Religie în general

diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by diegis37 »

police10 wrote:
diegis37 wrote::-s

"Asigurare divina" pentru masini: Patriarhia introduce slujba de binecuvantare a vehiculelor
...."
=))
Sa nu-mi spui ca e pe bune! :))
E pe bune ,mai am si una unde se sfinteste un lift pentru o cladire cu doua etaje :D
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by diegis37 »

"BBC: Cat de mare este puterea Bisericii Ortodoxe in Romania?

La fiecare trei zile o noua biserica este construita in Romania, aceasta situatie contrastand cu starea de fapt din restul Europei la nivel religios si cu situatia economica problematica a acestei tari.

Multe dintre aceste biserici sunt opulente, reprezentand simboluri ale credintei. Romania este una dintre cele mai religioase tari din lume, potrivit BBC.

"Desi religia se estompeaza in marea majoritate a Europei, in mod evident acest lucru nu se intampla in Romania", spune Tessa Dunlop, corespondent BBC, care vine in Romania de peste 20 de ani si a observat pe parcursul timpului cum numarul bisericilor a crescut.

Aproape oriunde privesti in aceasta tara exista simboluri si semne ale credintei, observa Tessa Dunlop.

"Romania este una dintre cele mai sarace tari din Uniunea Europeana. Salariul mediu este foarte scazut. In ciuda acestui fapt, politicienii romani au continuat sa directioneze sume mari de bani in construirea de noi biserici. Aceasta include si donatia a 11 hectare in centrul Bucurestiului si fonduri pentru construirea noii catedrale", spune Tessa Dunlop.

Relatia dintre stat si biserica in Romania

Tessa Dunlop intervierveaza diverse persoane in legatura cu construirea acestei catedrale si aduce in discutie faptul ca, in perioada regimului lui Nicolae Ceausescu, multe biserici au fost inchise si multi preoti au trebuit sa colaboreze cu regimul comunist.

In prezent, relatia dintre stat si religie este avantajoasa pentru ambele parti, spune corespondentul BBC. Nu se stie exact cati bani primeste Biserica Ortodoxa in fiecare an de la stat. Anual, Guvernul roman aloca un milion de euro pentru salariile preotilor, insa Biserica mai primeste milioane de euro si din alte surse, precum autoritatile locale sau diverse companii.

In interviurile pe care le ia persoanelor care frecventeaza biserica, fiecare din acestea marturiseste ca religia este un lucru extrem de important in viata lor si nu ar putea trai fara ea.

Alte persoane insa nu sunt de acord cu construirea Catedralei Neamului, constructie pe care o vad ca un simbol al puterii Bisericii, asemanand-o cu puterea lui Ceausescu. "


Peste 100 de biserici pe an? o fi adevarat?
PS
am gasit pe pagina BBC-ului un reportaj unde se spune ca au fost construite mii de biserici din 89 pana acum
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-23558856
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Religie în general

Post by duranviola »

se genereaza venituri imense din practicarea religiei, plus ca nu se impoziteaza, astfel ca banii se investesc in lacase de cult.......eu, unul as infiinta cantine de ajutor social, orfelinate, adaposturi de noapte..............dar poate sunt prea visator, cred ca din cauza caniculei :bashhead2:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
altul
Posts: 1
Joined: Sat Sep 14, 2013 8:39 pm

Re: Religie în general

Post by altul »

duranviola wrote:se genereaza venituri imense din practicarea religiei, plus ca nu se impoziteaza, astfel ca banii se investesc in lacase de cult.......eu, unul as infiinta cantine de ajutor social, orfelinate, adaposturi de noapte..............dar poate sunt prea visator, cred ca din cauza caniculei :bashhead2:
Religia nu tine de partea lumeasca a lucrurilor.
In loc de stadioane trebuie infintate cantine de ajutor social, adaposturi de noapte, adaposturi pentru cainii vagabonzi etc
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Religie în general

Post by DP 2-6 »

altul wrote:
duranviola wrote:se genereaza venituri imense din practicarea religiei, plus ca nu se impoziteaza, astfel ca banii se investesc in lacase de cult.......eu, unul as infiinta cantine de ajutor social, orfelinate, adaposturi de noapte..............dar poate sunt prea visator, cred ca din cauza caniculei :bashhead2:
Religia nu tine de partea lumeasca a lucrurilor.
In loc de stadioane trebuie infintate cantine de ajutor social, adaposturi de noapte, adaposturi pentru cainii vagabonzi etc
Dar bisericile se construiesc cu "Ochiul Dracului", de multe ori bani negri, preoţii se învârt în jurul acelui ochi, ca muştele la...hai s-o lăsăm baltă, că pute rău, cam tot ce se învârte în jurul religiei, dar nu are nici o legătură cu "Sfânta Scriptură".
User avatar
police10
Posts: 586
Joined: Thu Oct 04, 2012 4:55 pm

Re: Religie în general

Post by police10 »

Se pare ca stirea e mai veche, din 2010, dar interesanta.

