Aurel Șunda

Conducerea clubului, staff tehnic, angajati ai clubului.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Aurel Șunda

Post by AndreiVajnaII »

Interviu cu antrenorul timisorean Aurel Sunda: ‘Timisoara va fi odata campioana!’
http://www.opiniatimisoarei.ro/interviu ... 21/07/2013

Dupa 23 de ani in care a activat ca antrenor, Sunda spune ca vrea sa se axeze acum pe meseria de conducator. Timisoreanul a fost numit de curand in functia de director tehnic al Centrului de Copii si Juniori de la ACS Poli si a facut un proiect de formare a viitorilor fotbalisti, dupa modelul italian si spaniol.

Domnule Sunda, cum de ati ales sa renuntati la postura de antrenor pentru cea de director tehnic al Centrului de Copii si Juniori?

Nu am lasat deoparte postura de antrenor, dar m-am documentat in ceea ce priveste copiii si juniorii, findca in ultima perioada nu m-am concentrat pe acestul lucru, am activat 23 de ani numai la seniori si a fost o provocare pentru mine sa aflu noi detalii despre modul de pregatire al viitorilor fotbalisti. Am studiat niste cursuri din fotbalul italian si spaniol si am spus ca pot sa iau examenul care s-a anuntat la ACS Poli. Am prezentat un proiect pe zece ani de dezvoltare a Centrului de Copii si Juniori, un proiect care contine 8 puncte. Iar, in urma acestui proiect, am fost numit director tehnic al Centrului.

Se poate implementa modelul italian si spaniol si in Romania?

In opinia mea, da, fiindca noi suntem un popor latin, ne-am inspirat dupa latini in multe lucruri. Inainte se punea accentul pe ceea ce a facut Ajax, dar ei fiind anglo-saxoni nu se putea implementa la noi. Insa, eu cred ca acest proiect, folosit in Italia si Spania este nimerit si este unul foarte bun, ca dovada ca Italia si Spania au si fost ultimele finaliste ale Campionatului European de tineret.

Care ar fi primii pasi din cadrul acestui proiect?

Nu sunt mari noutati, daca ne uitam pe plan modial. E vorba in primul rand de specializarea antrenorilor pe grupe de varsta, unii la incepatori, unii la pre-formare, unii la formare de jucatori, pentru ca una este la gradinita si una este la liceu. Invatatorul nu poate sa predea si la liceu, facultatea fiind in acest caz, Divizia A. Acesta ar fi unul din punctele cheie, pentru ca fiecare antrenor va trebui sa stie foarte bine partea lui, in ceea ce priveste ceea ce preda jucatorilor.

Anul acesta nu au fost rezultate foarte imbucuratoare la juniori…

Rezultatele sunt pe trei paliere, in primul rand promovarea jucatorilor. Sigur, la echipele mici nu se cer atat de mult rezultate. Rezultatele se cer la echipele de juniori A, B si partial la echipa C, fiindca acolo este vorba de mentalitatea de invingatori, este un brand Poli si trebuie sa castige. In rest, trebuie sa invete si se pune mai mult accent pe volum de munca si pe perfectionare, decat pe intensitate si jocul propriu-zis. Singur, din calitatea de director tehnic mi-as dori sa formam cat mai multi jucatori si antrenorii sa fie perfectionati pentru asta, sa dam jucatori pentru echipa mare. Tinant cont si de statistica internationala unde doar 1,7 din zece jucatori ajung sa promoveze, nu e usor. Eu cred ca cel mai important in momentul de fata este sa promovam jucatori si de la o echipa la celalata in cadrul clubului, sa promovam la loturile nationale si apoi la echipa mare. De aceea am si vobit cu antrenorul Vali Velcea si cu antrenorii de la echipa de juniori A si B, Benga si Frusa, sa joace pe acelasi sistem, aceeasi conceptie de joc, pentru ca in momentul in care este nevoie de un jucator de la echipele de juniori sa joace cat mai bine in sistemul echipei mari.

Continuati selectia in zona?

Selectia este continua, chiar si zilele acestea am avut o astfel de selectie la juniori A. Dar la toate grupele continuam sa selectionam jucatori, cei care se pregatesc cu seriozitate si disciplina, raman, ceilalti se elimina singuri.

