Banatul

User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Banatul

Post by Deyan »

In perioada 1 noiembrie-15 noiembrie1918 am avut urmatorul steag:
Image
nu inteleg de ce trebuie sa vina altii si sa-l schimbe?
Daca acesta a fost steagul facut de cei care au reusit independenta Banatului,de ce trebuie sa-l schimbe niste persoane care nu au reusit aceasta performanta mareata?
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Banatul

Post by duranviola »

Mare manifestaţie bănăţeană la Mehadia împotriva alipirii Orşovei de Mehedinţi

În 25 august 1934 a avut loc un mare miting de protest pentru a împiedica alipirea Orşovei la Mehedinţi. Acest lucru avea să se întâmple de abia în 1968, în urma ultimei reoganizări teritoriale din România. În 2013, bănăţenii visează din nou la Orşova.
Comunitatea „Banatul de altădata” din Timişoara, care a strâns aproape o mie de semnături la petiţia online pentru ca Orşova să revină Banatului, în urma noii reorganizări teritoriale în faţa cărueia se află România. Semnăturile urmează să fie trimise primăriei din Orşova, tuturor senatorilor şi deputaţilor din Caras-Severin, prefecţilor de Timiş şi Caraş. „Noua reorganizare administrativ teritorială a României din anul 2013 prevede ca Municipiul Orşova să facă parte din Regiunea Oltenia în ciuda faptului că Orşova a fost dintotdeauna în Banat. Petiţia se adresează tuturor acelora care „NU” sunt de acord ca Orşova să facă parte din Regiunea Oltenia şi care doresc ca oraşul de pe malul Dunării să fie reintegrat în Regiunea Banat cu capitala la Timişoara”, se arată în petiţie.

Semnatarii petiţiei susţin că doresc să atragă atenţia opinie publice faţă de nedreptatea făcută în 1968, cât şi o reparaţie istorică, pentru că Banatul avea graniţele cu Oltenia în localitatea Vârciorova, astfel că Orşova este în Banat. Mai mult, după Primul Război Mondial, în toate reorganizările administrative ale României, Orşova se afla în Banat.

În ultimii ani s-a discutat mult despre dorinţa celor de la Orşova de a reveni la judeţul Caras-Severin. Primarul oraşului a dorit să facă un referendum pe această temă. Orşova este şi un oraş strategic pentru că acolo se află Porţile de Fier I şi II, pe care bănăţenii ar dori să le administreze.

(........)

http://adevarul.ro/locale/timisoara/mar ... index.html

credeam ca reorganizarea teritoriala presupune pastrarea configuratiei actuale a judetelor, si nu reimpartirea lor
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Banatul

Post by Kerosen »

Deyan wrote:In perioada 1 noiembrie-15 noiembrie1918 am avut urmatorul steag:
Image
nu inteleg de ce trebuie sa vina altii si sa-l schimbe?
Daca acesta a fost steagul facut de cei care au reusit independenta Banatului,de ce trebuie sa-l schimbe niste persoane care nu au reusit aceasta performanta mareata?

N-ai stiut?Acele persoane au inventat gaura la macaroana ...... =))

Pe cine reprezinta acele persoane ?
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Banatul

Post by LILIaKu- »

pe timba si asu?
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Banatul

Post by Kerosen »

raspunsul corect este "Pe nimeni"

ASU NU este echipa lor,este echipa Universitatii.Ei se comporta tot asa cum au facut comunistii in "45 ,ei sunt "miezul" iar ceilalti sunt "dusmanii de clasa"
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Banatul

Post by duranviola »

Kerosen wrote:
Deyan wrote:In perioada 1 noiembrie-15 noiembrie1918 am avut urmatorul steag:
Image
nu inteleg de ce trebuie sa vina altii si sa-l schimbe?
Daca acesta a fost steagul facut de cei care au reusit independenta Banatului,de ce trebuie sa-l schimbe niste persoane care nu au reusit aceasta performanta mareata?

N-ai stiut?Acele persoane au inventat gaura la macaroana ...... =))

Pe cine reprezinta acele persoane ?
reprezinta pe taranisti :@) , pe noua dreapta 3:-O si pe ndb \m/
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Banatul

Post by Pffv »

duranviola wrote:
reprezinta pe taranisti :@) , pe noua dreapta 3:-O si pe ndb \m/
Adica se auto"reprezinta" =)) .
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Banatul

Post by Kerosen »

sa fim seriosi,astia nu sunt taranisti
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Banatul

Post by orangetm »

http://adevarul.ro/locale/timisoara/vet ... index.html#

Dl. colonel "Constantin Călina a participat la campania armatei române împotriva Uniunii Sovietice, din vara anului 1944, sprijinind acţiunile trupelor germane. Regimentul său a supravieţuit ofensivei sovietice declanşată la 20 august 1944 pe aliniamentul Iaşi - Chişinău."

Mai putin bunicul meu, împuşcat în inimă în acea zi de 20 august 1944... :(
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
bvgtm
Posts: 414
Joined: Sun Dec 02, 2012 5:41 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Banatul

Post by bvgtm »

orangetm wrote:http://adevarul.ro/locale/timisoara/vet ... index.html#

Dl. colonel "Constantin Călina a participat la campania armatei române împotriva Uniunii Sovietice, din vara anului 1944, sprijinind acţiunile trupelor germane. Regimentul său a supravieţuit ofensivei sovietice declanşată la 20 august 1944 pe aliniamentul Iaşi - Chişinău."

Mai putin bunicul meu, împuşcat în inimă în acea zi de 20 august 1944... :(
Îmi pare rău ptr bunicul tău... :( Cu sinceritate .
In fotbal,totul este complicat de prezenţa echipei adverse.
Post Reply