Nuno Claro

Legende ale fotbalului timisorean
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Nuno Claro

Post by marci75 »

Nuno,mielul de Paste a venit de la Cluj?
Altfel nu-mi explic evolutia de azi................
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Nuno Claro

Post by marci75 »

marci75 wrote:Nuno,mielul de Paste a venit de la Cluj?
Altfel nu-mi explic evolutia de azi................

Panarama de portar.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by PFA »

Astăzi, 21 august, ACS Poli Timișoara a reziliat, de comun acord, contractul cu portarul Nuno Claro. Clubul nostru îi mulțumește goalkeeper-ului, pe această cale, pentru excelentele prestații din sezonul trecut și pentru munca depusă pe perioada anagajamentului cu ACS Poli. Succes mai departe și multă sănătate, Nuno!

http://acspoli.ro/Informatii_Mulțumim-N ... 02_ro.html

Poate ca e un oaresce risc in a ramane intr-un portar de 20 de ani si unul care n-a evoluat la un nivel prea inalt, dar pe de alta parte decizia e rezonabila si ma gandesc ca are si niste elemente financiare la baza.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Nuno Claro

Post by AndreiVajnaII »

Oare de ce asa de tarziu? Ce perspective de viitor mai are Nuno Claro? Se se duce in liga a patra? Sau se lasa?
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by cristy2005ro »

AndreiVajnaII wrote:Oare de ce asa de tarziu? Ce perspective de viitor mai are Nuno Claro? Se se duce in liga a patra? Sau se lasa?
merge la Rapid!
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Nuno Claro

Post by diegis37 »

Mersi Nuno, :bere:
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by PFA »

Goalkeeperul portughez care a fost titular in poarta timisorenilor in sezonul trecut joaca acum la una dintre colegele de serie ale lui ACS Poli, FC Olt. Nuno Claro s-a despartit de Timisoara in urma cu o luna, desi mai avea inca un an de contract. Portarul lusitan a fost aproape sa ajunga la Rapid, dar transferul a cazut, iar Nuno a acceptat oferta de la gruparea din Slatina, pentru care a si bifat cateva meciuri.



-Nuno, cum te-ai acomodat la noua echipa?

-Foarte bine, din pacate ne lipseste inca sa castigam un meci. Am luat de trei ori gol in minutul 90. Caransebesul a dat gol in minutul 94, Campina la fel, era minutul 90, o faza care nu anunta nimic si ne- au egalat… Dar o sa vina si victoriile, sunt convins. Ma bucur ca am gasit aici un grup de jucatori tineri care vor sa demonstreze ceva in fotbalul din Romania, m-au primit foarte bine cu totii, de la antrenor, la presedinte si jucatori.

-Care este obiectivul echipei?
-Vrem sa mergem in play-off. Asta este obiectivul. O sa vedem ce va fi.

-De ce a picat transferul tau la Rapid? Cand ai plecat de la Timisoara era apoape sigur ca vei juca acolo…
-Cu Rapid a fost o faza foarte ciudata. Am vorbit mai bine de o luna de zile cu Ganea, mi-a spus ca au nevoie de portar, sa merg acolo. Pana la urma am plecat de la Timisoara, dar ceea ce s-a intamplat a fost foarte ciudat. Eu mi-am reziliat contractul cu Poli joi la ora 14 si la ora 16 au sunat, au vorbit cu impresarul si a spus ca nu stiau ca eu am 36 de ani, ca nu mai sunt apt de fotbal. Inainte ma sunau intruna sa merg acolo si la doua ore dupa ce am incheiat contractul cu Timisoara s-a intamplat asta.

-Este doar o coincidenta sau cum iti explici?
-Ciudata coincidenta! Asa e in fotbal, sunt foarte ciudate coincidente. Cei care cunosc fenomenul stiu foarte bine ce vreau sa spun cu asta.

-I-ai intrebat apoi pe cei de la Rapid ce s-a intamplat de fapt?
-Nu, am fost acolo, am stat o saptamana si asta a fost. Nici eu nu am mai vrut sa raman, pentru ca eu vreau sa merg in locul in care oamenii ma doresc. Nu vreau sa fiu undeva unde nu sunt dorit.

-Ai regretat ca ai plecat de la Timisoara? Puteai ramane pentru ca mai aveai un an de contract…
-Nu am regretat. Le multumesc la domul Velcea, primul meu antrenor acolo, la domnii Staicu si Rosenblum, ca au avut incredere in mine si m-au adus acolo la Timisoara, imi pare rau nu am reusit ceea ce ne-am propus la inceputul campionatului, sa ramanem in Liga I, dar asta e, acum mi-e foarte bine aici la Slatina si viata merge inainte.

-Cu Ion Timofte ai mai vorbit dupa ce ai plecat de la Timisoara? In ce relatii ati ramas?
-Nu se poate spune ca am avut o relatie nici inainte de a pleca, nici dupa. Am discutat doar cand am reziliat contrcatul, atunci mi-a spus ca nu au bani sa imi plateasca la zi ce mai era de platit si mi-a spus ca o sa imi intre banii pana in data de 8. A trecut o luna… Dar nu despre asta e vorba. Ce pot sa spun? Doar ceea ce s-a observat. Atata timp cat a fost Staicu la conducere a fost bine, am avut stabilitate acolo la club. Si cand a plecat Staicu noi inca eram deasupra de linia de retrogradare, nu? Parca asa era! Cand s-a schimbat conducerea, s-au mai schimbat lucrurile.

