Timișoara - știri și comentarii

User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by duranviola »

Timisoara va gazdui Campionatul European de Baschet Feminin intr-o noua sala polivalenta

O nouă sală polivalentă de maximum 14.000 de locuri se va construi în Timişoara până în 2015, când municipiul va fi una din gazdele Campionatului European de Baschet Feminin. Preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Sport şi Tineret, Carmen Tocală, a venit în Timişoara pentru a vedea cum arată infrastructura sportivă şi ce investiţii mai trebuie făcute pentru ca România să nu se facă de ruşine la cea mai importantă competiţie sportivă găzduită după 1989.

Comitetul executiv FIBA Europe a decis, săptămâna trecută, că România şi Ungaria vor găzdui Campionatul European de Baschet Feminin, în 2015. În România, meciurile se vor disputa la Oradea şi Timişoara. Preşedintele ANSR, Carmen Tocală, a afirmat că până atunci, în Timişoara se va ridica o sală polivalentă de 7.000-14.000 de locuri, pe un teren care va fi pus la dispoziţie de primărie. Proiectul este unul mai vechi, însă acum, pentru prima dată se dă şi un termen limită pentru realizarea acestuia. Cel mai probabil, sala va fi construită în zona Stadionului „Dan Păltinişanu”.

Tot până atunci, spune Tocală, va trebui să fie pusă la punct şi infrastructura sportivă a Timişoarei, ceea ce înseamnă construirea unui bazin olimpic de înot şi a patru bazine mai mici, renovarea bazei USODA din Parcul Central şi realizarea unor „trasee de sănătate” primul urmând să fie făcut în Parcul Rozelor.

Traseele de sănătate sunt piste de 1.200 de metri pentru alergare, dar pot fi folosite şi de biciclişti sau skateri.

Pentru acest eveniment major se va lucra şi la infrastructura rutieră din zonă, a mai spus Tocală, pentru a asigura o legătură rapidă cu Budapesta şi Debrecen, ceea ce înseamnă conectarea autostrăzii A1 cu reţeaua rutieră din Ungaria.

www.tion
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by englezul »

Pana nu vad , nu cred ( sala si dupa aia organizarea campionatului) :-??
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Deyan »

- „Acvariul” din centrul Timişoarei va dispărea într-o lună, în locul său şi pe o parte din parcarea de la Modex urmând să fie amplasate căsuţe în cadrul Târgului de Crăciun", spune primarul Nicolae Robu.30.10.2012
Deci mai este exact o saptamana pana de 1 decembrie. "Acvariul" lui robu inca se afla in centru.
Acest "primar" chiar atat de nesimtit, poate fi si ipocrit incat minte lumea asa pe fata?
Pe mine unul nu ma deranjeaza acest acvariu,dar daca spui ca faci ceva, pai fa boule,daca nu stai in fund, sa nu te vada si sa nu te auda nimeni.
Ii compatimesc pe toti cei care au facut greseala de al alege pe asta ca primar.nu vad in el decat un papagal care da din gura,unul care va juca dupa cum vor canta mai marii usl.
De aceea sunt sceptic in proiectul ACS cu unul ca asta la parghile echipei, nu vad sa ajungeti prea departe decat un sezon in A precum Drobeta.
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by duranviola »

Deyan wrote:- „Acvariul” din centrul Timişoarei va dispărea într-o lună, în locul său şi pe o parte din parcarea de la Modex urmând să fie amplasate căsuţe în cadrul Târgului de Crăciun", spune primarul Nicolae Robu.30.10.2012
Deci mai este exact o saptamana pana de 1 decembrie. "Acvariul" lui robu inca se afla in centru.
Acest "primar" chiar atat de nesimtit, poate fi si ipocrit incat minte lumea asa pe fata?
Pe mine unul nu ma deranjeaza acest acvariu,dar daca spui ca faci ceva, pai fa boule,daca nu stai in fund, sa nu te vada si sa nu te auda nimeni.
Ii compatimesc pe toti cei care au facut greseala de al alege pe asta ca primar.nu vad in el decat un papagal care da din gura,unul care va juca dupa cum vor canta mai marii usl.
De aceea sunt sceptic in proiectul ACS cu unul ca asta la parghile echipei, nu vad sa ajungeti prea departe decat un sezon in A precum Drobeta.
pe forumul intermediar ( care se poate vizita ) am facut propunerea sa nu se permita topice gen : politica si hooligans, avand in vedere cele scrise pe forumul D. in cadrul respectivelor topice......faptul ca in campanie, Robu a promis una si alta, este de asteptat, deoarece toti politicienii fac acest lucru, in privinta acvariului, din ceea ce am vazut in presa, lucrurile s-au miscat/ se misca ( alocarea spatiului de langa benzinaria de pe Republicii , etc. ). ce nu imi place este cand cineva arunca cu noroi, folosind epitete ca cele utilizate de tine, in mesajul tau. faptul ca cei 12 ani de guvernare pntcd, au aruncat Timisoara in coada municipiilor dpdv al proiectelor, dar mai ales a realizarilor, cum ar trebui sa fie caracterizata de tine ? refuz chiar sa imi inchipui epitetele pe care le-ai folosi.......am mai scris pe acest forum, ca fara sponsori puternici, Poli nu va putea rezista in liga I, respect faptul ca ai parere sceptica in privinta acestui " proiect "........prin modul de exprimare pe care il folosesti ( intentionat omit sa fac referire la greselile gramaticale ) tinzi sa aluneci catre D., iar tu spui ca tii cu Ripensia, fapt care presupune o alta abordare, o alta mentalitate, dar mai ales o alta tinuta morala.
s-ar putea ca acest mesaj sa fie considerat de catre tine/useri/admin/moderatori, ca fiind unul care ataca persoana si nu ideea...daca asa se va interpreta, imi cer anticipat scuze celor care se simt vizati/deranjati
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Pffv »

