România - știri și comentarii

User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: BC Timisoara

Post by Pffv »

Deyan wrote:Daca nu eram sub dominatia hazburgica,eram la fel de "bogati" precum oltenia sau moldova.
Cat au fost austriecii/unguri/nemti ne-am dezvoltat si ne-am ridicat si ca oras si ca mentalitate.
Si atata timp cat ma duc in bucuresti si aia striga muie Timisoara,(deci au ceva cu orasul nu cu echipa) cat la tv apare,"inca un avion cu rromani a fost expulzat din Franta",cat timp tiganii sunt lasati in voie sa isi faca palate,cat timp in centru Timisorii e plin de boschetari care ma iau la rost ca de ce nu vreau sa le dau 1leu ,vazandu-ma ca am primit rest de la magazin,cat timp populatia de maidanezi e in crestere ,cat timp in parlamentu European, rromania este reprezentata de beeecalii ,cat timp dragomir si sandu si-au facut contract pe viata cu frf,cat timp un dotore este premier,in tot acest timp nu am ce respect sa port pentru acesta rromania.
Sunt mandru ca sunt cetatean European,sunt mandru ca sunt Banatean ,mi-e rusine ca am legaturi cu romania.
Fiind un offtopic nu puteam lipsi . Ai punctat unele chestii ce iti sustin opinia , dar ai omis ceva : ai facut ceva ca situatia sa nu fie asa ? Eu nu , asa ca tac ca porcu' in cucuruz , avand aceleasi nemultumiri , dar recunoscand ca ... stau si imi plang de mila nu mai mult .

le Prin facut ceva nu ma refer la fapte normale cum ar fi lucrat cinstit , respectat legi , respectat pe cei din jur , ca din astea fac si eu , ci ceva , stiu si eu , determinant pentru schimbarea opticii generale ... Nici eu !!
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

Black Friday 2012: Site-urile de cumparaturi online la mega reduceri au cazut unul cate unul. Nebunie pe internet

Mii si mii de click-uri date concomitent in asteptarea postarii produselor la preturi fara concurenta au facut ca site-urile de cumparaturi on-line sa fie suspendate pentru ca serverele nu mai fac fata. Unele site-uri au deschis Black Friday 23 noiembrie la ora 0.00, in vreme ce altele si-au invitat clientii sa se trezeasca de la 5 dimineata pentru a-si asigura produsele dorite.

Ce este Vinerea Neagra? Vorbim de a patra Vineri din luna Noiembrie, in cazul de fata 23.11.2012, cand se da startul cumparaturilor la preturi incredibile. Obiceiul a fost importat la noi din SUA. Nu vom insista prea mult pe analiza istorica a fenomenului/sarbatorii pentru ca in nici un caz asta nu o sa ajute la obtinerea unei oferte mai bune in vreun magazin. Vezi mai jos toate MAGAZINELE CARE OFERA REDUCERI de BLACK FRIDAY 2012

Foarte pe scurt americanii identifica asa zisa sarbatoare (nu este una oficiala), drept ziua imediat urmatoare Thanksgiving Day. Tot ei considera aceasta zi de Vineri inceputul sezonului de cumparaturi specifice sarbatorilor de iarna. Numele se pare ca isi are originile in Philadelphia anilor 60 cand oamenii au denumit Vinerea Neagra drept ziua de dupa Sarbatoarea Recunostintei marcata de o aglomeratie infernala atat pe strazi, cat mai ales in trafic.

Cum s-a ajuns de acolo la ce se intampla in ziua de azi cand toata lumea se inghesuie disperata in magazine pentru a prinde reducerile? O explicatie plauzibila ar fi faptul ca majoritatea americanilor erau liberi a doua zi dupa marea sarbatoare a Recunostintei si cum in tarile dezvoltate shoppingul este un fel de sport national, retailerii au speculat minunat potentialul acestei zile cu mireasma de curcan.

( ... )

Inca inainte de BLACK FRIDAY – VINEREA NEAGRA 2012, ziua in care marile lanturi de magazine ofera reduceri substantiale, intre 10 si 90%, multe dintre site-urile de profil au fost deja incetinite grav sau chiar blocate de traficul prea mare.

