Televiziuni

User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Televiziuni

Post by PSC »

Nu e aceeași chestie. Eu să zicem că vreau să văd Interul în campionat și asta pot doar la Digi Sport. Dacă vreau să văd un documentar despre regina Victoria de exemplu pot să o fac și la Digi World și la History Channel și la Discovery.
Ar trebui să existe o lege ca atunci când se schimbă mai mult de 3 programe într-un interval de nu știu cât timp să poți să îți reziliezi contractul.
Image
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Televiziuni

Post by englezul »

PSC wrote:Nu e aceeași chestie. Eu să zicem că vreau să văd Interul în campionat și asta pot doar la Digi Sport. Dacă vreau să văd un documentar despre regina Victoria de exemplu pot să o fac și la Digi World și la History Channel și la Discovery.
Ar trebui să existe o lege ca atunci când se schimbă mai mult de 3 programe într-un interval de nu știu cât timp să poți să îți reziliezi contractul.
Conform noilor reglementari din cate stiu nu te mai opreste nimeni.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

Cea mai importantă televiziune, e cea care o transmite pe Poli şi nu o dau pentru o sută, indiferent de caliatea şi preţul lor! :D
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Televiziuni

Post by PSC »

E bine dacă se va putea rezilia oricând dar e important și costul rezilierii că și acum puteai rezilia dar aveai mult de plătit.
Image
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Televiziuni

Post by Deyan »

RCS & RDS, cu plasturele pe rana: pleaca Discovery, vine BBC
Cu cine umple RDS golul lasat de canalele Discovery Networks? Cu cele de la BBC Worldwide Channels – vezi cu ce emisiuni vin BBC Entertainment si BBC Knowledge! Problema e daca telespectatorii fani Discovery Channel apreciaza schimbarile din grila. Afla modul in care vor fi difuzate noile canale!


BBC Worldwide Channels si RCS & RDS au anuntat un nou parteneriat vizand:
- lansarea canalului BBC Entertainment in reteaua Digi TV din Romania si Ungaria, din 1 decembrie 2012.
- difuzarea BBC Knowledge in premiera in Romania, incepand cu 1 ianuarie 2013. E primul pas intr-un plan de extindere a canalului in tarile din Europa Centrala si de Est pe parcursul anului viitor.

Canalele vor fi disponibile in pachetul de programe de baza al RCS & RDS pe ambele piete (Romania si Ungaria), ajungand la un milion de abonati in Romania, sustine RCS & RDS.

BBC Knowledge, via RCS & RDS: dublat in limba maghiara si cu subtitrare in limba romana in prima jumatate a anului 2013

Canalul BBC Entertainment ofera cele mai bune comedii si drame englezesti ale BBC si ale posturilor independente britanice principale, il lauda RCS & RDS. Programele includ o emisiune noua si exclusiva a lui Alan Carr – Chatty Man, care se difuzeaza doar cu doua saptamani in urma fata de Marea Britarie, drame care au primit diverse nominalizari, precum Sherlock and Luther si comedii precum Friday Night Dinner si Getting on. Canalul va fi disponbil dupa lansare cu subtitrare totala in limba maghiara si subtitrare in limba romana pentru programele de baza, anunta RCS & RDS.

Canalul BBC Knowledge prezinta cele mai bune programe istorice ale Marii Britanii. Programele includ seria epica Wonders of the Universe in care profesorul Brian Cox exploreaza legatura dintre umanitate si originile universului, emisiunea Crash Course a lui Richard Hammonds care il urmeaza indeaproape pe prezentatorul emisiunii, Top Gear realizata in America, despre cele mai mari utilaje grele si Science Club a realizatoarei Dara O’ Brian, o coproductie exclusiva pentru BBC Knowledge. Canalul va fi dublat in limba maghiara si cu subtitrare in limba romana in prima jumatate a anului 2013, precizeaza RCS & RDS.

In razboiul RCS & RDS sunt atrase Consiliul Concurentei si ANPC

CNA a anuntat ca va sesiza Consiliul Concurentei si ANPC sa faca cercetari cu privire la faptul ca RCS & RDS a scos din grila toate canalele Discovery, consiliul amanand luarea unei decizii proprii in acest caz pana la 18 decembrie.
agenda.ro
"Tara mea-i Banatul meu!"
Visca
Posts: 107
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:13 pm

Re: Televiziuni

Post by Visca »

In curand Digi o sa fie ceva gen Sky. Adica o sa aiba ei canale pemtru fiecare domeniu
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

Visca wrote:In curand Digi o sa fie ceva gen Sky. Adica o sa aiba ei canale pemtru fiecare domeniu
=)) =)) =))

Buna asta, buna...jonapot! :ymsmug:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Visca
Posts: 107
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:13 pm

Re: Televiziuni

Post by Visca »

Nu la acelasi nivel, dar o sa semene la conceptul canalelor. Sky Sports e un fel de Digi Sport si Sky Movies e un fel de Digi Film
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

Visca wrote:Nu la acelasi nivel, dar o sa semene la conceptul canalelor. Sky Sports e un fel de Digi Sport si Sky Movies e un fel de Digi Film
Am vazut in concediu Digi Film la hotel; am sondat o zi-doua dupa vreun film mai de doamne-ajuta, apoi am renuntat. Un program bun e Viasat History, dar intre timp il am de la UPC necodat.

Asta cu "imi fac eu un program similar cu ce e pe piata si scot originalul" eu cred ca e o politica falimentara.
In timp, e drept.
De ce?
Simplu.
Tu, Digi sau oricare altcineva, poti cumpara continut de la BBC, PBS si cine o mai fi, dar nu poti suplini in timp puterea logistica si de marketing a unor firme cu mii de angajati si cu tehnologie de varf, gen Discovery.
Sau sa o luam altfel: La Rcs/rds s-au scos toate programele Discovery, nu doar D Ch "cel prafuit", cum vad ca e numit pe forumuri mai nou. Cat era la ei, nu era prafuit, era un vehicul de atragere de clienti pt. pachetul extra... :)) (dar asta arata caracterul romanului, nu de asta e vorba acum).
Deci Discovery Network oferea si ofera si acum (la alti operatori, dreptu-i ;;) ) un Science - program de varf; un World si mai sunt cateva; deci oferta e structurata pe domenii clare, la standarde tehnologice inalte.
Digi X, Y, Z se va chinui sa imite toate astea, asta e clar. Poate e si ok pt. un client ca mine, cu ambele retele (UPC si Digi), ca-mi diversifica ofertele de continut. Dar pentru cei ce is pe doar reteaua rds/rcs se lasa cu frustrari. Si e clar de ce. Oricat ar fi de bune ofertele clonelor Digi, tot is clienti care isi doresc sa urmareasca un Science de top, un World f.b., un ID profesionist, chiar un Animal Planet.
Si se zvoneste pe forumurile specializate ca urmeaza clonarea retelelor HBO/Cinemax, Eurosport, chiar si a MTV.

Vin vremuri grele pentru exclusivistii Digi... x_x
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Visca
Posts: 107
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:13 pm

Re: Televiziuni

Post by Visca »

Pai din ianuarie HBO va fi scos de pe Digi, deci...
Post Reply