Europa - discutii generale

User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Ivanhoe »

AndreiVajnaII wrote:O solutie extrem de simpla! Sa rupa tara in doua si gata: Ucraina de Sud-est si Ucraina de Nord-vest.

Atata ne freaca pe noi la cap cu protestele lor moralizatoare pentru un cacat. Suntem in secolu 21, ce naiba!
Asa ar fi cel mai simplu si mai logic pentru pace si liniste, dar nici Rusia, nici UE/NATO/USA nu vor sa rupa tara! Cel putin declarativ!
Si nici toti ucrainienii. Deci asta inseamna ca situatia tenisonata va continua intr-un fel sau altul, cel putin in teorie.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by orangetm »

Domnu' Pffv, v-am găsit, domne, un început de iecsplicațiune la întrebarea "ce-i Ucraina și ce vrea ea?"
Stiu ca stiti, dar poate stiti ca nu stiu si altii!
:D

"Ucraina, adica marginea slavilor estici, trece zilele acestea prin mari chinuri, chinuri care foarte probabil vor zamisli o stare de lucruri cu totul noua, dar nu neasteptata, la frontiera noastra de est. Din multe puncte de vedere, Ucraina este o sora vitrega pentru Romania, avand o istorie zbuciumata si in majoritatea cazurilor interesele sale au lovit in cele ale comunitatilor istorice romanesti, cu sprijinul Rusiei si uneori al Germaniei. Asta nu inseamna ca suferinta vecinilor nostri ar trebui sa ne bucure, pentru ca ceea ce se intampla acolo e foarte probabil sa ne afecteze si pe noi, cat de curand.

Dupa ce in perioada sovietica aceasta entitate statala, creata initial de Germania pentru a slabi Rusia, a fost folosita de Rusia sovietica ca pretext pentru a ingloba noi teritorii de la statele cu care se invecina, printre care si Romania, incepand cu 1990 statul independent numit Ucraina s-a mentinut pe harta tocmai datorita unei permanente echilibristici intre Est si Vest."

No, in acest context putem sa aflam si cine-i poporul ucrainian si cand s-a afirmat el pe scena natiunilor!
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

Degeaba incerci sa ma provoci . Aut Caesar aut nihil .... adica numai Ivanhoe poate asta ! Vezi bine ca pleaca intr-o calatorie de documentare chiar de martea asta :p .

Astept cu nerabdare o serie de harti ale Ucrainei macar din ultimii 400 de ani avand marcate contributiile diversilor "intregitori" de neam :mrgreen: !
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

Pohta ce-am pohtit :bashhead:

User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by DP 2-6 »

HOMOVISION 2014 :ymsick:
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

Asta-i Europa al carei viitor e in mainile ... mele ? Nici cu politia nu merg la vot , sa mearga .... Jose Manuel Barroso , ca doar si el s-a ... "travestit" de la extrema stanga la dreapta "crestin democrata" . Oare unde pot fugi de rahaturile astea ?
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by LILIaKu- »

Anu viitor sper sa castige unu care fute capre... concurs de cacat... imi pare foarte rau de olandezi. Chiar suna bine melodia lor.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by DP 2-6 »

LILIaKu- wrote:Anu viitor sper sa castige unu care fute capre... concurs de cacat... imi pare foarte rau de olandezi. Chiar suna bine melodia lor.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Şi cum să-i pună numele, ZOOVISION!!!??? :ymsick:
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by orangetm »

Eu am fost facut rasist datorita unor statusuri nevinovate si NORMALE de pe feisbuc.
Fecioara cu acuzele e nascuta aici, actualmente sta la Viena.

Is io cu ochelari de cal, ce mai tura-vura!
:ugeek:
Banuiesc ca in emoticonul ala vad o tacalie!
:mrgreen:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

orangetm wrote:Eu am fost facut rasist datorita unor statusuri nevinovate si NORMALE de pe feisbuc.
Fecioara cu acuzele e nascuta aici, actualmente sta la Viena.

Is io cu ochelari de cal, ce mai tura-vura!
:ugeek:
Banuiesc ca in emoticonul ala vad o tacalie!
:mrgreen:
Rasist ? Femeile cu barba "e" o rasa :)) =)) :bashhead2: !
Post Reply