Presa scrisa si online

Articole, clipuri, imagini cu/despre Poli.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by orangetm »

Loc de postat pentru presa.
Cum moderatorii de aici se odihnesc care pe unde, iau eu decizia asta.
Anuntati-o si pe AFD de chestia asta, in caz ca nu vede postarea mea.
Si topicul asta are nevoie de vizualizari si "faima"!
:D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Anda Deliu »

Mădălin Smaranda așteaptă noul coleg din poarta lui ACS Poli

ACS Poli se pregătește să transfere un nou portar, iar concurența nu îl sperie pe Mădălin Smaranda, titular la o parte din jocurile echipei din Liga a II-a. De asemenea, goalkeeperul de 30 de ani e foarte mulțumit și de noul antrenor cu portarii, Cornel Cernea, venit în locul lui Marius Popa.

Smaranda îl apreciază pe noul tehnician care pregătește portarii. Marius a plecat la Steaua, a venit Cornel Cernea, un antrenor bun. După câteva zile ce am lucrat cu el am văzut că e un antrenor bun, un antrenor modern. Sper să ne pregătim cât mai bine și evoluțiile noastre să fie cât mai bune. Cernea și Marius sunt cam pe aceeași lungime de undă, un pic diferiți față de stil. Dar în mare, nu sunt mari diferențe între ei, a declarat Smaranda. Joi, Marius Popa i-a pus pe portarii să apere mingi șutate într-un gard, de la mică distanță. A fost destul de greu. Orice lucru pare ușor, unele lucruri par mai ușoare, altele mai grele. Într-adevăr, sunt exerciții pentru a-ți dezvolta anumite calități sau pentru a-ți îmbunătăți anumite defecte. Au fost destul de solicitante aceste antrenamente. Nu sunt noi, le-am mai lucrat, dar sunt solicitante, a mărturisit Mădălin Smaranda.

Dan Alexa a anunțat că va aduce un portar nou până la startul Ligii I, dar Smaranda nu e deranjat de acest lucru. Asta ține de concurența antrenorilor și a conducătorilor. Concurența în plus nu strică, ei știu dacă e nevoie sau nu să aducă pe cineva. Pentru noi va fi un coleg nou. Atâta timp cât echipa va câștiga, aducerea unui portar nu va fi decât un lucru bun, a spus portarul ce împlinește 31 de ani în septembrie. În presă s-a vehiculat numele slovacului Robert Veselovski, de la U Cluj. E un portar bun, care a avut evoluții bune în Liga i anul trecut, un portar cu experiență, are deja doi ani în Liga I, a precizat Smaranda despre cel care îi poate deveni concurent pentru postul de titular.

Sezonul viitor se va juca cu play-off și play-out. Mădălina Smaranda speră ca ACS Poli să termine sezonul regulat pe primele șase poziții, pentru a jucat în play-off. S-a comprimat un pic campionatul, cu doar 14 echipe, play-off, playout. Va fi mai solicitant decât până acum, Nu pot să spun că am expeirența Ligii I, dar din ceea ce văd, va fi destul de comprimat ca valore. Noi speărm să fim în primele șase, să nu avem emoțiile retrogradării, a punctat portarul.

http://www.oradestiri.ro/madalin-smaran ... Xl6KfkZPYk
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Sdou »

EXCLUSIV Galeria unei echipe celebre din Europa vine în România pentru a da curs unei inițiative inedite




Articol de — Bogdan Vladu Joi, 11 Iunie, 17:22

Premieră în peisajul fotbalului românesc: galeria unei echipe din Liga I va înfrunta într-un meci amical celebrii fani ai formaţiei scoţiene Celtic Glasgow.

Asociaţia Liga Suporterilor Astra Giurgiu (ALSAG) i-a provocat pe fanii celor de la Celtic Glasgow la un meci amical care se va disputa vineri, de la ora 19.00, pe terenul de antrenament al Astrei din complexul sportiv „Marin Anastasovici”.

„După meciul de la Giurgiu dintre Astra şi Celtic, ne-am întâlnit cu doi suporteri ai echipei scoţiene. I-am invitat la o bere, ne-am împrietenit şi am făcut schimb de fulare şi adrese de facebook. Au fost de acord să strângă mai mulţi colegi de-ai lor şi să joace împotriva noastră un meci amical” spune Paul Dupir, liderul ALSAG.

Dacă suporterii Astrei au apelat la ajutorul clubului pentru echipamentul de joc, fanii celor de la Celtic au tricouri personalizate pe care le-au prezentat deja pe site-ul de socializare.