Astfel, EVOMAG.RO este picat, ALTEX.RO si DOMO.RO functioneaza cu intermitente, FLANCO.RO a fost inchis pentru actualizarea ofertelor, similar cu ceea ce face Apple cu Apple Store inainte de lansarea unui produs, informeaza gandul.info. De asemenea, EMAG.RO e asteptat sa functioneze cu dificultate.

Când utilizatorii incearca sa acceseze EVOMAG.RO, pentru a vedea reducerile de BLACK FRIDAY 2012, pe ecran apar doua laptopuri desenate, alaturi de mesajul: „Prea mult, domne! Prea multi, mai taie din ei! Problema se trateaza si revenim in cateva momente. Fiti pe faza! F5 sau Refresh!”.

=)) tipic romanesc, ce mai ! dam drumul la tavalug la vale, apoi stam, ne minunam si ne intrebam ce este de facut ?
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by LILIaKu- »

sa nu mai vorbim ca black friday la noi e o gluma buna. reducerile sunt la foarte putine produse, prost alese, si sunt incredibil de mici. ce se intampla acum cu reducerile, ca si tot ce se intampla in general in tara asta, ar fi de ras daca nu ar fi de plans

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: BC Timisoara

Post by Deyan »

Eu am incercat la mine la lucru sa rezolv niste probleme si sa "trag" de niste miserupesti sa isi faca treaba. si-au facut treba dupa lungi insistente si niste vorbe mai acide.Dar cand au fost maririle de salar,pe mine m-au "uitat" :)) .
Asa ca mai bine stau in banca mea.Vorba aceea, daca te pisi impotriva vantului ai toate sansele sa te uzi.
PS rog un admin sa mute tot acest off-topic acolo unde trebuie si imi cer scuze de off.
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: BC Timisoara

Post by Pffv »

Deyan wrote:Eu am incercat la mine la lucru sa rezolv niste probleme si sa "trag" de niste miserupesti sa isi faca treaba. si-au facut treba dupa lungi insistente si niste vorbe mai acide.Dar cand au fost maririle de salar,pe mine m-au "uitat" :)) .
Asa ca mai bine stau in banca mea.Vorba aceea, daca te pisi impotriva vantului ai toate sansele sa te uzi.
PS rog un admin sa mute tot acest off-topic acolo unde trebuie si imi cer scuze de off.
Cauza pierduta ; am incercat si tot ce a rezultat a fost o atmosfera "grea" . Dupa cum ti-am spus ai multe puncte laudabile in opinie , pe care cam toata lumea le poate accepta (nu chiar toti pe toate) si recunoaste ca legitime si ...atat . Este atat de greu sa faci ceva semnificativ in aceste directii incat te lasi pur si simplu .

le. Acum sa vezi a o muta la offtopic , ca iar m-am bagat in seama !
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Deyan »

oare negrii cum ii spun la ziua aceasta? nigga friday?
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

Varianta impartirii Romaniei in opt regiuni nu e cea mai buna, dar e cea mai posibila

Image

http://stirileprotv.ro/stiri/politic/po ... ibila.html
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Deyan »

Asta e varianta PDL pe vremea cand aveau ei majoritatea.
Acuma ca sunt usl nu cred ca au aceleas regiuni...
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by duranviola »

Zilele de 24 şi 31 decembrie 2012 vor fi declarate de Guvern drept zile libere, decizia urmând să fie luată în şedinţa de marţi a Executivului.

Pe ordinea de zi a şedinţei a fost inclus un proiect de hotărâre pentru stabilirea zilelor de 24 şi 31 decembrie 2012 ca zile libere.

Conform Codului Muncii, zilele libere din luna decembrie 2012 sunt 1 Decembrie (sâmbătă, Ziua Naţională), 25 şi 26 decembrie (marţi şi miercuri, prima şi a doua zi de Crăciun).

www.mediafax

ce de zile libere vom avea ^:)^
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by orangetm »

Recunoasteti personajul(ele)?

"Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget,
Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget,
Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri,
La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri;
Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă,
Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă.
Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască,
Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască..."

Din postarea lui @Ivanhoe am ales descrierea perfecta facuta de Eminescu actualului "reprezentant" al liberalismului .ro!
Si, cu mici tuse modificate, se potriveste si altora, pe principiul copy din Eminescu/paste in mocirla politica si jegul uman, leat 2012.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply