Religie în general

timisoara1990

Re: Religie în general

Mesaj de timisoara1990 » Lun Iul 08, 2013 11:33 am

priu scrie:
timisoara1990 scrie:da deci parerea mea personala este ca...religiile au fost create pentru manipulare,ca lumea sa fie controlata mai usor, si sa se ascunda adevarata istorie a oamenilor, iar eu nu pun botu'. dumnezeu exista dar nu cere sa fie venerat. ca sa fi aproape de dumnezeu nu necesita sa o faci prin biserica sau sa apartii unei religii.
Manipulare ? Lumea vad ca o baga des pe asta. Te duce cineva fortat la Biserica ? Pana la urma singurele reguli pe care le "impune" biserica sunt cele din decalog, si nu imi par a fi reguli de manipulare si de mentinere a omenirii intr-o stare vegetativa, mai mult imi par reguli de bun simt.
istoria omenirii e alta nu cea pe care o sustine biserica. biserica si cultura ei nu ar trebuii nici macar sa existe caci nu isi are rostul. asa cum am spus, poti fi aproape de dumnezeu si fara religie/biserica, conteaza cum esti tu ca om. daca nu poti gandi la nivelu' asta , asta e. nu am sa mai raspund ca nu are rost, mi-am spus punctul de vedere :)
priu

Mesaj de priu » Lun Iul 08, 2013 12:16 pm

Lumineaza-ma, care e istoria omenirii ? Cum manipuleaza Biserica lumea ? Care e rolul bisericii in relatia Dumnezeu-om ?

Rumega inainte sa inghiti, te ineci.
timisoara1990

Mesaj de timisoara1990 » Lun Iul 08, 2013 1:51 pm

priu scrie:Lumineaza-ma, care e istoria omenirii ? Cum manipuleaza Biserica lumea ? Care e rolul bisericii in relatia Dumnezeu-om ?

manipuleaza prin faptul ca exista. esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie,vezi cum ai putea sa fi tu aproape de dumnezeu daca religiile nu ar exista. tot ce vrea dumnezeu e ca tu sa fi bun,nu sa fie venerat tocmai pentru ca si el este bun. numai un tiran si-ar dori sa fie venerat. si cu asta basta.
orangetm

Mesaj de orangetm » Lun Iul 08, 2013 1:58 pm

:-t

[-x ...fara excese verbale...

Se poate vorbi si civilizat...
Imagine
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
diegis37

Mesaj de diegis37 » Lun Iul 08, 2013 3:26 pm

orangetm scrie::-t

Despre religie nu se poate dialoga civilizat.Este o utopie. :-\
orangetm

Mesaj de orangetm » Lun Iul 08, 2013 3:43 pm

diegis37 scrie:
orangetm scrie::-t

Despre religie nu se poate dialoga civilizat.Este o utopie. :-\
Si ce are paragraful urmator cu religia?
"esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie"
:-??
Pot vorbi cate-n luna si-n stele, dar la un nivel urban...
Imagine
diegis37

Mesaj de diegis37 » Lun Iul 08, 2013 3:51 pm

nici acest paragraf nu are nimic cu religia
"Rumega inainte sa inghiti, te ineci."
Ai sa vezi ca este aproape imposibil de dialogat pe aceste teme (religie ,biserica,credinta)civilizat
AndreiVajnaII

Mesaj de AndreiVajnaII » Lun Iul 08, 2013 3:52 pm

orangetm scrie:Si ce are paragraful urmator cu religia?
"esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie"
Asa i-or fi zis si lu Galilei. :P
orangetm

Mesaj de orangetm » Lun Iul 08, 2013 4:38 pm

AndreiVajnaII scrie:
orangetm scrie:Si ce are paragraful urmator cu religia?
Asa i-or fi zis si lu Galilei. :P
:))

Na, hai ca ne intindem...
Sa lasam oamenii sa dezbata... ;)
Imagine
priu

Mesaj de priu » Lun Iul 08, 2013 5:55 pm

timisoara1990 scrie:
priu scrie:Lumineaza-ma, care e istoria omenirii ? Cum manipuleaza Biserica lumea ? Care e rolul bisericii in relatia Dumnezeu-om ?

manipuleaza prin faptul ca exista. esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie,vezi cum ai putea sa fi tu aproape de dumnezeu daca religiile nu ar exista. tot ce vrea dumnezeu e ca tu sa fi bun,nu sa fie venerat tocmai pentru ca si el este bun. numai un tiran si-ar dori sa fie venerat. si cu asta basta.
Multumesc, cu argumentul asta m-ai lamurit, nu cu privire la subiect, cu privire la tine. #-o
Scrie răspuns