Cristian Bărbuț

Actualii jucatori ai echipei noastre
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Cristian Bărbuț

Post by cristy2005ro »

La 1-0 ar fi intrat daca nu prelungea arbitrubprima repriza

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Cristian Bărbuț

Post by Sdou »

Din Opinia Timisoarei citire:

“Ne doream sa castigam cu Steaua si sa avem un parcurs cat mai lung in Cupa, dar am intalnit o echipa foarte buna, am facut greseli si cei de la Steaua au profitat de greselile noastre”, a spus Barbut. Intrebat daca si-ar dori ca pe viitor sa joace la Steaua, mijlocasul timisorean a lasat de inteles ca totul este posibil:’Nu pot sa zic daca o sa joc vreodata la Steaua sau nu… Este cea mai buna echipa din campionat si este normal sa vrei sa joci la o echipa care se bate la titlu”, a fost raspunsul lui Barbut.

Poate cineva sa-i traga cateva suturi in cur din partea mea? Multumesc anticipat!!!

@#@?*&%$# :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua: :antisteaua:
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cristian Bărbuț

Post by englezul »

Sincer sa fiu cam are dreptate. Ptr noi este foarte simplu sa impartim lumea fotbalistica in noi (aia buni) si sdr ( aia rai). Ptr cei care castiga bani si vor sa aiba un viitor nu-i la fel de simplu. In sufletul lui el chiar poate fi polist, insa...
De multe ori ma gandeam ce s-ar intampla cu oricare dintre noi daca una din firmele concurente ne-ar face o propunere de job, incomparabil mai buna atat ca si castig cat si ca perspectiva. Am spune NU doar ptr ca firma aia nu-i din Timisoara sau am gandi un pic si am spune DE CE NU !
Deci nu-i mai injurati degeaba si nu puneti la suflet. Oricare din lotul de acum sau poate chiar din totdeauna cand vine vorba de sdr pleaca fara sa se mai uite inapoi.
Ce este de condamnat sunt declaratiile pe care le fac aici sau acolo unde ajung, insa nici atunci nu te poti supara pe ei pt ca este evident ca nu au creier. Daca aveau nu se faceau fotbalisti, logic nu ? :D
Atat ca sta la noi sa puna osul si sa nu declare prostii dupa ce pleaca si pt mine este suficient !
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Cristian Bărbuț

Post by Sdou »

englezul wrote:Sincer sa fiu cam are dreptate. Ptr noi este foarte simplu sa impartim lumea fotbalistica in noi (aia buni) si sdr ( aia rai). Ptr cei care castiga bani si vor sa aiba un viitor nu-i la fel de simplu. In sufletul lui el chiar poate fi polist, insa...
De multe ori ma gandeam ce s-ar intampla cu oricare dintre noi daca una din firmele concurente ne-ar face o propunere de job, incomparabil mai buna atat ca si castig cat si ca perspectiva. Am spune NU doar ptr ca firma aia nu-i din Timisoara sau am gandi un pic si am spune DE CE NU !
Deci nu-i mai injurati degeaba si nu puneti la suflet. Oricare din lotul de acum sau poate chiar din totdeauna cand vine vorba de sdr pleaca fara sa se mai uite inapoi.
Ce este de condamnat sunt declaratiile pe care le fac aici sau acolo unde ajung, insa nici atunci nu te poti supara pe ei pt ca este evident ca nu au creier. Daca aveau nu se faceau fotbalisti, logic nu ? :D
Atat ca sta la noi sa puna osul si sa nu declare prostii dupa ce pleaca si pt mine este suficient !
Pai tocmai asta imi doresc si eu: daca nu pot scoate ceva inteligent din ei sa taca dracului din gura sau sa zica mai bine ca vrea sa joce la o echipa mare de afara. Stiu ca puterea fotbaliatorului romanesc nu sta in creier :mrgreen: dar ce sa fac si eu daca :antisteaua: :anticaine: imi provoaca reactii alergice :D
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Cristian Bărbuț

Post by DP 2-6 »

englezul wrote:Sincer sa fiu cam are dreptate. Ptr noi este foarte simplu sa impartim lumea fotbalistica in noi (aia buni) si sdr ( aia rai). Ptr cei care castiga bani si vor sa aiba un viitor nu-i la fel de simplu. In sufletul lui el chiar poate fi polist, insa...
De multe ori ma gandeam ce s-ar intampla cu oricare dintre noi daca una din firmele concurente ne-ar face o propunere de job, incomparabil mai buna atat ca si castig cat si ca perspectiva. Am spune NU doar ptr ca firma aia nu-i din Timisoara sau am gandi un pic si am spune DE CE NU !
Deci nu-i mai injurati degeaba si nu puneti la suflet. Oricare din lotul de acum sau poate chiar din totdeauna cand vine vorba de sdr pleaca fara sa se mai uite inapoi.
Ce este de condamnat sunt declaratiile pe care le fac aici sau acolo unde ajung, insa nici atunci nu te poti supara pe ei pt ca este evident ca nu au creier. Daca aveau nu se faceau fotbalisti, logic nu ? :D
Atat ca sta la noi sa puna osul si sa nu declare prostii dupa ce pleaca si pt mine este suficient !
Fotbalul nu începe şi nu se termină cu sdr, au dovedit-o destui fotbalişti, care mai au câte ceva sub "perucă": Panti, Maxim, Gigel Bucur, Timofte, Chivu şi alţii! :antisteaua: :anticaine:
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Cristian Bărbuț

