Europa - discutii generale

User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

Incepe... :(

Parlamentul Ucrainei a abrogat duminică legea „cu privire la limbile cu statut regional“, cu 232 de voturi, informează ITAR-TASS. Legea „cu privire la bazele politicii de stat în domeniul limbilor“ a intrat în vigoare la 10 august 2012. În conformitate cu documentul, limbile minorităţilor au primit statutul de limbă regională în zonele unde este considerată „limbă maternă“ de cel puţin 10% din populaţie. Potrivit guvernului ucrainean, limba rusă a obţinut atunci statutul de limbă regională în 13 din cele 27 de regiuni ale Ucrainei. De la intrarea în vigoare a respectivei legi, inclusiv limba română a devenit „limbă regională“ în mai multe localităţi din Ucraina, în special în regiunea Cernăuţi.

adevarul.ro
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

Aha , deci ceva cat de cat am ...profetit . E drept ca in alta tara :D . Bineinteles ca "mesele" o vor considera o masura antirusa , noi fiind "victimele colaterale" atat de dragi ....cuiva .
Astept cu nerabdare urmatoarele evolutii democratice din Ucraina .

PS Englezule , pune si tu o vorba buna , mai am ceva episoade la un serial , nu pot avea si ei rabdare vreo cateva zile ? :)
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

Din ce vad chestia cu religia este cea mai mica problema a lor, cel putin acum.
@pffv, lasa filmele, ca avem parte de actiune live iar maine este match day :D
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by orangetm »

englezul wrote:Din ce vad chestia cu religia este cea mai mica problema a lor, cel putin acum.
@pffv, lasa filmele, ca avem parte de actiune live iar maine este match day :D
Asta voiam si eu sa subliniez.
Biserica catolica este, evident, factorul principal in Ucraina!
:D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Ivanhoe »

Bisericile ca bisericile dar eu tot nu am inteles care dintre noi ii bolsevic sau nu? :))
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Ivanhoe »

Cum au primit rusii din Kerci (adica rusii din Crimeea) vestile despre schimbarea guvernului:



Dupa cum vedeti ei ii numesc pe ucrainieni fascisti.

In orice caz nu dau semne ca au de gand sa traiasca in Ucraina intrata in UE.

Stirea se refera la:

"Naționaliștii ruși PROTESTEAZĂ la Kerci. Drapelul Ucrainei a fost înlocuit cu cel al Rusiei


Mitingul pașnic din Kertch împotriva Maidanului a escaladat în revolte iar protestatarii au schimat drapelul Ucrainei pe cel al Rusiei pe unul dintre catarge.

Numărul persoanelor adunate pentru protestul pașnic a crescut semnificativ iar în curînd participanții la miting s-au înarmat cu steaguri ale partidului “Rusia Unită” și Sf. Gheorge, transmite Cenzor.NET.

Participanții au păstrat un minut de reculegere în amintirea polițiștilor uciși la Kiev, după care au început să discute posibilitatea de a arbora drapelul rusesc pe clădirea comitetului executiv.

Ei s-au adunat la intrarea principală a clădirii comitetului executiv și au scandat ” Kerci , Crimeea , vrea cu Rusia ” . Primarul Oleg Osadchii a încercat să calmeze spiritele și le-a spus protestatarilor că pe clădire este deja ancorat drapelul Crimeii. Declarația primarului, însă, a înfuriat la culme mulțimea care l-a făcut trădător.

După mai multe altercații, protestatarii au reușit, totuși, să ridice un drapel al Rusiei în locul celui al Ucrainei, pe unul dintre catarge."


http://www.deschide.md
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Europa - discutii generale

Post by Pffv »

Ivanhoe wrote:Bisericile ca bisericile dar eu tot nu am inteles care dintre noi ii bolsevic sau nu? :))
Naiba stie , da io banuiesc ca vreun "eser" de stanga tot avem pe aici ! =)) Sau macar un mensevic :)) .

Intrebarea ce se pune , fara ironii sau caterinca , este : aia din Crimeea au dreptul sa ceara ceea ce cer ? Trebuie sa fie si impuscati ca sa aiba acest drept ? Ajunge sa il enunte si treaba-i rezolvata ? Cum cantarim , cu aceeasi masura , sau trecand prin interesul nostru ... "democratic" ? Care este interesul nostru ? Sa-i obligam sa fie o parte a unei ipotetice Ucraine europene ? Pe ei si pe altii , mai aproape de sufletul nostru ? Sa-i lasam (incurajam) sa se desparta si sa ...importam modelul ?
Incurca-i drace :D !
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by Ivanhoe »

Daca ne uitam pe harta votului trecut:

Image

si o comparam cu harta etnico-lingvistica a Ucrainei:

Image

Intelegem ca problemele in Ucraina nu s-au incheiat si nu se vor incheia nici daca Rusia sau UE nu se baga!

De asta am pus si clipul din Kerci anterior.

Ei pur si simplu au o problema serioasa cu componenta etnico-lingvistica a tarii care genereaza o problema politica!

Numai un om politic de prim rang, capabil sa ii uneasca pe toti intru acelasi ideal, ar putea rezolva conflictele!

Deci nu este asa usor precum am crede!

Eu le urez succes dar vor avea de furca ei cu ei!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Europa - discutii generale

Post by englezul »

In traducere libera, asta inseamna de fapt: nicio speranta in viitor ptr a fi liniste !
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Europa - discutii generale

Post by AndreiVajnaII »

O solutie extrem de simpla! Sa rupa tara in doua si gata: Ucraina de Sud-est si Ucraina de Nord-vest.

Atata ne freaca pe noi la cap cu protestele lor moralizatoare pentru un cacat. Suntem in secolu 21, ce naiba!
Post Reply