Mondiale - știri și comentarii

User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by englezul »

De retinut !!!!
Programul sărbătorilor de iarnă, all inclusive, adica și Apocalipsa:

- 20 decembrie 2012 – pregătirea pentru sfârșitul lumii
- 21 decembrie 2012 – începutul sfârșitului lumii
- 22 decembrie 2012 – sărbătorirea oficială a sfârșitului lumii
- 23 decembrie 2012 – sfârșitul oficial al sfârșitului lumii
- 24 decembrie 2012 – Mahmureala de după sfârșitul lumii
- 25, 26 decembrie - Crăciunul
- 31 Decembrie 2012 – pregătirea pentru anul nou: brad, sampanie, cadouri, etc…
- 1 ianuarie – începutul noului an…!
- 2, 3 ianuarie – mahmureala după anul nou
- 4 ianuarie – pregătirea pentru sfârșitul lumii pe stil vechi…
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by Deyan »

din 2000 incoace in fiecare an tot sfarsitu lumi e.Deja a venit atat de neinteresent acest subiect si un deja vu, incat m-am scarbit cu televiziunile 0 barat sa imi prezinte aceas stiri numai cu alta data de expirare!
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by DP 2-6 »

COREEA de NORD a lansat o RACHETĂ. Regimul comunist: Este un satelit. Comunitatea internaţională: Test de rachetă balistică. Preşedinţia americană deplânge actul "provocator" - VIDEO

Coreea de Nord a lansat miercuri o rachetă pentru a pune pe orbită un satelit civil de observare terestră, potrivit regimului comunist, dar care constituie un nou test de rachetă balistică, potrivit comunităţii internaţionale, a anunţat Ministerul sud-coreean al Apărării. Preşedinţia americană a condamnat caracterul foarte "provocator" al lansării, miercuri, de către Coreea de Nord a unei rachete.

Racheta "a fost lansată", a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al ministerului, fără alte precizări.

Potrivit unei surse guvernamentale sud-coreene, citată de agenţia Yonhap, racheta a fost lansată de la poligonul Sohae, la ora 09.51 (02.51 ora Românie).

Guvernul japonez a anunţat că o rachetă nord-coreeană a trecut pe deasupra insulei nipone Okinawa la 12 minute după ce a fost lansată de Coreea de Nord, iar Tokyo nu a încercat să o doboare
http://www.mediafax.ro/externe/coreea-d ... o-10387315
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by orangetm »

Zetabaiţii ne mâncă zilele şi nopţile... :D

http://adevarul.ro/tech/internet/potopu ... index.html
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by cristy2005ro »

englezul wrote:De retinut !!!!
Programul sărbătorilor de iarnă, all inclusive, adica și Apocalipsa:

- 20 decembrie 2012 – pregătirea pentru sfârșitul lumii
- 21 decembrie 2012 – începutul sfârșitului lumii
- 22 decembrie 2012 – sărbătorirea oficială a sfârșitului lumii
- 23 decembrie 2012 – sfârșitul oficial al sfârșitului lumii
- 24 decembrie 2012 – Mahmureala de după sfârșitul lumii
- 25, 26 decembrie - Crăciunul
- 31 Decembrie 2012 – pregătirea pentru anul nou: brad, sampanie, cadouri, etc…
- 1 ianuarie – începutul noului an…!
- 2, 3 ianuarie – mahmureala după anul nou
- 4 ianuarie – pregătirea pentru sfârșitul lumii pe stil vechi…
in 20 e Ajunul sfarsitului
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by Sdou »

Ma tot macina gandu asta: Oare mayasii s-au gandit la dinamo? :-??
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by cristy2005ro »

Volvo sfidează legile fizicii! Suedezii au scos sistemul de frânare care nu te lasă să faci accident: un TIR e oprit în numai câţiva metri


Volvo este recunoscut de ani buni drept producătorul auto cu cele mai bune rezultate la teste de securitate, iar renumele lor nu este pătat nici de această dată. Suedezii au dezvoltat un sistem de frânare absolut revoluţionar, care aproape că sfidează legile fizicii.

Noua inovaţie de la Volvo poate opri un TIR în câţiva metri, chiar şi la viteze de până la 70 de km/h. Sistemul conţine un radar şi o cameră video care identifică eventualele modificări de curs sau de viteză ale participanţilor la trafic şi astfel se activează sistemul de frânare, concomitent cu semnale luminoase şi sonore în cabina şoferului.

