Dulșele grai bănățan

User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Dulșele grai bănățan

Post by DP 2-6 »

Ia să văd io acuma, care şciţî cum îi zâşe la leguma asta, în nordu' Banatului, aclo inge să ţucă gialurile Lipovii, cu Murăşu' şî cu munţîî Zarandului?

Image

Image
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Dulșele grai bănățan

Post by orangetm »

Tu ieşci mai lăturean, aşa...dar hai să încerc... :D

Făsaică? :-?
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Dulșele grai bănățan

Post by DP 2-6 »

Au Doamnie, nimeni nu şcie că asta-i MAZĂRE! :D
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Dulșele grai bănățan

Post by orangetm »

DP 2-6 wrote:Au Doamnie, nimeni nu şcie că asta-i MAZĂRE! :D
Io am aflat, da' nu li-am zis... :p
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Dulșele grai bănățan

Post by DP 2-6 »

Frunză verge ca fernaisu'
Îrş, că m-am ars cu piglaisu'! :))
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Dulșele grai bănățan

Post by DP 2-6 »

Iară m-am întors gin Rai!

Ei ţucă-vă ticu, tumnă şe m-am întors gi v-o tri fârtaie gi şeas, gin Raiu' meu gi pă pământ, numit atâta gi mândru, USUSĂU!
Atâta m-am preumblat pă gialuri, că mi-s tăbărât ca după o zî gi coasă, da' tăt m-am pus să vă împărtăşăsc o ţără gin bucuria me' a mare. Să nu vă zâc că precinu' meu ăl mai bun, Doru lu' Geoană o făcut v-o două suce gi litre gi rachie, gi prună gi aia curată, cum numa' lapcile gi mamă mai poace fi.
Io cum am fost şofer, n-am putut să mă-mbucur gi licoarea toamnei, da acuma, în vreme şe vă scriu vouă, m-am turnat aşa, nu baş mult, numa' un şol gi ăla gin care-mi dăgea buna lapce, când muljea vaca şî vă zâc io aşa, să vă fac o ţără pişman, la mulţî ani şî să fiţî sănătoşî! :ymhug:
Cum acuma nu baş am vremie, că trăbă să duc şî io cotăriţăle cu bunătăţî în podrum, vă ţuc pă oci :-* şî vă promit că am să revin cu şeva moalăre, că am avut şî potreiu' cu minie! :bere:
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Dulșele grai bănățan

Post by DP 2-6 »

Image

Iacă şe mi mie ăl mai drag pă lumie...Murăşu cu sălşile lui şî cu peşcii ăi mai faini!
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Dulșele grai bănățan

Post by DP 2-6 »

Azî îi zî gi sărbătoare ortodoxă, îi zâua gi Sânedru şî m-am ghingit că ar fi binie să ne mai preumblăm pân fiocurile minţîî, să nie mai amincim gi sfinţîî noşci gin copilărie.

Sâncion, Sângeorge, Sânpetru, Sâncilie, Sântupavel, Sântana, Sântamaria, Sântoager, Sânedru, Sânandrei, Sânicolae.
Ăl mai fain îi când îmi aduc amince gi caii lu' Sântoager. S-auza o huruială în pod (probabil era mâţa care să ţâpa după un hârţ) şî buna-mi spunia că îs caii lu' Sântoager, atunşi musai nu mai iera slobod să lucri, ori să faşi v-un păcat şî iera musai să şiceşci gin Sfânta Biblie şî să ce roji la Ăl gi sus! :ympray:
Post Reply