare,de executie dar de cel mult o repriza; dealtfel cred ca aceasta este si cauza pierderii campionatului in ultimele etape a muresenilor



in rest numai de bine; adica ALB-VIOLET :heartbeat: :valuri: :heartbeat:
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by englezul »

Eu zic sa suspendam topicul asta ca sa nu mai avem unde bate campii, dupa soparlele aruncate de "scriitori", pe bune !
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by DP 2-6 »

Daniel Stanciu lămurește situația transferurilor la ACS Poli. Ce jucătorii au semnat

Timișoara. Pauza de campionat a dat startul la zvonuri despre transferurile de la ACS Poli. Deocamdată însă, clubul nu a semnat niciun acord cu vreun fotbalist și nu s-a prefectat nici contractele jucătorilor aflați la final de înțelegere, cărora li se vor prelungi angajamentele.

Deși presa centrală a dat ca sigur transferul lui Gordan Bunoza, jucător de la Pescara, dar împrumutat la Dinamo, manageerul echipei nu a confirmat transferul. Deocamdată nu am semnat cu nimeni. Mâine urmează să avem Consiliul Director. Problema e că toți jucătorii au contracte până în 30 iunie, le-am atras atenția celor de la FRF și LPF să remedieze acest lucru. Noi avem și conturile blocate de la consilii, nu știm încă nici pe ce bani ne putem baza. Trebuie să aducem cinci-șase jucători neapărat, ne-a declarat Daniel Stanciu.

Deocamdată, clubul are semnate contractele lui Pedro Henrique și a lui George Neagu. Cu alți jucători se va discuta în zilele următoare, fiind vorba de Melinte, Poparadu, Popescu, Boldea, Scutaru, posibil chiar și Ovidiu Petre și Rodirlei Duarte. După cum se știe, Silviu Bălace s-a lăsat de fotbal și urmează să își deschidă o academie de fotbal săptămâna viitoare. De asemenea, a mai plecat de la echipă Souleymane Keita. Consiliul Director de marți va decide și locația de cantonament, care s eva alege între Austria, Slovenia sau Italia.
http://www.oradestiri.ro/daniel-stanciu ... WxF8lKOJJl
User avatar
partizan-usa
Posts: 210
Joined: Thu Oct 04, 2012 3:34 pm
Location: SEATTLE

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by partizan-usa »

Bunoza s-a sucit. ACS Poli a ratat transferul fundaşului din cauza politicii salariale


Timişorenii au fost duminică aproape de prima mutare a verii, una care s-ar fi dovedit importantă. Fundaşul Gordan Bunoza a fost cu un pas în curtea lui ACS Poli, dar negocierile s-au împotmolit în ultima clipă din cauza banilor. Jucătorul care a impresionat la Dinamo în retur aparţine de Pescara.

Ieri, bănăţenii l-au avut pentru câteva clipe ca şi semnat pe Gordan Bunoza. Daniel Stanciu, care l-a dorit mult şi la Timişoara pe jucătorul croato-bosniac, a obţinut acordul italienilor de la Pescara pentru discuţii. Fundaşul putea fi împrumutat, dar când înţelegerea părea ca şi parafată, totul a căzut. Jucătorul a şi fost anunţat de unele surse ca fiind deja înregimentat de ACS Poli. Conform informaţiilor noastre, Bunoza a fost însă nemulţumit de oferta financiară a câştigătoarei Seriei a II-a.

De altfel e cunoscută politica de salarizare a bănăţenilor, care oferă banii la timp, dar nu şi salarii la nivelul primelor clasate din Liga 1. Fotbalistul de 27 de ani a fost considerat chiar cel mai bun dinamovist în returul Ligii 1, iar Stanciu a afirmat că la Pescara, echipă care luptă pentru promovarea în Serie A, jucătorul primeşte în jur de 15.000 de euro lunar.



ACS Poli a început discuţii preliminare şi pentru aducerea altor jucători, precum Dorin Goga, Ianis Zicu, Daniel Niculae sau Robert Veselovsky.

Dinamoviştii spun că nu mai sunt interesaţi de Bunoza

Conform ProSport, Dinamo era interesată în urmă cu câteva săptămâni de păstrarea lui Bunoza, faptul că jucătorul a negociat cu ACS Poli i-a făcut pe ”câini să-şi schimbe la 180 de grade poziţia. “Nici nu mă interesează unde pleacă Bunoza. A fost împrumutat de fosta conducere. Nu mă interesează dacă pleacă la Timişoara sau la Real Madrid. Dacă Bunoza ne interesa, îi făceam o ofertă, dar nu am făcut de niciun fel. Jucătorii din vestiar nu ne-au ajutat cu nimic. Ne interesează jucători care să ne ajute”, a declarat Dinu Gheorghe, directorul general al bucureştenilor, la Digi Sport.

Articol scris de Cornel BIHOLARI (Sport9)
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by DP 2-6 »

Bivolii ăştia din presa românească scriu verzi şi uscate, dar na, ce să facă şi ei şi apăi...ce să facem şi noi, ne uităm în gura boului când rumegă şi încercăm să desluşim adevărul! 3:-O
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by AndreiVajnaII »

Tre sa apreciez si eu seriozitatea presei locale in abordarea acestor subiecte, mai ales in raport cu senzaționalismul presei centrale si ma enervează ca muritorii de rand baga botul la toate căcaturile ce apar. Noi știam de nu stiu când ca probabil va veni Stanciu la echipa, dar la lucru ma tot întrebau colegii daca vine Reghe...

Legat de Bunoza, 15 000 de euro cred ca primește toată apărarea noastră la un loc...
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by englezul »

AndreiVajnaII wrote:Tre sa apreciez si eu seriozitatea presei locale in abordarea acestor subiecte, mai ales in raport cu senzaționalismul presei centrale si ma enervează ca muritorii de rand baga botul la toate căcaturile ce apar. Noi știam de nu stiu când ca probabil va veni Stanciu la echipa, dar la lucru ma tot întrebau colegii daca vine Reghe...

Legat de Bunoza, 15 000 de euro cred ca primește toată apărarea noastră la un loc...
Pai ?
Jucam cu 5 fundasi ?
:) ))
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Bursa transferurilor 2015-2016

Post by DP 2-6 »

Avem voie să relatăm nişte zvonuri jurnalistice, adică "Gattuso" din Banat vine la Poli şi Popică merge antrenor cu portarii, la oi, sau până la anunţuri oficiale...mucles? :-$
Locked