Post by swedishbitter »

Unul dintre cei mai buni jucatori la Ploiesti! Sper s-o tina tot asa.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cristian Bărbuț

Post by englezul »

Daca nu face si faza de aparare... :(
Din cauza lui, Trandu nu joaca luni cu Galatiul, pacat.
billy
Posts: 341
Joined: Sun Dec 09, 2012 9:58 am
Location: Timisoara

Re: Cristian Bărbuț

Post by billy »

Stăpânul obstacolelor și vitezistul de pe terenul de fotbal. Povestea fraților Speedy din Banat, Andrei și Cristi Bărbuț

Andrei fuge printre obstacole, iar Cristi își lasă în urmă adversarii din banda dreaptă a terenului de fotbal. Frații Bărbuț sunt mereu lăudați pentru viteza lor, fie că e vorba despre cursele de atletism ale fratelui mai mare sau despre sprinturile de la fotbal ale mezinului. Cei doi au făcut încă de mici întreceri între ei, iar acum, Andrei colecționează trofee la atletism, în timp ce Cristi este ”vedeta” de la fotbal și unul dintre cei mai promițători tineri din pepiniera ACS Poli. De multe ori însă, frații redevin copii și se tachinează sau se protejează reciproc.

Andrei Bărbuț are 19 ani, are legitimare la CSM Timișoara și este vicecampion național la proba de 3000 de metri obstacole și campion cu ștafeta de 4X400 de metri. Este fratele mai cunoscutului Cristi Bărbuț, mijlocașul dreapta de 18 ani de la ACS Poli supranumit ”noul Torje” datorită vitezei sale. De mici, cei doi se întreceau la alergat, iar unul impresiona la sprinturi, iar celălalt la cursele pe distanțe mari. ”Când mergeam la Baia de Aramă, la bunici, alergam des. Pe distanțele mici, de 50-100 de metri, câștigam eu, dar de la mai mult de 1500 de metri, nu mai aveam nicio șansă”, își amintește Cristi Bărbuț.

Frații au început sportul împreună, acum 7 ani, și ambii au mers prima dată la fotbal. Andrei a mers să dea probe la 11 ani la Poli, iar Bărbuț a mers la Flonta Giroc, echipă la care după doi ani a ajuns și fratele mai mare. Andrei a visat să ajungă și el fotbalist, dar toți antrenorii îl îndrumau spre atletism, pentru care avea mai multe calități. ”Am făcut fotbal timp de cinci ani, dar toți antrenorii îmi spuneau să merg la atletism, și profesorul de la Școala Generală nr. 22, deoarece mereu câștigam Crosul de la Pădurea Verdea. Eu nici nu voiam să aud să de așa ceva, nu voiam să las fotbalul. La admiterea la Liceul cu Program Sportiv Banatul am dat proba de admitere la clasa de atletism, dar voiam să continui și cu fotbalul. Dar antrenamentele se suprapuneau, iar echipa de la grupa mea de vârstă de la Giroc s-a desființat, așa că am continuat cu atletismul”, povestește Andrei.

Dragoste de frați

Chiar dacă diferența dintre ei este de doar un an, în unele situații se simte că Andrei este fratele mai mare. În măsura în care programul le permite, frații Bărbuț se susțin unul pe celălalt la concursuri, dar cum atletismul nu este atât de mediatizat, Andrei este cel care are ocazia să vadă toate meciurile lui Cristi. ”Sunt fratele mai mare, e normal ca uneori să fiu mai autoritar. Urmăresc meciurile lui Cristi și când nu sunt acasă, la televizor. Nu am emoții când se apropie de poartă, pentru că am încredere în el, am mai multe emoții când cade, să nu se lovească” spune fratele mai mare, cu un ton protector. Andrei este convins că fratele său poate deveni mult mai bun ca Torje, cu care a fost comparat de multe ori. ”Este o comparație bună, dar eu sper să ajungă mult mai sus și am încredere în el că poate deveni mult mai bun ca Torje. Cred că poate ajunge chiar și la Real Madrid, echipa lui preferată”, explică Andrei despre fratele său mai mic.

Cristi Bărbuț este sincer și recunoaște că fratele său a câștigat mult mai multe medalii la atletism. Dar dacă fratele cel mare a umplut casa de trofee, din punct de vedere financiar, mezinul fotbalist stă mult mai bine. De aceea, Cristi îi mai face cadouri frateleui mai mare. ”El m-a ajutat cu bani să îmi cumpăr telefonul, mi-a mai făcut cadou și haine”, spune Andrei. Când nu sunt la competiții, cei doi frați sunt colegi de cameră acasă. Andrei lipsește mai mult, deoarece are mai multe concursuri înafara Timișoarei, iar Cristi recunoaște că îi simte uneori lipsa. ”Când lipsește mai mult de acasă, mi se face dor de el, mai ales că nu am cu cine juca FIFA pe calculator și cu cine ieși în oraș”, recunoaște râzând Bărbuț

Tachinările nu lipsesc între Andrei și Cristi. Cel mare este student în anul I la Kinetoterapie, iar Cristi e clasa a XII-a, motiv pentru care fratele mai mare îl sâcâie că el nu va lua BAC-ul. ”Andrei râde de mine pentru că el a luat BAC-ul din prima. Pentru noi, sportivii, e mai greu deoarece avem mai puțin timp să învățăm”, spune Cristi.

Cea mai mare dorință de Crăciun, să fie împreună

Cristi Bărbuț va avea vacanță până la reunirea din luna ianuarie de la ACS Poli. Andrei însă se antrenează zilnic, deoarece o perioadă de repaos i-ar afecta performanțele, și participă și acum la competiții de mai mică anvergură. De aceea, cei doi frații nu știu încă sigur dacă vor putea fi împreună în seara de Crăciun și în cea de Revelion. ”Sperăm să facem bradul împreună și anul acesta, și anul trecut l-am făcut noi doi. De asemenea, sperăm să facem și Revelionul împreună, dacă el nu va avea antrenament a doua zi devreme”, explică Cristi Bărbuț.

Pentru 2014, fiecare dintre cei doi frați are o dorință legată de performanța sportivă. Andrei se gândește deja la concursurile de sală care vor fi organizate în ianuarie de Federația Română de Atletism, dar și la competițiile de anvergură din vară. ”Vreau să fiu campion național la proba de 3000 de metri obstacole, pentru că până acum am luat locul întâi numai cu ștafeta, și vreau să fiu primul și la individual”, este dorința fratelui cel mare. Cristi spune că se vede jucând și anul viitor tot în tricoul lui ACS Poli, deși este în vizorul unor cluburi importante din țară, precum Steaua sau Dinamo. ”Vreau să ne clasăm mai sus de locul 10, poate chiar pe locurile 8-9. De asemenea, vreau să ne calificăm la Campionatul European cu naționala U19 din care fac parte”, își dorește mezinul Cristi.

http://www.sport9.ro/stapanul-obstacole ... erie-foto/
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Cristian Bărbuț

Post by Sdou »

"intrebat daca si-ar dori in viitor sa ajunga sa joace la Steaua, Barbut a replicat:” Am contract aici, la Timisoara, imi doresc sa joc cat mai multe meciuri in Liga I si sa joc cu Timisoara la un nivel cat mai inalt’, a spus Barbut."

No, ase :bravo:
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Cristian Bărbuț

Post by DP 2-6 »

EXCLUSIV Cristi Barbut si-a prelungit contractul cu ACS Poli. Inca un jucator de mare perspectiva din zona ar putea semna

Jucatorul care a debutat anul trecut in Liga I cu un gol de senzatie in poarta lui Dinamo, va fi la dispozitia lui Alexa si in viitorul sezon. Cristi Barbut tocmai a semnat prelungirea angajamentului cu gruparea timisoreana pentru inca trei ani. “Este adevarat, a semnat prelungirea contractului, va evolua in continuare pentru ACS Poli. Singura varianta in care s-ar putea desparti de Timisoara ar fi cea a unui transfer bun in strainatate”, a spus impresarul jucatorului, Cristea Opria.
“Ma bucur ca am prelungit contractul cu Timisoara, am vrut sa joc in continuare aici si sa promovam din nou in Liga I. Nu a fost nevoie de munca de convingere. Nu vreau sa plec altundeva, la o alta echipa aici in tara”, a spus Cristi Barbut.
Mijlocasul a bifat in sezonul trecut 1751 de minute pentru ACS Poli in Liga I, jucand titular in 19 partide.
Ovidiu Popescu, urmatoarea tinta a celor de la ACS Poli
Pe langa Barbut, cei de la ACS Poli si-ar putea asigura serviciile a inca un jucator de mare perspectiva din zona. Coordonatorul de joc, Ovidiu Popescu(20 de ani) care a jucat pentru Scoala de Fotbal Marcel Baban Jimbolia, si a fost imprumutat pentru o perioada la UTA ar putea ajunge la Timisoara.
Desi, mai multe echipe din Liga I, intre care Pandurii sau Dinamo s-au interesat de un transfer al mijlocasului, impresarul acestuia spune ca, daca nu se va rezolva un transfer in straintate, pana in 7 iulie, cand este programata reunirea lui ACS Poli, il va directiona pe Popescu spre Timisoara. ” Daca ma intrebati de Popescu, pot sa va spun ca, dupa parerea mea este cel mai bun produs din Banat pe postul acesta. S-au interesat mai multe echipe din tara de el. Insa, daca nu se va rezolva un transfer afara, eu il voi sfatui sa vina la Timisoara, nu altundeva in tara, asa acum am facut cu toti jucatorii pe care i-am impresariat”, a spus Cristea Opria.
http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 27/06/2014
Post Reply