Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

"In toata lumea, si-n toata tara, nu e niciunde ca la Timisoara!"
Post Reply

Relatiile cu suporterii altor echipe din Timisoara

1. Sunt de acord ca sa avem relatii cat mai deschise si sa colaboram cu suporterii altor echipe.
18
23%
2. Nu sunt de acord sa avem relatii cat mai deschise si sa colaboram cu suporterii altor echipe, ma intereseaza doar Poli.
4
5%
3. Sunt de acord sa nu ne mai jignim cu suporterii ASU SS Poli si sa incepem sa ne respectam intre noi indiferent ca sustinem proiecte diferite.
20
25%
4. Nu pot sa ii respect pe suporterii ASU SS Poli pentru ca m-a simt jignit de atitudinea lor si nu pot trece peste asta.
4
5%
5. Daca nu vad nimic pozitiv si de viitor in proiectul ASU SS Poli, sunt de acord sau sa ignor acest proiect sau sa nu il critic in termeni ofensatori, din respect pentru polistii de acolo.
12
15%
6. Nu sunt de acord cu proiectul ASU SS Poli si consider ca pot sa imi exprim dezaprobarea fata de el in ce mod vreau eu.
4
5%
7. Sunt de acord sa facem noi primi pasi spre o "impacare" cu polistii de dincolo si spre a avea o relatie de buna intelegere si de respect reciproc.
11
14%
8. Nu sunt de acord ca noi sa facem primi pasi!
7
9%
 
Total votes: 80
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Ivanhoe »

Topic despre relatiile noastre cu suporterii altor echipe din Timisoara.

Am ramas sincer impresionat cap, coada, de comportamentul echipei Ripensia Timisoara vis a vis de noi! De la primul mesaj "Poli si Ripensia, o singura iubire Timisoara" de la primul amical cu noi de anul trecut, pana la prezenta lor pe Dan Paltinisanu la meciurile cu Dinamo si cu Gaz Metan Medias!

Mi-au placut si valorile oficiale ale lor:
http://ripensiatimisoara.ro/club/identitate/valori/

Si m-am gandit dupa la faptul ca traim totusi in Timisoara, un oras remarcat tocmai prin acest spirit de corectitudine si de toleranta!

Si m-am gandit ca ar fi frumos daca am avea o relatie cat mai buna cu suporterii altor echipe din Timisoara, indiferent de sport!

Orice mesaj de unitate pentru oras ar fi de dorit si un exemplu bun!

In acelasi timp avem o problema: ASU SS Politehnica si relatia noastra cu suporterii acestei echipe.

Pe tema asta doresc sa spun niste randuri.

Ani de zile am fost suporterii aceleiasi echipe, am indurat impreuna pe stadion aceleasi suferinte sau am impartasit aceleasi bucurii!
Multi dintre voi va cunoasteti din viata reala, si ati fost sau inca sunteti prieteni!

Destinul si faptele altora ne-au adus in fata a doua proiecte: ACS Poli si ASU Poli. Unii au ales ACS Poli, altii ASU Poli, altii nici unul dintre aceste proiecte!

In mod normal indiferent de alegerile fiecaruia ar fi trebuit sa ne putem respecta in continuare!

Dar dupa "AC Recas nu e Poli" si campania impotriva echipei noastre, la un moment dat nu s-a mai facut diferenta intre proiect si suporteri si de o parte si de alta s-au proliferat jigniri/amenintari/vorbe grele. Si unii si altii am gresit intr-o masura mai mare sau mai mica si pe fundalul acesta si pe diverse site-uri/forumuri/retele de socializare situatia a degenerat pana la limite chiar triste pentru orasul in care traim!

Este clar ca trecutul nu mai poate fi schimbat in ceea ce priveste jignirile si provocarile si nici nu ne putem noi suporterii substitui factorilor de decizie care conduc destinele celor doua cluburi pentru a oferi o solutie miraculoasa acestei situatii. Si nici nu a coborat inca pe scena Deus ex machina ca in teatrul antic.

De aceea am niste propuneri in primul rand pentru noi si in al doilea rand pentru orice persoana de bunavointa care citeste acest forum:

1. Incepand de astazi, indiferent de situatii/provocari, pe acest forum sau pe alte site-uri/retele de socializare/forumuri sa nu mai atacam/jignim/provocam in nici un fel pe suporterii echipei ASU Poli ci sa ii respectam atat cat putem noi! Inidferent de greselile unora sau ale altora facute in acest an, sa evitam de acum orice forma de atac personal, sau mai grav, la adresa familiilor lor, din cate inteleg ca s-a intamplat la un moment dat. Inclusiv daca suntem provocati sa incercam sa nu raspundem la aceste provocari! De astazi sa le aratam acelasi respect pe care il aveau de la noi si cand eram toti impreuna pe acelasi stadion! Si sa speram ca aceasta atitudine va avea un ecou si la ei, si si acolo macar o parte dintre ei isi vor schimba atitudinea fata de noi si vom putea sa ne respectam ca si oameni! Stiu ca in urma a tot ce s-a intamplat poate fi greu, dar fac acest apel tuturor si mie chiar, si cred ca putem sa incetam cu tot ce a fost de o parte si de alta si sa incepem sa ne respectam, cred asta si cred ca putem sa o facem incepand cu noi aici! Sa speram ca respectul dat se va intoarce!

