Gueye Mansour

Legende ale fotbalului timisorean
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Gueye Mansour

Post by AndreiVajnaII »

Pai Omul-foarfeca ar acapara prim-planul.
User avatar
toy
Posts: 302
Joined: Wed Oct 03, 2012 9:41 am
Contact:

Re: Gueye Mansour

Post by toy »

Mansour: "Hai România! Hai la Mondial!" Senegalezul care a jucat pentru Poli poate obţine şi el cetăţenia română

Image
Cunoscut sub porecla de “Omul foarfecă”, Gueye Mansour vrea să devină român cu acte

De la începutul anului 2012, joacă în Kazahstan, la Ordabasy Shymkent

Asemenea brazilianului Eric, fostul atacant al lui Poli are un copil cu o româncă. Mansour a primit în această săptămână permisul de şedere pe cinci ani, aşa că următorul pas ar fi interviul final pentru obţinerea cetăţeniei române.

„Dosarul e deja la avocat şi aştept să mă cheme la interviu în Bucureşti. Am învăţat să cânt imnul României, să învăţ istorie, Ceauşescu, Ştefan cel Mare şi din astea. Am luat caietul cu istorie şi mai citesc acasă când nu am altceva de făcut. Mă interesez, mă implic. M-am îndrăgostit de ţara asta”, spune cu zâmbetul pe buze africanul care speria granzii din Bucureşti în urmă cu şase-şapte ani, prin golurile sale spectaculoase.

Blestemul accidentărilor
Mansour a fost nouă ani sub contract cu Poli Timişoara. A prins şi vremurile în care alb-violeţii se zbăteau în subsolul clasamentului, dar şi perioada de glorie, când bănăţenii se băteau la câştigarea titlului. Din păcate, senegalezul a stat mai mult prin clinici, tocmai în anii în care Poli era o forţă a Ligii I. Atacantul va împlini luna viitoare 28 de ani şi spune că, dacă nu ar fi suferit atâtea accidentări, acum s-ar fi gândit să joace pentru România. „De ce nu? Niciodată să nu spui niciodată. Păcat că am avut multe accidentări, asta a fost cea mai mare problemă în cariera mea. Şi la naţionala de tineret a Senegalului am jucat numai câteva meciuri”, a spus Mansour.

Pe teren nu poate ajuta România în meciul cu Grecia, dar va fi suporterul tricolorilor la baraj. „Susţin România, le urez multă baftă. Dacă îmi amintesc bine, nu au mai fost la Mondiale din 1998. Pe atunci, nu ştiam nimic despre voi, dar îi cunoşteam pe Hagi, Popescu, erau jucători mari. Am avut un mare respect pentru Hagi, care mi-a fost şi antrenor. Nu am văzut lotul, dar mă gândesc că sunt Torje, Latovlevici, Luchin... Foşti colegi de-ai mei de la Timişoara”, a declarat atacantul senegalez.

„Suporterii îmi dădeau putere”
Chiar dacă a jucat în Europa League cu echipa din Kazahstan, Mansour spune că a trăit cele mai frumoase momente ale carierei la Timişoara.„În primul rând, mi-a plăcut atmosfera care a fost tot timpul la stadion. Suporterii îmi dădeau puterea să dau mai mult. Am dat cinci goluri din foarfecă, cele cu Dinamo şi cu Steaua nu le pot uita”, a spus „Mansi”, care, de fiecare dată când are liber, vine la Timişoara. În acest an, i-a găsit pe suporterii lui Poli divizaţi. ”E foarte păcat că se întâmplă asta într-un oraş care iubeşte foarte mult fotbalul. Păcat că echipa nu mai e. Când am venit la Timişoara, am văzut pe toţi pereţii că scria „AC Recaş nu e Poli”, sunt două echipe, în liga întâi nu merg suporterii... E păcat pentru oraşul ăsta“, a afirmat senegalezul.

După ce se va lăsa de fotbal, Mansour vrea să se stabilească în Banat. „Am deja nişte afaceri în Senegal şi m-am gândit să deschid şi în Timişoara un restaurant senegalez, să se mănânce şi aici ca la mine acasă. Acolo, mâncăm mai mult orez şi peşte. Avem Oceanul Atlantic şi eu stau la o sută de metri de plajă”, a spus fostul atacant al lui Poli

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/na ... a-11685015
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Gueye Mansour

Post by orangetm »

Apa plata, no gajik!