VEZI MAI JOS MODUL INCREDIBIL ÎN CARE FRÂNEAZĂ NOILE CAMIOANE VOLVO!


http://www.liveleak.com/view?i=f51_1358854381
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by DP 2-6 »

Problema e cu cel din spate, care vine tare...şi n-are sistemul ăsta de frânare! %-( x_x
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by duranviola »

( .... )

Proiectele eugenice ale Chinei

Geoffrey Miller, psiholog evoluţionist în cadrul Universităţilor New Mexico şi NYU Stern, se declară îngrijorat de China, ţară în care afirmă că se derulează cel mai amplu şi mai eficient program de eugenie. Miller susţine că acest program se desfăşoară de 30 de ani şi se teme că acesta ar putea reprezenta o ameninţare existenţială la adresa civilizaţiei occidentale.

„Când am aflat despre eugenia chineză în cursul verii trecute, am fost uimit de faptul că politicile sale nu sunt mai cunoscute. China nu ascunde ambiţiile sale eugenice, nici în istoria sa culturală şi nici în politicile guvernamentale de astăzi.

De generaţii, intelectualii chinezi au încurajat o legătură strânsă între stat (guojia), naţiune (minzu), populaţie (renkou), rasa Han (zhongzu) şi, mai recent, fondul de gene chinezesc (jiyinku). Medicina tradiţională chinezească se concentra pe prevenirea defectelor la naştere şi pe promovarea sănătăţii materne şi a „educaţiei fetale” în timpul sarcinii, scopul fiind producerea de copii sănătoşi şi inteligenţi. Mulţi oameni de ştiinţă din vremea Chinei republicane (1912-1949) erau darwinieni şi galtonieni înfocaţi care se temeau de extincţia rasială (miezhong) şi care considerau eugenia o metodă prin care China îşi poate recăpăta rolul de principală civilizaţie a Terrei după un secol de umilire de către colonizatorii europeni. Revoluţia Comunistă a făcut ca acest ideal eugenic să nu aibă impact în politicile publice vreme de câteva decenii, pentru că Mao Ţe Dun era prea obsedat de puterea militară şi de producţie şi se temea prea tare de revolta ţăranilor pentru a interveni în practicile reproductive tradiţionale.

Deng Xiaoping a preluat puterea după moartea lui Mao şi a schimbat acest lucru. A liberalizat pieţele, dar a implementat politica unui singur copil pentru a preveni explozia populaţiei, dar şi pentru a reduce fertilitatea degenerescentă în rândul ţăranilor. De-a lungul anilor ‘80, propaganda chineză cerea cuplurilor să facă copii «mai târziu, cu pauze mai lungi, mai puţini, mai buni» – la o vârstă mai înaintată, cu un interval mai mare între naşteri, pentru a produce mai puţini copii, dar de calitate mai bună. În 1995, prin Legea Eugenică (redenumită Legea Sănătăţii Materne după protestele occidentalilor), China a interzis căsătoria celor cu defecte mintale sau fizice ce puteau fi moştenite şi a promovat folosirea ultrasunetelor pentru testarea prenatală.

O parte din moştenirea lăsată de Deng este strategia actuală a Chinei de a maximiza «Puterea Naţională», concept ce include puterea economică, militară şi culturală, dar şi pe cea biologică. Conceptul de putere biologică îşi are rădăcinile în cel de «yousheng» (naştere bună). Timp de 1.000 de ani, China a fost condusă de o meritocraţie cognitivă, selectată prin examene imperiale foarte dificile. Cei mai inteligenţi tineri deveneau oficialii-cărturari care conduceau poporul, acumulau averi, atrăgeau numeroase soţii şi aveau mulţi copii. Astăzi, examenele „gaokao” pentru admiterea la universitate testează anual 10 milioane de tineri chinezi, ele reprezentând o versiune actualizată a examenelor imperiale. „Gaokao” reprezintă secretul succesului educaţional, financiar şi marital. De curând, politica „un singur copil” a fost relaxată pentru cuplurile bogate, care pot plăti o taxă pentru a avea un al doilea copil, fiind reluată astfel legătura între inteligenţă, educaţie, bogăţie şi succes reproductiv.

