Televiziuni

Post Reply
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

Liga Profesionistă de Fotbal a făcut primii pași pentru a lansa posturile LPF TV şi LIGA 1 TV

Liga Profesionistă de Fotbal a demarat oficial procedurile pentru a lansa propriile televiziuni - LPF TV şi LIGA 1 TV -, care ar urma să emită de la începutul anului 2014, a declarat vineri, pentru Mediafax, Dumitru Dragomir, preşedintele L.P.F.


Liga Profesionistă de Fotbal a solicitat Oficiului de Stat pentru Invenţii şi Mărci (O.S.I.M.) înregistrarea mărcilor LPF TV şi LIGA 1 TV, făcând astfel primul pas oficial pentru lansarea propriilor televiziuni. Cererea de înregistrare a mărcilor LPF TV şi LIGA 1 TV a fost depusă la .OS.I.M. în data de 14 martie 2013.
Contactat de Mediafax, Dumitru Dragomir, preşedintele L.P.F., a confirmat intenţia de lansare a televiziunilor LPF şi LIGA 1 TV. “Eu fac propunerile, dar hotărăşte Adunarea Generală, care cred că va fi în iunie-iulie”, a spus Dragomir.
El a mai spus că Adunarea Generală va decide dacă va exista o singură televiziune, pentru care se va alege una din cele două denumiri LPF TV şi Liga 1 TV sau dacă vor exista două televiziuni cu aceste denumiri.
Totodată, Dumitru Dragomir a precizat că la proiectul lansării propriilor televiziuni lucrează de la începutul acestui an două echipe, una din ţară şi una din străinătate, urmând să fie depuse solicitări în acest sens la Consiliul Naţional al Audiovizualului (C.N.A.), instituţia care emite licenţele audiovizuale pentru ca un post TV să poată emite.
Pe de altă parte, Dumitru Dragomir a spus că televiziunile Ligii Profesioniste de Fotbal nu vor transmite numai meciuri de fotbal.


“Eu eu am planul meu să rezolv cu Federaţia să luăm şi Cupa României, să luăm şi Divizia B, să luăm tot, să facem un contract şi cu Federaţia Română de Handbal. Suntem în discuţii avansate pentru sporturile de echipă. Vom avea şi fotbal şi filme artistice şi show-uri pe teme sportive. Plus, lupte K1, toate felurile de lupte”, a spus Dumitru Dragomir.
El a precizat că, dacă Adunarea Generală a L.P.F. îi va accepta propunerile, televiziunile L.P.F. vor emite de la începutul anului 2014.


Sursa:PaginadeMedia.ro

Doamne da sa se faca, sa ii vad pe cei de la digi cum isi mai tin meleoanele de abonati fara ligilelumitica? :ymdevil:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

Chiar ai timp să crezi aburelile unei jigodii? :-@
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

M-au enervat azi digitalii tai cu meciul de baschet, asa ca... :D
E chiar penibil sa nu poti sa-ti muti satra pan' la Olimpia in mai mult de o ora...
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by DP 2-6 »

orangetm wrote:M-au enervat azi digitalii tai cu meciul de baschet, asa ca... :D
E chiar penibil sa nu poti sa-ti muti satra pan' la Olimpia in mai mult de o ora...
Şi pe mine m-au enervat, nu ştiu care-i logica lor, dar Olimpia nu-i departe nici pentru noi, însă eu am o scuză că am avut goşci. :ymhug:
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

<<Discovery Channel va difuza, din 5 aprilie, Life (2009), un program blockbuster în zece părți.
Emisiunea, care cuprinde peste 130 de povesti incredibile din lumea naturii, va fi difuzată în fiecare vineri de la ora 21.00.

Narat de celebrul naturalist britanic Sir David Attenborough, Life este un program filmat în patru ani, pe parcursul a peste 3.000 de zile, străbătând fiecare habitat și fiecare continent pentru a prezenta minunata diversitate a vieții pe Pământ.

Tehnici cinematografice de înaltă performanţă surprind secvenţe superbe: păsări care aleargă şi dansează pe suprafaţa apei, în ritualuri de curtare uimitor de sofisticate; peşti care îşi păcălesc prădătorii folosindu-şi înotătoarele ca să zboare; şi muşte care se întrec în competiţii fascinante, pentru a-şi face ochii cât mai mari.

