Psihologie

User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Psihologie

Post by englezul »

O.m,i' wrote:Aici ar trebui inserata si o discutie legata de alimentatie. O nutrtie bogata in acizi grasi omega3 si in uridina incurajeaza buna functionare a celulelor care se leaga strict de starea noastra psihica si chiar fizica. Nuci, seminte de in, sfecla rosie, somon sunt alimente de care ar fi bine sa nu ne lipsim pe o perioada prea indelungata mai ales daca prin constitutia noastra la nivel cerebral suntem predispusi la astfel de caderi psihice.
Concluzia nu poate fi decat: la pescuit toata lumea, daca doriti sa muriti sanatosi ! :D
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Psihologie

Post by Pffv »

englezul wrote: Concluzia nu poate fi decat: la pescuit toata lumea, daca doriti sa muriti sanatosi ! :D
=)) :))
O.m,i'
Posts: 81
Joined: Sat Oct 06, 2012 11:52 pm

Re: Psihologie

Post by O.m,i' »

Chestiune de optica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Psihologie

Post by Pffv »

O.m,i' wrote:Chestiune de optica
Nu tocmai ! Eu am urmat (urmez) un tratament pentru a imi "tempera" valorile bulversante ale grasimilor sanguine (efect secundar al bolii "de baza") iar in cazul trigliceridelor Omega 3 (e drept sub forma de capsule) a avut un efect neasteptat , chiar mai bun decat al medicamentelor "consacrate" , recte fibratii (fenofibrat , samd) . Si asta fara efecte secundare cum ar fi enzime hepatice "piscate" , semn clar ca medicamentul "lucra" si unde nu ai vrea . Confirm si cu semintele (sau uleiul de in) , efect pozitiv .
Daca imi gasesti o alimentatie/cura/dieta sa combat si efectele fumatului .... asta ar fi o minune clasa extra .
O.m,i'
Posts: 81
Joined: Sat Oct 06, 2012 11:52 pm

Re: Psihologie

Post by O.m,i' »

Pffv wrote:
O.m,i' wrote:Chestiune de optica
Nu tocmai ! Eu am urmat (urmez) un tratament pen [...]
Daca imi gasesti o alimentatie/cura/dieta sa combat si efectele fumatului .... asta ar fi o minune clasa extra .
Eu ma refeream la optica - reflexie a ceea ce-l preocupa pe individ: englezul spunea ca pescuieste ca sa Murim sanatosi iar eu aminteam de alimentatia cu peste pt a Trai sanatosi. A propos de fumat, pot sa spun ca nu am incercat niciun remediu medicamentos sau alimentar. Ce a functionat la mine au fost crizele consoartei ori de cate ori aveam fumuri, ca sa ma exprim codificat. Si a mai functionat o chestie pt cateva luni: ramasesem lefter. A doua metoda a fost mai suportabila decat prima.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Psihologie

Post by englezul »

Eu m-am lasat de fumat acum vreo 5-6 ani de frica. Am fost la un control banal si medicul mi-a zis ca gatul meu nu-i deloc ok. A fost suficient ca sa constientizez ca e pacat sa o mierlesc aproape de 40 de ani si conform zicalei "frica pazeste pepenii" am renuntat brusc fara seminte, bomboane, plasturi sau alte kakaturi, desi fumam din armata ( '85)! Daca vrei-poti ( reclama la adiddas-torsion ) :D
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Psihologie

Post by duranviola »

Pffv wrote:
O.m,i' wrote:Chestiune de optica
Nu tocmai ! Eu am urmat (urmez) un tratament pentru a imi "tempera" valorile bulversante ale grasimilor sanguine (efect secundar al bolii "de baza") iar in cazul trigliceridelor Omega 3 (e drept sub forma de capsule) a avut un efect neasteptat , chiar mai bun decat al medicamentelor "consacrate" , recte fibratii (fenofibrat , samd) . Si asta fara efecte secundare cum ar fi enzime hepatice "piscate" , semn clar ca medicamentul "lucra" si unde nu ai vrea . Confirm si cu semintele (sau uleiul de in) , efect pozitiv .
Daca imi gasesti o alimentatie/cura/dieta sa combat si efectele fumatului .... asta ar fi o minune clasa extra .
poate te ajuta....
http://www.adevarul.ro/life/sanatate/st ... 22097.html
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Psihologie

