Valentin Velcea

Conducerea clubului, staff tehnic, angajati ai clubului.
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Valentin Velcea

Post by ultraviola »

Felicitari pentru victorie! :ymapplause:
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Valentin Velcea

Post by Ivanhoe »

Interviu cu Vali Velcea.

http://www.digi24.ro/emisiuni-locale/ti ... Poli_59185

E foarte bun, se pot afla multe despre intentiile si strategiile clubului!

E vorba si de cazul Dobricean!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Valentin Velcea

Post by cristy2005ro »

Gest emoţionant făcut de Vali Velcea de Crăciun. Vezi ce cadou frumos a făcut antrenorul de la Poli unui suporter cu dizabilităţi

Image



Antrenorul ACS Poli Timişoara a lăsat pentru câteva clipe grijile fotbalului pentru a face un gest extraordinar pentru un suporter Poli Timişoara. Vali Velcea a vizitat, în locul lui Moş Crăciun, unul dintre cei mai pătimaşi suporteri ai echipei fanion a Banatului, făcându-i acestuia o surpriză de proporţii, ţinând cont că fanul este nedeplasabil. Vezi ce cadou i-a oferit Velcea suporterului.

Cum Moş Crăciun e deja pe drum, prăjiturile şi cozonacii s-au copt, iar brazii sunt gata “echipaţi”, tehnicianul divizionarei secunde ACS Poli Timişoara – Vali Velcea – şi-a propus să facă o surpriză, cu mult mai mare decât venirea Moşului, unui suporter aflat în dificultate. Singurul antrenor neînvins (în primele două ligi din România) în actuala stagiune fotbalistică s-a prezentat la uşa unuia dintre cei mai înfocaţi suporteri ai Poli Timişoara.

Mihai, căci acesta este numele suporterului “ţintit” de Velcea, face parte din categoria fanilor care, din păcate atât pentru el cât şi pentru “spiritul Timişoarei”, nu se poate deplasa la stadionul Dan Păltinişanu pentru a-şi urmări favoriţii la lucru, aşa cum fac suporterii în general. Partea tristă a poveştii lui Mihai e lungă, şi începe acum, aproape 21 de ani, însă, pentru a nu întrista pe toată lumea o vom relata pe scurt: Mihai a suferit un accident, fiind lovit de o maşină în timp ce traversa strada pe trecerea de pietoni, iar urmările impactului l-au lăsat infirm. Însă acesta a luptat pentru viaţa sa şi, deşi timp de patru luni a fost în comă, şi-a revenit încet-încet până la un anumit punct, însă pasiunea pentru Poli Timişoara a apărut, deşi a suferit accidentul la doar 6 anişori şi jumătate. Obişnuit cu atmosfera “microbistică” de fratele şi mama sa, Mihai şi-a îndreptat sufletul spre Poli şi nu l-a mai dezlipit de echipa, la acea vreme în alb-violet, nici în ziua de azi. Fie că a fost vorba de Poli Timişoara, Poli AEK Timişoara, Poli Ştiinţa 1921 Timişoara, vechea FC Timişoara sau actuala ACS Poli Timişoara, sufletul alb-violet al lui Mihai este, şi probabil va fi mereu, alături de Poli, sub orice denumire sau culori ar evolua ea.

Image



Revenind la supriza de care a avut parte Mihai, pe măsura dragostei pe care acesta o poartă echipei sale de suflet, Velcea s-a gândit să-i ofere un cadou deosebit. Tehnicianul s-a prezentat la uşa suporterului cu un un tricou personalizat, inscripţionat pe spate cu numărul 8 (ziua de naştere a lui Mihai, data exactă fiind 8 mai 1985), şi cu numele “MIHAI”, iar pentru ca gestul să fie complet, Velcea i-a oferit acestuia şi un autograf exact pe numărul inscripţionat pe tricoul lui “Mişu”, aşa cum îi spun prietenii.

Supriza cea mai mare este culoarea tricoului oferit de Velcea, care are în componenţă doar culorile ALB şi VIOLET, fiind inscripţionat cu logo-ul ACS Poli Timişoara, sponsorul tehnic fiind acelaşi, Macron.