Cum sunt conditiile pe care le-ati gasit? Sunt conditiile necesare sa-i motiveze pe copiii sa vina la ACS Poli?

Chiar sunt conditii, avem terenuri de antrenament, mingi, echipament, toate conditiile de dezvoltare a copiilor si avem in jur de 180 de copii.

De-a lungul timpul au fost tot felul de discutii, ca n-au fost bani de deplasari, ca parintii au venit cu bani, ca se obisnuia sa se dea bani ca sa joace copilul…

Nu cunosc fenomenul, nu stiu la cine s-a dat bani, la mine cred ca nu vor atenta cu treaba asta, daca vor le dau eu bani. Nu cred ca este cazul sa se discute de asa ceva. Chiar acum am facut niste planificari, fiecare antrenor si-a facut o lista cu doleante, necesar de echipament, materiale ajutatoare, cantonamente, turnee si asa mai departe. sa vedem masura in care clubul va aproba aceste lucruri, dar cred ca este bine organizat si poate sa satisfaca aceste cerinte.

Sunteti multumit de antrenorii din Centru?

Eu am incredere in toti antrenorii sunt antrenori care au acumulat o experienta de 5-7 ani in cadrul clubului, sper sa se documenteze zi de zi, chiar le-am adus niste materiale pentru asta, trebuie sa munceasca mai mult, trebuie sa fie la zi cu tot ce este nou, pentru ca la fotbal daca nu te documentezi permanent, poti sa ramai in urma.

Vin ceva talente din urma la Timisoara, din ce ati vazut?

Eu sper si doresc, dar trebuie foarte multa munca, rabdare, pasine si dragoste fata de copii.

E mai grea munca aceeasta pe care o faceti acum sau cea de antrenor?

Ca antrenor este o munca ingrata, iti trebuie o pasiune mare. Munca de antrenor este foarte grea, aici e mai usor. Spun asta fiindca antreorul isi da exemen in fiecare sambata sau duminica, cand are joc si e direct razpunzator pentru rezultate, antrenorul isi va face un plan anual, un plan de etapa, isi face lectiile saptamanale. Noi, din aceasta pozitie, ii putem supraveghea pe antrenorii din centru,le putem da sfaturi, dar nicidecum nu le vom ingradi fantezia sau deciziile. Asa cum se spune, antrenorul este o pasare rara.

Nu va fi greu sa stati departe de meseria asta?

Eu am practicat-o, am ajuns la o varsta la care vreau sa merg mai departe tot in fotbal, dar in conducere, o iau de jos, ma documentez, vad cum se conduce centrul si poate voi continua cu echipele de seniori.

Au aparut deja zvonuri, ca daca Vali Velcea ar fi sa plece la un moment dat, veti fi dumneavoastra pregatit sa preluati echipa..

Nu vreau sa vorbesc de zvonuri, Vali este un antrenor foarte bun si ii doresc multa bafta si sa conduca echipa, eu am alte planuri.

Sunteti hotarat sa duceci la capat proiectul pe care l-ati prezentat?

Sunt diferite puncte de vedere, in momentul acesta spun ca da, oricum atata timp cat voi sta, voi face tot ce tine de mine profesional pentru a-l realiza, dar clubul trebuie sa ofere niste conditii si pe viitor, ca sa poata sa fie performanta.

Va era dor sa lucrati in Timisoara?

Imi era dor de fotbal. Sigur, imi era dor si de Timisoara, de 12 ani am fost tot plecat. Am lucrat non-stop 23 de ani in antrenort, 20 in fotbal, singura vacanta a fost acum, fiindca am avut o problema medicala, in rest am lucrat non-stop.

De echipa mare a lui ACS Poli, ce spuneti? Ce sanse credeti ca are in Liga I?

Eu nu pot decat sa-i felicit, pentru ca in termen atat de scurt au creat o echipa, au reusit o performata de a promova in Liga I, eu sunt convins ca cei care raspund de echipa vor face tot ce e posibil in aceasta perioada, vor mobiliza echipa si le doresc multa bafta.

Va mai ajunge Timisoara sa fie vazuta in Liga I la fel ca in anii trecuti?

Sigur ca da, au tot timpul inainte. Timisoara va fi o data campioana! Cred lucrul acesta.

