Televiziuni

Articole, clipuri, imagini cu/despre Poli.
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Televiziuni

Post by LILIaKu- »

:)) :!!
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Televiziuni

Post by Ivanhoe »

Pffv wrote:
LILIaKu- wrote:adu-l la cafenea ca ii explica @Ivanhoe tot ce vrei tu de templieri si papa :))
O viziune "partizana" avand in vedere afinitatile declarate ale lui =)) . Dar ar fi mai bine sa evitam subiectele astea ca ne dau aia afara cat suntem inca la preambul ! Iar daca e si unchiasu' orangetm prin zona se lasa cu "parasire de domiciliu" , trimit doamnele politia sa ne caute :) .
Atat va zic ca imi plac si iezuitii :))

Deviza templierilor:

Non nobis Domine, sed nomini tuo da gloriam:

Adica: "Nu noua Doamne, ci numelui tau sa ii dai glorie!"

Deviza iezuitilor:

Ad maiorem Dei gloriam.

Adica: totul "spre marirea mai mare a lui Dumnezeu".

Despre iezuiti dat fiind ca am studiat la Universitatea Pontificala Gregoriana:

Image

Image

Image

Image

Si dat fiind ca universitatea este a iezuitilor si apartine Vaticanului nu Italiei, inseamna ca am de gand sa apar Vaticanul ca un templier adevarat :)) , cat despre Italia, nu ma intereseaza, poate sa piara :).

Mai glumesc sa nu ma luati in serios :))
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by Pffv »

Atentie , teren minat , discutii pana la ...si inapoi . Iar de vine unchiasu' , cum pomenesti de iezuiti ajungem la un anume basc si iar o luam cu tot tacamul :) . Nu ca ar fi neplacut ci dimpotriva .
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Televiziuni

Post by Ivanhoe »

Pffv wrote:Atentie , teren minat , discutii pana la ...si inapoi . Iar de vine unchiasu' , cum pomenesti de iezuiti ajungem la un anume basc si iar o luam cu tot tacamul :) . Nu ca ar fi neplacut ci dimpotriva .
O prietenie adevarata merge dincolo de taberele in care ne gasim. De exemplu, poate mai putin cunoscut in Romania, dar Galileo Galilei si Papa Urban al VIII lea au fost prieteni buni, chiar foarte buni. Inchizitia a avut in schimb probleme cu Galilei.

Dar hai sa nu ajungem in offtopic extrem :)).

Ideea este ca indiferent ce crede fiecare, daca credem lucruri diverse, putem oricand fi prieteni, ma refer la noi oamenii, daca nu suntem batuti in cap :). E adevarat ca trebuie sa avem ceva in comun, gen inteligenta, sau un ideal comun, etc.

Aici pe forum de exemplu conteaza ca suntem toti polisti sau am fost, de ex Deyan sau Kerosen, care nu se regasesc in proiectul ACS Poli dar au fost polisti cand era Poli care acum e in faliment!

Tot asa si acum, daca avem ceva in cap, oriunde ne-am situa pe teme politice/apolitice/istorice/religioase putem fi prieteni fara probleme, asa cred eu:)
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Televiziuni

Post by orangetm »

Azi e ziua paralelismelor. Ce trebuie spus pe un topic, gasesti pe altul si tot asa... :))

Dar pe mine nu ma deranjeaza deloc... :p
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by Pffv »

Recunosti deci ca se simte prezenta mea benefica =)) ! Acu' sa-l vad pe cristi2005 cu offtopicul !!
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Televiziuni

Post by Ivanhoe »

Si ca sa postez acum on topic, problema televiziunilor este ca nu prea sunt obiective ci abereaza constant cu mici exceptii.
Nu prea se face stiinta ci rating sau manipulare.

Si daca tot vorbeam de Vatican, orice om de stiinta serios, adica opusul privitorilor B1TV, OTV, emisiunea aia a lui Oreste, sau chiar TV straine promovate de comunisti sau de masoni, stie prea bine ca Istoria Bisericii si a Europei, ma refer la istoria statelor si popoarelor din Europa, a fost uneori trasa de par si manipulata.

Exista bineinteles istorici seriosi la nivel academic, in general academiile si universitatile seriose sunt ok, doar ca ce publica ei nu ajunge la ceea ce numesc americanii the average Joe, adica muritorii de rand, muritorii de rand citind presa de can can sau pseudo istorici amatori care nu au habar de stiinta! Si de asta suntem praf!

Cu atat mai mult in cazul televiziunilor, situatia este chiar mai rea decat in presa!

Exista si televiziuni care si-au castigat si o faima de tv serioase si obiective cum sunt cele scoase acum din grila de RDS, insa e prea mult totusi spus televiziune stiintifica, daca vrei adevar stiintific atunci citesti publicatiile universitatilor serioase sau publicatiile stiintifice serioase.

Daca vrei pseudo-stiinta adica vrajeli ieftine si false de multe ori atunci citesti descopera.ro adica aiureli in mare parte.

Televiziunile nu prea sunt un for stiintific si e greu sa fie, asta si in alte tari, ca in Romania chiar ma abtin!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Televiziuni

Post by Ivanhoe »

orangetm wrote:Azi e ziua paralelismelor. Ce trebuie spus pe un topic, gasesti pe altul si tot asa... :))

Dar pe mine nu ma deranjeaza deloc... :p
Daca tot is la moda universurile paralele pe la CERN prin Elvetia :))
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Televiziuni

Post by Pffv »

Ivanhoe ce faci ! Asta a fost ontopic :) ! Si real .
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Televiziuni

Post by Ivanhoe »

Pffv wrote:Ivanhoe ce faci ! Asta a fost ontopic :) ! Si real .
Incerc sa nu dau de lucru la moderatori :))
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
Post Reply