Timișoara - Privită de sus

User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

:D


EYE IN THE SKY
Apreciată · Azi ·

Pentru ca multi dintre fanii acestei pagini m-au rugat sa ajung si pe "cel mai frumos loc de pe pamant", m-am gandit s-o fac asa... ca la carte. Si pentru aceasta l-am contactat pe fostul meu coleg de clasa, nimeni altul decat Dan Paltinisanu, caruia ii multumesc inca odata, aici, pentru ca a raspuns aceste rugaminti si pentru faptul ca am avut permisiunea sa intram cu drona EYE IN THE SKY si sa fotografiem stadionul care poarta numele parintelui sau - DAN PALTINISANU.

Multumesc Dan!

Ramaneti pe faza, chemati-va prietenii si rudele: urmeaza imagini superbe de pe "cel mai frumos loc de pe pamant"


Image
Image
Te iubesc, Timișoara!
Druckerul din Ronat
Posts: 53
Joined: Wed Jul 10, 2013 6:58 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by Druckerul din Ronat »

Superb , multumim Dane .
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Te iubesc, Timișoara!
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by duranviola »

o idee buna ar fi sa i se permita accesul inaintea inceperii partidelor de acasa, si sa faca poze, bineinteles, daca lumina naturala permite acest lucru
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by duranviola »

ceva poze noi ? sau zmeul a intrat in vacanta ? una binemeritata dealtfel ! :bravo:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by AndreiVajnaII »

Dimpotriva! :P

Image

Image

Image

Si una proaspata. :P

Image
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by AndreiVajnaII »

Image
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by AndreiVajnaII »

Sa intrati pe link sa vedeti pozele - sunt superbe!

Timisoara vazuta de sus. Cum sa imbini pasiunea de a zbura cu profesia de pilot
http://www.tion.ro/timisoara-vazuta-de- ... t/1319098/

Atunci când a luat decizia de a-şi schimba viaţa nu ştia că va ajunge să se plimbe zilnic cu avionul. Claudiu Patt a decis în urmă cu câţiva ani să-şi schimbe complet viaţa, a renunţat la slujba din domeniul IT şi s-a apucat de învăţat să piloteze. Acum are o carieră profesională nouă, în care îmbină lucrul cu plăcerea de a fi liber şi de a zbura. Vedeţi Timişoara din cer aşa cum numai din avion o poţi vedea!

O oră şi jumătate până la Cluj, două ore şi jumătate până la Galaţi, la un raport preţ-timp excelent. Este alternativa oferită de o companie timişoreană la un drum clasic, cu maşina sau trenul. Deţinătorii societăţii timişorene au văzut oportunitatea şi au folosit-o la maximum. Acum nu mai fac faţă comenzilor şi de câteva zile au achiziţionat un al doilea avion, Cessna, de transport persoane, care se adaugă celui deja deţinut, tot aceiaşi marcă. „În câteva zile va pleca la vopsit, la autorizare şi va intra în serviciu”, ne-a declarat Claudiu Patt

El a ajuns să conducă avioane de mici dimensiuni în urmă cu puţin timp, atunci când a decis că viaţa sa necesită o schimbare. „Lucram în domeniul IT. Nu mă simţeam satisfăcut din punct de vedere profesional şi atunci am luat decizia unei schimbări radicale. Nu am visat atunci când eram copil să devin pilot de avion. Când am decis să o fac am început să citesc tot mai mult despre zbor, despre avioane, cum reuşesc acestea să se menţină în aer. Am făcut şcoala de piloţi şi acum, cel puţin cinci zile din şapte zbor cu diferiţi clienţi”, ne-a mai spus Claudiu.

Ce simte acolo sus, în aer tânărul pilot? „Simt libertate, că sunt acolo sus şi am libertate totală. Atunci când zbori dimineaţa devreme, vezi răsăritul soarelui şi ai în faţă nişte imagini extraordinare”.

Clienţii unor asemenea zboruri sunt din cele mai diferite categorii. „Avem cei de business, care vor să ajungă rapid şi confortabil în altă parte, dar sunt şi cei care au deja pasiunea unui zbor, au început să le placă o asemenea deplasare, ca şi mod de petrecere a timpului liber. Nu am avut căsătorii oficiate în zbor, dar am avut numeroase cereri în căsătorie. Câteodată am fost nevoiţi să şi ne chinuim mai mult timp să o convingem, dar fiind în avion tot am reuşit! Noi facem şi ore de învingere a fricii de zbor. Am avut un client, era un român care trebuia să emigreze în Noua Zeelandă şi era total speriat de zbor. A reuşit odată să întrerupă decolarea unui avion de la Budapesta. A venit la noi şi, încet, încet, am reuşit să rezolvăm problema. La câteva luni am primit un telefon din Noua Zeelandă şi persoana respectivă m-a sunat să-mi mulţumească. A fost cea mai mare satisfacţie pentru mine”, a continuat Claudiu.
El spune că ar trebui ca timişorenii să vină în număr cât mai mare la aeroportul Cioca, împreună cu copiii, să le arate ce înseamnă zborul şi să le creeze pasiunea pentru acest domeniu.

Şcoală de zbor la Timişoara

Timişoara este de câţiva ani inclusă pe lista locaţiilor din sud-estul Europei unde există o şcoală de piloţi. Una dintre principalele companii aeriene care operează pe Aeroportul Timişoara a deschis aici o şcoală de pilotaj a avioanelor. Acum aici se şcolesc şi frumoasele stewardeze.

Vladimir Petrovic, pilot pe zboruri comerciale, a lăsat în urmă slujba de la compania aeriană ex iugoslavă JAT şi a devenit pilot al companiei româneşti. „Este destul de bine pentru mine. În maxim trei ore sunt acasă la Beograd. Am venit aici pentru oportunităţile mai bune oferite. Lucrul în cadrul şcolii de piloţi este adiacent meseriei de comandant de zbor”, am aflat de la Vladimir Petrovic. El a rămas legat permanent de România, s-a căsătorit, era normal, cu o stewardeză, o româncă din Iaşi. Acum ea locuieşte la Beograd, sunt de şase ani împreună şi au un copil. „Din păcate nu am învăţat limba română. Şi acasă vorbim în engleză”, recunoaşte Vladimir.

Şcoala de piloţi nu e uşoară şi chiar costă! Un curs pentru pilot de aeronave mici, aşa cum sunt cele ca Cessna, poate ajunge la 7.000 de euro, iar până la a ajunge comandant de avion, un om poate cheltui până la 40.000 de euro. „Nu e uşor să te şcoleşti în meseria asta, dar merită. Îţi recuperezi banii, veniturile sunt bune, dar şi responsabilitatea pe măsură. Credeţi-mă, nu e uşor să şti că ai în spate 80 – 100 de pasageri”, am mai aflat de la Vladimir Petrovic.

Mulţi aleg să îşi ia brevetul de pilot din pasiune, pentru a-şi putea satisface această plăcere. Alţii aleg pilotajul ca şi meserie, dar la final toţi sunt mulţumiţi.
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Te iubesc, Timișoara!
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by duranviola »

RobertoSS wrote:Zmeul învață să filmeze :D

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Z9mLDrmSNk
vezi sa nu te uzi ! :ymapplause: :ymapplause:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
Post Reply