La sfârşitul fiecărui episod din serie, zece minute sunt dedicate unui material de tip making-of, intitulat Life on Location.

Echipa de filmare a programului Life a reuşit să se folosească de giroscop pentru a crea cadre stabile preluate din vehicule în mişcare, chiar şi pe teren accidentat, permiţând astfel pentru prima dată urmărirea în paralel a unor turme de reni şi de elefanţi.

Camere HD miniaturale au fost folosite în număr mare pentru episodul 6 al seriei despre insecte.

În Mexic, echipa a creat un fel de “pânză de păianjen” din cabluri, în desişul unei păduri, pentru a da telespectatorului senzaţia că zboară alături de milioane de fluturi-monarh, în timp ce în Zambia, filmările s-au derulat dintr-un balon cu aer cald, pentru a nu tulbura activitatea unor stoluri uriaşe de lilieci.>>

http://www.imdb.com/title/tt1533395/epi ... ps_yr_2009
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Televiziuni

Post by AndreiVajnaII »

Tot timpul Discovery au avut documentare din astea deosebite. Parca am vazut si o reclama la ceva emisiune cu Werner Herzog (atentie, nu Bogdan!), regizor renumit, care acum 2 ani a scos un documentar despre o pestera preistorica, difuzat in 3D la cinemauri. Si au mai avut emisiuni cu Stephen Hawking, Morgan Freeman despre univers si fizica, cu Ridley Scott despre scriitori SF, si imi aduc aminte ceva mai demult un documentar cu solista de la Blondie despre diverse curente muzicale underground.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

AndreiVajnaII wrote:Tot timpul Discovery au avut documentare din astea deosebite. Parca am vazut si o reclama la ceva emisiune cu Werner Herzog (atentie, nu Bogdan!), regizor renumit, care acum 2 ani a scos un documentar despre o pestera preistorica, difuzat in 3D la cinemauri. Si au mai avut emisiuni cu Stephen Hawking, Morgan Freeman despre univers si fizica, cu Ridley Scott despre scriitori SF, si imi aduc aminte ceva mai demult un documentar cu solista de la Blondie despre diverse curente muzicale underground.
Sa nu fiu purcel, dar am vazut ulterior postarii: si Viasat Nature SD si HD a inceput sa dea de azi documentarul Life, chiar la ora 14 a fost prima difuzare. Gasiti pe port.ro zilele si orele pe ambele trei posturi. :D Pacat ca momentan nu e difuzat pe Discovery Showcase HD. :(
Emisiunea cu Morgan Freeman, Into The Worm Hole ruleaza pe Discovery Science de o vreme buna.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Televiziuni

Post by LILIaKu- »

nu vreau sa fiu gica contra, dar life e un documentar BBC facut in 2009. eu l-am luat de pe net. deci nici discovery nici viasat nu au nici un merit in filmarea lui.

edit: daca vreti documentare despre univers si fizica recomand asa:
- The Universe (serial)
- Through the Wormhole (serial)
- How the Universe works (serial)

daca va plac documentare gen Life, recomand cu caldura miniseria BBC "Planet Earth"
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

LILIaKu- wrote:nu vreau sa fiu gica contra, dar life e un documentar BBC facut in 2009. eu l-am luat de pe net. deci nici discovery nici viasat nu au nici un merit in filmarea lui.

edit: daca vreti documentare despre univers si fizica recomand asa:
- The Universe (serial)
- Through the Wormhole (serial)
- How the Universe works (serial)

daca va plac documentare gen Life, recomand cu caldura miniseria BBC "Planet Earth"
Da, e BBC.
Stiam.
N-a zis nimeni ca l-au produs Discovery Communications sau Modern Times Group.
BBC-ul e un mare producator de documentare pe care le vand (si) altora.
:D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

Cred ca va urma debarcarea vreunui program, gen Viasat Nature, din grila erdeeşilor... :D

BULETINUL OFICIAL DE PROPRIETATE INDUSTRIALĂ - Cereri mărci nr. 10/41/2012
Nr.
Crt
Nr.
Depozit
Data Depozit Titular Denumire
Marcă
(0) (210) (151) (732) (540)

78 M 2012
06430
05.10.2012 S.C. RCS & RDS S.A. DIGI NATURE
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply