Europa - discutii generale

User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by LILIaKu- »

eu am piceput ca e naspa daca altii joaca fotbal. teoretic ar trebui toti sa se dea la o parte sa promoveze "cine trebuie"...
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

Vin nazistii.

http://www.theguardian.com/world/2014/m ... -elections

La ce partide vad ca au alte tari prin Europa, noi vad ca suntem foarte normali, mai ales ca n-am mai avut nici o EBA sau Gigi Becali si Vadim a devenit istorie.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

AndreiVajnaII wrote:Vin nazistii.

http://www.theguardian.com/world/2014/m ... -elections

La ce partide vad ca au alte tari prin Europa, noi vad ca suntem foarte normali, mai ales ca n-am mai avut nici o EBA sau Gigi Becali si Vadim a devenit istorie.
Aia a fost parfum pe langa grapini sau femela lui ponta, sa fim seriosi...
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

Da, dar daca alea erau independente nu le vota nimeni. La asta ma refeream.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

AndreiVajnaII wrote:Da, dar daca alea erau independente nu le vota nimeni. La asta ma refeream.
Era reclama aia la Adiddas Torsion dupa revolutie care spunea ceva de genul "daca vrei poti". Daca marele actor a reusit sa ia "singur" 7%, asta inseamna ca orice bou sau vaca dupa caz, daca este sustinut din umbra poate obtine un scor electoral la nivelul unui partid mic de dreapta din tara asta de kakat. Mi se pare evident.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

European Elections: 9 Scariest Far-Right Parties Now In The European Parliament
http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/05 ... 91873.html
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Sdou »

Un text de nota 10.

Ipocrizia, prostia şi tăcerea elitei intelectuale, a artiştilor, a cercetătorilor şi a presei în faţa avansului unor regimuri totalitare precum cel nazist sau stalinist ne vor rămâne pentru totdeauna drept una dintre aminitirile triste ale secolului XX, scrie Adam Michnik, directorul cotidianului polonez „Gazeta Wyborcza
Au închis ochii la anexarea Austriei, Cehoslovaciei şi ţărilor baltice, iar aceaste evenimente vor fi întotdeauna un motiv de ruşine pentru Europa. Nimeni nu a vorbit cu atâta elocvenţă despre pace şi dreptul internaţional ca Hitler şi Stalin, comiţând în acelaşi timp atât de multe crime precum aceşti dictatori.
Astăzi, Europa este tăcută în faţa politicii imperialiste agresive a lui Vladimir Putin, preşedintele Federaţiei Ruse. Occidentul tolerează în linişte politica sa agresivă, care încalcă în mod explicit suveranitatea altor state: precum Moldova, Letonia, Georgia, Ucraina. Uniunea Europeană se comportă precum o versiune mai mare Elveţiei neutre. Acest lucru este valabil mai ales pentru elita politică şi comunitatea de afaceri.
Dar Europa nu este Elveţia. Europa a fost scena a două războaie mondiale sângeroase. În consecinţă, noi - intelectualii, jurnaliştii, oamenii de ştiinţă - avem datoria de a fi vigilenţi şi de a alerta opinia publică. Noi trebuie să fim gâştele Capitoliului din zilele noastre. Noi nu trebuie să cădem în plasa unor vechi iluzii, trebuie să refuzăm conformismul nostru confortabil. Datoria noastră acum este de a vorbi clar şi cu energie , mai spune Adam Michnik. Noi nu trebuie să-l identificăm pe Putin cu naţiunea rusă, la fel cum am refuzat să-l identificăm pe Brejnev cu naţiunea rusă atunci când a început războiul din Afganistan.
Vocea adevărată şi autentică a Rusiei a fost Andrei Saharov, marele disident, cinstit şi curajos. Saharov care numea războiul din Afganistan, în Parlementul rus, drept „războiul ruşinii“.
Conflictul actual din Ucraina, care a început cu anexarea Crimeii şi provocările permanente împotriva acestei ţări sunt ruşinoase, tragice şi periculose. Şi toate acestea sunt însoţite în Rusia de încălcări permanente ale libertăţilor democratice de către guvernul Putin.
O politică de conciliere nu va duce la nimic. Vladimir Putin nu este un politician european. Putin practică permanent aventurismul, a deschis deja cutia Pandorei. Aventurieri şovinişti şi naţionalişti, iubitorii de cuceriri sângeroase fac naveta din Rusia în Ucraina. Înarmând aceşti bandiţi, aprovizionândui-i cu echipament militar, se comite o crimă. Facem apel la liderii şi oficialii din ţările Uniunii Europene pentru a pune capăt politicii agresive a preşedintelui Putin.
Experienţa ne-a învăţat că dialogul cu presedintele Putin este pierdere de timp. Putin a dat înapoi doar atunci când în faţa s-a dat dovadă de unitate şi fermitate. Putin îşi bate joc de adversarii slabi. Percepţia liderului de la Kremlin despre ţările Uniunii Europene este în mod clar următoarea: nu fac altceva decât să vorbească. Şi în acest timp, Kremlinul nu încetează să încalce tot mai multe linii roşii.
Vladimir Putin continuă să furnizeze arme şi mercenari în estul Ucrainei. El continuă să-şi maseze trupele de-a lungul frontierei cu Ucraina. Dar Ucraina are dreptul să aleagă să se alăture democraţiilor europene.
Este foarte posibil ca viitorul Uniunii Europene să se joace astăzi în estul Ucrainei. „Cei 28“ ar face bine să folosească toate mecanismele de care dispun. Ei ar face bine să oprească furnizarea către Rusia de echipament militar şi să adopte sancţiuni economice şi politice.
Răspunsul real la criză ucraineană este solidaritatea împotriva lui Vladimir Putin, consideră Adam Michnik, istoric, eseist, fost disident, intelectual de marcă polonez şi director al celui mai important ziar din Polonia.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by diegis37 »

nu exista din pacate o voce clara a europei
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

diegis37 wrote:nu exista din pacate o voce clara a europei
Te inseli , deja l-au bagat in colt pe "tar" . De unde mai ia el aspirator cu motpr de peste 1600 W ? "Dodge this" ....Putin :mrgreen: !!
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Sdou »

Pffv wrote:
diegis37 wrote:nu exista din pacate o voce clara a europei[/as a we te]

Te inseli , deja l-au bagat in colt pe "tar" . De unde mai ia el aspirator cu motpr de peste 1600 W ? "Dodge this" ....Putin :mrgreen: !!
Lasa ca il serveste madam Merkel Ribentropp cu unul ganz, Made in Crimea. Ca asa se joaca (aspira) real politik. :mrgreen:
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
Post Reply