Astra Giurgiu şi Celtic Glasgow s-au întâlnit de două ori în ediţia 2014-2015 a Europa League. Scoţienii s-au impus cu 2-1 pe „Celtic Park” şi au remizat, scor 1-1, în deplasare.

La meciul de la Giurgiu jucătorii lui Celtic au fost încurajaţi de aproximativ 2.000 de suporteri.

=))
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Anda Deliu »

Claudiu Belu, încă doi ani la ACS Poli: ”Să sperăm că ACS Poli va fi vicecampioană”

Fundașul dreapta Claudiu Belu și-a prelungit contractul cu ACS poli până în iunie 2017, după ce acordul său initial expira în vara lui 2016. În stilul său caracteristic, Belu a precizat că o vede și pe Timișoara ca o posibilă surpriză, la fel cum a fost ASA Târgu-Mureș, și a recunoscut cu sinceritate că nu îi plac perioadele de pregătire.

Belu a explicat că dorința de a prelungi contractul cu încă un sezon a venit din partea sa. Mai avem până anul acesta și am decis, împreună cu clubul, să mai prelungesc încă un an. Nu au trebuit să mă convingă cu nimic, am vrut eu. Sper să fie mai bine decât anul trecut, să facem cât mai multe puncte și să reușim să intrăm în play-off, a spus fundașul. Tânărul timișorean speră să joace cu ACS Poli în cupele europene, după ce anul trecut a ratat un transfer la Astra Giurgiu, care a prins grupele Europa League. Îmi doresc foarte mult să joc în cupele europene, a recunoscut Belu.

În vara aceasta s-a discutat mult despre transferurile de la ACS Poli, deocamdată doar la nivel de zvonuri. Belu consideră că sunt suficiente maxim trei transferuri. Doi-trei jucători de bază cred că ne-ar trebui sigur. Eu zic că e suficient, a spus jucătorul de 21 de ani. Deși visează la Europa, Belu nu a vrut să spună prea multe dacă ACS Poli poate să și ajungă din primul an în competițiile de nivel european. Vom încerca să îndeplinim acest obiectiv. Sperăm să jucăm cât mai bine, să strângem puncte, vom vedea la final ce se va întâmpla, a răspuns Belu, întrebat despre obiectivul îndrăzneț al primarului Nicolae Robu, cupe europene din primul sezon.

Săptămâna viitoare, echipa pleacă în cantonament. Belu vrea amicale tari, dar recunoaște că nu îi plac cantonamentele. Sperăm să jucăm cu echipe bune, să vedem la ce nivel suntem. Mie nu prea îmi plac perioadele de pregătire, și e un lucru bun că începem mai repede campionatul, a admis fundașul dreapta.

De la viitoare ediție de campionat, Belu se așteaptă ca Steaua dă domine campionatul, dar crede că și Timișoara are șansa ei. Cred că cele mai tari echipe vor fi Steaua și Timișoara. Să sperăm că Timișoara va fi vicecampioană, a punctat Belu.

Până la Liga I, drumul începe sâmbătă, cu primul amical al echipei, cu Marcel Băban Jimbolia. Jocul începe de la ora 10 pe Stadionul ”Dan Păltinișanu”.

http://oradetimis.oradestiri.ro/claudiu ... XrM4_kZPYk
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Anda Deliu »

Victorie la primul amical și pregătiri deja de cantonament la ACS Poli

ACS Poli a disputat sâmbătă dimineața primul meci amical din perioada de pregătire, cu Marcel Băban Jimbolia. Jocul s-a terminat 3-1 după un meci în care Alexa a și văzut la lucru mai mulți tineri, dar pe care nu are de gând să îi rețină în lot în prima ligă. De asemenea, staff-ul a stabilit deja câteva coordonate ale cantonamentului.

ACS Poli a început meciul în formula Smaranda, Belu, Cânu, Scutaru, Neagu, Melinte, Trandu, Boldea, Doman, Bărbuț, Elek. Neagu a fost singurul jucător care a evoluat 90 d eminute. în repriza a doua, au intrat Victor Horia, portarul de la FC Clinceni, Eduard Codrean, juniori din cadrul clubului, Tiberiu Butaru care a jucat la Valencia ca junior, și Bocșan, Todorov, Artean, Poparadu, Niță, Popovici. Cristi Bărbuț a deschis scorul în minutul 2, cu un gol din careu, tras cu stângul puțin pe lângă bară. În minutul 21, Boldea a marcat pentru 2-0 din 12 metri, după o centrare venită de la Belu. În repriza a doua, cu tot efortul depus de Nanu, handicapul s-a redus la golul lui Oprea, însă pe final, Popovici a înscris pentru rezultatul final de 3-1.