2. Dat fiind ca fiecare e convins de proiectul sau/si fiecare parte are dubii serioase asupra celuilalt proiect, propun daca nu simtim ca proiectul ASU Poli are vreun viitor sau vreun sens, si deci daca nu putem vorbi despre acest proiect in termeni pozitivi, atunci propun ca sa nu mai vorbim despre acest proiect pe acest forum, pur si simplu, in afara de informatiile stricte si obiective, adica propun sa nu mai luam in deradere acest proiect! Chiar daca noua ni se pare lipsit de orice viitor, de dragul celor care au aderat la el, propun sa ne vedem strict de Poli a noastra de pe Dan Paltinisanu iar despre Poli cealalta, decat sa vorbim peiorativ, mai bine sa tacem pe acest subiect! Nu de alta dar din moment ce cuvintele noastre la adresa acelui proiect deranjeaza, sa incercam sa nu le dam motiv de suparare, prin urmare cel mai bine este sa ne abtinem pe acest subiect!

3. Chiar daca pare utopic, si chiar daca nu va avea vreun rezultat, propun ca noi sa facem acest prim pas spre un dialog si o "impacare" cu ceilalti polisti de dincolo cu care am impartasit ani de zile bucurii si suferinte! Propun sa facem acesti pasi de bun simt noi si sa nu asteptam de la altii pentru a arata ca avem bunavointa! Si pentru a arata ca dincolo de factorii decizionali de la ACS Poli si de la ASU Poli care nu suntem noi suporterii, noi ca si suporteri, de o parte si de alta, putem totusi, daca avem bunavointa, sa facem ceva ca si suporteri impreuna pentru Timisoara!

Va multumesc tuturor!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by swedishbitter »

Ivanhoe wrote: Si m-am gandit dupa la faptul ca traim totusi in Timisoara, un oras remarcat tocmai prin acest spirit de corectitudine si de toleranta!

..........
Dar dupa "AC Recas nu e Poli"
..............
Nu are rost sa scriem chestii kilometrice ca oricum nu schimbi parerea nimanui. Urmarind discutiile dintre cele doua parti, imi aduc aminte de 'discutiile' mele cu pretena. Fiecare e absolut convins ca detine adevarul insa unul dintre noi, nu spun care, detine un orgoliu mult prea mare pt a putea recunoaste ca poate celalalt are dreptate.
1) Timisoara se afla in Romania. In Romania, misto-ul e cea mai de pret comoara ce poate sa o posede individul. Iar chestia asta, cu trambitarea mesajului 'noi suntem altfel, noi suntem niste ingeri de fapt' incepe sa fie enervanta. Nu suntem. Iar prin faptul ca repetam chestia aia la nesfarsit demonstram ca mai si suntem fuduli.
2)Am mai spus si pe alt topic: au dreptate. AC Recas nu e Poli pt ca AC Recas nu mai exista.
3) Am observat ca in discutiile cu SS-ul (cum le place lor sa se alinte.. de fapt si nou ne place sa ni se spuna ACS, asa inainte de culcare) sunt aduse ca argumente chestii cum ca palmaresul e pe drum, acum a plecat din sertarul nu stiu care, si e intr-o cutie postala (de parca in tot acest timp, cutia postala se transforma instantaneu intr-un mic DP din care se aude Poli! Poli!) in drum spre un alt sertar. Astea nu au nici o valoare. Nici pt noi, nici pt ei.

PS Consider topicul asta doar un nou prilej de vorba multa, fara noima, atacuri, defulari.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Pffv »

Punctul 3 , intre ghilimele ... nu aveti decat . Insa -1 , adica eu . In rest o sa imi vad de treaba .
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Sdou »

Pffv wrote:Punctul 3 , intre ghilimele ... nu aveti decat . Insa -1 , adica eu . In rest o sa imi vad de treaba .
-2
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Ivanhoe »

Ca sa simplific am pus un chestionar.

Sunt patru puncte, incluzand si celelalte echipe in afara de ASU SS. Fiecare punct are 2 optiuni, pro sau contra!

Prin urmare fiecare poate vota de 4 ori, pro sau contra unei optiuni.

Dat fiind ca traim in democratie, imi doresc ca sa primeze ce vor majoritatea userilor.

O zi buna tuturor!

Votul este secret, cei care simt nevoie sa spuna ce au votat si de ce o pot face, cei care vor sa fie anonimi o pot face!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by orangetm »

Topic degeaba... #:-s
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Pffv »

orangetm wrote:Topic degeaba... #:-s
Bine ca ai spus tu , ca la cate a tras Ivan zilele astea imi era jena sa-l .... supar :)
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by orangetm »

Pai de ce ce ti-era jena?
:D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by Sdou »

Nu-l cunosc personal pe Ivanhoe dar din ceea ce scrie mi se pare un tip sufletist si care pune multa patima in ceea ce spune/scrie.
Se implica intr-o lupta dinainte pierduta(parerea mea) si chiar nu e tipul care sa merite sa fie luat in balon de toti retardatii.
Partea vesela e ca ar putea sa-si schimbe nick-ul in Don Quixote :ymhug:
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Relatiile dintre suporterii echipelor timisorene.

Post by ultraviola »

Hai sa ne vedem fiecare de treaba noastra si sa incercam sa interactionam cat mai putin.
Cu siguranta va veni si vremea impacarii, dar pana atunci va curge multa apa pe Bega.
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
Post Reply