Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

... din 1921
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by Sdou »

orangetm wrote:Ei vor sa faca un banner pe care sa il afiseze la stadion, sa fie vazut si comentat de oameni si mass-media.
Banner prin care solicita rezolvarea problemei culorilor si palmaresului.

Despre asta e vorba.

Si de aici S-AR putea ajunge si la o SINGURA Poli!
Dar trebuie dorinta si vointa!
:steag1:
Ultraviola pune foarte bine problema iar eu ma intreb: daca noi (prin noroc sau absurd) luam palmaresul ce va face aripa dura? Va accepta o fuziune cu noi? Daca raspunsul este nu cred ca vorbim degeaba.Oare ce vom face noi daca Iancu reinfiinteaza FC Timisoara?
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by impossible »

"Aripa dura", cum o numesti, nu se va intoarce niciodata la actuala echipa sau la cea a lui Iancu. Ma bazez pe "experienta" de la baschet, unde n-au revenit niciodata la sala, cel putin din punctul de vedere al sustinerii organizate a echipei BCT, nici macar dupa intoarcerea lui Dragan.

Iancu s-ar putea sa vrea sa-si reactiveze echipa. Nu stiu insa daca va putea scapa de datorii (de unele cred ca-l salveaza insolventa). De asemenea, nu stiu ce se intampla cu palmaresul in cazul dezafilierii, desi eventualitatea asta (dezafilierea) cred ca a cazut, pentru moment. Si frecventa aparitiilor televizate ale lui Iancu a crescut in ultima vreme.

In legatura cu palmaresul, am citit saptamanile trecute in FV un interviu cu C. Dobra (vicepresedinte CJ si membru in CD al clubului): "Stiu ca foarte multi isi doresc culorile alb-violet, dar cel mai important e sa avem meciuri bune, sa fie spectacol, sa vina lumea la stadion, sa recream ceea ce a fost Poli odata. Atunci sunt convins ca se va trece si peste acest aspect, deoarece palmaresul e ceea ce inseamna ACS Poli. ... Palmaresul nu inseamna neaparat acele documente".
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by AndreiVajnaII »

Palmaresul inseamna fix acele documente.

ACS Poli sau orice alta Poli trebuie mai intai sa recapete pasiunea suporterilor prin spectacol, daruire si, bineinteles, culoarea violet, indiferent ca are sau nu are acele hartoage.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by impossible »

Exact. Dar interviul de care aminteam parca ma face sa cred ca acest palmares e destul de departe de noi.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by Sdou »

impossible wrote:"Aripa dura", cum o numesti, nu se va intoarce niciodata la actuala echipa sau la cea a lui Iancu. Ma bazez pe "experienta" de la baschet, unde n-au revenit niciodata la sala, cel putin din punctul de vedere al sustinerii organizate a echipei BCT, nici macar dupa intoarcerea lui Dragan.

Iancu s-ar putea sa vrea sa-si reactiveze echipa. Nu stiu insa daca va putea scapa de datorii (de unele cred ca-l salveaza insolventa). De asemenea, nu stiu ce se intampla cu palmaresul in cazul dezafilierii, desi eventualitatea asta (dezafilierea) cred ca a cazut, pentru moment. Si frecventa aparitiilor televizate ale lui Iancu a crescut in ultima vreme.

In legatura cu palmaresul, am citit saptamanile trecute in FV un interviu cu C. Dobra (vicepresedinte CJ si membru in CD al clubului): "Stiu ca foarte multi isi doresc culorile alb-violet, dar cel mai important e sa avem meciuri bune, sa fie spectacol, sa vina lumea la stadion, sa recream ceea ce a fost Poli odata. Atunci sunt convins ca se va trece si peste acest aspect, deoarece palmaresul e ceea ce inseamna ACS Poli. ... Palmaresul nu inseamna neaparat acele documente".
Intrebarile mele erau mai mult retorice. Ar fi, poate, interesant un sondaj de opinie cu intrebari multiple pe aceasta tema.
Superinteresant ar fi , daca si ceilalti ar face acelasi sondaj pe forumul lor si am putea apoi sa confruntam rezultatele. Cred ca vom avea surprize mari.
Poate se gaseste careva ,cu sociologia la baza ,care ar putea sa ne ajute cu formularea intrebarilor si interpretarea rezultatelor.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by Pffv »