"Trebuia să fim campioni… Eu am iubit mult această echipă, unde am jucat, chiar am dat şi goluri, şi m-am simţit foarte bine când stadionul a fost plin şi am marcat împotriva lui Dinamo."

“Îmi pare rău că autorităţile locale şi-au bătut joc de Iancu, care a făcut ceva pentru Timişoara. Păcat de Poli, un oraş aşa de mare şi frumos, să nu aibă o echipă de cupele europene. Am dorit să fac performanţă la acest club, dar accidentările m-au tras pe linie moartă. Acum mă pregătesc de unul singur şi sunt bine."

:ymhug:

Emotionant!
:heartbeat: :heartbeat: :heartbeat:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Gueye Mansour

Post by englezul »

:mansour: :mansour: :mansour:
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Gueye Mansour

Post by orangetm »

Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Gueye Mansour

Post by ceasul13 »

Mansour: ‘Primarul mi-a spus ca am usa deschisa la Poli’. De ce depinde revenirea senegalezului in fotbalul timisorean!
25 februarie, 2014 - 11:37 AM Daniela Surulescu 10 views


Mansour a fost prezent in perioada aceasta si la Timisoara, unde s-a intalnit inclusiv cu primarul Nicolae Robu, cel care i-a propus sa semneze macar pana in vara cu ACS Poli. Deocamdata, insa, atacantul senegalez nu s-a hotarat unde va juca in continuare avand discutii si cu cateva echipe din strainatate.
Eu in momentul de fata sunt jucator liber, in noiembrie am incheiat contractul in Kazahstan. Acum am niste oferte din China, s-ar putea sa plec saptama viitoare acolo sa vad daca ma inteleg cu ei. Mai este si o echipa din Kazahstan care m-a chemat…Si Poli m-a chemat, m-am intalnit si cu primarul. Acum doua saptamani cand am fost la Timisoara, m-am intalnit cu domnul Robu si cu domnul Musat la Primarie, domnul primar mi-a zis ca usile sunt deschise pentru mine intodeauna, cand vreau sa vin, ei ma asteapta. Mi-a vorbit foarte serios, mi-a spus ca in momentul acesta clubul nu poate sa ofere la jucatori multi bani. Eu i-am zis ca am niste oferte cu care ma duc sa negociez si daca nu ma inteleg cu ei, cu mare placere vin la Timisoara. Daca vin la Timisoara, nu vin pentru bani, pentru ce e clar ca ceea ce vreau eu nu pot sa-mi ofere. Daca eu hotarasc sa vin la Timisoara, vin pana in vara pentru ca tin foarte mult la orasul asta”, a spus Mansour care trebuie sa cantareasca foarte bine inainte de a lua o decizie:”Eu am deja 28 de ani, am si eu o familie, trebuie sa ma gandesc si la viitorul meu. Cu mare placere vreau sa vin la Timisoara, dar daca nu ma inteleg cu echipele de afara. Nu sunt omul care sa astepte ca Poli sa ma roage sa vin, nu pot sa zic ca vin eu si salvez echipa, dar pot sa zic ca as veni sa ajut cu cat pot. Fiti siguri, ca eu daca vin la Poli, dau tot din mine! Cred ca sunt singurul strain care a plecat de la Poli si tot mai vine in Timisoara…Eu am masina aici, am bagajele aici, am totul aici. Practic, Timisoara e casa mea din Romania, ma simt ca acasa aici. La fel de bine cum ma simt cand ma duc acasa, in Senegal, ma simt si la Timisoara. Si cand am jucat in Kazahstan, cand am avut putin timp liber, am venit aici. Cand am vacanta, vin aici. Numai in vacantele mari ma duc acasa, in Senegal. Tin foarte mult la Timisoara si sincer as dori ca echipa sa se ridice la fel ca inainte”, a mai spus atacantul.
Mansour a aratat ca si-a schimbat mult felul de a gandi fata de perioada din urma cu aproape zece ani cand a avenit prima oara la Timisoara:’Anii trec si te fac sa te gandesti la multe lucruri pe care trebuie sa le lasi mai departe. Ma gandesc la accidentarile pe care le-am avut, eu nu pot sa zic ca o sa mai stau zece ani sa joc fotbal de nivel mare. In trecut, eram tanar, ieseam, umblam, sunt lucruri pe care toata lumea le face, dar ajungi la o varsta si mai ales, daca mai ai si un copil, o familie in Africa, una aici, trebuie sa te gandesti foarte bine. Pentru ca, stiti cum e, azi esti fotbalist, esti cunoscut, maine ai terminat fotbalul, nu mai ai nici un ban, nu te mai cunoaste nimeni si nu vine nimeni sa te ajute. Nu vreau sa intru in categoria aia, Doamne-fereste! De asta ma gandesc foarte bine la viitorul meu, de asta ma gandesc sa merg cat mai pot afara sa mai castig un ban sa imi fac niste afaceri, sa am ceva, la o adica”, a spus Mansour.
Mansi si-a deschis cateva afaceri la Dakar, in Senegal alaturi de fratii sai, dar si-ar fi forit sa investesca in ceva si in Romania. “Momentan ce am facut, am facut in Senegal, aici nu cunosc o persoana de incredere suta la suta sa pot sa dechid ceva si sa se ocupe altcineva, sa nu fie probleme. In Senegal, e familia mea, fratele meu mai mare si sora mea, avem un hotel acolo, am mai deschis si doua restaurante, cu baruri, avem si niste apartamente de inchiriat… Multumesc lui Allah, merge. Aici, am vrut sa dechid un club in Timisoara, impreuna cu cineva, un club care trebuia sa se numeasca “Back and White”, dar am renuntat. M-am gandit si la un restaurant cu specific senegalez, dar nu stiu cum functioneaza chestia asta…Poate mai tarziu cand o sa temin cu fotbal si o sa pot sa stau aici, sa vad ce am de facut, o sa pun ceva pe picioare”, a povestit Mansour.
‘Sunt bine, din punct de vedere medical”

