Europa - discutii generale

User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Deyan »

Regina Beatrix a Olandei abdica in favoarea fiului sau, printul Willem-Alexander

Anuntul a fost facut prin intermediul unei declaratii inregistrate transmise de televiziunea publica olandeza, informeaza BBC.

Regina Beatrix, care va implini joi 75 de ani, a declarat ca s-a gandit la acest moment ani de zile. Ea a afirmat ca responsabilitatea de a fi monarh nu i se prea mare, dar a considerat ca: "este momentul sa predau coroana".

Printul Willem-Alexander, in varsta de 45 de ani, casatorit si tata a trei copii, va deveni astfel primul rege al Olandei din ultima suta de ani. El va urca pe tron la data de 30 aprilie.

Regina Beatrix s-a aflat in fruntea statului din 1980, cand mama sa a abdicat, de asemenea.

Prim-ministrul olandez, Mark Rutte, se va adresa si el, luni seara, natiunii, informeaza sursa citata.

Corespondentii internationali de presa transmit ca aceasta abdicare nu va provoca o criza constitutionala in Olanda, unde monarhii au puteri putine, rolul lor fiind considerat mai mult formal.

De altfel, abdicarea a devenit aproape o traditie in Olanda. Regina Beatrix a urcat pe tron dupa ce mama sa, Juliana, ajunsa la varsta de 70 de ani, a abdicat in 1980, iar bunica sa, Wilhelmina, a abdicat in 1948, la varsta de 68 de ani.
ziare.com
asta mi-ar fi placut sa fie si in ro.
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Deyan »

Homosexualii au invins in Franta: e liber la casatoriile gay! :ymsick: :ymsick: :ymsick: :ymsick:

Adunarea Nationala din Franta a adoptat, sambata, articolul proiectului de lege care legalizeaza casatoriile intr epersoane de acelasi sex.


Deputaţii au adoptat cu 249 de voturi la 97 articolul 1 din textul proiectului de lege, cel mai important, care prevede ca “mariajul este contractat de catre doua persoane de sexe diferite sau de acelasi sex”. Dezbaterile vor continua, scrie Mediafax.

Adunarea Nationala examineaza aceasta reforma inca de martea trecuta, intr-o atmosfera tensionata. Pe strazile Parisului au fost organizate o serie de manifestatii care cereau legalizarea casatoriilor gay, multe alte organizatii respingand categoric aceasta idee.
agenda.ro
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Deyan »

Dispar brandurile de pe pachetele de tigari. Acestea vor avea forma si culoare generice
În fiecare an, în Europa mor aproximativ 700.000 de persoane, echivalentul populației din două orașe de mărimea Timișoarei, din cauza unor afecțiuni legate de fumat. Comisia Europeană dorește să introducă noi reguli mai aspre pentru a descuraja fumătorii, a declarat europarlamentarul liberal Cristian Bușoi.
Bușoi a precizat că în aceste zile se dezbate la Comisia Europeană directiva privind produsele din tutun. Dacă va fi aprobată, aceasta va introduce noi reguli stricte pentru comercializarea ţigărilor şi a produselor conexe. Una dintre cele mai importante schimbări vizează chiar forma şi culoarea pachetelor de ţigări. Astfel, toate pachetele, indiferent de marcă, vor avea acelaşi aspect şi vor conţine mesaje de avertizare ilustrate şi text care vor acoperi 75 la sută din partea din faţă şi spate. Marca pachetului de ţigări va fi inscripţionată doar în partea de sus. De asemenea, informaţiile privind conţinutul de gudron, nicotină şi monoxid de carbon vor fi înlocuite cu un mesaj de informare poziţionat pe partea laterală a pachetului, conform căruia fumul de tutun conţine peste 70 de substanţe care cauzează cancer.

O altă schimbare importantă care va fi introdusă în viitorul apropiat se referă la ingredientele şi aditivii din ţigări. Astfel, se va interzice comercializarea ţigaretelor, tutunului de rulat şi a produselor din tutun nefumigene cu arome, de exemplu vanilie sau ciocolată. De asemenea, se va interzice folosirea unor termeni precum „Light” şi va fi impusă o limită maximă pentru conţinutul de gudron, nicotină şi monoxid de carbon.

Şi ţigările electronice au intrat în vizorul Comisiei Europene, care va menţine interdicţia privind produsele din tutun pentru uz oral denumite şi „snus”. Şi ţigaretele electronice se vor vinde doar dacă poartă avertismente de sănătate, iar substanţele care depăşesc limita admisă de nicotină sunt permise doar în cazul în care sunt autorizate ca medicamente. De asemenea, ţigaretele din plante vor trebui să poarte avertismente de sănătate.

