Nuno Claro

Legende ale fotbalului timisorean
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Nuno Claro

Post by Ivanhoe »

Nuno Claro, mărturisiri despre TRATAMENTUL SECRET din cabinetul vraciului fotbaliştilor
Adăugat în 16/09/2013 de Anda Deliu
nuno.claroFotbalistul Nuno Claro este unul dintre pacienţii celebrei vindecătoare Marijana Kovacevic din Belgrad. În urmă cu patru săptămâni portarul lui ACS Poli a fost la Belgrad pentru a-şi trata ruptura fibrilară care l-a ţinut departe de teren pentru jocurile cu FC Botoşani şi FC Braşov. De altfel, tratamentul a şi avut efect, deoarece portughezul va fi în teren în această seara contra FC Vaslui. Nuno Claro a stat de vorbă cu reporterul Sport9.ro şi a povestit ce metode foloseşte celebra vindecătoarea din Serbia.

Portughezul s-a accidentat în meciul dintre Săgeata Năvodari şi ACS Poli de la Constanţa, din etapa a IV-a. Portarul a fost schimbat din cauza durerilor, iar în următoarele două etape, fără „îngerul păzitor” cu experienţă din poartă, timişorenii au suferit două înfrângeri. Diagnosticul pentru jucătorul de 36 de ani a fost ruptură fibrilară de 10 cm la cvadricepsul piciorului drept, în zona şoldului. „Am alunecat cu piciorul stâng când am lovit mingea şi am făcut o ruptură musculară. Pe moment, durerea nu a fost atât de mare şi am mai stat 10 minute în teren, dar apoi am cerut să fiu schimbat deoarece nu aş mai fi avut forţă la degajări. Am făcut apoi un RMN şi am aflat că ruptura este de 10 cm”, povesteşte Nuno Claro despre accidentare.

Fotbalistul a mai fost vindecat în cariera sa de Marijana Kovacevic, pe vremea când era la CFR Cluj, dar în urmă cu trei săptămâni a fost pentru prima dată la cabinetul terapeutei din Belgrad. În trecut, când portarul a fost tratat de Kovacevic, de fiecare dată renumita vindecătoare a venit la Cluj, deoarece avea o colaborare strânsă cu feroviarii din Ardeal. „Eu o cunosc pe Marijana de cinci ani, dar acum am fost prima dată la Belgrad. Până acum m-a tratat la Cluj şi pentru probleme mai puţin serioase, accidentări la mană sau la adductori. Acum am stat 4 zile la Belgrad, am locuit la un hotel de lângă cabinetul Marijanei. Nu ştiu dacă e cea mai bună din lume, dar din moment ce vin la ea fotbalişti din ţări indepărtate, probabil că este foarte bună”, ne-a mărturisit fotbalistul. Portughezul spune că în acele zile era aglomeraţie mare la Marijana Kovacevic, pentru că veniseră la tratament jucători chiar şi din China sau Dubai şi sârboaica lucra chiar şi 16-18 ore pe zi pentru a-i vindeca pe toţi.

Misterul placentei persistă

Practic, portarul ne-a confirmat că sârboaica foloseşte un gel din placentă, însă nici el nu ştie sigur dacă este vorba de placentă de cal sau placentă umană. Lusitanul a mai povestit că el a fost tratat cu electrostimulare. „În cele patru zile cât am stat la Belgrad, făceam şedinţe de 4-5 ore de recuperare. Marijana mă dădea cu un gel de placentă, cred că este de cal, nu mi-a spus niciodată ce este, şi folosea apoi curent pe zona cu probleme. Nu era un curent de mare intensitate. După 2 ore, făceam stretching şi de fiecare dată simţeam dureri tot mai mici, era pe zi ce trecea mai bine”, a dezvăluit Nuno Claro pentru Sport9.ro. Jucătorul a continuat recuperarea şi la Timişoara, cu preparatorul fizic Bogdan Merişanu. „Marijana doar închide o ruptură, apoi recuperarea depinde de fiecare. Eu am făcut zilnic dimineaţa o oră de gimnastică şi apoi alergare cu Bogdan. Chiar şi în zilele când nu aveam antrenament dimineaţa veneam să fac recuperarea”, a adăugat portarul lui ACS Poli.


sport9.ro


http://www.sport9.ro/nuno-claro-marturi ... alistilor/
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Nuno Claro

Post by DP 2-6 »

Portarul lui ACS Poli, Nuno Claro, despre posibilitatea de a-l inlocui pe Tatarusanu la Steaua: ‘Acum gandul meu este doar la Poli’

