Gueye Mansour

Legende ale fotbalului timisorean
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Gueye Mansour

Post by Ivanhoe »

Fostul jucator al lui Poli, Gueye Mansour nu poate uita Timisoara: Aici am cele mai frumoase amintiri din viata mea!
15 octombrie, 2012 - 10:49 AM Daniela Surulescu

”Omul-foarfeca”, cum a fost numit Mansour dupa celebrele goluri marcate pentru Poli joaca in Kazahstan, la FC Ordabasy. Insa, de fiecare data cand are putin timp liber, Mansi da fuga la Timisoara.”Vin acasa”, ii place sa spuna senegalezului.

8 ani de zile a petrecut Mansour la gruparea banateana. A venit in 2004, la prim-divizionara patronata atunci de Toni Dobos si a ramas pana la final. Chiar daca accidentarile l-au facut sa rateze cea mai frumoasa perioada a lui Poli: participarea in cupele europe.
Desi a fost nevoit sa se desparta fotbalistic de Timisoara dupa destramarea echipei, Mansi nu poate uita orasul de pe Bega si cand prinde cateva zile libere da fuga ”acasa”, cum ii place sa spuna. ”Cea mai frumoasa perioada din viata mea, a fost cea pe care am petrecut-o la Timisoara. Oricum, indiferent ce va fi, eu tot timpul o sa vin aici, pentru ca nu pot sa uit orasul asta. Aici am cele mai frumoase amintiri din viata mea! Poate o sa mai joc in alte parti, dar Niciodata nu o sa pot sa uit Timisoara! De aceea, mereu, cand am putin timp, vin aici. Toata lumea cand ma vede, ma intreaba:<<Ce faci aici, Mansi?>> Le spun simplu: <<Am venit acasa!>>”, spune senegalezul.
Zilele trecute, Mansour a venit din nou la Timisoara. A trecut ca de fiecare data pe la stadion si pe la club si apoi a iesit in centrul orasului.Nu s-a schimbat deloc. E la fel de glumet si “nebun”, cum ii place sa spuna. Intrebat daca ii era dor de fetele din Timisoara, senegalezul rasunde prompt: ”Va zic sincer, n-am venit sa vad fetele din Timisoara, chiar daca nu ma credeti! M-am cumintit acum!”, spune Mansi razand, dupa care recunoaste: “Din cand in cand mai fac si putin prostii, e normal, dar in primul rand e importanta cariera mea, nimeni nu a mai crezut ca o sa revin, sa joc, dar uite ca am reusit”
Joaca In Kazahstan, la FC Ordabasy
Ramas in picioare, dupa cele cinci operatii pe care le-a suferit de-a lungul timpului, ”omul-foarfeca”, cum era numit senegalezul la Timisoara a ajuns dupa plecarea de la Poli, in Kazahstan, la FC Ordabasy. Acolo, a evoluat in ultimul an si nu oricum. 3 goluri in cupele europene, 14 in campionat si 3 in Cupa a marcat fostul atacant al lui Poli, desi nu i-a fost deloc usor sa ajunga aici. ”Mi-a fost foarte greu si atunci cand ai probleme toata lumea te uita. Dar multumesc lui Alah, mi-am revenit si joc iar. Insa pana aici, numai eu stiu prin ce am trecut. Dupa ultima operatie pe care am facut-o la Timisoara, m-am dus la recuperare si cand am venit genunchiul mi-a cedat din nou la antrenament. Mi-au spus ca trebuie iar operat. Am facut iar recuperare. Apoi, m-am dus in probe si genunchiul ma durea inca extraordinar de rau. La noua echipa, antrenorul mi-a zis ca o sa joc 45 de minute, ca stie ca vin dupa operatie, dar m-a lasat in teren 90. A doua zi, eram terminat! Nu mai puteam nici sa merg! Dar a venit si o veste buna, mi-au propus contract si pentru asta trebuie sa le multumesc mult, ca au avut incredere in mine. M-am dus in Kazahstan, unde mi-a fost foarte greu. Era atat de frig, incat la doar cateva minute dupa ce am iesit pe teren mi-au inghetat comlet urechi, nas, picioare, tot. Nici sa sutez mingea nu mai puteam. Si cand ai operatie, te doare si mai tare la frig. Dar nu am avut ce face, m-am adaptat si pana la urma a fost bine. Am intrat treptat, pana am revenit si acum joc 90 de minute fara probleme”, spune Mansi.