Desi unii au spus ca ar avea ‘genunchii de sticla’, avand in vedere operatiile pe care le-a suferit, Mansour a explicat ca in momentul de fata este apt suta la suta din acest punct de vedere.” Eu sunt o persoana careia ii place sa munceasca, nu ma intereseaza ce vorbesc oamenii de afara, am avut patru operatii si tot mai joc fotbal. Cred ca, daca altcineva avea asa, se lasa deja. E adevarat ca am avut si familia care a fost in spatele meu si m-a impins sa ma ridic din nou si ii multumesc lui Alah ca mi-a dat si niste bani cu care m-am putut duce la o clinica buna din Italia , unde am putut sa fac recuperare si sa revin. A fost foarte greu, dar multumesc lui Alah ca mi-am revenit”, a spus Mansi, care a povestit de ce a fost nevoit sa ajunga in vara din nou la cutit. ‘Dupa prima accidentare pe care am avut-o in Ungaria pe cand eram la Poli, m-am operat in Germania si operatia a fost buna, dar nu mi-au pus atunci suruburi care se absorb, mi-au pus din acelea metalice. Cum eu m-am operat intre timp si la celalalt genunchi, cand jucam il fortam mai mult pe cel unde am avut prima operatie, mai ales ca in Kazahstan in perioada de iarna joci numai pe sintetic si nu sunt terenuri foarte bune. Am fortat si mi-a iesit surubul din genunchi. M-am dus iar si m-am operat in luna iulie si multumesc lui Allah, am revenit. Am mai jucat apoi o luna in Kazahstan, apoi a venit vacanta, am mers acasa, am mai jucat si in Senegal, am muncit si acolo mult, am stat o perioada si in Italia, iar acum in iarna am fost in Antalya in cantonament cu o echipa din Kazahstan si una din Qatar. De acolo am venit la Timisoara si astept rapunsurile de la aceste echipe. Mai am si varianta din China, unde nici nu trebuie sa mai dau probe, ma asteapta doar sa fac vizita medicala si sa semnez. Dar sa vedem. Pana la urma, unde ma trimite Allah, acolo merg”, a spus Mansour.
“Campionatul romanesc nu mai este ce a fost”
Mansour recunoaste ca ii este dor sa joace in Romania, insa in atmosfera care era pe vremuri in Liga I. “Am plecat de ceva timp, dar am urmarit meciurile, mai intru pe site… mi-e dor sa joc in Romania, dar parca nu mai e ce a fost. Acum vorbele sunt mai multe decat fotbalul, au disparut echipe importante, acum aud de echipe pe care nici nu le cunosc. A picat Rapidul, Timisoara, Craiova, toti finantatorii de la cluburile mari nu mai sunt, normal ca fotbalul vine mai jos, scade nivelul. Dar sper sa-si revina campionatul, pentru ca sunt jucatori de calitate, insa trebuie sa se ridice iar orasele mai mari, sa aiba echipe in prima liga, sa fie mai multe derby-uri, ca au ramas cam putine. Nu mai e intensitatea care era”, a spus Mansour, care a vorbit si despre alegerea viitorului presedinte al Federatiei Romane de Fotbal. Desi l-a avut ca sef la Timisoara, Mansi a marturisit