Presedintele onorific al Stelei, Helmuth Duckadam a dat de inteles zilele acestea ca, in cazul in care Tatarusanu se va desparti de ros-albastrii, Nuno Claro ar putea fi o varianta. ‘Cel mai mult din Liga I imi place Nuno Claro’, a spus Duckadam.
“Am auzit ce a spus si apreciez ca cineva ca Duckadam, un mare portar din Romania a vorbit de mine. Sunt fericit ca cineva vede munca pe care o fac aici la Poli”, a spus Nuno Claro, care a marturisit insa ca in omentul de fata gandul sau este doar la Timisoara, chiar daca o eventala trecere la Steaua i-ar da posibilitatea de a evolua si in cupele europene: ‘Eu am jucat deja in Champions League. Acum, gandul meu este la Poli, sunt sub contract cu Poli si vreau sa merg mai departe cu Poli. Nu ma gandesc la altceva, dar ma bucur ca se vorbeste de mine si mai ales imi place cine a vorbit. Cred ca oricui i-ar place”, a mai spus Nuno Claro.
Portughezul a marturisit ca este convins ca a facut o alegere buna in vara cand a decis sa vina la ACS Poli .”Chiar daca acum traversam o perioada mai grea, nu se poate spune ca este un pas inapoi. Cred ca avem echipa si putem face mai mult. Sper sa terminam pe locurile 1-10, se poate, pentru ca avem valoare“, a spus Nouno Claro, care vrea o victorie la Cluj:’ Cand eram la CFR, meciul cu U Cluj era special pentru ca se stie rivalitatea care este, dar acum, cu Poli nu o sa fie asa. Va fi special doar pentru ca merg la Cluj unde am stat 6 ani”.
Nuno Claro considera ca si el si colegii lui au o parte din vina pentru plecarea lui Velcea de pe banca tehnica: “Asa este fotbalul, cand nu merge bine, intotdeauna plateste antrenorul. Cred ca nu a fost doar vina lui ca antrenor. Si noi, jucatorii suntem vinovati ca de 5 meciuri nu am reusit sa castigam. Dar mergem inainte si ne gandim acum la meciul acesta cu U Cluj pe care trebuie sa-l castigam”, a conchis Nuno Claro.
Portarul lui ACS Poli a parasit cu cateva minute inainte de final, antrentenamentul de luni dimineata, acuzand usoare dureri la picior, insa spera ca pana luni, la meciul cu U Cluj sa nu mai fie nici o problema.
http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 14/10/2013
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by englezul »

Sa fie sanatos ( ceea ce am inteles ca nu este ) in primul rand. Daca-l suna :antisteaua: si poate pleca, o va face in secunda unu la fel ca oricare alt jucator aflat in acest moment in lot, din pacate ! :(
Este postul cel mai bine acoperit din echipa la acest moment, parerea mea. Varsta si bubele pe care le are portughezul nu-l vor recomanda pe viitor ptr postul de titular, veti vedea :)
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Nuno Claro

Post by DP 2-6 »

englezul wrote:Sa fie sanatos ( ceea ce am inteles ca nu este ) in primul rand. Daca-l suna :antisteaua: si poate pleca, o va face in secunda unu la fel ca oricare alt jucator aflat in acest moment in lot, din pacate ! :(
Este postul cel mai bine acoperit din echipa la acest moment, parerea mea. Varsta si bubele pe care le are portughezul nu-l vor recomanda pe viitor ptr postul de titular, veti vedea :)
Ar fi o treabă bună să facem un leu grămadă, pe un jucător pe care n-am dat nimic! :D
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by englezul »

DP 2-6 wrote:
englezul wrote:Sa fie sanatos ( ceea ce am inteles ca nu este ) in primul rand. Daca-l suna :antisteaua: si poate pleca, o va face in secunda unu la fel ca oricare alt jucator aflat in acest moment in lot, din pacate ! :(
Este postul cel mai bine acoperit din echipa la acest moment, parerea mea. Varsta si bubele pe care le are portughezul nu-l vor recomanda pe viitor ptr postul de titular, veti vedea :)
Ar fi o treabă buna să facem un leu grămadă, pe un jucător pe care n-am dat nimic! :D
Cred ca asa s-a gandit si jidanul :D
Sa o rezolve cu finul de la :antisteaua: , sa ramana banii in familie.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Nuno Claro

Post by DP 2-6 »

Nuniu Claru vrea la oaia, n-o mai dă pe ocolite. După mine...banii jos, ochii la uşă şi luam cu ei trei tineri talentaţi! :antisteaua:

Steaua se pregăteşte să se despartă de Ciprian Tătăruşanu. Iar în schimbul lui ar putea să sosească portughezul Nuno Claro. Fostul portar al CFR-ului aşteaptă de-acum oferta echipei din Ghencea.

"Steaua e cea mai mare echipa din Romania. Cred ca fiecare jucator care joaca in Romania doreste sa i se auda numele vehiculat la Steaua. Cine nu ar vrea sa mearga? Vorbim de cea mai mare echipa din Romania. Tatarusanu e cel mai bun portar din Romania, si daca are oportunitatea sa mearga la un club in afara, e foarte bine pentru el", a spus Nuno Claro pentru Dolce Sport.
http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal ... nia-26443/
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by englezul »

Parca vad ca a negociat jidanul cu el un contract, de o sa plece gratis si-i mai dam noi ceva bani...
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Nuno Claro

Post by AndreiVajnaII »

DP 2-6 wrote:Nuniu Claru vrea la oaia, n-o mai dă pe ocolite. După mine...banii jos, ochii la uşă şi luam cu ei trei tineri talentaţi! :antisteaua:
$-) Sa vina, sa vina.
ByTimisoreanul
Posts: 44
Joined: Thu Jul 11, 2013 1:29 pm
Location: Gataia

Re: Nuno Claro

Post by ByTimisoreanul »

Dar oare acest Nuno Claro este acelasi portar de acum ceva timp care spunea ca nu se gandeste sa plece nici unde pentru ca gandul lui este doar la poli? :-?
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nuno Claro

Post by englezul »

ByTimisoreanul wrote:Dar oare acest Nuno Claro este acelasi portar de acum ceva timp care spunea ca nu se gandeste sa plece nici unde pentru ca gandul lui este doar la poli? :-?
Pai la momentul acela nu avea nicio oferta, unde sa plece ?
PS
=)) =)) tu chiar ai crezut ca gandul lui este doar la POLI ?
Post Reply