Alexa a explicat că nu a urmărit foarte multe de la acest prim amical. A fost primul meci, căldura e foarte mare. A fost prima săptămână, toată echipa e foarte obosită. E normal, m-a interesat strict partea fizică, vom mai avea și alt tip de efort. Ca prim meci, sunt mulțumit, fiecare a fost foarte serios și a încercat să își respecte cât mai mult sarcinile. S-au pierdut foarte multe dueluri, modul de gândire a fost lent pentru că echipa este obosită, picioarele sunt foarte încărcate, dar mă așteptam la acest lucru.Sunt mulțumit că toți jucătorii sunt sănătoși după prima săptămână. A fost așa, o săptămână de reacomodare, dar care s-a simțit destul de mult. Suntme la început de pregătire, iar jucătorii care au evoluat mai mult au venit după meciul cu Reșița mai mult să facă prezența la stadion, au avut mai multă vacanță, a explicat ”Chirurgul”.

La Timișoara încă nu se aude nimic de vreun transfer concret, dar Alexa spune că și dacă nou-veniții vor ajunge târziu, valoarea lor îi va ajuta să se integreze rapid. Încercăm să aducem jucători, suntem în discuții. Nicio ehcipă din țară nu a reușit să transfere nimic. Aceasta este situația, niciun jucător pe care îl vrem nu are doar oferta Poli timișoara, au și altele. E normal să dureze, eram conștient. Aștept, nu e târziu nici dacă vin după o săptămânp, nu e târziu nici dacă vin în cantonamentul din Slovenia. Jucătorii pe care îi vreau sunt jucători care pot ajuta echipa aceasta, jucători cu experiența Ligii I, care vor fi plusuri, a spus Alexa.

Deocamdată, echipa și-a stabilit două amicale în cantonamentul care va fi până la urmă în Slovenia, unde se va sta din 19 până în 30 iunie. Vom juca cu Koper, câștigătoarea Cupei Sloveniei, Torpedo Moscova și încă se mai lucrează la două amicale. Sunt adversari buni, de prima ligă. Vom încerca să facem și cu Akademia Puskas un meci, a mai adăugat tehnicianul.

http://www.oradestiri.ro/victorie-la-pr ... XwMcvkZPYk
Last edited by Anda Deliu on Sat Jun 13, 2015 2:50 pm, edited 1 time in total.
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Anda Deliu »

Probleme mari pentru ACS Poli și veste extrem de dezamăgitoare pentru ASU Poli

Pentru prima dată de la ”schisma” din fotbalul timișorean, ACS Poli și ASU Poli au o problemă comună. Stadionul ”Dan Păltinișanu” intră în reparații, pentru instalația de încălzire a gazonului, iar ambele cluburi sunt afectate de acest lucru.

ACS Poli nu mai poate beneficia de derogare pentru instalația de încălzire, astfel că de marți, pe gazonul ”Marelui Oval” se deschide un mic șantier de lucrări. Dacă totul nu e gata până în etapa din 11 iulie, când nou-promovatele joacă acasă, Dan Alexa și compania vor trebui să joace la Mediaș! Suntem obligați să punem instalația de încălzire. Sper ca până pe 5 iulie să putem juca un ultim amical, a spus Alexa după amicalul cu Jimbolia. În ultimul sezon, gazonul de pe ”Dan Păltinișanu” nu a fost deloc unul grozav, dar Alexa speră ca lucrările să nu îl deterioreze foarte tare. Nu poate fi un lucru bun. Dar avem asigurări de la firma care pune încălzirea, că terenul nu se va strica foarte mult, a mai adăugat Alexa.