ca nu l-ar vota pe Chivorchian: “Eu daca as vota, l-as vota pe Gica Popescu. In privinta lui Chivorchian, nu ne-am inteles foarte bine, toate problemele mele, aici, in Timisoara au fost cu el. Ma intelegeam super bine cu domnul Iancu, toata lumea zicea ca e taica-miu,cand ii ceream ceva el nu putea niciodata sa ma refuze si atunci ca sa nu imi zica ‘nu’, ma trimitea la Chivorchian si el nu avea nici o problema. Dar asta e, ce a fost a fost, a trecut, nu ma mai uit in spate. Cu domnul Iancu chiar as vrea sa ma intalnesc, nu l-am vazut de mult, l-am sunat intr-o zi din Kazahstan, i-am gasit numarul in agenda si am zis sa vad ce face, dar nu a raspuns. Voiam doar sa ii zic: ‘Tati, ce faci?’, sa-l salut. Dar el nu raspunde daca nu cunoaste numarul. Sper ca e bine”, a spus Mansour, care a marturisit ca ii pare rau de situatia in care se afla patronul Stelei, Gigi Becali:” Si lui Becali, eu ii doresc sa iasa din puscarie, imi pare foarte rau de el, e o persoana care a ajutat foarte multa lume. Si daca a facut ce a facut, nu e problema mea, dar stiu ca a facut si mult bine. Sunt multi oameni cu bani in Romania care nu au facut ce a facut el si asta apreciez la el. Sa dea Dumnezeu sa iasa cat mai repede de acolo, am vazut ca e si bolnav. Lumea e rea, dar trebuie sa faci bine, pentru ca toti murim la un moment dat si tot ce avem lasam aici. trebuie sa ne gandim unde mergem dupa aia, acolo e important. De aia, eu doresc la toata lumea bine, si la cine ma iubeste si la cine nu ma iubeste”, a conchis Mansour.
‘Foarfeca’ merge numai la Timisoara
Numit <<omul foarfeca>>, dupa golurile spectaculoase marcate la Timisoara, Mansour a marturisit ca nu a mai inscris din procedeul care l-a conacrat, dupa ce a plecat de la Poli.” Ultima ‘foarfeca’ a fost la Poli, trebuie sa ai si cine sa iti centreze bine. Imi si place sa fac aceasta executie. Fiecare are ceva specific ce i-a dat Dumnezeu. Asta nu e ceva ce am invatat sau pe care stau sa-l invat la antrenamente, e ceva care imi place sa fac si mi-a si cam reusit cand am facut-o. Vad ca si acum isi amintete lumea de foarfeca cu Steaua sau cu Dinamo, ma bucur ca am ramas in mintea oamenilor cu ceva, ca fotbalist nici nu-ti poti dori mai mult’, a spus Mansi, care spera ca fiul sau Mouhamed de 3 ani sa-i calce pe urme: “Ii place fotbalul, e ca taica-su, are energie foarte mare. Dar in rest, e foarte cuminte, seamana cu mine. Mai face mici prostioare, atunci cand vrea ceva nu il poti opri, e foarte ambitios. Copii din ziua de astazi sunt foarte inteligenti, ma uimeste cand vad ca face niste lucruri la care nici nu ma gandeam. Important e ca am un copil frumos si sanatos’, a conchis Mansi.

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 25/02/2014
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
Locked