Image

“Sunt tot timpul cu sufletul deschis faţă de orice persoană care are probleme de sănătate, şi în special dacă aceasta este una majoră, în contextul în care şi tatăl meu a suferit un accident la o vârstă înaintată, dar în astfel de cazuri contează doar ceea ce spunem mereu – În viaţă, sănătatea este cea mai importantă. Datorită programului pe care îl avem noi zi de zi, e bine să ne îndreptăm atenţia şi să creem puţină bucurie în sufletul celor afectaţi care, după părerea mea nu pot fi exact în rândul nostru, iar cu cât vom face mai des astfel de lucruri, cu atât cred că şi nouă ni se vor întoarce lucruri bune. Îi doresc din tot sufletul sănătate noului meu prieten Mihai, şi m-aş bucura ca de acum, an de an să pot să îmi îndrept atenţia cu un mic cadou sentimental, dacă cu altceva nu îi putem ajuta, pentru aceşti oameni. Pe Mihai îl aştept la meciuri chiar dacă este nevoit să stea într-un fotoliu rulant, iar probabil că la vară îi vom face un cadou mult mai frumos: promovarea în Liga I. Aşa cum acum am dăruit un tricou în culorile alb-violet, noi nefiind oficial purtători ale acestor culori, cred că în viitorul apropiat, între trei şi cinci luni să le putem purta oficial, de aceea am ţinut ca tricoul pentru Mihai să fie alb-violet, pentru că aceste culori o reprezintă pe Poli, îi place şi lui, apreciez enorm ceea ce are el în camera sa unde-şi duce cu greu orele, zilele şi anii şi îi dorec sincer întregii familii multă sănătate pentru a avea putere să poată sta lângă el pentru că orice om în situaţia lui merită mult mai mult. La mulţi ani Mihai, Crăciun Fericit şi cred că cel mai frumos cadou va putea fi la anul, când Poli va juca contra celor de la Dinamo iar noi îi vom bate” a declarat Velcea ceva mai destins decât la începutul întâlnirii, când a fost vizibil emoţionat de situaţia în care se află “Mişu”.

Ca o scurtă completare, referitor la camera lui Mihai, aceasta este “colorată” în alb şi violet, iar pe pereţi tronează în mare parte articole care amintesc de Poli – echipa lui de suflet, de la ceas de perete cu emblema “Poli”, la calendar cu acelaşi logo, până la mici obiecte de decorare care poartă aceleaşi culori, până şi covorul de pe jos fiind alb-violet, ca să nu mai spunem de “ţinuta” suporterului, care se îmbracă aproape tot timpul în alb-violet. Nici bradul de Crăciun nu putea fi decorat decât cu globuri şi alte ornamente în culorile echipei de suflet a lui Mihai – Poli Timişoara.

http://www.voceatimisului.ro/2012/12/23 ... abilitati/
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Valentin Velcea

Post by duranviola »

metode de antrenament al portarilor la City.........

Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Valentin Velcea

Post by DP 2-6 »

Dacă în tur, toată lumea a fost de acord că Velcea a făcut din căcat bici, acum începe să fie tot mai evident, că vrea să facă din bici căcat! X(
jamais
Posts: 351
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:20 am

Re: Valentin Velcea

Post by jamais »

Eu am o intrebare (retorica) pentru Velcea: Emulatia Poli AEK (si aducerea spectatorilor langa echipa) s-a datorat efortului deosebit si pregatirii fizice exemplare a jucatorilor. Ce aveau in plus Buia, Silvasan, Soltuz, Prodan, Angheluta de puteau alerga si jucatorii de astazi abia se misca pe teren, nu se ajuta, intr-un cuvant NU ALEARGA?

In Romania o echipa fara jucatori de valoare dar care alearga poate ajunge chiar campioana (Urziceniul e un exemplu, iar Otelul - aici sunt si anumite smecherii - al doilea). Ii monitorizeaza cineva pe jucatorii echipei sa-i vada cat alerga intr-un meci? Jumatate de echipa nu cred ca trece de 7km alergati.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Valentin Velcea

Post by impossible »

Da, am remarcat si eu aceasta lipsa de efort, de ambitie, de mobilizare. Mai e de muncit pana la promovare. Cred si sper ca nu e vorba de lipsa pregatirii fizice. Mai ales ca suntem abia la inceputul returului.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Valentin Velcea

Post by englezul »

In fotbalul de kakat al secolului XXI, mai mult se alearga decat se joaca fotbal, floricele sunt de vis dar lipsesc cu desavarsire . Adica poti sa bati daca alergi mai mult sau mult mai mult decat adversarul( a se vedea cazul cacarezei). Concluzia este ca cine se crede zmeu ca si antrenor si nu-si alatura in staf un preparator fizic adevarat( din campionate unde chiar se alearaga, adica Germania sau Anglia) este cel putin inconstient. Nu cunosc cine se ocupa la echipa cu pregatirea fizica, cat este de bun sau rau, sper doar sa stie ce face.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Valentin Velcea

Post by banatean_violet »

Hai sa mai lasam antrenorii in pace pana dupa urmatorul meci. Daca nu castigam fara emotii etapa viitoare inseamna ca vom avea probleme cu promovarea, mai ales ca sunt putine meciuri de jucat. Nu ne putem baza pe faptul ca nici celelalte echipe nu sunt mai bune.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Valentin Velcea

Post by DP 2-6 »

banatean_violet wrote:Hai sa mai lasam antrenorii in pace pana dupa urmatorul meci. Daca nu castigam fara emotii etapa viitoare inseamna ca vom avea probleme cu promovarea, mai ales ca sunt putine meciuri de jucat. Nu ne putem baza pe faptul ca nici celelalte echipe nu sunt mai bune.
Acum pot să strig şi mai tare "Velcea, rămâne cum am stabilit!" X(
Locked