Cum vi se pare acum nivelul la Liga I?

Liga I este foarte buna, este mult peste nivelul Ligii a II-a. Ati vazut, Steaua este departe, CFR Cluj a luat zece puncte in Liga Campionilor, sunt echipe foarte bune si trebuie sa avem grija. Pe plan mondial, ganditi-va ca inainte erau mai putine echipe, acum, toata lumea are acces la informatii, sunt foarte multe echipe, au crescut in valoare si de aceea si Liga I este undeva mai jos.

Vedeti un campionat echilibrat?

Eu cred ca sunt vreo 10 echipe bune, sunt echipe care au jucatori foarte buni si sunt vreo 5-6 echipe care vor lupta pentru evitarea retrogradarii. Si-au si anuntat obiectivul asta, care, sincer, mie mi se pare absurd. Sa spuna si ei ca vor locul 12, care nu retrogradeaza.

Revenind la juniorii de la ACS Poli, ne mai puteti spune cateva nume pe care ii vedeti in viitorul apropiat la echipa mare?

Nu as vrea sa ma arunc in pronosticuri, eu cred ca orice jucator are sansa lui, insa foarte mult depinde de jucator. Cel care va promova sa demonstreze ca a avut o scoala buna la Poli. Chiar le-am cerut colegilor sa puna un tabel cu toti jucatorii care au promovat din Centru, pentru ca mai sunt care au promovat si prin alte parti, poate fi o motivare pentru copii si juniori de acum.

Sunt chiar cativa juniori si in prezent la echipa mare, Barbut, Bocsan, Todorov…

Barbut este si in lotul national, este un jucator foarte bun, sper sa confirme si in prima liga. Pe Bocsan, l-am vazut la ultimul meci, chiar mi s-a parut cel mai bun fundas. Si Todorov, ii vine si randul lui, iar cand ii vine randul sper sa fie pregatit si sa nu dea jos tricoul de titular nici la dus cand merge.
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Aurel Șunda

Post by duranviola »

wow, demult nu am mai citit asemenea ganduri exprimate de un antrenor-conducator

mult succes !
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Aurel Sunda

Post by Ivanhoe »

Image

Nascut in 14 Octombrie 1957 la Timisoara.

A jucat la Poli Timisoara, CFR Timisoara, UM Timisoara, Progresul Timisoara.
A castigat ca si jucator o Cupa Romaniei in sezonul 1979-1980.

A antrenat echipele:

1991–1994 UM Timişoara
1994–1996 Politehnica Timişoara (assistant manager)
1996–1997 Politehnica Timişoara
1998–1999 CSM Reşiţa
1999–2001 UM Timişoara
2001–2003 Apulum Alba Iulia
2003 Minaur Zlatna
2003 Apulum Alba Iulia
2003–2005 CFR Cluj
2005–2006 Oţelul Galaţi
2006 Jiul Petroşani
2006–2007 FC Braşov
2007 FC Săcele
2007 Ceahlăul Piatra-Neamţ
2007–2009 Unirea Alba Iulia
2009–2011 Săgeata Stejaru
2011–2012 FC Hunedoara
2012–2013 Săgeata Năvodari

Bine ai venit la Poli ca antrenor principal, sa fie intr-un ceas bun!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Aurel Sunda

Post by Pffv »

Cred ca a debutat ca jucator la Poli intr-un Otelul-Poli 1:3 :) .
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Aurel Sunda

Post by impossible »

Succes ! %%- %%- %%-
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Aurel Sunda

Post by englezul »

Bafta si ai grija la jidan...
billy
Posts: 341
Joined: Sun Dec 09, 2012 9:58 am
Location: Timisoara

Re: Aurel Sunda

Post by billy »

%%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%-
%%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%-
%%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%-
%%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%- %%-
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Aurel Sunda

Post by cristy2005ro »

Era si cazul! Are timp sw pregateasca urmatoarele meciuri. E timisorean, e polist si sper sa aiba realizari aici!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Aurel Șunda

Post by diegis37 »

multa multa bafta :galerie:
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Aurel Șunda

Post by ultraviola »

Multa bafta si rezultate bune! Ai toata increderea suporterilor, speram sa ne confirmi asteptarile! :steag1:
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
Locked