Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

marci75 wrote:Se pare ca Birlica va fi noul presedinte.
Nu stiu cum sa reactionez,parca in Dragoi aveam de 10 ori mai multa incredere.
Tot Birlica conducea si pana acum. Dragoi nu se mai implica demult ! Importanta este cred eu cooptarea lui Tornoreanu, omul de la Vox Tehnology Park.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

"Cunosc problemele clubului și sper să menținem situația pe linia de plutire" a zis noul presedinte, deci nimic nou.

"De asemenea, scouter-ul clubului va fi Cristi Opria, într-o funcție asemănătoare cu cea avută de Iosif Rotariu. Nu va fi remunerat"

De aia o fi tzopait iosif la meciul cu viitorul, a pus ochii pe ala care a ratat ca sa-l aduca la Poli.
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by asu »

inteleg ca strategia este urmatoarea

1.bilete mai ieftine la meciul cu :anticaine: in speranta sa adunam 45000 euroi
2.cu acesti bani platim salariul a inca 9 jucatorii din primi 18 astfel mai raman vreo 6 care pot intra in luna 4 fara salariu primit
3.se incerca prostirea lui tornoreanu pentru suma de 100000 cu care se platesc ratele la ANAF si restul se imparte de sarbatori la toata lumea din club
4.in Ianuarie vin in sfarsit 220000 din cupa ligii , 40000 din cupa romaniei si 650000 din drepturi TV bani cu care fara probleme terminam campionatul

?
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Faptul ca s-au cooptat in conducere niste oameni din mediul privat care au finantat clubul mi se pare un lucru pozitiv. Inca sper sa ajungem la momentul in care firmele mari din Timisoara, cu mare putere financiara, pentru care bugetul lui Poli ar fi niste maruntis sa ajute clubul.
Despre problemele financiare, nu putem spune ca e alb sau negru, fiecare are dreptate. Jucatorii sunt de inteles ca sunt revoltati ca nu isi primesc banii la timp. Oricare dintre noi am primi cu 100 lei mai putin la salariu am fi nemultumiti, cu atat mai mult daca nu am fi platiti luni de zile.
Pe de alta parte, conducerea in niciun moment nu a fost de rea credinta, sa aiba bani in cont si sa nu ii vireze jucatorilor. Dimpotriva, mereu s-au facut eforturi pentru a se obtine finantare. Insa s-au lovit de tot felul de probleme: datorii enorme din anii anteriori, controlul Curtii de Conturi, poprire de la finante si luarea transei din drepturile TV din cont, sume neonorate de LPF, jucatori plecati gratis, etc. Cu siguranta nu e usor sa fii conducator la Poli.
Fotbalistii trebuie insa sa cantareasca foarte bine inainte sa isi ia jucariile si sa plece. Pana la urma, joaca la un club care este in primele 7-8 din tara, cu perspective de progres, in al treilea oras al tarii, la un club de traditie si cu cei mai buni si loiali suporteri din Romania, care trebuie doar reactivati. Cei din campionatul trecut au inteles, au jucat cu un devotament fenomenal, au salvat clubul de la retrogradare, traversând aceleasi intarzieri contractuale si si-au primit banii finalmente. Daca acum ne calificam in play-off, jucatorii isi primeau cu siguranta prompt toti banii.
Exemplele Barbut, care joaca foarte putin la Craiova si Mailat, care inca nu a debutat la CFR Cluj, ar trebui sa le dea tuturor de gandit. Aici erau jucatori de baza, de mare perspectiva, la cluburile actuale ma tem ca se vor duce in jos. In schimb impresarii lui Mailat o duc foarte bine si isi numara banii.
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by asu »

timisoreanul wrote:Faptul ca s-au cooptat in conducere niste oameni din mediul privat care au finantat clubul mi se pare un lucru pozitiv. Inca sper sa ajungem la momentul in care firmele mari din Timisoara, cu mare putere financiara, pentru care bugetul lui Poli ar fi niste maruntis sa ajute clubul.
Despre problemele financiare, nu putem spune ca e alb sau negru, fiecare are dreptate. Jucatorii sunt de inteles ca sunt revoltati ca nu isi primesc banii la timp. Oricare dintre noi am primi cu 100 lei mai putin la salariu am fi nemultumiti, cu atat mai mult daca nu am fi platiti luni de zile.
Pe de alta parte, conducerea in niciun moment nu a fost de rea credinta, sa aiba bani in cont si sa nu ii vireze jucatorilor. Dimpotriva, mereu s-au facut eforturi pentru a se obtine finantare. Insa s-au lovit de tot felul de probleme: datorii enorme din anii anteriori, controlul Curtii de Conturi, poprire de la finante si luarea transei din drepturile TV din cont, sume neonorate de LPF, jucatori plecati gratis, etc. Cu siguranta nu e usor sa fii conducator la Poli.
Fotbalistii trebuie insa sa cantareasca foarte bine inainte sa isi ia jucariile si sa plece. Pana la urma, joaca la un club care este in primele 7-8 din tara, cu perspective de progres, in al treilea oras al tarii, la un club de traditie si cu cei mai buni si loiali suporteri din Romania, care trebuie doar reactivati. Cei din campionatul trecut au inteles, au jucat cu un devotament fenomenal, au salvat clubul de la retrogradare, traversând aceleasi intarzieri contractuale si si-au primit banii finalmente. Daca acum ne calificam in play-off, jucatorii isi primeau cu siguranta prompt toti banii.
Exemplele Barbut, care joaca foarte putin la Craiova si Mailat, care inca nu a debutat la CFR Cluj, ar trebui sa le dea tuturor de gandit. Aici erau jucatori de baza, de mare perspectiva, la cluburile actuale ma tem ca se vor duce in jos. In schimb impresarii lui Mailat o duc foarte bine si isi numara banii.
cum se poate sa reactivam suporteri ?
din pacate jucatorii nu au realizat , nimeni din club nu a stiut sa-i constientizeze ca acederea in play-off aducea un trai mult mai bun ......obiectiv realizabil la un moment dat !
mailat a debutat la elöre , e adevarat ca are doar 24 minute in rest a fost pe banca la fiecare meci
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

si eu zic ca mutarile astea (Birlica, Tornoreanu, Opria) is bune. sa vedem daca ajuta totusi la cevA.
Amadeus
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Reactivarea suporterilor se poate face in mai multe modalitati, toate greu de pus in practica. Prima varianta ar fi rezultatele. Daca ne-am bate la primele locuri, am juca in cupele europene si am practica un fotbal spectaculos, cu siguranta ar veni mai multi spectatori la meciuri.
A doua varianta ar fi un marketing mai agresiv, campanii de atragere a suporterilor. Sa se insiste pe ideea ca avem palmaresul clubului istoric si sa se mearga in scoli, in facultati, sa se organizeze intalniri cu suporterii si sesiuni de autografe. Poate parea o pierdere de vreme, dar nu cred ca ar fi asa. Oricum, nu ar trebui sa mearga toata echipa, ci jucatorii prin rotatie.
A treia varianta ar fi reconcilierea cu galeria. Pare si misiune imposibila, ar trebui sa il angajam pe Tom Cruise cateva luni. E adevarat cu sunt doar cateva sute de suporteri, dar sunt totusi importanti, pentru ca dau tonul sustinerii echipei, inclusiv pe stadion. Din pacate, cu toata apreciere pe care o am pe micuta noastra galerie, sunt departe de ce era odata CVUCS, in principal din cauza numarului redus de membri. Cei din Drukeria sunt foarte orgoliosi si atasati de proiectul lor, asa ca nici nu vor sa auda de asa ceva.
A patra varianta ar fi construirea unui stadion nou. Se vede ce se intampla la Craiova. Imi amintesc si de inaugurarea nocturnei de pe Dan Paltinisanu, cu 40000 de spectatori la un meci cu Petrolul, daca nu ma insel. Un stadion nou costa insa enorm si nici macar Timisoara nu si-l poate permite fara un ajutor consistent de la guvernanti, care nu ne-au agreat prea mult niciodata.
E usor sa vorbesti si sa faci teorii, fara sa fiu pesimist din fire, nu cred ca prea curând se va intampla ceva din ce mi-am imaginat eu pe aici.
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by marci75 »

Din păcate în Timisoara PSD este varza și împotriva fotbalului,chiar nu văd ca cauta un membru din Cons Jud în conducerea lui Poli din moment ce se plătesc bani grei ptr utilizarea stad DP care pe zi ce trece arata tot mai jalnic,penibil chiar.
Vedeam azi în Spania,Anueta stad celor de la Real Sociedad este în reconstrucție, s-a dărâmat o peluza,se reconstruiește apoi și pe rand tribunele.....
Așa s-ar putea face și la DP.
Cu milioanele ptr fântână din parcul botanic ,s-ar construi 2 peluze.Apoi se poate dărâmă liniștit tot stadionul și reconstruit în decursul a câțiva ani.Stadion nou nu vedem în Timișoara cât este PSD la guvernare.
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by diegis37 »

Stadionul si jocul bun nu sunt garantii ca ai stadionul plin.
La Cluj ,echipa pe primul loc cu jucatori buni cu un stadion modern ieri au fost doar 1000 de spectatori.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

marci75 wrote:Din păcate în Timisoara PSD este varza și împotriva fotbalului,chiar nu văd ca cauta un membru din Cons Jud în conducerea lui Poli din moment ce se plătesc bani grei ptr utilizarea stad DP care pe zi ce trece arata tot mai jalnic,penibil chiar.
Vedeam azi în Spania,Anueta stad celor de la Real Sociedad este în reconstrucție, s-a dărâmat o peluza,se reconstruiește apoi și pe rand tribunele.....
Așa s-ar putea face și la DP.
Cu milioanele ptr fântână din parcul botanic ,s-ar construi 2 peluze.Apoi se poate dărâmă liniștit tot stadionul și reconstruit în decursul a câțiva ani.Stadion nou nu vedem în Timișoara cât este PSD la guvernare.
Robu nu poate sa bage banii de pe fantani in stadion din simplu motiv ca stadionul nu este al lui ci a lui Dobra! Ce poate face Robu insa, este un alt stadion nou, mai mic dar suficient ptr nr de spectatori actuali din oras. Si inteleg ca de la anul pe la AEM pe acolo pe undeva or sa inceapa sa-l construiasca pe etape...
Locked