Post by Sdou »

Charlie Chaplin zicea ca pentru el lasatul de fumat a fost cea mai usoara chestie din viata: Ca urmare s-a lasat de fumat de vre-o 20 de ori :))
Vorbind serios, cred ca cea mai buna metoda e in legatura directa cu personalitatea fiecarui individ. De exemplu la mine a functionat metoda "drastica" adica m-am trezit intr-o dimineata am zis gata si am aruncat bricheta si pachetul abia inceput la gunoi.
Trecand peste absurdul situatiei =)) cred ca si o metoda de slabire asemanatoare ar functiona in cazul meu.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Psihologie

Post by duranviola »

In deriva sezonul II, din 5 noiembrie la HBO

Andrei Poenaru a divorţat, s-a mutat din casa familiei şi a închiriat parterul unei vile pe care l-a transformat atât într-un spaţiu de locuit, cât şi în cabinet. Proprietara vilei este Ileana, mama Dianei, fosta sa pacientă. Începutul sezonului doi îl găseşte pe Andrei Poenaru într-un soi de acalmie temporară: a divorţat, s-a mutat din casa familiei şi a închiriat parterul unei vile pe care l-a transformat atât într-un spaţiu de locuit, cât şi în cabinet. Proprietara vilei este Ileana, mama Dianei, fosta sa pacientă. Prietenia cu Ileana îl ajută să nu se simtă atât de singur. Dar, la capătul unei singure săptămâni, atunci când Andrei va trece pragul locuinţei Mariei, terapeuta sa, apele se vor fi tulburat, din nou, ameninţător: Gheorghe Someşanu, tatăl lui Victor, militarul care s-a sinucis în sezonul 1, îl ameninţă cu un proces de malpraxis, pentru că îl consideră direct responsabil de moartea fiului său. În plus, Andrei are pacienţi noi şi extrem de dificili: Dinu, un faimos actor, director al unui teatru important, acuzat de deturnări de bani publici şi tulburat de atacuri de panică; Ioana, o fostă pacientă, acum avocat de succes, singură şi fără copii, presată de resentimente; Clara, o studentă la arhitectură, incapabilă să-şi stăpânească furia, care ascunde o boală gravă de familie şi de viitorul ei soţ, şi Ştefan, băiatul cu probleme de greutate şi de personalitate al lui Tudor şi al Ruxandrei, cuplul pe care Andrei l-a consiliat în sezonul 1. Însă, mai gravă e dilema sa profesională: îi ajută el, cu adevărat, pe pacienţi? La fel ca şi în primul sezon, personalitatea sa nevrotică îl face să se identifice cu mai toate problemele şi conflictele interpersonale ale clienţilor săi. Acum, îndoielile sale ajung la apogeu: simte că şi-a pierdut răbdarea, că a început să sară etape importante în terapie, că se implică prea mult în cazuri şi nu mai poate acorda pacienţilor timpul şi atenţia pe care ar merita-o. Aceste frământări şi sentimentul său de inadecvare personală îl fac să pară, uneori, chiar mai vulnerabil decât cei pe care îi tratează. În sezonul doi, nu numai viaţa personală îi va fi pusă la test, ci însăşi fundaţia sa existenţială: Andrei Poenaru, terapeutul.
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
O.m,i'
Posts: 81
Joined: Sat Oct 06, 2012 11:52 pm

Re: Psihologie

Post by O.m,i' »

Meseria de psiholog mi se pare o chestie inutila pe planeta asta. Cea de psihiatru e cu totul altceva: e necesara. Iar psihologul in deriva .. O tentativa esuata de nimic clar. Un chici. Pacat, ca totusi Marcel Iures e un mare actor.
Post Reply