Reparațiile pot deveni, așadar o problemă mare pentru ACS Poli, dar pentru ASU Poli, sunt sigur. Clubul alb-violet dorea să joace manșa tur a meciului de baraj cu Voința Lupac, unde se joacă promovarea în Liga a III-a. În condițiile începerii lucrărilor, clubul va trebui să joace pe Arena Electrica. Vestea a venit prost pentru suporteri, chiar în ziua aniversării a 20 de ani de la înființarea Commando Viola Ultra Curva Sud, galeria lui Poli, celebră în toată lumea.

http://www.oradestiri.ro/probleme-mari- ... Xwi_PkZPYk
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Presa scrisa si online

Post by englezul »

Nu vad unde-i problema ptr Poli. Sa inteleg ca daca se fac investitii la stadion nu-i ok? Pai mi se pare cea mai buna veste pe care o puteam primi in afara de cea legata de construirea unui nou stadion. Se lucreaza la gazon, probabil si in interior si noi ne plangem? Parca am innebunit...
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Anda Deliu »

Problema pentru Poli e sanse mari sa nu fie gata lucrarile in prima etape. cum am mai spus-o, desi nu m-am prea obosit sa raspund, aici pe forum lumea e foarte brain washed. Pentru voi toate sunt roz, desi la club sunt probleme mari de organizare. Sper ca v-ati uitat la emisiunea Timofte. Desi da, voua nu vi se pare o problema sa se dea interdictii, ce conteaza ca golgheterul tau si omul de baza in Liga a II-a e un brazilian.Ce conteaza ca Anton conduce clubul ca pe o fabrica de cutii de carton, ca pleaca nu stiu cati juniori, desi noi cheltuim parte importanta din buget cu Centrul de Copii si Juniori. Fotbalistii buni si ieftini nu sunt asa usor de gasit, dar, visare placuta in continuare. Poate facem o excursie prin 11 iulie la Medias. Asta ca sa nu mai zic cat de varza e gazonul oricum, cu siguranta o sa fie afectat. Lucrarile la instalatia de incalzire trebuiau sa inceapa in 28 mai, dupa meciul cu Mioveni, daca nu s-ar freca menta ca la stat la club, cu enspe mii de aprobari pentru orice.
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Presa scrisa si online

Post by Anda Deliu »

Un fost jucător de la Poli Timișoara despre Marian Iancu: ”Când a plecat el, s-a dărâmat totul”

Unul dintre timișorenii care au mai prins perioada de glorie a Politehnicii Timișoara nu crede că performanțele de pe vremea lui Marian Iancu vor mai fi repetate prea curând. Iasmin Latovlevici, transferat de la Steaua la Genclerbirligi, în Turcia, regretă perioada lui Iancu, când Timișoara juca în cupele europene.

Latovlevici a dat exemplul și altor echipe, rămase fără finanțatorii lor, care au decăzut, precum Rapid sau Universitatea Craiova. Fără sprijinul unui om potent financiar nu știu dacă se mai poate face ce a fost în perioada aceea la Timișoara. Marian Iancu avea grijă de noi, simțeam asta chiar dacă jucam la echipa a doua. Practic, el avea un plan. Îmi aduc aminte cum îl înjurua oamenii. Asta este, s-a bătut cât a putut. A vrut să facă ceva și în mare a reușit, Timișoara a ajuns să joace în Europa. Eu nu o să îl uit niciodată. Au mai fost investitori și la Craiova, la Rapid, practic, când au plecati ei, s-a dărâmat totul. Nu mă interesează ce bani au fost, dacă au fost banii statului sau nu, a spus Latovlevici despre perioada când ”Dan Păltinișanu” era plin.

Fundașul stânga a vorbit și despre Dan Alexa, cu care a fost coleg în alb-violet. Am auzit că e foarte deschis, le explică jucătorilor, încearcă să îi mulțumească pe toți. Asta e cel mai important, să le explice fotbaliștilor de ce nu joacă, consideră Latovlevici. Fostul său coleg și bun prieten de la Poli și Steaua, Srgian Luchin se află pe lista de transferui a lui Alexa. Latovlevici a spus însă că el l-ar sfătui pe fostul său prieten născut în Variaș să rămână la Steaua, chiar dacă nu a prea jucat. Părerea mea e că Luchin ar trebui să rămână la Steaua. Eu vorbesc din perspectiva prieteniei mele cu el, mi-aș dori mult să rămână acolo. Dacă el consideră că e o opțiune să joace mai mult la Timișoara și vine aici, cu siguranță Timișoara ar avea de câștigat, a spus Latovlevici despre o posibilă mutare a lui Luchin la ACS Poli.

http://www.oradestiri.ro/un-fost-jucato ... X0uZPkZPYk
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Presa scrisa si online

Post by Kerosen »

Doamna FCSB,se vede ca nu cunosti sistemul de lucru impus de catre legea achizitilor din Ro .Daca nu le respecti ajungi coleg cu M Iancu ....
In toate articolele pe care le scri sunt doar parerile tale personale .
Post Reply