Istoria acestui pamant

User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Ma mut aici, ca stricam frumushatza de topic politic... :D

Revin cu poza:

Image
Si cu un text, cu specificatia ca il puteti gasi pe multe site-uri si bloguri:

Herodot despre Traci

Nov 21, 2012


„Neamul tracilor este cel mai numeros, după cel al inzilor. Dacă ar avea un singur cârmuitor sau dacă tracii s-ar înțelege între ei, el ar fi de nebiruit şi cu mult mai puternic decât toate neamurile, după socotința mea. Dar acest lucru este cu neputință și niciodată nu se va înfăptui. De aceea sunt aceștia slabi. Tracii au mai multe nume, după regiuni, dar obiceiurile sunt cam aceleași la toți, afară de geți, trausi și de acei care locuiesc la nord de crestonai.

Despre obiceiurile pe care le au geții, care își spun nemuritori, am vorbit. La trausi găsim aceleași datini ca și la restul tracilor – înafara celor legate de naștere și moarte, când ei fac ceea ce vom arăta. Rudele stau în jurul nou-născutului și plâng nenorocirile pe care va trebui să le îndure nou-născutul, o dată ce a venit pe lume. Sunt pomenite atunci toate suferințele omenești. Când moare cineva, trausii îl îngroapă glumind și bucurându-se. Cu acest prilej ei amintesc nenorocirile de care scapă omul și arată cât este el de fericit în toate privințele.

Cei care locuiesc mai sus de crestonai iată ce obiceiuri au. Fiecare ţine în căsătorie mai multe femei. Când unul din ei a murit, se iscă între femeile mortului mari neînțelegeri, iar prietenii își dau toată osteneala și arată o nespusă râvnă ca să afle pe care din neveste a iubit-o mai mult cel decedat. Femeia socotită vrednică să primească cinstirea este lăudată de bărbați și de femei; apoi e înjunghiată de ruda ei cea mai apropiată. Și după aceea trupul acesteia este înmormântat împreună cu cel al bărbatului ei. Celelalte femei socot o mare nenorocire aceasta, căci li se duce astfel o foarte mare ocară.

Iată și datinile celorlalți traci. Își vând străinilor copiii, iar pe fete nu le păzesc, ci le dau voie să aibă legături trupești cu bărbații care le plac. Își păzesc însă nevestele cu strășnicie, cumpărându-le cu mulți bani de la părinți. Tatuajul este socotit semnul neamului ales, cel netatuat fiind considerat om de rând. În ochii lor, trândăvia trece drept cea mai mare cinste. A munci pământul e lucrul cel mai de rușine, iar când trăiești de pe urma războiului și a prădăciunilor – spun ei – faci un lucru cât se poate de bun. Acestea sunt obiceiurile lor cele mai vrednice de luare aminte.

Singurii zei pe care îi cinstesc sunt Ares, Dionysos şi Artemis. Dar regii lor, fără ceilalți cetățeni, cinstesc dintre zei îndeosebi pe Hermes și jură numai pe el, susținând că se trag din acesta.

Iată cum se fac înmormântările oamenilor bogați. Expun timp de trei zile cadavrul; apoi jertfesc tot felul de animale și, după un mare ospăț, înainte de care îl jelesc, îl înmormântează pe răposat, fie arzându-l, fie îngropându-l. Ei ridică apoi o movilă și statornicesc felurite întreceri, la care răsplățile cele mai însemnate se dau luptelor în doi – cum este și firesc acest lucru. Așa se fac înmormântările tracilor.”

Deci, neam mare, cu lucruri bune si lucruri rele in comportamente.
De remarcat lipsa unitatii, si de aici toate cele ce au venit peste ei: cuceriri, dezmembrari teritoriale, impilari, cap plecat, etc.
Dar sunt si lucruri bune, ce se pot folosi in zilele noastre.
Dupa mine, scopul istoriei, in afara de relatarea secventiala a evenimentelor, ar trebui sa fie si extragerea filonului bun al acestor povestiri ale vietii neamurilor, pentru faurirea unui prezent si viitor normal, sa nu zic mai bun, cum ziceau komunistii.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Istoria acestui pamant

Post by Pffv »

Am selectat "esentialul" din postarea ta (dupa Herodot) : "Dacă ar avea un singur cârmuitor sau dacă tracii s-ar înțelege între ei" . Asta suna chiar utopic cand noi , hipercivilizatii tarii , suntem la un pas de a ne lua de par pentru un joc !!
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Grija mare cu textul de mai sus, pentru ca sunt voci care afirma ca Herodot e parintele minciunii, nu al istoriei.
Textul e destul de ciudat, are pasaje ce se contrazic si afirmatii chiar eronate, macar in privinta practicarii agriculturii.
Zona noastra, impreuna cu tarile limitrofe, are cea mai mare concentrare de artefacte ce dovedesc munca pe camp, nu opusul ei.

Ar mai fi si altele de zis, dar mai trebuie si eu sa-mi vad parintii dupa doua saptamani.
Asa ca va las cu bine deocamdata.
O duminica linistita tuturor. :ymhug:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Istoria acestui pamant

Post by Pffv »

Unchiasule o fi el regele minciunii (!?) dar unele chestii descrise s-au confirmat cat de cat . Iar interes sa falsifice chiar in cazul tracilor chiar nu vad sa fi avut . Ca sa nu poluez topicul iti scriu un exemplu de "interpretare" cat se poate de contradicatorie a istoriei in alt caz la d II cu subiectul .
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Eu am zis doar ca un asemenea text despre aia multi din harta atasata, ca aia era esenta postarii, nu textul, trebuie citit si interpretat cu atentie.
Am zis si ca istoria ar fi un bun catalizator ar energiilor bune ale unui neam, daca nu ar fi incredibila manipulare din partea istoricilor de toate natiile.
Si eseul tau despre insulele britanice mi-a demonstrat doar ca esti toba de istoria lor. Bravos! :ymhug:

Nu vad relevanta acestor istorii in cazul jumatatii de Europa ocupata candva de catre aproape 200 de triburi de traci.

Daca o sa ajungem sa avem timp candva, putem sa dam filmul mult mai inapoi, spre pelasgi, arimi, ru-mani (sau ru-meni), uriesi, tatani, giganti.
Huh? Suna bine?
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Pana atunci, vreau un raspuns cat poti tu de concis :D la o intrebare:
Cine au fost celtii, de unde au aparut mai exact?!
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Istoria acestui pamant

Post by Pffv »

Nu stiu ! Dar as vrea :)

le Daca mergem prea mult inapoi ajungem la Lucy !
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Pffv wrote:Nu stiu ! Dar as vrea :)

le Daca mergem prea mult inapoi ajungem la Lucy !
Pai ar cam trebui sa (ne) intrebam astea.
Dar cine au fost tribul A, B, C, (nu dau nume)?
Undeva e centrul de iradiere (nu nucleara) al omenirii, asa ar fi corect si logic, nu?

Lucy? =))
Al drec cum se nimereste, tocmai azi citeam ceva fain si demolator despre teoria "out of Africa"!
:))
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Istoria acestui pamant

Post by Pffv »

Tot concis : cu bascii ce ne facem ? Ca aia-s acolo de cand ...lumea !

PS V-am mirosit tineti cu Realu' si nu ma lasati sa vad meciul Barcei !!
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Intreaba-i pe ei: ba, cine sunteti, de unde ati aparut si de ce aveti basca?
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply