Europa - discutii generale

Scrie răspuns
DP 2-6

Re: Europa - discutii generale

Mesaj de DP 2-6 » Vin Sep 19, 2014 1:00 pm

Imagine
AndreiVajnaII

Mesaj de AndreiVajnaII » Vin Sep 19, 2014 2:04 pm

Cred ca pana la urma e mai bine asa deocamdata. Peste vreo 50-100 de ani ori nu le va mai pasa, ori vor obtine independenta mult mai usor.
diegis37

Mesaj de diegis37 » Vin Sep 19, 2014 2:13 pm

pacat,dar tot nu a fost degeaba
police10

Mesaj de police10 » Vin Sep 19, 2014 2:46 pm

Eu zic ca e bine asa.
Cine stie ce se intampla la necaz, ca dintr-un imperiu monstruos au ramas cu ... nici macar o insula!
duranviola

Mesaj de duranviola » Sâm Sep 20, 2014 10:31 am

interesant va fi care va fi efectul acestui rezultat asupra celorlalte referendumuri separatiste : Catalunya, Tara Bascilor, poate si Ucraina ? ar trebui sa adaug si pe secui ?????
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Imagine Imagine
orangetm

Mesaj de orangetm » Sâm Sep 20, 2014 11:33 am

Nici n-au apucat "unii" sa aibe erectia completa pe tema data, ca li s-a si desumflat.
Si cate vise isi faceau!
:twisted:

Nici eu nu recunosc de Timisoara zona de sud a ei, dar nu cer referendum sa ne despartim de ei, de caleasagani.
:D
Bun-rau, un nucleu trebuie sa aiba lumea asta si tarile ei.
Sau salbaticiei atavice a omului ii trebuie separatisme de astea, sa se mai poata juca de-a razboiul si in viitor?
:-s
Imagine
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Pffv

Mesaj de Pffv » Sâm Sep 20, 2014 11:46 am

orangetm scrie:Nici n-au apucat "unii" sa aibe erectia completa pe tema data, ca li s-a si desumflat.
Si cate vise isi faceau!
:twisted:

Nici eu nu recunosc de Timisoara zona de sud a ei, dar nu cer referendum sa ne despartim de ei, de caleasagani.
:D
Bun-rau, un nucleu trebuie sa aiba lumea asta si tarile ei.
Sau salbaticiei atavice a omului ii trebuie separatisme de astea, sa se mai poata juca de-a razboiul si in viitor?
:-s
Drace unchiasule , citezi din Traian (imparatul roman , nu .... altul ) :mrgreen: !? Sau e in functie de moment :D ?
DP 2-6

Mesaj de DP 2-6 » Sâm Sep 20, 2014 6:27 pm

duranviola scrie:interesant va fi care va fi efectul acestui rezultat asupra celorlalte referendumuri separatiste : Catalunya, Tara Bascilor, poate si Ucraina ? ar trebui sa adaug si pe secui ?????
A nu se confunda independenţa, cu autonomia.
Centralizarea excesivă creată de buCUReşti, este mai gravă decât orice tentativă de autonomie, indiferent pe ce criterii este cerută ea!
Da, îmi doresc o mai mare autonomie pentru Banat, (de alţii chiar nu-mi pasă) în primul rând pe criterii economice.
AndreiVajnaII

Mesaj de AndreiVajnaII » Sâm Sep 20, 2014 8:06 pm

In Scotia e o chestie mai speciala decat celelalte. Ei oricum au guvern si parlament propriu. Tot ce nu depinde de ei sunt chestii de asigurari, armata, limba, politici de imigrari, din astea. Si in plus, la ei a ajuns la gurvnerare un partid nationalist. (nu va ganditi la Vadim, astia chiar is seriosi si am inteles ca e singurul partid din Europa care a guvernat pe timp de criza si apoi a castigat alegerile) Asa au ajuns sa se puna problema referendumului. Iar Cameron, probabil fiind sigur ca nu va reusi, l-a si aprobat, mizand astfel pe faptul ca va pune punct dorintelor lor. Ei, pana la urma n-a fost chiar asa. :))

Celelalte natiuni nu cred ca vor avea sansa scotienilor prea curand. Nu stiu exact cum e in Spania, dar am inteles ca cei din Madrid nu-i vor lasa niciodata sa faca un astfel de referendum. Iar cu secuii... :)) Si oricum, nu vad de ce ar incuraja celelalte miscari separatiste, din moment ce referendum-ul a esuat pana la urma.
Sdou

Mesaj de Sdou » Dum Sep 21, 2014 10:08 am

=)) =)) =))
Imagine
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
Scrie răspuns