România - știri și comentarii

User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by Pffv »

Morala unchiasule ? Nimic nu se pierde , nimic nu se cistiga , da, dar mai nou ramane la fel ,democratic insa ! Saracu' Lavoisier nu stia de noi .
Visca
Posts: 107
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:13 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Visca »

Egiptenii au terminat mai repede piramida lui Keops decat noi autostrada spre mare. Da' dar piramida n-a ajuns nici pana acum la Constanta!
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Ivanhoe »

http://www.facebook.com/cealaltacapitala

Propunerea 1:

Capitala statului va fi la Alba Iulia. Construita in 1735, Cetatea "Alba Carolina" din Alba Iulia este cea mai mare cetate din Romania, si va gazdui institutiile principale ale statului.

1. Prima capitala a tuturor romanilor
Capitala istorica a Transilvaniei, Alba Iulia a fost prima capitala a tuturor tarilor romanesti, inca din timpul lui Mihai Viteazul. Secole mai tarziu, a devenit Orasul Unirii.

2. O capitala in vest
Influenta balcanica asupra Bucurestiului a fost de-a lungul secole gasita vinovata pentru felul in care tara a fost administrata. Poate e timpul ca influenta vestica, Central-Europeana sa primeze.

3. Separarea politicului de economic
Mai multe state au decis sa desprinda capitala economica de cea politica: Berna, Haga, Canberra sau odinioara Bonn, sunt exemple de orase minore ca populatie si putere economica, dar capitale ale tarilor lor. In plus, capitalele mici dau de regula putere sporita capitalelor regionale.

4. Bucurestiul respira
Mare parte a cladirilor administrative din Bucuresti va intra treptat in propietate privata, parte a fondurilor find folosita pentru construirea unor cladiri administrative moderne, mai ieftine si mai eficiente in Alba Iulia. Bucurestiul castiga un numar urias de cladiri centrale pentru birouri si locuinte.

5. Ardealul romanesc
Teama obsesiva a pierderii Ardealului si teama fata de forma federala de guvernare vor disparea daca Alba Iulia devine capitala statului. O Romanie condusa din Alba Iulia nu poate fi decat o Romanie unita.


Esti de acord ca Alba Iulia sa devina capitala Romaniei?

Propunerea 2

Romania devine stat federal, compus din 6 regiuni istorice: Ardeal, Banat-Crisana, Moldova, Oltenia, Muntenia si Dobrogea, cu capitalele regionale: Cluj, Timisoara, Iasi, Craiova, Bucuresti si Constanta. Nivelul de autonomie al regiunilor fata de capitala federatiei este stabilit prin referendum la nivel national.

De ce?
1. Administrare eficienta
Modelul centralist francez nu a dat rezultate in Romania. Alternativa este modelul federal, imbratisat de tari ca: Germania, Austria, Elvetia, Regatul Unit, Statele Unite, Australia, Canada.

2. Mai multa implicare civica
In timp ce modelul centralist distribuie puterea de sus in jos, cel federal delega puterea de jos in sus. Ceea ce inseamna ca decizia politica este mai aproape de cetatean.

3. Capitale regionale mai puternice
Cluj, Timisoara, Iasi, Craiova, Constanta - aceste orase au fost private de o dezvoltare mai rapida din cauza centralismului excesiv al sistemului actual. In viitor vor deveni puternice centre regionale.

4. Republica Moldova poate fi integrata
In timp ce Chisinaul s-ar teme de o pierdere a autonomiei prin integrarea intr-o Romanie centralista, intr-o Romanie federala, integrarea ar fi mult mai simpla.

5. Respect pentru traditie
Regiunile istorice au facut dintotdeauna parte din identitatea romanilor. Vom simti cu totii la fel de romaneste si intr-un sistem in care guvernarea este regionala.


Esti de acord ca Romania sa devina stat federal?


Propunerea 3

Republica Moldova este invitata sa devina cea de-a saptea regiune a Romaniei si parte a Uniunii Europene.

De ce?
1. Aceeasi natiune
Timp de cateva decenii istoria ne-a tinut departe. E timpul sa reparam greselile istoriei.
2. Moldova e pro UE
Viitorul Republicii Moldova e strans legat de UE. Tendintele pro-europene la Chisinau sunt mai puternice ca niciodata.
3. Acces la fonduri UE
Cu cat momentul integrarii Moldovei in UE se amana, cu atat decalajul economic fata de Romania creste. Fondurile UE ar putea ajuta redresarii economiei Moldovei.
4. Cazul Germaniei de Est
Nu este prima data cand un stat non-UE se uneste cu un stat membru UE si devine automat parte a uniunii, deci exista un precedent pozitiv.
5. Pastrarea autonomiei
Ca parte dintr-o Romanie federala, Chisinaul va avea mai putine motive sa se teama ca isi va pierde privilegiile autonomiei.


Esti de acord ca Republica Moldova sa devina regiune componenta a Romaniei?


