Oameni buni si lucruri bune ...

Post Reply
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Oameni buni si lucruri bune ...

Post by englezul »

O vecina mai in varsta a avut astazi o problema grava legata de inima. S-a intamplat chiar pe banca in fata blocului. Telefon, SMURD, agitatie, tot tacamul. Dupa aproape o ora au reusit sa o invie pe batrana si au dus-o la spital, nu stiu daca va scapa insa pe moment au salvat-o. Am ramas impresionat de profesionalismul echipajului, de faptul ca patru insi stiau ce si cum sa faca, aproape se intelegeau din priviri si atunci am realizat cat de putine locuri sunt, unde politicul nu si-a bagat coada-i otravita. Oamenii astia chiar stiau ce fac, niciunul dinte ei nu fuse-se parasutat acolo din voia lui bojin, robu sau mai stiu eu carui politruc cu putere. Cinste lor, cinste celor are au invatat o meserie, indiferent care ar fi ea si pe care o practica cu demnitate, chiar daca este probabil prost platita. Oamenii astia care vin cu salvarea nu prea au timp sa negocieze sau sa faca ciubucuri, pentru ca moartea este aproape tot timpul zambitoare, langa ei. De astea au timp sa se ocupe renumitii profesori din spitale...
Respect !
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Oameni buni si lucruri bune ...

Post by englezul »

Sa vina Primaria si sa taie iarba din spatele blocurilor, nu credeam sa fie posibil vreodata. Si uite ca s-a intamplat. Nu stau in zona decat din 1991, deci nici nu am asteptat mult...
Sper ca pana la urmatoarea trecere a cosasilor mnotorizati, sa nu mai astept chiar atat de mult :)
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Oameni buni si lucruri bune ...

Post by AndreiVajnaII »

De unde naiba mai aveti iarba, ca peste tot e arsa...
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Oameni buni si lucruri bune ...

Post by englezul »

Erau buruienile pana la piept. Mai un pic si se transformau in arbusti...
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Oameni buni si lucruri bune ...

Post by AndreiVajnaII »

Le-ati udat bine, eh? :P

Asa era si in Piata Crucii mai spre primavara, cand Robu nu considera ca e prioritar sa rezolvi contractele de intretinere a parcurilor. Mai veneau o data pe luna unii carora li se facea mila si mai tundeau, dar crestea imediat la loc. Acuma are iarba un centimetru si e galbena. :P
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Oameni buni si lucruri bune ...

Post by orangetm »

AndreiVajnaII wrote:De unde naiba mai aveti iarba, ca peste tot e arsa...
O aduce Inglish de pe balti, in loc de pesce...
:D

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply