Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

Poll ended at Fri May 04, 2018 3:23 pm

1
5
71%
X
1
14%
2
1
14%
 
Total votes: 7
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by impossible »

Soljic nu mai era cel din campionatul trecut. Cred ca luase si ceva in greutate, nu mai putea fugi. Sigur ca stia cu "varza", dar nu prea mai era apt fizic. Cretu, intr-adevar, nu mai juca pentru Poli, ci pentru viitoarea lui fosta echipa. Si eu spun ca Popa era vinovat in privinta lui. Pentru ca-l baga in echipa.

Revenind la meciul de azi, Birlica spunea ca jucatorii sunt niste eroi, jucand neplatiti de atata vreme. Lui probabil i se pare ca ai nostri joaca, eu sunt de alta parere. Cel putin de la venirea marelui Grozavu 035, dar nici ultima perioada Popa n-a convins. Acum, asa cum am mai spus, evoluam fara antrenor. Apararea, fara exceptie, a facut meciul praf. Poate ca un Canu sau un Rat nu mai pot alerga dupa "vitezisti", dar nu stiu ce explicatii ar putea da Harut. In multe momente s-a vazut ca fundasii nu sunt sustinuti deloc de mijloc. Un exemplu elocvent este dat de faza primului gol, care, practic, ne-a daramat ... La pasa lui Benzar, talonat de Melinte, un Artean visator nu-l urmareste pe Marinescu. Canu nu ajunge la minge si degajeaza in atacantul "voluntar". In fine, Straton respinge sutul lui Marinescu, iar mingea ajunge la Benzar, pierdut din vedere de un Melinte contemplator. Este gol ... si meciul s-a terminat inca din minutul 7. Ciucur, dupa ce si-a depus memoriu, este cu gandul in alta parte ... un fel de Cretu.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by banatean_violet »

marci75 wrote:
Fri May 04, 2018 8:59 pm
.... Nu mai înțelege nimeni deciziile lui Birlica.Ne-a îngropat de tot.
Hai sa fim seriosi, doar nu crezi ca Birlic a ramas conducator pentru ca are initiative si ia decizii de capul lui. Altu-i ala cu deciziile, unu care le stie pe toate, ce piatra e buna pentru piete, ce culori trebuie sa aiba florile, cum trebuie sincronizate semafoarele si cate si mai cate in Timisoara asta faloasa pe care o ingroapa in forta ... la fotbal este doar din ce in ce mai evident ingropatu asta.
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by timisoreanul »

Si totusi Timisoara este al treilea oras al tarii, in care se investesc anual zeci de milioane de euro. Nu pot sa cred ca nu se poate gasi un investitor care sa dea 1-2 milioane de euro pe an si sa avem si noi o echipa decenta in liga 1. Personal sunt jignit când Poli e invinsa de comune precum Chiajna sau Voluntari sau de orasele ca Medias sau Sfantu Gheorghe. Cu infrastructura suntem la pamant, stadionul de darama peste noi, nu avem sala polivalenta. Suporterii sunt divizati. In materie de sport suntem de rasul tarii, cu mici exceptii, cum ar fi echipa de rugby sau cea de handbal.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by PFA »

Cum să zici că echipa era mai bună cu Doman? Voi l-aţi văzut pe băiatul ăsta jucând în lunile dinainte de a pleca?

Foarte justă observaţia cu lipsa de susţinere de la linia de mijloc, păcat că la noi fiecare gol pleacă de la o eroare individuală, deci nici măcar dacă ar avea susţinerea aia, n-ar conta prea mult.

Eu cred că s-au făcut câteva mutări OK în iarnă, care promiteau să rezolve din probleme. N-au prea puşcat jucătorii şi asta se întâmplă. Într-un fel, mai au timp, şi sper tare mult ca Roman să menţină măcar nivelul de ieri în meciurile rămase.

Probleme-s altele: că s-a schimbat antrenorul după o etapă, că nu s-au găsit variante utile în centrul apărării şi în spatele vârfurilor, unde nici n-am adus jucători (Akaki nu se pune), că nu s-a gestionat mai bine situaţia financiară a vestiarului, că nu s-a găsit un antrenor cu experienţă care să ducă la bun sfârşit acest sezon.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by Amadeus »

imi pare nespus de rau cind o echipa timisoreana retrogradeaza, indiferent din ce divizie, dar poate ce in cazul asta e mai bine ca se intimpla asa. cit timp CJ si CL nu cotizeaza, echipa nu are niciun viitor cu 50.000 de euro pe luna datorii la ANAF
Amadeus
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by PFA »

Echipa chiar are un viitor daca ramane in Liga 1. Aproape toate costurile ANAF pentru sezonul urmator se acopera din vanzari de jucatori, deci iti raman bani sa platesti datoriile ramase si sa faci echipa. Dar...
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by Amadeus »

tinind cont de cooperativa: chiajna - voluntari - colentina, chiar nu vad cum vom scapa de retrogradarea directa. sper sa ma-nsel.
apropo, ce jucatori am vindut, parca citisem ca toti au plecat liberi de contract!
Amadeus
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by impossible »

Cat timp cele 3 sunt cu sabia deasupra capului cooperativa nu va functiona. Problema e la noi. Daca nu bati, acasa, Juventus si Medias ce pretentii sa mai ai? Daca retrogradam o facem pe mana noastra.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by banatean_violet »

PFA wrote:
Sat May 05, 2018 7:12 am
.... costurile ANAF pentru sezonul urmator se acopera din vanzari de jucatori, deci iti raman bani sa platesti datoriile ramase si sa faci echipa. Dar...
Crezi ca exista fraieri care sa dea bani pe vreun jucator de la noi? Si daca prin reducere la absurd vreo echipa din liga 1,2 ar dori sa dea salar degeaba vreunuia din actualul lot al lui Poli asteapta sa devina jucatorul liber de contract si dupa aceea mai discuta.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Etapa VIII Poli - Voluntari vineri de la 18

Post by banatean_violet »

Pffv wrote:
Fri May 04, 2018 5:20 pm
Intreb si eu sa ma aflu in treaba ... Melinte e beat ? :dizzy:
A dracului ca el nu a pus memoriu ....
Las ca s-a trezit dupa meci, dupa autogoluri, cadouri adversarilor si-a trecut in portofoliu si rosu dupa ce s-a terminat meciul. Sper sa ia macar 7 etape de suspendare ... oficial, ca de mult s-a autosuspendat din jocul de fotbal.

Canu o fi pus deoparte ceva de o maslina, o lamaie dupa meciul asta? Nu degeaba a fost dat afara de la Poli, aia mai unica, dupa pasele alea la portar pe care doar atacantii adversarului puteau sa le ajunga, parca si la Vaslui a avut ceva probleme de favorizare a adversarului.
Locked