Sdou , uite asa fara sociolog , ma incumet sa iti dau raspunsul cautat . Putin probabil . Ei au stabilit o anumita linie de comportament si atitudine ce este foarte greu de pretat la compromisuri de orice fel (ma rog , la ceea ce ei percep ca un compromis ) . Ar fi foarte dificil si improbabil sa renunte la asta dupa ce deja de 2 ani , ce trece timpul (!!) , ai sustinut ACRNEP . Si mai au o cerinta , frumoasa ca enunt , dar imposibil de acceptat pentru un viitor investitor/finantator sau cum isi vor zice respectivii : vor sa aiba un cuvant de spus ( degeaba am explicat ca nu este suficient sa spui , trebuie sa te si bage in seama ...cineva) , ori asta nu se prea poate . Poti avea un cuvant de spus cat timp participi la sustinerea financiara a clubului ( si degeaba o dau cu banii publici , tot nu inseamna ca sunt NUMAI ai lor ) . Asa ai tot atat de mult de spus cat am eu in board-ul IBM , vax albina crema puca . Cu diferenta ca eu pot alege (si am ales :D ) un produs non IBM , e drept fara a umple orasul de IBMNEC . Ambele parti sunt fericite in continuare si vor coexista pana .... na lasa , ca nu-i interesant asta . Fara suparare , dar Ultraviola are dreptate , cel putin pana acum si in viitorul apropiat .
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by englezul »

Probabil varianta lui @orange poate aduce normalitatea cel mai devreme. Adica Iancu apare in L2 cu echipa+palmares+culori si apoi cele doua echipe devina una (nu stiu prin ce procedeu si nici nu ma intereseaza). Dupa care, mana si suna cum se spune...
Si ca sa visam pana la capat, colegii de la ASU promoveaza in L3 si devin Poli 2, iar cei care acum urca din ligile inferioare vor devenii Poli3. Asa se realizeaza si visul lui Jackie cu piramida :)
PS
Si au trait fericiti pana la adanci batraneti... =))
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Crucea alb-violeta a Politehnicii Timisoara

Post by Sdou »

Pffv wrote:Sdou , uite asa fara sociolog , ma incumet sa iti dau raspunsul cautat . Putin probabil . Ei au stabilit o anumita linie de comportament si atitudine ce este foarte greu de pretat la compromisuri de orice fel (ma rog , la ceea ce ei percep ca un compromis ) . Ar fi foarte dificil si improbabil sa renunte la asta dupa ce deja de 2 ani , ce trece timpul (!!) , ai sustinut ACRNEP . Si mai au o cerinta , frumoasa ca enunt , dar imposibil de acceptat pentru un viitor investitor/finantator sau cum isi vor zice respectivii : vor sa aiba un cuvant de spus ( degeaba am explicat ca nu este suficient sa spui , trebuie sa te si bage in seama ...cineva) , ori asta nu se prea poate . Poti avea un cuvant de spus cat timp participi la sustinerea financiara a clubului ( si degeaba o dau cu banii publici , tot nu inseamna ca sunt NUMAI ai lor ) . Asa ai tot atat de mult de spus cat am eu in board-ul IBM , vax albina crema puca . Cu diferenta ca eu pot alege (si am ales :D ) un produs non IBM , e drept fara a umple orasul de IBMNEC . Ambele parti sunt fericite in continuare si vor coexista pana .... na lasa , ca nu-i interesant asta . Fara suparare , dar Ultraviola are dreptate , cel putin pana acum si in viitorul apropiat .
Eu ma gandeam la un ceva profesionist si neutru, daca e posibil. Sa nu ma intelegi gresit, iti dau dreptate in ceea ce spui dar stii ca intre alb si negru sunt mii de nuante de gri. Eu de astea as fi curios :D
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
Post Reply