Nu în ultimul rând, fiecare pachet va fi prevăzut cu o hologramă şi „un sistem de urmărire şi localizare a produselor pentru a garanta că acestea sunt conforme cu directiva CE”.
tion
eu le-as face sa dispara cu totul :twisted:
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

Deyan wrote:Dispar brandurile de pe pachetele de tigari. Acestea vor avea forma si culoare generice
În fiecare an, în Europa mor aproximativ 700.000 de persoane, echivalentul populației din două orașe de mărimea Timișoarei, din cauza unor afecțiuni legate de fumat. Comisia Europeană dorește să introducă noi reguli mai aspre pentru a descuraja fumătorii, a declarat europarlamentarul liberal Cristian Bușoi.
Bușoi a precizat că în aceste zile se dezbate la Comisia Europeană directiva privind produsele din tutun. Dacă va fi aprobată, aceasta va introduce noi reguli stricte pentru comercializarea ţigărilor şi a produselor conexe. Una dintre cele mai importante schimbări vizează chiar forma şi culoarea pachetelor de ţigări. Astfel, toate pachetele, indiferent de marcă, vor avea acelaşi aspect şi vor conţine mesaje de avertizare ilustrate şi text care vor acoperi 75 la sută din partea din faţă şi spate. Marca pachetului de ţigări va fi inscripţionată doar în partea de sus. De asemenea, informaţiile privind conţinutul de gudron, nicotină şi monoxid de carbon vor fi înlocuite cu un mesaj de informare poziţionat pe partea laterală a pachetului, conform căruia fumul de tutun conţine peste 70 de substanţe care cauzează cancer.

O altă schimbare importantă care va fi introdusă în viitorul apropiat se referă la ingredientele şi aditivii din ţigări. Astfel, se va interzice comercializarea ţigaretelor, tutunului de rulat şi a produselor din tutun nefumigene cu arome, de exemplu vanilie sau ciocolată. De asemenea, se va interzice folosirea unor termeni precum „Light” şi va fi impusă o limită maximă pentru conţinutul de gudron, nicotină şi monoxid de carbon.

Şi ţigările electronice au intrat în vizorul Comisiei Europene, care va menţine interdicţia privind produsele din tutun pentru uz oral denumite şi „snus”. Şi ţigaretele electronice se vor vinde doar dacă poartă avertismente de sănătate, iar substanţele care depăşesc limita admisă de nicotină sunt permise doar în cazul în care sunt autorizate ca medicamente. De asemenea, ţigaretele din plante vor trebui să poarte avertismente de sănătate.

Nu în ultimul rând, fiecare pachet va fi prevăzut cu o hologramă şi „un sistem de urmărire şi localizare a produselor pentru a garanta că acestea sunt conforme cu directiva CE”.
tion
eu le-as face sa dispara cu totul :twisted:
Au incercat americanii cu alcoolul si a iesit balamucul de pe lume, la fel cred ca s-ar intampla si cu tutunul.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by DP 2-6 »

Trotică poate răsufla uşurat! :D

Ciprul respinge impozitul pentru economii bancare

Parlamentul din Cipru a respins cu mare majoritate de voturi taxa pe depunerile bancare propusă de guvernul conservator în încercarea de a salva de la faliment sectorul bancar. Măsura fără precedent în criza din zona euro fusese anunțată ciprioților sâmbătă, după ce partenerii din zona euro au promis vineri Nicosiei un împrumut de 10 miliarde de euro. În formula inițială ar fi urmat să fie taxate cu aproape 7% conturile pe care se află mai puțin de 100.000 de euro și cu aproape 10% cele care depășesc acest plafon. Reuters scrie că votul de astăzi din parlament pune în pericol acordul cu europenii și readuce în actualitate posibilitatea ca Ciprul să intre în incapacitate de plată, iar sectorul său bancar să se prăbușească.
http://www.europalibera.org/archive/new ... d=24933410
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Europa - discutii generale

Post by PSC »

Image
Image
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

PSC wrote:Image
A belit rusul ochii cat cepele =))
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

Mai e una, in care ii arata :-bd

Image

:D
Paul Marius
Posts: 651
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:04 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Paul Marius »

Photoshop?
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

Nu cred... Uite o filmare. E rapid, nu se vede prea clar, dar parca gestu asta il face: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22064804
Post Reply