Aici sunt de acord cu Duranviola . Putem (poti) dezavua comportamentele oricui , dar sa o facem cu moderatie si calm (daca mai avem resurse de ...calm) . Adevarul poate fi spus si razand :) , iti mai protejezi si coronarele ! Si de multe ori o parere spusa "la rece" este mai ..."virala" decat una spusa cu prea mult patos .
Am remarcat ca ai un stil mai transant (Deyan) asa ca incerc si reusesc (inca) sa citesc ideea fara a ma lasa sedus de vehementa .
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Deyan »

Nu i-au in considerare atacurile pe care mi le-ai facut la persoana mea.
Poate esti mai explicid la fraza aceasta:
" faptul ca cei 12 ani de guvernare pntcd, au aruncat Timisoara in coada municipiilor dpdv al proiectelor, dar mai ales a realizarilor".
Eu sunt mandru de orasul meu si de ce este in oras,se pare ca tu-l vezi printre ultimele din tara.
Dupa cum ti-ai exprimat compasiunea fata de robu, sunt sigur ca esti unul din votantii lui,dupa ce isi va termina mandatul mai vorbim cat am evoluat.
momentan un ceas functional in centru .
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Kerosen »

Pls,fara politica ,orice dar fara politica
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by ultraviola »

Era de asteptat ca in preajma alegerilor sa se inflameze comentariile pe teme politice.
Oricum, acest forum nu e locul potrivit pentru agresiuni verbale la adresa nimanui; in plus, impactul este zero (in afara de faptul ca produce iritare) fiindca lumea de pe aici nu prea e influentabila. :-@
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by duranviola »

Timișoara - Primăria Municipiului Timişoara va demara săptămâna viitoare o campanie de sterilizare în masă a câinilor fără stăpân din Timişoara.



În cadrul campaniei vor fi sterilizaţi toţi câinii ridicaţi de pe domeniul public, indiferent dacă rămân în adăpost sau sunt adoptaţi.
Costurile campaniei de sterilizare vor fi foarte mici deoarece manopera operaţiilor va fi asigurată gratuit de către Facultatea de Medicină Veterinară din Timişoara.
Campania de sterilizare în masă a câinilor fără stăpân este o acţiune comună, iniţiată de Primăria Municipiului Timişoara şi susţinută de Facultatea de Medicină Veterinară din Timişoara, alături de principalele asociaţii de protecţie a animalelor din Timişoara. Câinii vor primi îngrijire postoperatorie, vor fi vaccinaţi şi înregistraţi într-o bază de date pregătită de primărie.
În paralel cu campania de sterilizare în masă se lucrează la un proiect de hotărâre de Consiliu Local care va eficientiza metoda de gestionare a câinilor fără stăpân.
Toţi câinii sterilizaţi vor avea un crotaliu galben în ureche, astfel că vor fi foarte uşor de identificat.
Persoanele care adoptă câini, ce vor fi ulterior regăsiţi pe domeniul public, vor avea interdicţie de a mai face adopţii şi vor fi sancţionaţi contravenţional.
Deşi sterilizarea atenuează până aproape de dispariţie comportamentul agresiv, toţi câinii consideraţi un pericol pentru cetăţeni vor fi ridicaţi de pe domeniul public şi reţinuţi în adăpostul public.
În următoarea perioadă, Primăria Municipiului Timişoara estimează un număr de 300 de sterilizări pe lună, urmând ca de anul viitor, să beneficieze de sterilizări gratuite şi câinii din gospodăriile cetăţenilor cu resurse financiare limitate.

de s-ar putea extinde actiunea si la javrele fotbalistice din bucale
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by LILIaKu- »

ce-ar fi sa ii ia de tot de pe strada?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
Post Reply