Televiziuni

Post Reply
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Televiziuni

Post by Ivanhoe »

Discutii despre televiziuni in general
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by Pffv »

q.e.d. =))
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

Sa incepem cu cele mai noi.

RCS & RDS a lansat două noi canale de documentare, Digi World şi Digi Life, care vor emite începând de astăzi de la ora 18.00 şi care vor face concurenţă posturilor Discovery.

Digi World şi Digi Life “oferă o paletă foarte largă de informaţie, care răspunde cerinţelor din acest moment ale telespectatorului de gen şi în plus, dau publicului accesul la informaţie aşa cum şi-o doreşte: concentrat, axat pe esenţă şi pe poveste - o pastilă de informaţie într-o formă apetisantă!” – spune managerul de proiect al celor două televiziuni, Bogdan Chiriţoiu.


Cele două canale au fost lansate la scurt timp după ce operatorul a scos din grila de bază canalele Discovery World, Discovery TLC România, Discovery Science, Investigation Discovery.

“A fost o pură întâmplare. Nu am scos din grilă posturile menţionate, ci doar le-am mutat într-o grila superioară. Aceste canale au fost oferite gratuit timp de un an de zile, facând parte dintr-o promoţie”, a declarat Florin Nemeş, coordonator Marketing şi PR RCS&RDS.

Alexandru Mironov, Marius Tudosiei vor susţine tematicile posturilor

Digi World este un canal tematic enciclopedic, conţinând producţii din domeniile biodiversitate, ştiinţă şi tehnică, istorie şi călătorii. Digi Life vine ca o completare la primul canal şi întregeşte oferta de conţinut TV a RCS & RDS. Digi Life ne arată cum ne putem îmbunătăţi calitatea vieţii, conţinând emisiuni cu indicaţii practice, utile pentru modul de viaţă al românilor. Se doreşte a fi o facilă “şcoală de dezvoltare personală”.

Telespectatorii vor putea urmări seriale avându-i ca prezentatori pe Paul Merton, Bruce Parry sau narate de sir David Attenborough si de multe alte nume grele şi vor avea acces la o gamă largă de emisiuni, de la cele educative (“Eu sau câinele meu” - It's me or my dog, “Superdădaca” - American Super Nanny) până la cele despre cooking şi nutriţie (“Silent Cooking”, “Primal Grill”, “Flavors” etc.). Unul dintre obiectivele celor două televiziuni este să atragă oameni de valoare, precum Alexandru Mironov, Marius Tudosiei şi alţii, care să susţină tematicile posturilor şi care să abordeze şi să pună într-o lumină aparte, subiectele prezentate în emisiuni.

Fără pauze publicitare

Digi World şi Digi Life vor fi două canale TV de documentar “pur”, aşa cum a fost el creat de către marii producători de gen: BBC, Warner, ORF etc. “Telespectatorul le va putea urmări exact aşa cum au fost produse, fără prelucrări şi intervenţii, fără repetiţii, inserţii sau pauze publicitare pe parcursul lor”, precizează Bogdan Chiriţoiu.

Ca şi în cazul celorlalte televiziuni proprii, RCS & RDS oferă pe lângă conţinut de calitate, şi o tehnologie de ultimă oră. Grila este bazată pe un concept de programe menit să raspundă celor mai înalte exigenţe: imagine full HD şi un sunet de excepţie.
RCS&RDS are 3 milioane de abonaţi la serviciile TV, 1,2 milioane la televiziunea prin satelit, iar 1,8 milioane sunt abonaţi la CATV.
http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 72372.html
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

Urmăresc cele două programe şi dacă Life are în general emisiuni pentru doamne, World are emisiuni foarte interesante, despre cultura şi tradiţiile multor popoare, emisiuni de ştiinţă, călătorii, istorie etc.
http://www.digi-world.tv/
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

O nouă televiziune, "Gorjul Liber"! :-o

Tudor Barbu (PP-DD): Televiziunea „Gorjul liber” emite în fiecare seară pe OTV
http://www.pandurul.ro/Opinii/2012-11-0 ... ara+pe+OTV
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

Aseara nu m-am putut conforma dorintelor lui Orange, fiind meciuri tari pana tarziu, dar astazi, dis de dimineata, m-am conformat, asa ca am urmarit pe Digi World, doua documentare: "Minuni pe cerul intunecat" si "China's Capitalist Revolution". In primul este vorba despre telescoape si minunile care pot fi vazute cu ajutorul lor, de la Galileo Galilei, la William Herschel si pana la cele moderne, din zilele noastre.
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Herschel
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Televiziuni

Post by PSC »

Digi World HD și Digi Life HD au transmisii foarte bune din toate punctele de vedere. Ca și calitate a imaginii nu se compară cu Discovery, sunt net superiori.

Cât despre războiul RCS&RDS vs Discovery eu nu mă bag în ciondănelile corporatiste deși cred că era corect ca RDS-ul să bage canalele Discovery într-un pachet extra unde cine vrea să plătească.
Image
ronaldo
Posts: 57
Joined: Sat Oct 06, 2012 5:54 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by ronaldo »

PSC wrote:Digi World HD și Digi Life HD au transmisii foarte bune din toate punctele de vedere. Ca și calitate a imaginii nu se compară cu Discovery, sunt net superiori.
Zau, poate motivul e ca RDS nu a transmis HD Discovery, nu crezi ?
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Televiziuni

Post by PSC »

Ideea e că nu ai cum să le reproșezi celor de la RDS că nu ai unde să vezi documentare de calitate. Digi World nu e cu nimic mai prejos de Discovery. Chiar și cel SD se vede excelent, peste Discovery.
Image
ronaldo
Posts: 57
Joined: Sat Oct 06, 2012 5:54 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by ronaldo »

PSC wrote:Ideea e că nu ai cum să le reproșezi celor de la RDS că nu ai unde să vezi documentare de calitate. Digi World nu e cu nimic mai prejos de Discovery. Chiar și cel SD se vede excelent, peste Discovery.
Ideea e de numele emisiunii, nu de tipul ei.
La fel pot sa-ti spun daca esti de ex pe UPC vezi fotbal transmis f bine pe EurosportHD, deci e tot fotbal, dar poate tu vrei sa vezi altceva.
Post Reply