Toate propunerile de mai sus sunt preluate de pe facebook de pe pagina amintita.
Eu sunt de acord cu toate trei!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Ivanhoe »

De acord cu toate trei propunerile, sunt prea multe regiuni in Romania sufocate de statul centralizat, sunt prea multe voci care vor chiar independanta, ma refer la romani, daca stai in Bucuresti nu intelegi ce se intampla, Germania, USA, Canada, etc sunt state foarte puternice si nu sunt deloc divizate! Un model federal ar fi perfect ar renaste un nationalism sanatos si autentic! Comunismul a distrus nationalismul, sunt tot mai multi romani care vomita la auzul acestui cuvant folosit si dupa revolutie dupa bunul plac si impietat de politicieni. Trebuie redefinit nationalismul in sens modern, dupa cum Biserica Unita si Scoala Ardeleana l-au nascut in sens modern si european, continuat de pasoptisti in sens european! Nationalismul ceausist, coruptia centralizata au distrus Romania! Romania are nevoie de un nou inceput! In Romania si minoritatile trebuie sa se regaseasca, sunt roman dar trebuie sa se inceteze cu sovinismele antimaghiare de toate jena, sau invers din partea lor catre romani, trebuie sa construim impreuna aceasta tara in respect reciproc! Asta e valabil pentru toti cetatenii romani, indiferent de etnie! Romania este o creatie geniala, putini o mai inteleg astazi, pt care au murit foarte multi! Numele Imperiului Roman in epoca imperiala si ulterior numele Imperiului Roman de Rasarit (Bizantin) a fost: Romania. Noi suntem Romania dupa Romania! Adica Bizant dupa Bizant iar Bizantul a fost Imperiul Roman sfarsit in haina greaca! Romanitatea si crestinismul au creat Europa! Noi suntem si romanitate si crestinism! In fiecare tara pe trunchi propriu, la noi pe trunchi dacic! Trebuie sa redefinim Romania ca fiind o Romanie moderna, europeana, asa cum incepuse sa devina pana in 1948, nu una comunista, fanariota si turceasca! Ma refer in sensul vechi, ca in sens modern chiar si Turcia a evoluat mult! Ce mai adaug: Romania trebuie sa revina a fi o MONARHIE CONSTITUTIONALA!!!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by Pffv »

"Cineva" o cauta cu lumanarea ! Degeaba , numai la o intalnire "tematica" cu ...fooaarrrte mult timp rezervat :-ss .
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Ivanhoe »

Pffv wrote:"Cineva" o cauta cu lumanarea ! Degeaba , numai la o intalnire "tematica" cu ...fooaarrrte mult timp rezervat :-ss .
Da :)). Dar am dat pe fb peste acesta pagina si cu ceva ajustari mi se pare de bun simt!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Deyan »

sunt de acord cu primele doua.
Cat despre a-3-a,avem noi muritorii nostrii de foame(moldova si oltenia), nu mai este necesar si de-a 3 regiune(basarabia).
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: România - știri și comentarii

Post by Ivanhoe »

Deyan wrote:sunt de acord cu primele doua.
Cat despre a-3-a,avem noi muritorii nostrii de foame(moldova si oltenia), nu mai este necesar si de-a 3 regiune(basarabia).
Pai tocmai de asta avem muritori de foame pentru ca nu suntem organizati bine pentru secolul asta si pentru UE!
Eu zic ca o reforma administrativa bine facuta plus una politica, adica aducerea monarhiei, ar putea asigura conditiile pentru a ii integra pe basarabeni fara sa murim mai mult de foame! Daca politicul incepe sa functioneze sanatos si bine, doar pe fonduri europene absorbite bine si in proportii bune nu asa glume de pana acum, si Basarabia s-ar putea salva.

Asta cred eu cel putin!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: România - știri și comentarii

Post by Pffv »

Ivanhoe wrote:
Deyan wrote:sunt de acord cu primele doua.
Cat despre a-3-a,avem noi muritorii nostrii de foame(moldova si oltenia), nu mai este necesar si de-a 3 regiune(basarabia).
Pai tocmai de asta avem muritori de foame pentru ca nu suntem organizati bine pentru secolul asta si pentru UE!
Eu zic ca o reforma administrativa bine facuta plus una politica, adica aducerea monarhiei, ar putea asigura conditiile pentru a ii integra pe basarabeni fara sa murim mai mult de foame! Daca politicul incepe sa functioneze sanatos si bine, doar pe fonduri europene absorbite bine si in proportii bune nu asa glume de pana acum, si Basarabia s-ar putea salva.

Asta cred eu cel putin!
Insuficient in opinia mea :( . Dar nu este locul pentru asa o discutie , am inteles ca nu avem spatiu nelimitat pentru forum ;) .
Last edited by Pffv on Fri Nov 30, 2012 9:01 pm, edited 1 time in total.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: România - știri și comentarii

Post by englezul »

Nu cred ca tara este problema ci locuitorii ei. Cum acum ei "se misca" liberi prin toata Europa, dar mai prin Romania nu cred ca ajuta practic la nimic mutarea capitalei. Problema consta doar in educatie si respectarea legilor. Daca astea se pun un pic in ordine restul sunt amanunte...
Post Reply