Eugenia chineză va deveni în curând mult mai eficientă ca urmare a investiţiilor masive în cercetările genomice asupra trăsăturilor umane, fizice şi mentale. În cadrul BGI-Shenzhen lucrează mai bine de 4.000 de cercetători. De asemenea, compania deţine mai multe secvenţiatoare de ADN decât orice altă instituţie din lume şi descifrează anual peste 50.000 de genomuri. De curând, BGI a achiziţionat compania californiană Complete Genomics.

În cadrul proiectului BGI Cognitive Genomics, cercetătorii chinezi secvenţiază genomul a peste 1.000 de persoane cu IQ foarte ridicat din întreaga lume, încercând să identifice alelele care prezic un IQ mare. Ştiu acest lucru pentru am contribuit de curând cu ADN-ul meu în acest proiect, fără să ştiu pe deplin în ce mă implic. În cele din urmă, cercetătorii vor descoperi aceste alele şi cel mai probabil ele vor fi folosite doar în China, pentru China. Acest lucru are potenţialul de permite tuturor cuplurilor chineze să maximizeze inteligenţa urmaşilor lor prin selectarea ovulului fertilizat cu cele mai mari şanse de a include aceste alele. Această „selecţie embrionică” ar putea permite ca IQ-ul fiecărei familii chineze să crească cu 5-15 puncte IQ pe generaţie. În câteva generaţii, competitivitatea globală a Occidentului ar fi eliminată.

Observ o colaborare extraordinară în China între guvern, oameni de ştiinţă, medici, profesori, mass-media, părinţi şi tot sistemul consumerist ce promovează un stat utopic de etnie Han. Din ceea ce înţeleg eu din genetica comportamentului evolutiv, cred că vor reuşi. Principala mea îngrijorare e reacţia Occidentului.

Cea mai probabilă reacţie, date fiind valorile euro-americane, va fi o panică bioetică în urma căreia va fi criticată politica chineză, aşa cum s-a mai întâmplat in cazul a numeroase alte politici adoptate de China. Mizele globale sunt prea mari pentru a reacţiona în acest fel stupid. Un răspuns mai matur ar fi să reacţionăm cu respect reciproc pentru o altă civilizaţie, întrebându-ne ce putem învăţa din efortul chinezilor, cum îi putem ajuta şi cum ne pot ei ajuta pe noi pentru a ţine pasul pe măsură ce ei creează o minunată lume nouă?”


http://www.descopera.ro/cultura/1052131 ... i-planetei


hmm, doar conflicte de genul acesta mai lipsesc
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Mondiale - știri și comentarii

Post by Deyan »

Au innebunit de foame: Parintii din Coreea de Nord isi mananca proprii copii

Foametea din Coreea de Nord i-a facut pe unii locuitori sa treaca la canibalism, pentru a nu muri de foame. Presa britanica scrie ca unii parintii si-au ucis copiii, pentru ca apoi sa-i gateasca si sa-i manance.

O "foamete ascunsa", ce a afectat provinciile Hwanghae de Nord si de Sud, a dus la moartea a peste 10.000 de oameni si se pare ca exista multe suspiciuni de canibalism, arata Daily Mail.

Un barbat a fost executat, dupa ce si-a omorat cei doi copii pentru a-i manca, potrivit unor surse. Barbatul si-a ucis fiica in timp ce sotia lui era plecata, iar apoi si-a ucis si baiatul, deoarece fusese martor la crima.

Cand sotia sa s-a intors acasa, acesta i-a spus ca au de "mancare", insa femeia a devenit suspicioasa cand a descoperit parti din corpurile copiilor.

Aceasta este doar una dintre povestile care circula prin aceste provincii. Reporterii sub acoperire au povestit pentru Sunday Times ca un barbat a dezgopat cadavrul nepotului sau si l-a mancat, iar un altul si-a fiert propriul copil.

In ciuda raportului cu privire la foamete, Kim Jong Un a cheltuit sume imense pentru lansarea unor rachete in ultimele doua luni.
ziare.com

pai si care e diferenta intre democratie si cominism?si in democratie se moare de foame.aici mai furi si te mai "iarta"cu cativa ani de racoare.acolo "dai coltu".
"Tara mea-i Banatul meu!"
Post Reply