În România sunt 18.300 de biserici şi doar 425 de spitale

Panouri publicitare cu mesajul "Nu-ţi lasă banii în plata Domnului" au apărut în apropierea Palatului Parlamentului, dar şi a zonei unde va fi amplasată "Catedrala
Mântuirii Neamului". Asociaţia Secular-Umanistă (ASUR) din România a amplasat aceste panouri în semn de protest faţă de scutirea bisericii de la impozitul pe venituri.

Asociaţia Secular-Umanistă din România (ASUR) protestează împotriva neimpozitării bisericii cu panouri publicitare. Românii care vor trece prin Piaţa Constituţiei pot afla de pe aceste panouri că în România sunt 18.300 de biserici şi doar 4.700 de şcoli generale şi 425 de spitale.

"În România, în ultimii 15 ani, s-a inaugurat câte o biserica nouă la fiecare două zile, nota de plată fiind achitată, într-o măsură semnificativă, de bugetul de stat sau de către bugetele locale. În România, în aceeaşi perioadă, din cauza unui buget insuficient alocat Ministerului Educaţiei, s-au desfiinţat peste 21.000 de unităţi de învăţămînt – echivalent cu dispariţia a patru şcoli în fiecare zi a fiecărui an!", se arată într-un comunicat la ASUR.

Reprezentaţii asociaţiei au trimis o scrisoare deschisă adresată autorităţilor prin care se solicită taxarea activităţilor economice ale cultelor şi restricţionarea finanţării acestora din banul public.
"În România se doreşte extinderea bazei de impozitare, drept urmare sunt taxate medicamentele, pensiile, tichetele de creşă şi de masă. În Romania, cu toate că se doreşte extinderea bazei de impozitare, cultele religioase, deşi oferă servicii numeroase şi diverse, depăşind cu mult oficierea regulată a slujbei, îşi desfăşoară în voie activităţile lucrative, iar sume importante scapă de fiscalizare şi alimentează economia subterană", susţin reprezentanţii ASUR.

http://www.cotidianul.ro/in-romania-sun ... le-121172/
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Religie în general

Post by duranviola »

rog pe colegii de forum avizati sa ne explice de ce aceasta schimbare de optica............


Papa Francisc: Homosexualii şi persoanele divorţate trebuie trataţi "cu milă"

Papa Francisc recomandă membrilor Bisericii Romano-Catolice să trateze "cu milă" homosexualii, persoanele divorţate şi femeile care au făcut avorturi, dar care manifestă căinţă, conform unui interviu acordat revistei iezuite Civiltà Cattolica.

"Dacă o femeie avortează, dar o mustră conştiinţa şi se căieşte cu sinceritate, trebuie să fie iertată", îndeamnă Papa Francisc.

"Confesionarul nu este o sală de tortură, ci un loc al căinţei", adaugă Suveranul Pontif.

"Biserica nu trebuie să insiste doar pe chestiuni legate de avort, legate de metode contraceptive sau pe problema căsătoriilor între persoane de acelaşi sex. Eu nu am vorbit prea mult despre aceste lucruri şi mi s-a reproşat. Se cunoaşte poziţia Bisericii faţă de homosexualitate, faţă de divorţ şi faţă de contracepţie. Dar nu putem vorbi doar despre asta. Trebuie să predicăm Evanghelia în toate modurile, să anunţăm Vestea cea Bună a Împărăţiei Cerurilor, să vindecăm toate bolile şi rănile", a recomandat Papa, conform agenţiei ANSA.

Referindu-se mai precis la homosexuali şi la situaţia persoanelor divorţate şi recăsătorite, Papa a precizat: "Întotdeauna trebuie să primeze persoana. Trebuie să îi tratăm cu milă", a spus Francisc.

Biserica Romano-Catolică are dispoziţii foarte stricte faţă de divorţ şi faţă de metodele contraceptive.

http://jurnalul.ro/stiri/externe/papa-f ... 51934.html
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Religie în general

Post by DP 2-6 »

Pentru că destui dintre subalternii săi, fac parte din prima categorie. ;)
User avatar
police10
Posts: 586
Joined: Thu Oct 04, 2012 4:55 pm

Re: Religie în general

Post by police10 »

Papa nou, discurs nou. Cred ca asta moare repede.
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by diegis37 »

Este numai o încercare de a stopa iesirile din sistemul religios.Mai putini cotizanti înseamna mai putini bani.Biserica germana a pierdut in anul 2010 spre exemplu 180000 de catolici si 150000 de evanghelici,oameni care au renuntat benevol sa cotizeze bani în sistem..Catolici au avut la dispozitie în 2010 5 miliarde € si evanghelici 4,5miliarde €.
Post Reply