- E vorba de o suma mare pe care mai trebuia sa o primesti?
-Nu e o suma mare si nici nu vreau sa fac caz cu asta. Am vorbit cu un avocat, o sa faca o hartie sa o trimita acolo, o sa se ocupe el de asta. Stiti cum e? Am stat foarte mult timp in probleme cu CFR, nu mai vreau probleme cu un alt club. Banii nu sunt totul in viata.

-Ai plecat dezamagit de la Timisoara?
-Nu. Eu m-am simtit foarte bine la Timisoara. Imi pare foarte rau ca nu am reusit sa ramanem in Liga I, dar eu am facut tot ce am putut pentru echipa, ca sa ramana in prima liga si am plecat de acolo cu capul sus. Eu m-am inteles bine cu toata lumea acolo. Puteti sa-i intrebati pe pe Sunda, pe Alexa, pe fiecare jucator, pe fiecare angajat, eu cu toata lumea m-am purtat foarte frumos, nu am avut nici o problema. Doar o singura persoana nu te poate face sa iti schimbi parera. E insignifiant.

-Ai spus atunci cand ai plecat ca Timofte ti-ar fi reprosat evolutia de la anumite meciuri…
-Asta e parerea lui. Problema e ca, in rest, dintre cei de acolo, de la Timisoara, nimeni nu poate sa imi spuna nimic, de la cel care are grija de stadion pana la domnul Robu. Daca o singura persoana are o alta parere, e treaba lui.

- Dar pana la urma, de unde aceasta relatie mai rece cu Timofte? El spunea ca va stiati mai de mult timp, din Portugalia…
-Da, am jucat impotriva lui, ne-am intalnit de cateva ori acolo. Sincer, nu stiu ce s-a intamplat. Stiti cum se spune, cand cunosti mai bine omul iti dai seama ce fel de om e.

-Timofte a spus ca tu ai vrut mai mult bani si voiai inca un an de contract pe langa cel pe care il aveai, iar el nu putea sa accepte asta…
-Stiti ce am vrut eu? Sa simt ca sunt dorit acolo. Nu am vrut bani mai multi, am vrut sa simt ca sunt dorit acolo, ca au nevoie de mine. Iar ceea ce a spus domnulTimofte, ca daca ajungi la 37 de ani nu mai poti sa joci…Fiecare are viata lui, daca ai mai mult grija de viata ta, poti sa joci si mai mult, fiecare corp e altfel.Eu sunt primul care ridic mana cand nu mai pot, nu cand spune domnul Timofte ca nu mai pot sa joc. Asta depinde de mine.

-A fost un incident inainte de a pleca, atunci cand tu ai iesit din antrenament?
-Eu asteptam sa avem o discutie sa stiu care va fi soarta mea. Am asteptat o saptamana, nimic, alta saptamana, nimic… Am stat o luna asa, fara sa stiu ce are clubul de gand in privinta mea. Apoi am zis ca nu mai intru in antrenament! Voiam sa stiu ce facem. Raman? Plec? Mi-a spus ca il asteapta pe Paul Anton. Inainte l-a asteptat pe Bojin, mai inainte pe Robu si eu eram tot amanat. Si-a batut joc de mine. Am zis, ok, daca vreti asa, ma las si plec acasa. Si m-a chemat Alexa atunci si am stat de vorba. El mi-a spus ca din punctul lui de vedere, nu trebuie sa plec, ca vrea sa raman. Dar e clar ca cineva nu ma mai voia acolo. Insa, stiti ce ma bucura? Ma bucura ca nimeni nu imi poate reprosa nimic, am dat tot pentru Timisoara, cat am stat acolo, am facut tot ce am putut. Si sunt mandru!

-Astepti meciul direct cu Timisoara?
-Nu, nu am nici o revansa cu Timisoara. M-am simtit foarte bine acolo, au fost 7 luni foarte ok. Ultimele 3 luni au fost altceva, dar asta e alta discutie…

-Asta insemnand cam de cand s-a schimbat conducerea…
-Da, s-au schimbat lucrurile de atunci. Nimeni nu a mai avut incredere in nimeni, acolo. Ma refer la conducere. In ceea ce priveste echipa, toti raman colegii mei. Si cu multi mai pastrez legatura. Si cu Alexa am mai vorbit. L-am sunat inainte de meciul cu Mioveni sa-i urez succes si asa a fost, a castigat. Am mai vorbit si cu jucatorii, cu Ovidiu Petre, cu Szekely, cu maseuri, cu toata lumea de acolo.

-Ce sanse crezi ca are Poli sa promoveze iar?
-Eu cred ca are sanse mari, are o echipa foarte buna, are cel mai valoros lot din Divizia B, are un antrenor ambitios, care vrea sa demonsteze si are toate conditiile sa promoveze.

-Cine ar mai fi favorite din seria asta?
-Resita, care e pe primul loc…si cam atat. Am jucat impotriva celor de la Valcea, e o echipa normala, nimic deosebit, doi-trei jucatori care pot sa faca diferenta. In rest, nu cunosc prea multe despre celalte echipe. Am mai jucat impotriva Caransebesului, au jucat bine aici la noi si am mai jucat cu Campina si ei au trei-patru jucatori valorosi, dar in rest… Mioveniul, cred ca mai are o echipa buna. Si noi, Slatina, pentru avem multi jucatori tineri. O sa vedem ce o sa se intample.

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 03/10/2014
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
Post Reply