Structura etnica useri

Ce va considerati ca sunteti?

Roman banatean
9
53%
Banatean de o alta etnie istorica(german, maghiar, sarb, evreu, etc.)
6
35%
Roman stabilit in Banat dar care ma consider deja banatean.
0
No votes
Etnic strain stabilit in Banat dar care ma consider deja banatean.
0
No votes
Roman stabilit in Banat dar care nu ma consider banatean.
0
No votes
Etnic strain stabilit in Banat dar care nu ma consider banatean.
0
No votes
Roman din alta parte a tarii.
0
No votes
Sunt etnic rrom.
0
No votes
Etnic strain din alta tara.
0
No votes
Sunt prea amestecat, nu stiu ce sa aleg.
0
No votes
Nu ma intereseaza subiectul.
2
12%
 
Total votes: 17
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Structura etnica useri

Post by Ivanhoe »

Un chestionar despre structura etnica a userilor. Este anonim, serveste ca sa stim ce credem noi despre noi. Diversitatea este incurajata, nu trebuie nimeni sa se simta obligat sa se declare banatean daca nu este. Topicul nu este polemic adica banateni contra altii, ci doar pentru ca sa stim de pe unde sunt fanii Politehnicii Timisoara. Dat fiind ca exista nenumarate combinatii posibile, fiecare avand 4 bunici, voi pune doar cateva optiuni, iar cei care sunt combinati vor trebui sa decida si sa aleaga partea careia simt ca ii apartin in constiinta lor. Va fi si o optiune pentru cei care nu stiu ce sa creada.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Structura etnica useri

Post by AndreiVajnaII »

50% + 1 secui, restul roman. :)

Bunicii au venit in Timisoara din Ardeal acum 50 de ani (si in Banat chiar de mai mult timp), iar eu m-am nascut si am crescut exclusiv in Timisoara.
O.m,i'
Posts: 81
Joined: Sat Oct 06, 2012 11:52 pm

Re: Structura etnica useri

Post by O.m,i' »

Rrommii in ce categ intra? Daca intra vreunul cu satra p-aici sa stie ce sa voteze. Sau daca intra domnul Iancu.App desi am votat ca nu ma intereseaza pot sa zic ca sunt magyar la a 3 a generatie. De aici si deselecgreseli gramaticale si de constructie literala in general. Literarmente.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Structura etnica useri

Post by Ivanhoe »

La rromi nu m-am gandit, nici nu mi-a trecut prin cap, probabil pentru ca in ceea ce priveste Timisoara nu au avut nici o realizare/importanta istorica. Chestionarul poate avea maxim 10 optiuni acum, voi vorbi cu Liliaku- daca se mai poate introduce una pentru rromi.

Am introdus etnia rrom dupa ce a adaugat mai multe optiuni Liliaku-, dar dupa ce am trimis modificarea s-a resetat chestionarul. Sorry pentru toti. Cine doreste poate vota din nou.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Structura etnica useri

Post by Ivanhoe »

AndreiVajnaII wrote:50% + 1 secui, restul roman. :)

Bunicii au venit in Timisoara din Ardeal acum 50 de ani (si in Banat chiar de mai mult timp), iar eu m-am nascut si am crescut exclusiv in Timisoara.
Eu personal consider ca oricine este nascut si crescut in Timisoara se poate considera timisorean, indiferent de bunici.
Daca te-ai nascut si ai crescut in Timisoara nu poti avea decat o mentalitate timisoreana.
Ai origini ardelene (secui+roman) dar esti timisorean.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Structura etnica useri

Post by cristy2005ro »

maicamea e timisoreanca (bunicamea din partea lui maicamea e de aici,bunicamiu din galati nascut dar crescut aici) iar taicamiu din ardeal (roman,nu ungur etc),dar de nascut sunt nascut in Timisoara
User avatar
holstein
Posts: 433
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:09 pm

Re: Structura etnica useri

Post by holstein »

Apai eu ce sa scriu aici, Schwab de la Decebal în coace?
Wer glaubt etwas zu sein, hört auf etwas zu werden.
POLI UEBER ALLES !!!
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Structura etnica useri

Post by banatean_violet »

Ivanhoe wrote:
AndreiVajnaII wrote: ...Daca te-ai nascut si ai crescut in Timisoara nu poti avea decat o mentalitate timisoreana...
Chiar asa? Nu cu mult timp in urma miticii, conform mentalitatii lor spuneau "bragadiru" cand era vorba de Poli, cea care juca pe Dan Paltinisanu. Acum unii crescuti, probabil si nascuti in Timisoara, conform aceleasi mentalitati spun "recas" cand este vorba despre Poli, cea care joaca pe Dan Paltinisanu ...
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Structura etnica useri

Post by Ivanhoe »

Observ ca suntem numai banateni.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Structura etnica useri

Post by duranviola »

Ivanhoe wrote:Observ ca suntem numai banateni.
dar aia 11, pe care nu ii intereseaza subiectul, ce or fi ? :-B
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
Post Reply