Silviu Bălace

Legende ale fotbalului timisorean
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Silviu Bălace

Post by PSC »

Image
Nume: Silviu Constantin Balace
Data Nasterii: 11 Noiembrie 1978
Locul Nasterii: Caracal, Romania
Inaltime: 1.73 m
Post: Extrema stanga

CARIERA

*Universitatea Craiova (1997-2002) - 9 meciuri
->FCM Targoviste (1999) - 8 meciuri
->Rocar Bucuresti (2001) - 22 meciuri
*CSM Resita (2002) - 13 meciuri (1 gol)
*Politehnica Timisoara (2003-2006) - 95 meciuri (8 goluri)
*Dinamo Bucuresti (2007) - 8 meciuri
*Fc Vaslui (2007-2011) - 67 meciuri (3 goluri)
->Universitatea Craiova (2010) - 15 meciuri
*CS Turnu Severin (2012)
*ACS Poli Timisoara (2012-prezent)
Image
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Silviu Bălace

Post by ceasul13 »

Cancan :)

Ce nu se vede pe teren! Vezi ce le poarta noroc jucatorilor de la ACS Poli! VEZI FOTO!
2 octombrie, 2012 - 11:31 AM Daniela Surulescu

Ca jucatorii de fotbal sunt superstitiosi, se stie, iar moda tatuajelor este si ea o cetitudine in lumea sportului. Jucatorii de la ACS Poli nu fac nici ei exceptie.
Fotbalistii de la gruparea banateana au tatuate pe diferite parti ale corpului mesaje sau imagini, care sunt convinsi ca le poarta noroc in meciuri.
Unele la vedere, altele tinute secrete, fiecare tatuaj are povestea lui si este legat de o anumita perioada din viata.

Capitanul timisorenilor, Silviu Balace are trei tatuaje.

Primul l-a facut in 2002: un tigru, pe gamba piciorului stang. ”Eram la Craiova atunci cand aparuse moda acesta cu tatuajele, am decis sa imi fac si eu unul si am ales atunci sa fie un tigru. Ma gandeam sa imi dea elan, sa am si eu ambitia si forta unui tigru pe teren”, a glumit Balace.
In urma cu trei ani pe cand se afla deja la Vaslui, fundasul stanga si-a mai facut un tatuaj. A ales chipul celebrului revolutionar Che Guevara, pe care si l-a imprimat pe umarul stang. Legendarul jucator argentinian Diego Maradona a fost cel care l-a inspirat.”Am vazut tatuajul la Maradona si am citit despre Che Guevara. Am zis ca mi s-ar potrivi. Si eu sunt mai revolutionar, asa, cate odata. Nu imi place sa fiu pervers, sa-i perii pe oameni, sunt amitios si imi plac ca tot ce fac sa fie pe munca mea. Eram atunci intr-o perioada foarte agitata si tatuajul acesta se potrivea cu starea mea deatunci”, a povestit Balace.

Cel mai important tatuaj pentru jucatorul lui ACS Poli este insa cel de pe antebratul drept. Acolo Balace si-a scris numele fiului sau, David.

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 02/10/2012
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Silviu Bălace

Post by Ivanhoe »

Felicitari pentru gol!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Silviu Bălace

Post by duranviola »

:ymapplause: vorba aia : cine nu are tineri la a doua tinerete, sa isi cumpere....dar nu pe tine ^:)^
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
cernetezeanul
Posts: 235
Joined: Tue Oct 09, 2012 10:39 am

Re: Silviu Bălace

Post by cernetezeanul »

Silviu Bălace: ”Sperăm să nu ne mai oprească nimeni”

Silviu Bălace a fost și în ultimul meci al ligii secunde, 2-0 în Zăvoi cu CSM Râmnicu Vâlcea, omul decisiv pentru ACS Poli Timișoara. Jucătorul de pe Bega a marcat al doilea gol al său pentru ACS Poli de la revenirea la Timișoara și speră să umple și în continuare plasa porților adverse. Deși are o vârstă considerabilă, 33 de ani, Bălace continuă să se bucure ca un copil la golurile marcate pentru echipele unde evoluează.

SURSA: http://www.tmpress.ro/2012/10/25/silviu ... ca-nimeni/
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Silviu Bălace

Post by cristy2005ro »

Silviu Bălace crede că-i stă mai bine în violet! "Sper să se revină la culori, la palmares"


"Nedved din Banat" e mulţumit că echipa sa a obţinut în sfârşit prima victorie în deplasare, 2-0 la Vâlcea, meci în care a şi marcat. Silviu Bălace, singurul jucător din lotul lui ACS care a prins perioada "romantică" Poli AEK speră ca echipa timişoreană să beneficieze curând de culori şi palmares, lucru care coroborat cu rezultatele bune ar putea readuce lumea la stadion.

"A fost o victorie meritată, bine că a venit, putea să vină mai devreme, una peste altă suntem pe un drum bun şi sper să rămânem pe acesta. Ne pregătim pentru meciul cu FC Argeş. Vrem să legăm şi mai multe victorii. Meciul care urmează e cel mai important. Cred că e cea mai mare bucurie a mea ca jucător atunci când reuşesc să marchez, pentru mine personal e ceva extraordinar. Sperăm să nu ne oprească nimeni, important e să rămânem cu picioarele pe pământ, să ne pregătim foarte bine în continuare", spune Bălace.

Cât despre contracandidaţii la promovare, Silviu Bălace a văzut în cealaltă trupă vâlceană un adversar solid: "Cei de la Damila mi s-au părut destul de legaţi, aveau o idee de joc, destul de agresivi".

Aşteaptă palmaresul

Jucătorul de bandă stângă e conştient de diferenţele mari faţă de perioada 2003-2006, atunci când evolua în Liga I la Timişoara şi crede că venirea palmaresului ar fi un lucru foarte benefic pentru ACS Poli.

"Normal că acum lipsesc spectatorii, galeria, suţinerea suporterilor, care ştiţi bine cât de mult ne-au ajutat în trecut. Probabil că dacă la sfârşitul turului ne vom menţine pe primele locuri, din retur vor veni mai mulţi la stadion. Palmaresul ar însemna un lucru pozitiv dar să aşteptăm, sper să nu se mai pună nicio piedică. Să se revină din următorul an la culori, la palmares şi probabil spectatorii vor fi mai încrezători să vină alături de noi. Cred că îmi stă mai bine în violet, dar până acum suntem bine şi aşa", a concluzionat veteranul lui ACS Poli.

Cornel Biholari
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Silviu Bălace

Post by Ivanhoe »

Ai dat la Valcea un gol ca un atacant adevarat!
Felicitari!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Silviu Bălace

Post by ultraviola »

Felicitari pentru jocul de azi si pentru victorie! Esti un bun capitan!
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Silviu Bălace

Post by Ivanhoe »

Felicitari capitane pentru joc si victorie!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
holstein
Posts: 433
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:09 pm

Re: Silviu Bălace

Post by holstein »

Astazi ai fost inima si creierul echipei. BRAVO!!!
Wer glaubt etwas zu sein, hört auf etwas zu werden.
POLI UEBER ALLES !!!
Post Reply