Atacantul marturiseste ca ii place in Kazahstan: ”E foarte diferit fata de Romania, in multe privinte, mai ales cu platitul. Ei nu asteapta nici sa se termine luna si te platesc, sunt prime de meci, ai jucat azi, ai castigat, ai a doua zi banii in buzunar. Acolo nu sta presedintele la televizor sa vorbeasca. Dupa ce am semnat cu clubul asta, am stat sase luni pana sa vad cine e presedintele. Acum ma descurc si cu limba rusa. Am invatat ca sa ma inteleg cu colegii si sa ma ajute la echipa”, spune Mansi, dupa care adauga razand:” La invitat fete in oras nu m-am bagat in Kazahstan. Acolo daca inviti una o data, dupa aia inviti o suta. Mai bine, nu! Sunt periculoase rusoaicele! Cand le vad blonde, inalte, frumoase, mai bine inchid ochii, altfel nu fac cariera!”, glumeste Mansour.
Senegalezul a jucat alaturi de Ordabasy cateva meciuri si in Europa League:“A fost bine, dar clubul nu are mare experienta europeana, de aceea am pierdut si cu Rosenborg”, spune atacantul care a marcat si trei goluri in cupele europene, insa nu din “foarfeca”, asa cum obisnuia la Timisoara “Nu le-am aratat foarfeca, nu prea mai am curaj. Inca mi-e frica cu piciorul. Nu ma mai doare, pot juca fara probleme, dar e si o chestie de mental. O sa se duca si asta
incet-incet”.

Mai are o luna de contract
Peste cateva saptamani , campionatul din Kazahstan se va incheia, iar Mansour va deveni liber de contract. Desi conducerea i-a propus prelungirea, Mansour mai ia in calcul si alte variante:” Nu ma gandesc la alte echipe din Romania. Eu am zis ca daca plec din Timisoara, plec numai afara si asa am facut. Acum am niste oferte foarte importante din strainatate, mai am o luna si sunt liber de contract si atunci o sa am timp sa rezolv treburile. As dori sa ma intorc la Timisoara, dar momentan nu se poate”, a mai spus senegalezul.
Crede in revenirea Timisoarei
Mansi nu poate uita atmosfera pe care a trait-o pe stadionul Dan Paltinisanu si este increzator ca serile fotbalistice de vis vor reveni la Timisoara. “Doresc din tot sufletul ca Poli sa promoveze iar in Divizia A. Orasul asta merita sa aiba o echipa foarte buna. E cea mai frumoasa galerie din Romania, acum unde o sa mai vad asta? E pacat sa nu vina galeria, stadionul care tot timpul era plin, acum sa fie gol! E mare pacat! Eu cred ca Timisoara poate reveni! Daca autoritatile au ambitia asta si vor, se poate! Nu depinde numai de jucatori,depinde si de conditii : vitamine, maseuri, tot trebuie sa fie profesionist si sa se plateasca la luna. Nu trebuie sa se dea prima nu stiu cate mii, cat de putin, dar sa motivezi jucatorul. A castigat meciul, da-i o suta de euro, asa se motiveaza echipa. Urziceni nu a reusit cu Petrescu? Tot cu jucatori de divizia a II-a , nu-i cunostea nimeni si au castigat campionatul , de ce Poli nu ar putea. Trebuie numai sa aiba ambitie autoritatile si eu doresc din tot sufeltul sa ajunga iar acolo sus. Eu imi doresc mult intr-o zi sa revin la Timisoara sa joc, dar momentan trebuie sa castig si eu viata mea, sa pot sa stau linistit ca si-asa am pierdut timp cu accidentarile si a fost greu”, a spus Mansi.
Echipamentul lui Poli, inramat in Senegal
Mansour se mandreste cu perioada petrecuta la Poli Timisoara:”Am un echipament pe care l-am inramat si il pastrez acasa la mine, in Senegal. Ma uit la pozele de la Timisoara mereu, le arat si la colegi mei de la echipa:<< Uite, asta e orasul meu!>> E ceva ce am in suflet! Chiar daca nu vreau sa vin, ceva tot ma atrage la Timisoara! Au fost niste momente pe care nu pot sa le uit. Ce a fost rau, nici nu mai stau sa ma gandesc” spune Mansour.
Fostul atacant al lui Poli si-a inregitrat meciurile importante pe care le-a jucat la Timisoara: “Si in ziua de astazi ma uit mereu la acele casete. Am toate meciurile alea importante. Chiar zilele astea ma uitam la meciul cu UTA , am batut 2-0, cand am dat al doilea gol, cameramanul a filmat direct suporterii. Din teren nu apucam sa le vad reactia , dar cand m-am uitat pe caseta am vazut un batran, era atat de fericit! A ramas pur si simplu cu gura deschisa si statea asa. Cand ma uit si vad astfel de lucruri mi se ridica parul pe mine, sincer. Mi-am dat seama cum pot iubi oamenii astia Poli si fotbalul, e incredibil! E mare pacat ca pe unii a ajuns acum sa nu-i mai intereseze acum”.

Mansour a incercat sa-si aminteasca cel mai frumos moment trait la Poli, dar i-a fost greu sa aleaga doar unul.”Daca nu eram accidentat as fi zis ca cel mai frumos a fost cand echipa a jucat in Europa, dar pentru mine raman meciurile cu Dinamo, cu Steaua, cu UTA, cu CFR Cluj, cand am castigat aici si am marcat golurile de care si acum lumea ma opreste si imi aminteste. Sunt lucrurile pe care nu le pot uita! Astea sunt cele mai frumoase amintiri! Si sunt mandtu ca le-am facut la Timisoara. As fi vrut sa dau mai mult, dar asa a vrut Dumnezeu sa se opreasca aici! Insa eu am incredere ca o sa revina clubul si Timisoara o sa aiba iar echipa foarte mare! Iar eu voi fi mereu in spatele lor!”

opiniatimisoarei.ro
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Gueye Mansour

Post by orangetm »

Rămâi mut în faţa unor asemenea vorbe!

^:)^ ^:)^ ^:)^
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Gueye Mansour

Post by LILIaKu- »

si cand te gandesti ca are numai 19 ani...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Gueye Mansour

Post by Ivanhoe »

:))
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Gueye Mansour

Post by ultraviola »

Oricat ne-ar amuza afirmatiile lui, Mansour este banatan adevarat ^:)^
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Gueye Mansour

Post by AndreiVajnaII »

Ce n-as da sa revina la Poli! Asta chiar ar fi o lovitura de imagine.

Din pacate, atunci ar intra Bostina intr-un con de umbra. :P

:-? Bostina si Mansour in atac. Ce cuplu! :D
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Gueye Mansour

Post by banatean_violet »

Mai timisorean, mai banatean decat altii nascuti aici.
Respect Mansour.
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Gueye Mansour

Post by duranviola »

fara cuvinte.......bravo MANSI, astept de la tine, inca, acel tricou......
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Gueye Mansour

Post by cristy2005ro »

daca mai are o luna poate il contacteaza Robu
nu e vorba ca nu vrea sa revina acum,ceea ce a vrut sa sublinieze e ca doreste sa isi ia banii la timp,lucru normal
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Gueye Mansour

Post by diegis37 »

AndreiVajnaII wrote:Ce n-as da sa revina la Poli! Asta chiar ar fi o lovitura de imagine.

Din pacate, atunci ar intra Bostina intr-un con de umbra. :P
:-? Bostina si Mansour in atac. Ce cuplu! :D
de ce ? :D
Locked