Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Locked
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by PSC »

Am decis să fac acest topic pentru a preveni răspândirea știrilor și discuțiilor de sorginte electorală pe alte topice ale forumului și ca toate să se concentreze aici. Chiar dacă sunt de acord cu Mark Twain care spunea că dacă alegerile ar face o diferență nu ne-ar mai lăsa să votăm cred totuși că acestea nu pot fi ignorate ca și principiu al democrației. Astfel tot ce înseamnă politică pe alt topic în afară de acesta va fi ras. Cine nu dorește să participe la aceste discuții să nu intre pe topic. Simplu.
Aviz „agenților electorali” care apar în această perioadă că nici pe acest topic nu se va tolera activismul ci doar simpla expunere a părerilor personale.
Image
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by PSC »

Ca să încep eu vreau să remarc faptul că spre deosebire de alegerile locale când au fost câteva afișe electorale mai interesante cele care le-am văzut acum mi se par toate banale, cu (aceleași) mesaje răsuflate, fără pic de inspirație și chiar jignitoare la adresa oamenilor care mai au cel puțin un neuron în cap.
Din punctul meu de vedere e îngrijorător și faptul că dacă până acum aveai iluzia că poți să schimbi ceva acum poți doar alege între USL și ARD la cum e făcut sistemul electoral. Singurul partid neparlamentar cu șanse e PP-DD-ul pe care orice om ce nu e complet dobitoc sau nu s-a săturat chiar în asemenea hal de clica de hoți ce s-au alternat la guvernare nu poate pune ștampila.
Faptul că votul nostru nu mai are nici valoare iluzorie mi se pare demn de discutat și astfel cred că acest topic e binevenit. E mult mai important ca multe alte topice de aici, dacă nu cel mai important.
Image
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by Pffv »

PSC wrote:Ca să încep eu vreau să remarc faptul că spre deosebire de alegerile locale când au fost câteva afișe electorale mai interesante cele care le-am văzut acum mi se par toate banale, cu (aceleași) mesaje răsuflate, fără pic de inspirație și chiar jignitoare la adresa oamenilor care mai au cel puțin un neuron în cap.
Din punctul meu de vedere e îngrijorător și faptul că dacă până acum aveai iluzia că poți să schimbi ceva acum poți doar alege între USL și ARD la cum e făcut sistemul electoral. Singurul partid neparlamentar cu șanse e PP-DD-ul pe care orice om ce nu e complet dobitoc sau nu s-a săturat chiar în asemenea hal de clica de hoți ce s-au alternat la guvernare nu poate pune ștampila.
Faptul că votul nostru nu mai are nici valoare iluzorie mi se pare demn de discutat și astfel cred că acest topic e binevenit. E mult mai important ca multe alte topice de aici, dacă nu cel mai important.
Mda, asta cam asa este .Iar dl. Samuel Clemens are bineinteles dreptate , daca ar fi important nu ne-ar lasa sa o facem . De dus ma duc la vot (alo LiLiAKu- , micii aia ca ...iese rau !) , dar nu imi fac nici o speranta in privinta viitorului indiferent de rezultatul final . Data fiind obligativitate de a acorda dreptul de vot in democratie trebuia sa se gaseasca si metoda de a il banaliza / demonetiza . Au reusit cu ...totii si aici si aiurea , nu credeti ?
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by LILIaKu- »

eu nu merg la vot. "contractul" e semnat pe meciuri :P
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by ultraviola »

Eu merg la alegeri si imi voi exprima optiunea prin vot valabil. Votul liber este unul dintre putinele lucruri care ne-au mai ramas neconfiscate dupa Revolutie. Indiferent cat de mult s-a reusit in ultimii ani ridiculizarea notiunii de democratie, voi continua sa cred in puterea oamenilor de a schimba lumea in bine pe cale democratica.
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by Pffv »

LILIaKu- wrote:eu nu merg la vot. "contractul" e semnat pe meciuri :P
Tertipuri ieftine , orice sa eviti ...imparteala =)) . Parca as prefera sa mergi .
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by LILIaKu- »

la ultimul vot mi-am pierdut 1 ora din viata degeaba. timpul meu e prea pretios.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by PSC »

ultraviola wrote:Eu merg la alegeri si imi voi exprima optiunea prin vot valabil. Votul liber este unul dintre putinele lucruri care ne-au mai ramas neconfiscate dupa Revolutie. Indiferent cat de mult s-a reusit in ultimii ani ridiculizarea notiunii de democratie, voi continua sa cred in puterea oamenilor de a schimba lumea in bine pe cale democratica.
Eu stau în colegiul 1. Spune-mi și mie ce pot alege liber între Horia Cristian (USL), Sămărtinean (ARD), Halasz (UDăMeReu) și Folică(PP-DD în direct)?
Image
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by Deyan »

Eu ieri am facut topic cu alegeriile si l-ati sters si mi-ati spus ca fara politica!
Acuma ce faceti???
Daca l-ati sters pe ala, pe aceste de ce-l lasati?
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Alegeri parlamentare 9 decembrie 2012

Post by PSC »

Eu nu știu ce topic ai făcut tu ieri. Astfel de topice au fost făcute și pe forumul vechi și mereu regulile au fost la fel cum le-am expus în primul mesaj. Dacă topicul tău a fost ca și acesta cine l-a șters a greșit.
Image
Locked